MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Andrzej Bochyński
Wykonanie podtorza kolejowego 712[05].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
inż. Hanna Kozioł
mgr inż. Grażyna Górniak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Bochyński
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[05].Z1.03
Wykonanie podtorza kolejowego , zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu Monter nawierzchni kolejowej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Budowa podtorza kolejowego 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Maszyny i urządzenia do robót ziemnych 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 16
7. Literatura 34
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela Wykonanie podtorza kolejowego ,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
monter nawierzchni kolejowej 712[05].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone przede wszystkim metodą
wykonywania ćwiczeń praktycznych.
Na końcu opracowania każdego z tematów znajduje się sprawdzian postępów, który
pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska
pozytywne wyniki, będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to wiadomości
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- zestaw zadań.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
712[05].Z1
Budowa drogi kolejowej
712[05].Z1.01 712[05].Z1.02
Wykonywanie prac ślusarskich Stosowanie maszyn
i spawalniczych i urządzeń do budowy dróg
kolejowych
712[05].Z1.03
Wykonywanie podtorza
kolejowego
712[05].Z1.04
Dobieranie elementów nawierzchni
kolejowej
712 [05].Z1.05
Użytkowanie stacji, urządzeń
stacyjnych i przejazdów kolejowych
712 [05].Z1.06
Układanie torów kolejowych
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej,
wymieniać podstawowe elementy drogi kolejowej,
charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej,
rozpoznawać maszyny do budowy dróg,
stosować narzędzia podczas prac związanych z budową dróg,
znać przepisy bhp dotyczące prac budowlanych,
określać podstawy struktury wewnętrznej metali,
wykonywać prace ślusarskie i spawalnicze,
rozpoznawać metale
czytać rysunki techniczne,
sporządzać proste rysunki techniczne,
zastosować zasady współpracy w grupie,
skorzystać z różnych zródeł informacji,
ocenić własne możliwości pracy w zawodzie,
selekcjonować, porządkować, dokumentować i przechowywać informację.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
zorganizować stanowisko pracy do budowy podtorza,
określić zadania podtorza kolejowego,
scharakteryzować główne elementy podtorza kolejowego i pokryć ochronnych,
wykorzystać normalne przekroje porzeczne podtorza,
dobrać materiały stosowane do budowy podtorza,
określić właściwości materiałów stosowanych do budowy podtorza kolejowego,
zastosować sposoby zagęszczania gruntów,
dobrać sposoby odwodnienia podtorza,
zastosować zasady użytkowania maszyn i urządzeń do robót ziemnych,
zastosować zasady użytkowania maszyn i urządzeń do budowy podtorza,
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska przy budowie podtorza kolejowego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł: Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1
Jednostka modułowa: Wykonanie podtorza kolejowego 712[05].Z1.03
Temat: Budowa podtorza kolejowego.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania budowy podtorza i jego
odwodnienia.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- zastosować znać określenia używane podczas budowy i utrzymania podtorza,
- określić podstawowe zadania i cechy podtorza kolejowego,
- rozpoznać główne elementy podtorza,
- narysować przekroje nawierzchni i podtorza,
- określić znać sposoby odwadniania podtorza,
Metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- tablice poglądowe przedstawiające elementy podtorza kolejowego,
- tablice poglądowe przedstawiające przekroje poprzeczne nawierzchni schematów
podtorza,
- tablice poglądowe przedstawiające sposoby odwodnienia podtorza,
- papier formatu A4,
- poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu
zapoznanie uczniów z określeniami używanymi podczas budowy i utrzymaniu
podtorza,
pokazanie poszczególnych budowli inżynieryjnych na tablicach poglądowych,
wyjaśnienie podstawowych zadań i cech podtorza kolejowego,
omówienie i pokazanie poszczególnych elementów podtorza na tablicach
poglądowych,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
przedstawienie materiałów używanych do budowy podtorza wraz z omówieniem ich
przydatności do budowy poszczególnych elementów podtorza,
pokazanie poszczególnych przekrojów nawierzchni i podtorza na tablicach
poglądowych,
omówienie różnych sposobów odwodnienia podtorza,
polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.1.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Praca domowa
Opracować przekroje poprzeczne podtorza kolejowego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- ustne wypowiedzi uczniów,
- pisemny sprawdzian wiadomości.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł: Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1
Jednostka modułowa: Wykonanie podtorza kolejowego 712[05].Z1.03
Temat: Maszyny i urządzenia stosowane do robót ziemnych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania maszyn i urządzeń do budowy
i utrzymania podtorza kolejowego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
rozpoznać maszyny do robót ziemnych i znać ich przeznaczenie,
znać cel i sposoby zabezpieczania słabego podtorza,
określić korzyści wynikające ze stosowania zabezpieczeń słabego gruntu przy użyciu
geosyntetyków,
znać kolejność pracy maszyny do kapitalnego remontu podtorza-AHM 800R,
określać tendencje na rynku światowym przy produkcji maszyn do robót torowych.
Metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- pogadanka,
- ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zdjęcia różnych typów maszyn i urządzeń stosowanych przy budowie i utrzymaniu
podtorza kolejowego,
- filmy ukazujące pracę maszyn w terenie,
- poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
4. Sprawy organizacyjne.
5. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
6. Realizacja tematu
zapoznanie uczniów z przeznaczeniem wybranych maszyn i urządzeń do robót
ziemnych,
zaprezentowanie różnych sposobów wzmacniania słabego podtorza,
pokazanie zdjęć i filmów maszyn używanych w Polsce i na świecie przy robotach
ziemnych,
polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- ustne wypowiedzi uczniów,
- pisemny sprawdzian wiadomości.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Budowa podtorza kolejowego
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na poniższym rysunku przedstawiony jest przekrój poprzeczny podtorza w nasypie
i przekopie dla linii znaczenia miejscowego
1. zaznacz wspomniane elementy.
2. określ pochylenia skarp.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
1:?
1:?
Jaki to
1:?
element?
Jaki to
element?
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z elementami podtorza kolejowego.
2) rozpoznać poszczególne elementy
3) wpisać za znakiem? odpowiednią wartość lub nazwę.
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez nauczyciela,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Na poniższych rysunkach przedstawione są przekroje poprzeczne podtorza,
1. określ, który z przekrojów podtorza dotyczy torów położonych w łuku, a który dotyczy
torów położonych na prostej,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
2. jaką literą jest oznaczona szerokość ławy torowiska,
3. zaznacz położenie nawierzchni i podtorza.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rysunki przekrojów poprzecznych podtorza i nawierzchni rozpoznać
poszczególne elementy,
2) w ramkę wpisać odpowiednie położenie toru w planie,
3) strzałką zaznaczyć usytuowanie nawierzchni i podtorza,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższych rysunków przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Maszyny i urządzenia do robót ziemnych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie
Na poniższych fotografiach są przedstawione maszyny do utrzymania i wykonywania
podtorza, w ramce wpisz nazwę maszyny. Gdy już je rozpoznasz nazwę maszyn, opisz
kolejność pracy AHM 800 R.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób jego
wykonania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznawać i grupyfikować maszyny do robót ziemnych i budowy podtorza,
2) opisać charakterystykę maszyn,
3) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższych fotografii przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
Ćwiczenie 2
Na poniższych rysunkach przedstawione są schematy maszyn stosowanych do
utrzymania podtorza.
1. rozpoznaj schemat maszyny SVV 100, wpisz jej nazwę w odpowiednią ramkę,
2. odpowiedz, gdzie stosowana jest rozpoznana maszyna?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób jego
wykonania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować schemat maszyny SVV 100,
2) rozpoznać ten typ maszyny,
3) opisać, do czego służy maszyna SVV 100.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższych schematów przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Wykonanie podtorza
kolejowego
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 19 są z poziomu podstawowego,
- zadanie 8, 10, 15, 16, 17, 18, 20 jest z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego.
- bardzo dobry za rozwiązanie co najmniej 17 zadań w tym co najmniej 3 zadań
z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. d, 8. b, 9. c, 10. d, 11. b,
12. d, 13. a, 14. d, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić definicję podtorza kolejowe A P b
2 Rozpoznać maszyny do robót torowych A P d
3 Określić zadania podtorza kolejowego B P a
4 Rozpoznać maszyny do robót torowych B P c
5 Wymienić elementy podtorza A P c
Określić elementy odwodnienia
6 A P a
podtorza
Zinterpretować graficzne przedstawienie
7 C P d
podtorza
8 Określić cechy podtorza kolejowego C PP b
Zinterpretować graficzne przedstawienie
9 C P c
podtorza
Rozróżnić elementy odwodnienia
10 C PP d
podtorza
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Określić rodzaj robót torowych
11 B P b
wykonywanych przez maszynę
Zinterpretować graficzne przedstawienie
12 C P d
przekroju podtorza
13 Rozpoznać maszyny do robót ziemnych A P a
Zinterpretować rysunek przekroju
14 C P d
poprzecznego podtorza
15 Rozróżnić elementy podtorza C PP d
Rozpoznać urządzenia używane podczas
16 C PP c
robót ziemnych
17 Określić szerokość ławy torowiska C PP c
Określić czynności wykonywane przez
18 C PP b
maszyny do robót torowych
Rozpoznać urządzenia używane do
19 B P d
robót torowych
20 Określić granice nasypów i przekopów C PP a
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Podtorze kolejowe to
a) ułożone w odpowiedni sposób materiały (najczęściej grunty), stanowiące trwałe
podparcie podkładów.
b) kolejowa budowla geotechniczna wykonana jako nasyp lub przekop wraz
z urządzeniami ją zabezpieczającymi, ochraniającymi i odwadniającymi, podlegająca
oddziaływaniom eksploatacyjnym, wpływom klimatycznym oraz wpływom podłoża
gruntowego zalegającego bezpośrednio pod podtorzem i w najbliższym jego otoczeniu.
c) urządzenie odwadniające, umożliwiające zebranie i szybkie (najczęściej
grawitacyjne) odprowadzenie wód.
d) element rurowy odprowadzający wody ze zbieraczy do odbiornika naturalnego lub
sztucznego albo miejskiej sieci deszczowej lub kanalizacyjnej.
2. Maszyna przedstawiona na rysunku służy do
a) bezpośredniego pomiaru toru.
b) montażu rozjazdów.
c) oprofilowania tłucznia.
d) ostatecznej stabilizacji podsypki.
3. Zadaniem podtorza kolejowego jest
a) przejęcie dynamicznych nacisków od taboru poprzez szyny, podkłady i podsypkę.
b) niszcząca działalność wód przepływających w gruntach.
c) utrata stateczności gruntu (najczęściej nasypu lub jego podłoża) w wyniku działania
ciśnienia przepływającej wody sztuczny zbiornik.
d) wypłukiwanie, a niekiedy także ługowaniu cząstek gruntu.
4. Przedstawiona na rysunku maszyna służy do
a) oczyszczania podsypki.
b) uzupełniania tłucznia.
c) profilowania ław torowiska.
d) ługowania cząstek gruntu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5. Elementami podtorza są
a) mosty.
b) wiadukty.
c) nasypy i przekopy.
d) szyny.
6. Elementami odwodnienia podtorza są
a) drenaże.
b) tunele.
c) rozjazdy.
d) repety.
7. Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla
a) linii jednotorowej na prostej.
b) linii jednotorowej w łuku.
c) linii dwutorowej w łuku.
d) linii dwutorowej na prostej.
8. Cechy podtorza to
a) przemieszczanie dużych mas gruntów.
b) sprężystość przy przejęciu stałych i dynamicznych obciążeń pojazdów, jak również
masy własnej nawierzchni i podtorza.
c) wypieranie gruntów podłoża.
d) rozmycie podłoży nasypów.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
9. Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla
a) linii dwutorowej na prostej.
b) linii jednotorowej w łuku.
c) linii dwutorowej w łuku.
d) linii jednotorowej na prostej.
10. Sączki zaliczamy do
a) kolektorów.
b) rowów odwadniających.
c) basenów retencyjnych.
d) drenaży.
11. Maszyna przedstawiona na poniższym rysunku przystosowana jest do
a) wymiany szyn.
b) naprawy podtorza.
c) regulacji toru w planie i profilu.
d) ustawiania słupów trakcyjnych.
12. Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla
a) linii dwutorowej w łuku.
b) linii jednotorowej w łuku.
c) linii dwutorowej na prostej.
d) linii jednotorowej na prostej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
13. Maszyna przedstawiona poniżej to
a) ładowarka.
b) koparka.
c) walec.
d) kruszarka.
14. Poniższy rysunek przedstawia
a) rzut z góry linii wielotorowej.
b) widok od strony osi toru.
c) widok z dołu.
d) przekrój poprzeczny.
15. Do elementów podtorza zaliczamy między innymi
a) dworce.
b) rozjazdy.
c) podkłady.
d) drenaże.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
16. Urządzenie przedstawione na rysunku to
a) urządzenie do podniesienia poziomu wód gruntowych.
b) oczyszczenia podsypki.
c) agregat prądotwórczy.
d) wiertarka.
17. Szerokość ławy torowiska waha się w granicach
a) 2,0 4,0 m.
b) 4,0 6,0 m.
c) 4,5 6,0 m.
d) 6,0 6,5 m.
18. W czasie pracy AHM 800 wykonywana jest następująca czynność
a) dokręcanie śrub.
b) oczyszczenie podsypki.
c) wymiana podkładów.
d) wiercenie otworów w podkładach.
19. Urządzenie przedstawione na rysunku to
a) agregat prądotwórczy.
b) zagęszczarka podsypki.
c) podbijak ręczny.
d) zakrętarka mechaniczna.
20. Granice nasypów i przekopów określa się według
a) kilometracji linii.
b) granic powiatów.
c) położenia nad poziomem morza.
d) granic województw.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonanie podtorza kolejowego
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Test II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Wykonanie podtorza
kolejowego
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadanie 5, 7, 10, 14, 15, 19 jest z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego.
- bardzo dobry za rozwiązanie co najmniej 17 zadań w tym rozwiązanie co najmniej 3
zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. d, 6. b, 7. b, 8. d, 9. b, 10. b, 11. d, 12.
b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. a, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Rozpoznać urządzenia do zagęszczania
1 A P a
gruntu
Interpretować rysunek przekroju
2 C P b
poprzecznego podtorza
Określić przeznaczenie geosiatki
3 C PP b
Określić elementy podtorza
4 A P d
Scharakteryzować elementy torowiska
5 C PP d
Określić zastosowanie maszyny do
6 A P b
robót torowych
Określić pochylenie skarp
7 C PP b
Wybrać maszynę do określonych robót
8 B P d
torowych
Interpretować rysunki techniczne
9 A P b
podtorza
Scharakteryzować zadania podtorza
10 C PP b
kolejowego
11 Rozpoznać maszyny do robót torowych A P d
Określić elementy odwodnienia
12 A P b
podtorza
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Zinterpretować rysunki techniczne
13 C P b
podtorza
Określić cechy podtorza kolejowego
14 C PP c
Rozróżnić elementy odwodnienia
15 C PP c
Określić zastosowanie maszyny do
16 B P b
robót torowych
Zinterpretować rysunki przekroju
17 C P d
poprzecznego podtorza
Rozróżnić elementy podtorza
18 A P a
Określić szerokość ławy torowiska
19 C PP a
Scharakteryzować pracę maszyny do
20 B P d
robót torowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotowaćodpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Urządzenie przedstawione na rysunku to
a) Podbijak ręczny.
b) zakrętarka mechaniczna.
c) agregat prądotwórczy.
d) zagęszczarka podsypki.
2. Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla
a) linii dwutorowej na prostej.
b) linii jednotorowej na prostej.
c) linii dwutorowej w łuku.
d) linii jednotorowej w łuku.
3. Geosiatki stosujemy w celu
a) zwiększenia wytrzymałości podkładów.
b) wzmocnienia podtorza.
c) odprowadzenia wody gruntowej.
d) wygrodzenia terenu stacji.
4. Elementami podtorza są
a) szyny.
b) wiadukty.
c) mosty.
d) nasypy i przekopy.
5. Odległość między osiami sąsiednich torów nazywamy
a) warstwą filtrującą.
b) ławą torowiska.
c) skarpą.
d) międzytorzem.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
6. Przedstawiona na rysunku maszyna służy do
a) bezpośredniego pomiaru toru.
b) ostatecznej stabilizacji podsypki.
c) oprofilowania tłucznia.
d) montażu rozjazdów.
7. Najczęściej pochylenie skarp wynosi
a) 10:1.
b) 1:1,5.
c) 1,5:1.
d) 1:10.
8. W czasie pracy dokonuje wygładzenie korony torowiska maszyna
a) OT-400.
b) EDK-350.
c) USP-3000C.
d) AHM-800.
9. Przedstawiony przekrój podtorza dotyczy
a) linii jednotorowej na prostej.
b) linii dwutorowej w łuku.
c) linii dwutorowej na prostej.
d) linii jednotorowej w łuku.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
10. Zadaniem podtorza kolejowego jest
a) niszcząca działalność wód przepływających w gruntach.
b) przejęcie dynamicznych nacisków od taboru poprzez szyny, podkłady i podsypkę.
c) utrata stateczności gruntu (najczęściej nasypu lub jego podłoża) w wyniku działania.
ciśnienia przepływającej wody sztuczny zbiornik.
d) wypłukiwanie, a niekiedy także ługowaniu cząstek gruntu.
11. Maszyna przedstawiona na rysunku wykonuje następujące prace
a) oczyszczanie podsypki.
b) ługowanie cząstek gruntu.
c) profilowanie ław torowiska.
d) uzupełnianie tłucznia.
12. Odwodnienie podtorza dokonywane jest poprzez
a) rozjazdy.
b) drenaże.
c) repery.
d) tunele.
13. Przedstawiony przekrój podtorza dotyczy
a) linii jednotorowej w łuku.
b) linii dwutorowej na prostej.
c) linii dwutorowej w łuku.
d) linii jednotorowej w łuku.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
14. Zjawiska dotyczące cech podtorza to
a) rozmycie podłoży nasypów.
b) wypieranie gruntów podłoża.
c) sprężystość przy przejęciu stałych i dynamicznych obciążeń pojazdów, jak również
masy własnej nawierzchni i podtorza.
d) przemieszczanie dużych mas gruntów.
15. Częścią składową sączek są
a) baseny retencyjne.
b) rowy odwadniające.
c) drenaże.
d) kolektory.
16. Głównym zadaniem maszyny przedstawionej na rysunku jest
a) wymiana szyn.
b) naprawa podtorza.
c) ustawianie słupów trakcyjnych.
d) regulacja toru w planie i profilu.
17. Poniższy rysunek dotyczy
a) widoku z dołu toru w łuku.
b) widoku od strony osi toru linii jednotorowej.
c) rzutu z góry linii wielotorowej.
d) przekroju poprzecznego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
18. Elementami podtorza są
a) drenaże.
b) rozjazdy.
c) podkłady.
d) dworce.
19. Zasadnicza szerokość ławy torowiska to
a) 4,5 6,0 m.
b) 4,0 6,0 m.
c) 1,0 4,0 m.
d) 6,0 6,5 m.
20. Jednym z zadań maszyny AHM-800 jest
a) dokręcanie śrub.
b) wiercenie otworów w podkładach.
c) wymiana podkładów.
d) oczyszczenie podsypki.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonanie podtorza kolejowego
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
7. LITERATURA
1. Kędra Z Mechanizacja napraw głównych dróg szynowych, artykuł z miesięcznika
Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa nr 47
2. Skrzyński E., Sikora R., - Kolejowe budowle ziemne, WKA 1980
3. Ssak J. - Odwadnianie podtorza, WKA 1990
4. Kodeks Pracy art. 237
5. Materiały ze szkolenia Lubelskiej Izby Inżynierów Budownictwa 2007r
6. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 302 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
05.10.2005r. (Id-3)
7. www.inżynieria-kolejowa.dl.pl
8. www.infrastruktura.
9. www.rucianenida.org
10. www.pni.net.pl
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34