monter nawierzchni kolejowej 712[05] z2 01 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Andrzej Bochyński
Badanie i ocena stanu drogi kolejowej 712[05].Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
inż. Artur Wilk
inż. Andrzej Zieliński
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Bochyński
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[05].Z2.01
 Badanie i ocena stanu drogi kolejowej , zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu Monter nawierzchni kolejowej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 10
5.1. Metody wykonywania pomiarów, przyrządy pomiarowe 10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Pomiar pełzania toków szynowych 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Diagnostyka nawierzchni 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 17
7. Literatura 37
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  Badania i ocena stanu drogi
kolejowej , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej
w zawodzie monter nawierzchni kolejowej 712[05].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone przede wszystkim metodą
wykonywania ćwiczeń praktycznych.
Na końcu opracowania każdego z tematów znajduje się sprawdzian postępów, który
pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska
pozytywne wyniki, będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to wiadomości
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- zestaw zadań.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
712[05].Z2
Utrzymanie i naprawa drogi
kolejowej
712[05].Z2.01
Badanie i ocena stanu drogi kolejowej
712[05].Z2.02
Wykonywanie prac
bieżącego utrzymania dróg
kolejowych
712[05].Z2.04
712[05].Z2.03
Wykonywanie naprawy
Wykonywanie naprawy
rozjazdów kolejowych
podtorza
i toru kolejowego
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i ochrony
przeciw pożarowej
 charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej,
 rozpoznawać materiały stosowane do budowy nawierzchni kolejowej,
 klasyfikować maszyny do budowy i utrzymania drogi kolejowej,
 określać budowę podtorza kolejowego,
 wykonywać prace ślusarskie i spawalnicze,
 stosować ogólne zasady użytkowania urządzeń stacyjnych i przejazdowych,
 prowadzić podstawowe prace miernicze,
 charakteryzować dziedziny transportu kolejowego,
 czytać rysunki techniczne,
 sporządzać proste rysunki techniczne,
 stosować zasady współpracy w grupie,
 korzystać z różnych zródeł informacji,
 oceniać własne możliwości pracy w zawodzie,
 selekcjonować, porządkować, dokumentować i przechowywać informację,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 określić wpływ eksploatacji na trwałość i niezawodność nawierzchni kolejowej oraz
zużywanie się podstawowych jej elementów,
 określić zakres poszczególnych rodzajów naprawy torów i rozjazdów,
 określić dopuszczalne tolerancje wymiarowe podczas eksploatacji toru,
 zorganizować stanowisko pracy do wykonywania pomiarów,
 posłużyć się podstawowym sprzętem pomiarowym, maszynami i urządzeniami do
kontroli stanu toru,
 wykonać podstawowe pomiary parametrów toru i rozjazdów,
 udokumentować wykonane pomiary,
 odczytać pomiary torów wykonywane przy pomocy wagonów pomiarowych,
 wykorzystać wyniki pomiarów do sporządzania pełnej dokumentacji eksploatacyjnej toru
bezstykowego,
 dokonać oględzin rozjazdów i skrzyżowań torów oraz stabilizatorów iglicy,
 sprawdzić stan techniczny torów i rozjazdów,
 określić stan techniczny nawierzchni na obiektach mostowych,
 zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania pomiarów
i badań stanu drogi kolejowej,
 posłużyć się sprzętem ochrony osobistej,
 udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł: Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2
Jednostka modułowa: Badanie i ocena stanu drogi kolejowej.712[05].Z2.01
Temat: Metody wykonywania pomiarów, przyrządy pomiarowe.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania przyrządów pomiarowych,
zapoznanie z metodami oceny stanu nawierzchni kolejowej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien:
- rozpoznać podstawowe instrumenty i przyrządy pomiarowe,
- znać metody oceny stanu toru,
- umieć definicje parametrów geometrycznych toru kolejowego,
- rozpoznać dokumentację toru bezstykowego,
- określić zakres badań technicznych toru,
- znać zasady wykonywania oględzin rozjazdów.
Metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- tablice poglądowe przedstawiające instrumenty i przyrządy pomiarowe,
- tablica poglądowa przedstawiająca książkę kontroli stanu toru,
- tablice poglądowe przedstawiające wydruki pomiarowe z toromierza elektronicznego
TEC-1435 oraz drezyny pomiarowej EM-120,
- papier formatu A4,
- poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu
 zapoznanie uczniów z metodami oceny stanu toru,
 pokazanie przyrządów oraz instrumentów pomiarowych na tablicach poglądowych,
 przedstawienie wyglądu książki kontroli stanu toru na tablicach poglądowych,
 pokazanie wydruków pomiarowych z toromierza TEC-1435 oraz z drezyny
pomiarowej EM-120,
 polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.1.1.1.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Praca domowa
Na kopii wydruku z drezyny pomiarowej EM-120 przygotowanej przez nauczyciela
zaznaczyć usterki przekraczające dopuszczalne tolerancje.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- ustne wypowiedzi uczniów
- pisemny sprawdzian wiadomości.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł: Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2
Jednostka modułowa: Badanie i ocena stanu drogi kolejowej.712[05].Z2.01
Temat: Pomiary pełzania toków szynowych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania części rozjazdowych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 rozpoznać dokumentację toru bezstykowego,
 sklasyfikować przyczyny pełzania szyn,
 znać zasady instalowania punktów stałych toru bezstykowego,
Metody nauczania uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 pogadanka,
 ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 indywidualna,
 grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
 tablica poglądowa przedstawiająca dokumentację toru bezstykowego,
 kopie dokumentacji toru bezstykowego,
 poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu
 zapoznanie uczniów z właściwościami toru bezstykowego,
 pokazanie i omówienie dokumentacji dotyczącej toru bezstykowego,
 omówienie zasad instalowania punktów stałych,
 polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.2.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie lekcji.
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Praca domowa
Na kopii dziennika przemieszczeń szyn z podanymi przez wykładowcę pomiarami po
obliczeniu wpisać wartości pełzania.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- ustne wypowiedzi uczniów,
- pisemny sprawdzian wiadomości.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Metody wykonywania pomiarów, przyrządy pomiarowe
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na rysunku pokazany jest przyrząd do pomiaru rozjazdów wraz z przystawkami.
1. Podaj jego nazwę.
?
2. Do czego służy ta 3. Do czego służy ta
przystawka przystawka
toromierza? toromierza?
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przyrządami pomiarowymi omówionymi w rozdziale 4.1.1,
2) rozpoznać poszczególne przyrządy,
3) w ramce pod rysunkiem wpisać za znakiem? odpowiednią nazwę przyrządu,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
Ćwiczenie 2
Na rysunku pokazane jest urządzenie do pomiaru toru.
1. Podaj jego nazwę.
1?
2. Jakie parametry toru to urządzenie mierzy?....................................................................
3. Jakie parametry toru to urządzenie wylicza?....................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przyrządami i urządzeniami pomiarowymi omówionymi w rozdziale
4.1.1.,
2) rozpoznać urządzenie,
3) w ramce pod rysunkiem wpisać za znakiem? odpowiednią nazwę urządzenia,
4) w miejsce kropek wpisać odpowiednie parametry geometryczne toru,
5) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Pomiary pełzania toków szynowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na rysunku pokazany jest wzór metryki toru bezstykowego.
? ? ?
? ?
?
1. Jakie dane wpisujemy w rubryki oznaczone znakiem?
2. Jakie podstawowe dane zawiera metryka toru bezstykowego?
& & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z metryką toru bezstykowego zamieszczoną w rozdziale 4.1.2.,
2) w ramce ze znakiem? wpisać odpowiednie określeni danych,
3) w miejsce kropek wpisać podstawowe dane jakie zawiera metryka toru bezstykowego,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
Ćwiczenie 2
Na rysunku pokazany jest przykład zainstalowania punktów stałych.
?
1. Jaka jest zasadnicza odległość między tymi punktami?
2. W jakim celu zakładane są punkty stałe? & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadą instalowania punktów stałych toru bezstykowego zamieszczoną
w rozdziale 4.1.2.
2) w ramce ze znakiem? wpisać zasadniczą odległość pomiędzy punktami,
3) w miejsce kropek wpisać cel zakładania punktów stałych,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Diagnostyka nawierzchni
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na rysunku pokazana jest fotografia szyny z zużyciem pionowym.
1. Określ, czy zużycie pionowe szyn jest wadą? & & & & & & & & & & & & .
2. Podaj podstawowe wady szyn?
& & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rozdziałem 4.1.3.  diagnostyka nawierzchni,
2) w miejsce kropek za znakiem? wpisać prawidłową odpowiedz,
3) przedyskutować rozwiązanie na forum klasy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Ćwiczenie 2
Na rysunku pokazany jest przyrząd stosowany na mostach.
1. Jaki przyrząd ukazuje powyższa fotografia? & & & & & & & & & & .& & & & & .
2. W jakim celu stosuje się ten przyrząd ?& & & & & & & & & & & & & & & & & & .
3. Z jakich części się składa się ten przyrząd? & & & & & & & & & & & & & & & & .
4. Jaki jest zakres temperatur swobodnej pracy tego urządzenia?& & & ..& & & ..
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rozdziałem 4.1.3. diagnostyka nawierzchni,
2) w miejsce kropek za znakiem? wpisać prawidłową odpowiedz,
3) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Badanie i ocena stanu drogi
kolejowej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadanie 6,7, 15,16 jest z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz 2 z poziomu
ponadpodstawowego.
- bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego oraz co
najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. c, 8. a, 9. a, 10. b, 11. a,
12. c, 13. b, 14. d, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. d, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny
Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia)
celu wymagań odpowiedz
Wybrać przyrządy pomiarowe do
1 B P d
pomiaru torów
2 Rozpoznać przyrządy pomiarowe B P b
3 Określić gradient szerokości toru B P c
4 Rozpoznać przyrządy pomiarowe A P c
Określić przeznaczenie przyrządu
5 A P b
pomiarowego
6 Rozpoznać instrumenty pomiarowe C PP a
Określić jednostkę miary wichrowatości
7 C PP c
toru
Rozpoznać pojazd do pomiaru
8 A P a
pośredniego toru
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Określić w jakiej dokumentacji zapisuje
9 A P a
się wyniki pomiarów bezpośrednich
Rozpoznać urządzenia do pomiaru
10 B P b
bezpośredniego toru
Scharakteryzować do czego służy
11 B P a
badanie defeskopowe
12 Określić zakres oględzin rozjazdów B P c
Określić zakres przeglądu przyrządów
13 B P b
wyrównawczych
Rozpoznać dokumentację toru
14 A P d
bezstykowego
15 Określić przyczynę pełzania toru C PP c
16 Rozpoznać przyrządy pomiarowe C PP b
Określić terminy pomiarów toków
17 A P d
szynowych
18 Rozpoznać wady szyn C P a
Określić zasady instalowania punktów
19 A P d
stałych
Rozpoznać elementy toru kolejowego na
20 B P c
mostach
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do pomiarów pośrednich toru używa się
a) profilomierzy.
b) klinów pomiarowych.
c) strzałkomierzy.
d) wagonów pomiarowych.
2. Przedstawiony na rysunku przyrząd to
a) profilomierz.
b) toromierz uniwersalny.
c) zwrotnica.
d) węgielnica
3. Gradient szerokości toru mierzony jest na bazie
a) 1 m.
b) 10 m.
c) 5 m.
d) 100 m.
4. Przedstawiona na rysunku przystawka toromierza to
a) profilomierz.
b) dalmierz.
c) poziomica.
d) niwelator.
5. Toromierzem uniwersalnym mierzymy między innymi
a) temperaturę szyn.
b) szerokość toru.
c) krzywizny toru.
d) wyboczenia toru.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
6. Pokazany na rysunku przyrząd pomiarowy to
a) niwelator.
b) dalmierz.
c) kątomierz.
d) skaner.
7. Wichrowatość toru wyrażamy w następujących jednostkach miary
a) mb.
b) m/km.
c) mm/m.
d) procętach.
8. Pokazany na rysunku pojazd to
a) drezyna awaryjna.
b) drezyna do wymiany podkładów.
c) pociąg szybkiej wymiany szyn.
d) drezyna pomiarowa.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
9. Wyniki pomiarów bezpośrednich torów odnotowujemy w
a) książce kontroli stanu toru.
b) dzienniku D  831.
c) dzienniku D  830.
d) wykazie D  21.
10. Pokazane na rysunku urządzenie to
a) suwmiarka laserowa.
b) toromierz elektroniczny.
c) defektoskop.
d) profilomierz komputerowy.
11. Badania defektoskopowe mają na celu
a) wykrywanie wad w szynach.
b) wykrywanie wad podtorza.
c) pomiar zużycia pionowego szyn.
d) pomiar zużycia poziomego szyn.
12. Oględziny rozjazdów mają na celu
a) sprawdzenie szerokości.
b) pomiar przechyłki.
c) wzrokową ocenę stanu rozjazdu.
d) pomiar zanieczyszczenia podsypki.
13. Podczas. przeglądu przyrządów wyrównawczych sprawdzamy
a) stan łożysk mostu.
b) położenie części składowych.
c) stan przyczółków mostu.
d) poziom stanu wody.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
14. Poniższy dokument to
a) książka kontroli stanu toru.
b) wykres. pełzania toków szynowych.
c) analiza temperatur przytwierdzeni szyn.
d) metryka toru bezstykowego.
15. Przyczyną pełzania może być
a) długość szlaku kolejowego.
b) wysokość nasypów.
c) zmiana temperatury.
d) rodzaj podkładów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
16. Pokazany na rysunku przyrząd to
a) strzałkomierz.
b) profilomierz.
c) suwmiarka rozjazdowa.
d) szczelinomierz.
17. Pomiary przesunięć toków szynowych wykonuje się
a) raz na 5 lat.
b) raz na 3 lata.
c) 4 razy w roku.
d) co najmniej raz w roku.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
18. Pokazana na rysunku wada szyny to
a) zużycie boczne.
b) zużycie pionowe.
c) wgniecenie.
d) wytopienie.
19. Zasadnicza odległość pomiędzy punktami stałymi toru wynosi
a) 1000 m.
b) 2000 m.
c) 10 m.
d) 200 m.
20. Pokazany na rysunku przyrząd to
a) zwrotnica.
b) wyrzutnia płóz hamulcowych.
c) przyrząd wyrównawczy.
d) hamulec torowy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Badanie i ocena stanu drogi kolejowej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Test II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Badanie i ocena stanu drogi
kolejowej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 3,4, 5, 6,7, 8, 9,10, 11, 12,13,14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadanie 1,2,15,16 jest z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz 2 z poziomu
ponadpodstawowego.
- bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego oraz co
najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. b, 5. c, 6. b, 7. b, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a,
12. d, 13. a, 14. d, 15. d, 16. c, 17. d, 18. a, 19. a, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny
Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia)
celu wymagań odpowiedz
1 Rozpoznać przyrządy pomiarowe C PP c
Określić zasady pomiaru
2 C PP c
bezpośredniego toru
Określić urządzenia do pomiarów
3 A P a
bezpośrednich
Określić parametry geometryczne toru
4 A P b
Określić przeznaczenie przyrządów
5 B P c
pomiarowych
Określić zawartość wydruków
6 B P b
z przyrządów pomiarowych
Określić przeznaczenie przyrządów
7 B P b
pomiarowych
Scharakteryzować zawartość
8 B P c
dokumentacji pomiarów pośrednich
Wybrać dokumentację do zapisu
9 A P b
pomiarów bezpośrednich
Rozpoznać urządzenie do pomiarów
10 B P c
bezpośrednich
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Określić terminy badań technicznych
11 A P a
torów
12 Określić zakres przeglądów B P d
13 Rozpoznać wady szyn C P a
14 Rozpoznać dokumentację toru B P d
Określić luz między elementami
15 C PP d
rozjazdów
Określić metodę oceny stanu utrzymania
16 C PP c
toru
17 Określić zakres przeglądów toru B P d
18 Rozpoznać przyrządy pomiarowe B P a
19 Określić terminy pomiarów toru A P a
20 Określić zastosowanie przyrządów B P d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Pokazany na rysunku przyrząd to
a) profilomierz.
b) noktowizor.
c) teodolit.
d) węgielnica.
2. Nierówności toków szynowych mierzymy na bazie
a) 1 m.
b) 10 m.
c) 5 m.
d) 100 m.
3. Pokazany na rysunku pojazd służy do
a) pomiaru pośredniego parametrów geometrycznych toru.
b) pomiaru temperatury szyn.
c) pomiaru zużycia szyn.
d) pomiaru twardości szyn wraz z określeniem gatunku stali.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
4. Różnica w wysokości toków szynowych to
a) gradient szerokości.
b) przechyłka.
c) nierówności poziome.
d) wysadziny.
5. Przedstawiony na rysunku przyrząd pomiarowy służy do
a) twardości szyn.
b) temperatury szyn.
c) zużycia szyn.
d) gatunku szyn.
6. Wydruki z toromierza elektronicznego zawierają między innymi
a) położenie toru względem toru zasadniczego.
b) szerokość toru.
c) wielkość zużycia szyn.
d) wysokość nad poziomem morza.
7. Pokazana na rysunku przystawka toromierza służy do pomiaru
a) wichrowatości.
b) przechyłki.
c) gradientu szerokości toru.
d) żłobków w rozjazdach.
8. Wydruk z drezyny pomiarowej zawiera między innymi
a) pochylenie toru.
b) wysokość nasypów.
c) szerokość toru.
d) przeniesione obciążenie brutto.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
9. Wyniki pomiarów bezpośrednich torów odnotowujemy w
a) dzienniku D-831.
b) książce kontroli stanu toru.
c) metryce toru.
d) profilu toru.
10. Pokazane na rysunku urządzenie to
a) kątomierz laserowy.
b) defektoskop.
c) toromierz elektroniczny.
d) profilomierz komputerowy.
11. Badania techniczne (przeglądy) torów wykonuje się
a) wiosną.
b) latem.
c) jesienią.
d) zimą
12. Podczas przeglądu wstawek międzyrozjazdowych sprawdzamy między innymi
a) położenie względem reperów.
b) strukturę podrozjazdnic.
c) grubość warstwy filtrującej.
d) stan przytwierdzenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
13. Pokazana na rysunku wada szyny to
a) pęknięcie.
b) złamanie.
c) zgniecenie.
d) wybuksowanie.
14. Poniższy dokument to strona z
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
a) metryki toru bezstykowego.
b) wykresu pełzania toków szynowych.
c) analizy temperatur przytwierdzeni szyn.
d) książki kontroli stanu toru.
15. Luz pomiędzy opornicą a iglicą rozjazdu powinien wynosić
a) 5 mm.
b) 10 mm.
c) 0.1 mm.
d) 0.5 mm.
16. Objazd linii w kabinie maszynisty wykonuje sięw celu:
a) sprawdzenia wysokości wiaduktów.
b) pomiaru wysokości sieci trakcyjnej.
c) oceny spokojności jazdy pociągów.
d) sprawdzenia działania urządzeń nastawczych rozjazdów.
17. W ramach przeglądów torów określamy między innymi
a) długość wykopów.
b) wytrzymałość szyn na zginanie.
c) naprężenia występujące w podsypce.
d) stan zanieczyszczenia podsypki.
18. Pokazane na rysunku urządzenie to część składowa
a) profilomierza elektronicznego.
b) skanera komputerowego.
c) toromierza elektronicznego.
d) dalmierza mikroprocesorowego.
19. Pomiary zużycia szyn wykonujemy
a) wiosną.
b) latem.
c) jesienią.
d) zimą.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
20. Pokazany na rysunku przyrząd stosuje się na
a) górkach rozrządowych.
b) stacjach końcowych.
c) łukach o promieniu mniejszym niż 300m.
d) mostach.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Badanie i ocena drogi kolejowej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
7. LITERATURA
1. Załącznik nr 1 do Uchwały nr 173 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
18.05.2005r. (Id-1)
2. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 173 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
18.05.2005r. (Id-4)
3. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 90 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
10.03.2005r. (Id-8)
4. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 232 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
12.07.2005r. (Id-14)
5. Katalog wad w szynach PKP PLK S. A. Warszawa 2005 r.
6. www.inżynieria-kolejowa.dl.pl
7. www.prossper.pl
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37

