MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Andrzej Kilian
Wykonanie naprawy rozjazdów kolejowych 712 05 .Z2.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
inż. Andrzej Zieliński
inż. Artur Wilk
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Kilian
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[05].Z2.04
Wykonanie naprawy rozjazdów kolejowych , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu Monter nawierzchni kolejowej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 10
5.1. Grupyfikacja, charakterystyka rozjazdów kolejowych. 10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Metody montażu rozjazdów 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Wymiana rozjazdów 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Odbiory robót 17
5.4.1. Ćwiczenia 17
5.5. Zasady kwalifikacji do napraw materiałów rozjazdowych 19
5.5.1. Ćwiczenia 19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 21
7. Literatura 38
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela Wykonanie naprawy rozjazdów
kolejowych , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie monter nawierzchni kolejowej 712[05].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone metodą wykonywania ćwiczeń
praktycznych i poligonów terenowych.
Na końcu opracowania każdego z tematów znajduje się sprawdzian postępów, który
pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska
pozytywne wyniki, będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to wiadomości
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- zestaw zadań.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
712[05].Z2
Utrzymanie i naprawa drogi
kolejowej
712[05].Z2.01
Badanie i ocena stanu drogi
kolejowej
712[05].Z2.02
Wykonywanie prac
bieżącego utrzymania dróg
kolejowych
712[05].Z2.03 712[05].Z2.04
Wykonywanie naprawy podtorza Wykonywanie naprawy rozjazdów
i toru kolejowego kolejowych
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- posługiwać się techniczną terminologią kolejową,
- przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
- dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
- stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
- posługiwać się dokumentacją techniczną,
- rozpoznawać i charakteryzować podstawowe typy szyn i rozjazdów,
- dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe,
- wykonywać podstawowe pomiary parametrów toru i rozjazdów,
- znać zasady transportu i składowania materiałów nawierzchni kolejowej,
- znać zasady osygnalizowania miejsca robót,
- znać zasady działania maszyn, urządzeń, i sprzętu znajdujących zastosowanie
w/w robotach,
- znać zasady postępowania z materiałami odzyskanymi,
- porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- zorganizować stanowiska pracy do naprawy rozjazdów kolejowych,
- zastosować przepisy i instrukcje obowiązujące przy naprawie nawierzchni kolejowej,
- wskazać zadania baz rozjazdowych
- dobrać materiały do naprawy rozjazdu,
- odczytać dokumentację naprawy rozjazdów,
- rozróżnić technologie montażu rozjazdów kolejowych,
- zrywać i montować w torze rozjazdy i skrzyżowania torów ręcznie
i mechanicznie,
- wypełnić karty odbioru zmontowanych rozjazdów,
- określić dopuszczalne tolerancje wymiarowe przy montażu rozjazdów,
- zastosować żurawie kolejowe,
- zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy,
- dobrać środki ochrony indywidualnej do naprawy rozjazdów kolejowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł: Utrzymanie i naprawa dróg kolejowych 712[05].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie naprawy rozjazdów kolejowych
712[05].Z2.04
Temat: Rodzaje torów stacyjnych i ich przeznaczenie.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania rozjazdów kolejowych ich montażu
i napraw
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozpoznać typy i rodzaje rozjazdów,
- rozpoznać rozjazdy na schemacie,
- rozpoznać typy montażu
- określić przeznaczenie maszyn do napraw rozjazdów.
Metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- w grupach.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- tablice poglądowe przedstawiające rozjazdy kolejowe, ich montaż i zabudowę w torze,
- rysunki schematy rozjazdów i stacji
- papier formatu A4,
- poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu
zapoznanie uczniów z podziałem rozjazdów,
pokazanie poszczególnych rodzajów rozjazdów na modelach i zdjęciach,
omówienie zasad montażu w różnych warunkach
polecenie wykonania ćwiczenia 1 z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Praca domowa
Zaplanować przebieg montażu rozjazdu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- ustne wypowiedzi uczniów,
- pisemny sprawdzian wiadomości.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł:
Utrzymanie i naprawa dróg kolejowych
712[05].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie naprawy rozjazdów kolejowych
712[05].Z2.04
Temat: Odbiory rozjazdów kolejowych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i zasad odbiorów robót
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- zdefiniować odbiór eksploatacyjny i ostateczny,
- określić zasady pomiarów,
- rozpoznać odbiory,
- określić różnice pomiędzy kategoriami odbiorów.
Metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- pogadanka,
- ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zdjęcia różnych faz montażu i zabudowy rozjazdów,
- instrukcje Id-1, Id -4,
- tablica poglądowa przedstawiająca kartę odbioru i arkusz badania technicznego,
- poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu
zapoznanie uczniów z definicją odbiorów,
sgrupyfikowanie odbiorów,
omówienie podstawowych różnic pomiędzy odbiorami,
polecenie wykonania ćwiczenia 2 z poradnika dla ucznia rozdział 4.4.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- ustne wypowiedzi uczniów,
- pisemny sprawdzian wiadomości.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Grupyfikacja, charakterystyka rozjazdów kolejowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na poligonie terenowym rozpoznaj na gruncie podstawowe elementy konstrukcji
rozjazdów na przykładzie rozjazdu Rz UIC60-300-1:9 lssdS.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w terenie na rozjezdzie kolejowym. Przed
przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie materiał dotyczący rozjazdów kolejowych,
2) ustawić się przed stykiem iglicowym rozjazdu Rz UIC60-300-1:9 lssdS,
3) rozwinąć skrót oznaczenia rozjazdu,
4) wskazać poszczególne bloki rozjazdu,
5) wskazać iglicę łukową,
6) pokazać miejsca pomiaru długości rozjazdu,
7) pokazać i określ półzwrotnice w rozjezdzie, wskaż krzyżownicę,
8) pokazać kierunek zasadniczy i zwrotny rozjazdu,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne
Środki dydaktyczne:
- schemat rozjazdu Rz UIC60 300 1:9 lssdS,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na poligonie terenowym rozpoznaj na gruncie podstawowe elementy konstrukcji
rozjazdów na przykładzie rozjazdu Rkpd S42 190 1:9 cd.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w terenie na rozjezdzie kolejowym. Przed
przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie materiał dotyczący rozjazdów kolejowych,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
2) ustawić się przed stykiem iglicowym rozjazdu Rkpd S42 190 1:9 cd,
3) rozwinąć skrót oznaczenia rozjazdu,
4) wskazać krzyżownicę podwójną i pojedynczą,
5) pokazać miejsca pomiaru długości rozjazdu,
6) pokazać i określ półzwrotnice w rozjezdzie,
7) dokonać oceny wykonania ćwiczenia
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne
Środki dydaktyczne:
- schemat rozjazdu Rkpd S42 190 1:9 cd,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na poniższych rysunkach przedstawione są różne rodzaje rozjazdów kolejowych.
Rozpoznaj rodzaje rozjazdów i nazwij ich części składowe.
Rysunki do ćwiczenia 3
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkami przedstawiającymi rozjazdy kolejowe,
2) rozpoznać rodzaje rozjazdów przedstawione na rysunkach,
3) scharakteryzować rozjazdy rozpoznane na rysunkach,
4) rozpoznawać poszczególne elementy składowe rozjazdów,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,
- tablice poglądowe z rodzajami rozjazdów kolejowych,
- schematy rozjazdów,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Metody montażu rozjazdów
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na poligonie terenowym rozpoznaj na gruncie podstawowe czynności przy montażu
rozjazdów.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w terenie na rozjezdzie kolejowym. Przed
przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie materiał dotyczący montażu rozjazdów kolejowych,
2) określić kolejność rozłożenia na stanowisku montażowym podrozjazdnic w oparciu
o schemat rozjazdu,
3) określić kolejność rozłożenia na stanowisku montażowym poszczególnych części
rozjazdu zwyczajnego,
4) zaobserwować różnicę w konstrukcji podkładek zależnie od miejsca przeznaczenia,
5) wziąć udział w pomiarze parametrów rozjazdu w trakcie montażu.
6) wziąć udział w wierceniu otworów w podrozjazdnicach,
7) wziąć udział w przykręcaniu mechanicznym wkrętów i śrub stopowych,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- schematy rozjazdów,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na poniższym rysunku przedstawiono rozjazd. Podaj kolejność jego montażu i nazwij
poszczególne elementy.
Rysunek do ćwiczenia 2
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami montażu rozjazdów kolejowych,
2) rozpoznać części rozjazdowe na rysunkach,
3) scharakteryzować rozjazd rozpoznany na rysunku,
4) rozpoznawać poszczególne elementy składowe rozjazdów,
5) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,
- tablice poglądowe z rodzajami rozjazdów kolejowych,
- schematy rozjazdów,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Wymiana rozjazdów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na poligonie terenowym w miejscu wymiany rozjazdu rozpoznaj określ rodzaje
prowadzonych robót.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w terenie na rozjezdzie kolejowym. Przed
przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie materiał dotyczący wymiany rozjazdów kolejowych,
2) określić kolejność zestawienia maszyn i sposób ich użycia,
3) określić kolejność rozłożenia bloków rozjazdu,
4) zaobserwować różnicę między podsypką tłuczniową nową a usuwaną z torowiska,
5) zaobserwować stan warstwy filtracyjnej po zdjęciu starej podsypki,
6) skomentować stan podrozjazdnic w wybudowanym rozjezdzie,
7) skomentować stan nawierzchni stalowej w wybudowanym rozjezdzie,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- poligon terenowy,
- tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,
- pomoce audiowizualne z robót wymiany rozjazdów,
- schematy rozjazdów,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Określ co należy sprawdzić przed oddaniem do eksploatacji nowo ułożonego rozjazdu.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie materiał dotyczący wymiany rozjazdów kolejowych,
2) odróżniać poszczególne fazy robót,
3) odróżniać poszczególne elementy rozjazdu,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,
- Instrukcje Id-1, Id -4
- pomoce audiowizualne z robót wymiany rozjazdów,
- schematy rozjazdów,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Nazwij i powiedz do czego służą przedstawione na zdjęciach maszyny.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie materiał dotyczący wymiany rozjazdów kolejowych,
2) odróżniać poszczególne fazy robót,
3) odróżniać poszczególne maszyny torowe.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,
- zdjęcia z robót wymiany rozjazdu,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.4. Odbiory robót
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na poligonie terenowym w miejscu wymiany rozjazdu wykonaj czynności związane
z odbiorem rozjazdu kolejowego.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w terenie na rozjezdzie kolejowym. Przed
przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie materiał dotyczący odbiorów rozjazdów kolejowych,
2) pod kierunkiem toromistrza wykonać pomiary szerokości rozjazdu i porównać z kartą
odbioru,
3) zmierzyć szczelinomierzem przyleganie iglic do opórek,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- poligon terenowy,
- tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,
- zdjęcia z robót wymiany rozjazdów,
- schematy rozjazdów,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie instrukcji Id-1 załącznik 15 omów zasady odbiorów robót.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie materiał dotyczący odbiorów rozjazdów kolejowych,
2) odróżnić poszczególne odbiory robót,
3) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Środki dydaktyczne:
- instrukcja Id -1,
- tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,
- schematy rozjazdów,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.5. Zasady kwalifikacji do napraw materiałów rozjazdowych
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj przyczyny nieplanowej wymiany części rozjazdowych.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie materiał dotyczący zasad kwalifikacji do napraw materiałów
rozjazdowych,
2) wypisać elementy rozjazdu które mogą być wymienione i podać przyczyny wymiany.
3) zaprezentować wykonane zadanie,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zdjęcia przedstawiające różne uszkodzenia części rozjazdowych,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj przyczyny konieczności wymiany złączek torowych.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie materiał dotyczący zasad kwalifikacji do napraw materiałów
rozjazdowych,
2) wypisać złączki torowe które muszą być wymienione i podać przyczyny wymiany,
3) zaprezentować wykonane zadanie,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Środki dydaktyczne:
- zdjęcia przedstawiające różne uszkodzenia złączek torowych
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Scharakteryzuj rodzaje napraw i podaj zakresy robót.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie materiał dotyczący zasad kwalifikacji do napraw materiałów
rozjazdowych,
2) wypisać rodzaje napraw i podać zakresy robót odnoszące się do nich,
3) zaprezentować wykonane zadanie,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zdjęcia przedstawiające różne rodzaje robót,
- instrukcja Id-4,
- kartki papieru A4 i przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Wykonanie naprawy
rozjazdów kolejowych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 12, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego oraz rozwiązanie
3 zadań z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz
rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. b, 10. c, 11. c,
12. b, 13. b, 14. a, 15. a, 16. c, 17. b, 18. b, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić funkcję rozjazdów kolejowych A P a
2 Określić oznaczenia symboli szyn B P a
Scharakteryzować promień rozjazdu
3 B P b
kolejowego
4 Określić oznaczenia rozjazdów A P b
5 Rozpoznać rodzaje rozjazdów kolejowych B P a
6 Rozpoznać elementy toru kolejowego B P c
7 Określić kierunek rozjazdu B P d
Wybrać instrukcję do utrzymania
8 A P b
rozjazdów
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
9 Rozróżnić rodzaje pojazdów kolejowych B P b
10 Określić rodzaje torów kolejowych B P c
11 Rozróżnić metody montażu rozjazdów B P c
12 Określić kolejność prac montażowych C PP b
13 Scharakteryzować złącza szynowe B P b
Rozpoznać stosowane maszyny
14 A P a
montażowe
Określić przeznaczenie instrukcji
15 A P a
kolejowych
Wybrać instrukcję określającą rodzaj prac
16 B P c
kolejowych.
Scharakteryzować trwałość materiałów
17 C PP b
kolejowych
Określić terminy odbiorów robót
18 C PP b
montażowych
Wypełnić dokumentację po odbiorze robót
19 C PP b
montażowych
Rozpoznać stosowane maszyny
20 A P c
montażowe
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnieć uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Rozjazdy kolejowe są stosowane do
a) przejeżdżania taboru z jednego toru na drugi.
b) obracania wagonów.
c) napraw taboru.
d) załadunku materiałów.
2. Symbol typu szyny określa
a) przybliżoną masę.
b) szerokość stopki.
c) wysokość szyny.
d) wytwórcę.
3. Promień rozjazdu to
a) promień przejścia toru zwrotnego w tor boczny.
b) promień przejścia toru zasadniczego w tor zwrotny.
c) długość rozjazdu.
d) tangens kąta zawartego między osią toru zasadniczego i osią toru zwrotnego.
4. Oznaczenie Rz określa
a) rozjazd łukowy jednostronny.
b) rozjazd zwyczajny.
c) rozjazd krzyżowy.
d) skrzyżowanie torów.
5. Na rysunku przedstawiono
a) rozjazd łukowy jednostronny.
b) rozjazd zwyczajny.
c) rozjazd krzyżowy.
d) skrzyżowanie torów.
6. Skrzyżowanie torów to
a) odmiana obrotnicy.
b) odmiana rozjazdu zwyczajnego.
c) przecięcie się dwóch torów na jednym poziomie bez urządzeń do przejścia taboru
kolejowego z jednego toru na drugi.
d) przecięcie się dwóch torów na różnych poziomach.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
7. Kierunek rozjazdu to
a) kierunku odchylenia toru zasadniczego.
b) miejsce położenia rozjazdu w torze głównym.
c) wielkość odchylenia toru zwrotnego.
d) kierunku odchylenia toru zwrotnego.
8. Przepisy utrzymania rozjazdów znajdują się w instrukcji
a) Id 1.
b) Id 4.
c) Id 8.
d) Ir 1.
9. Pojęcie pojazd kolejowy oznacza
a) pojazd szynowy.
b) pojazd dostosowany do poruszania się na własnych kołach po torach kolejowych.
c) drezyna.
d) pociąg.
10. Tory główne zasadnicze to tory
a) tory stacyjne przystosowane do jazd pociągowych.
b) tory zelektryfikowane.
c) tory główne na stacjach będące przedłużeniem torów szlakowych.
d) tory głównych szlaków kolejowych.
11. Montaż z wykonywaniem zasadniczych czynności montażowych w miejscu wbudowania
rozjazdu lub w pobliżu tego miejsca to
a) montaż bazowy.
b) montaż bazowo-terenowy.
c) montaż terenowy.
d) montaż mieszany.
12. Montaż rozjazdu krzyżowego rozpoczynamy od
a) kierownic.
b) krzyżownic podwójnych.
c) szyn łączących.
d) wewnętrznych półzwrotnic.
13. W rozjezdzie odmiany spawanej złącza szynowe są
a) połączone łubkami i ściągnięte śrubami.
b) powinny mieć luzy 14ą1 mm w rozjazdach typu UIC60; 12 ą1 mm typu S49.
c) połączone tymczasowo.
d) połączone łubkami i ściągnięte dwoma śrubami.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
14. Przedstawiona na zdjęciu maszyna to
a) żuraw EDK 300.
b) wagon samowyładowczy.
c) lokomotywa.
d) oczyszczarka OT-400.
15. Instrukcja Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych to
a) Id 1.
b) Id 4.
c) Id 8.
d) Ir 1.
16. Przy odbiorze rozjazdu należy sprawdzić parametry określone w instrukcji Id-1 podane
a) w załączniku Nr1.
b) w załączniku Nr13.
c) w załączniku Nr15.
d) w załączniku Nr48.
17. Średnia żywotność podrozjazdnic z drewna twardego wynosi
a) ~15 lat.
b) ~25 lat.
c) ~35 lat.
a) ~45 lat.
18. Odbioru ostatecznego zabudowanego rozjazdu dokonujemy po
a) zakończeniu robót i otwarciu dla ruchu taboru.
b) upływie dwóch tygodni od odbioru eksploatacyjnego, wykonaniu stabilizacji
mechanicznej lub po przeniesieniu obciążenia co najmniej 0,6 Tg.
c) miesiącu bezawaryjnej eksploatacji.
d) zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia wszystkich robót.
19. Pomiary wykonane w trakcie odbioru ostatecznego rozjazdu wpisujemy
a) do książki D 830.
b) do arkusza badania technicznego rozjazdów.
c) wykonujemy oddzielny protokół.
d) na rysunku rozjazdu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
20. Przedstawiona na zdjęciu maszyna to
a) żuraw EDK 300.
b) wagon samowyładowczy.
c) podbijarka rozjazdowa.
d) oczyszczarka OT-400.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonanie naprawy rozjazdów kolejowych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Test II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Wykonanie naprawy
rozjazdów kolejowych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 3, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19 są z poziomu podstawowego,
- zadania 1, 2, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, oraz
rozwiązanie 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, oraz
rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. c, 4. c, 5. a, 6. d, 7. c, 8. c, 9. c, 10. b, 11. c,
12. a, 13. a, 14. a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. c, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Rozpoznać rodzaje rozjazdów
1 C PP c
kolejowych
Rozpoznać rodzaje rozjazdów
2 C PP c
kolejowych
Określić ilość części skrzyżowań
3 B P c
torowych
4 Rozpoznać części rozjazdów B P c
Zinterpretować oznaczenia
5 C P a
stosowane na schematach
6 Określić funkcję oględzin torów B P d
7 Określić zużycie iglic B P c
Określić funkcje decyzyjne
8 B P c
pracowników utrzymania kolei
9 Określić termin odbioru robót C P c
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Wybrać instrukcję do utrzymania
10 A P b
rozjazdu
Rozróżnić metody montażu
11 B P c
rozjazdów
12 Rozpoznać stosowane maszyny A P a
Wybrać instrukcję określającą
13 B P a
rodzaj prac kolejowych
14 Rozpoznać stosowane maszyny A P a
15 Określić trwałość materiałów B P c
16 Określić termin odbioru robót B P b
Rozpoznać roboty przy torach
17 C P c
kolejowych
18 Rozpoznać części rozjazdowe C PP c
Wybrać urządzenie pomiarowe do
19 B P a
pomiarów rozjazdu
Wybrać maszyny do wykonywania
20 C PP a
określonych prac
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnieć uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Przedstawiony na zdjęciu obiekt to
a) rozjazd zwyczajny prawy.
b) rozjazd krzyżowy pojedynczy.
c) rozjazd zwyczajny lewy.
d) skrzyżowanie o małym skosie.
2. Przedstawiony na zdjęciu obiekt to
a) rozjazd zwyczajny prawy.
b) rozjazd podwójny symetryczny.
c) rozjazd krzyżowy podwójny.
d) skrzyżowanie o małym skosie.
3. W skrzyżowaniu torowym znajduje się następująca ilość iglic
a) dwie.
b) cztery.
c) żadnej.
d) sześć.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
4. Przedstawiony na zdjęciu element to
a) iglica.
b) półzwrotnica łukowa.
c) krzyżownica.
d) kierownica.
5. Zapis Rz UIC60 300 1:9 oznacza rozjazd
a) zwyczajny UIC 60 o promieniu R 300 i skosie 1:9
b) zwyczajny lewy
c) zwyczajny UIC 60 o promieniu R 190 i skosie 300
d) łukowy UIC 60 o promieniu R 300 i skosie 1:9
6. Oględziny to
a) objazd torów.
b) szczegółowy przegląd.
c) badanie techniczne.
d) sprawdzanie wizualne widocznych elementów nawierzchni.
7. Dopuszczalne pionowe zużycie iglic w torach głównych linii magistralnych i I-rzędnych
wynosi
a) 0.8 mm.
b) 1.5 mm.
c) 8.0 mm.
d) 22 mm.
8. Decyzję o wymianie rozjazdu podejmuje
a) toromistrz.
b) inspektor diagnosta.
c) dyrektor Zakładu Linii Kolejowych.
d) naczelnik Sekcji Eksploatacji.
9. Odbioru eksploatacyjnego dokonujemy
a) po zrealizowaniu poszczególnych faz robót w trakcie remontu.
b) komisyjnie po upływie dwóch tygodni od przekazania do eksploatacji rozjazdu.
c) przed otwarciem rozjazdu dla ruchu z ograniczoną prędkością.
d) po skończeniu robót.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
10. Przepisy o utrzymaniu rozjazdów znajdują się w instrukcji
a) Id 1.
b) Id 4.
c) Id 8.
d) Ir 1.
11. Montaż z wykonywaniem zasadniczych czynności montażowych w miejscu wbudowania
rozjazdu lub w pobliżu tego miejsca to
a) montaż bazowy.
b) montaż bazowo-terenowy.
c) montaż terenowy.
d) montaż mieszany.
12. Przedstawiona na zdjęciu maszyna to
a) żuraw EDK 300.
b) wagon samowyładowczy.
c) lokomotywa.
d) oczyszczarka OT-400.
13. Instrukcja Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych to
a) Id 1.
b) Id 4.
c) Id 8.
d) Ir 1.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
14. Na zdjęciu przedstawiono maszynę
a) podbijarkę rozjazdową.
b) żuraw EDK 300.
c) lokomotywę manewrową.
d) drezynę.
15. Średnia żywotność podrozjazdnic z drewna twardego wynosi
a) ~15 lat.
b) ~25 lat.
c) ~30 lat.
d) ~45 lat.
16. Odbioru ostatecznego zabudowanego rozjazdu dokonujemy po
a) zakończeniu robót i otwarciu dla ruchu taboru.
b) upływie dwóch tygodni od odbioru eksploatacyjnego, wykonaniu stabilizacji
mechanicznej lub po przeniesieniu obciążenia co najmniej 0,6 Tg.
c) miesiącu bezawaryjnej eksploatacji.
d) zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia wszystkich robót.
17. Przedstawiony na zdjęciu proces to
a) przewożenie części stalowych.
b) zbieranie wybudowanych części.
c) wyładunek tłucznia z wagonów samowyładowczych.
d) podbijanie rozjazdu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
18. Na przedstawionym zdjęciu żuraw unosi
a) blok szyn łączących.
b) blok krzyżownicy.
c) blok zwrotnicy.
d) przęsło torowe.
19. Pomiaru szerokości w rozjezdzie dokonuje się
a) toromierzem.
b) taśmą mierniczą.
c) metrówką.
d) szczelinomierzem.
20. Do podbijania rozjazdów na podrozjazdnicach betonowych służy
a) podbijarka Unimat.
b) podbijarka rozjazdowa.
c) podbijaki ręczne.
d) PLM.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonanie naprawy rozjazdów kolejowych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
7. LITERATURA
1. Id-1 (D-1) Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych Warszawa
2005
2. Gola P. ,Witek W.: Katalog Rozjazdy kolejowe normalnotorowe. Wema 1976
3. Bałuch H., Czubaczyński J., Pelc S: Montaż i wymiana rozjazdów.WKiA 1975
4. Zamięcki H.: Budowa i utrzymanie dróg kolejowych. Tom I WKA 1978
5. Id-4 (D-6) Instrukcja o oględzinach, badaniach technicznych i utrzymaniu rozjazdów
Warszawa 2005
6. Id-8 (D-6) Instrukcja o oględzinach, badaniach technicznych i utrzymaniu rozjazdów
Warszawa 2005
7. Materiały reklamowe PNI zamieszczone na stronie http://pni.net.pl
8. www.il.pw.cdu.pl
9. www.transportszynowy.ndl.pl
Literatura uzupełniająca
- Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 10.09.1998 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich
usytuowanie. Dz.U.RP nr 151 z 15.12.1998 r
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38