MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Agnieszka Krupa
Dobieranie elementów nawierzchni kolejowej
712[05].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Grażyna Górniak
inż. Hanna Kozioł
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Agnieszka Krupa
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[05].Z1.04
Dobieranie elementów nawierzchni kolejowej , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter nawierzchni kolejowej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 9
5.1. Nawierzchnia kolejowa 9
5.1.1. Ćwiczenia 9
5.2. Tor kolejowy 11
5.2.1. Ćwiczenia 11
5.3. Rozjazdy, skrzyżowania i połączenia torów 13
5.3.1. Ćwiczenia 13
5.4. Obiekty mostowe i ich nawierzchnia 16
5.4.1. Ćwiczenia 16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 18
7. Literatura 32
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela Dobieranie elementów nawierzchni
kolejowej , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej
w zawodzie technik dróg i mostów kolejowych 712[05].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone przede wszystkim metodą
wykonywania ćwiczeń praktycznych.
Na końcu opracowania każdego z tematów znajduje się sprawdzian postępów, który
pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska
pozytywne wyniki, będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to wiadomości
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- zestaw zadań.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
712[05].Z1
Budowa drogi kolejowej
712[05].Z1.02
712[05].Z1.01
Stosowanie maszyn
Wykonywanie prac
i urządzeń do budowy dróg
ślusarskich
kolejowych
i spawalniczych
712[05].Z1.03
Wykonywanie podtorza kolejowego
712[05].Z1.04
Dobieranie elementów nawierzchni
kolejowej
712 [05].Z1.05
Układanie torów kolejowych
712 [05].Z1.06
Użytkowanie stacji, urządzeń
stacyjnych i przejazdów kolejowych
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- czytać rysunki techniczne,
- sporządzać proste rysunki techniczne,
- odszukiwać dane zapisane w tabelach,
- grupyfikować linie kolejowe,
- rozpoznawać urządzenia techniczne do prac w torach,
- korzystać z literatury technicznej, norm, przepisów budowlanych, katalogów
i poradników,
- stosować przepisy prawa budowlanego i bhp,
- współpracować w grupie,
- interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów i tabel.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
- zorganizować stanowisko pracy do budowy podtorza,
- określić zadania podtorza kolejowego,
- scharakteryzować główne elementy podtorza kolejowego i pokryć ochronnych,
- wykorzystać normalne przekroje porzeczne podtorza,
- dobrać materiały stosowane do budowy podtorza,
- określić właściwości materiałów stosowanych do budowy podtorza kolejowego,
- zastosować sposoby zagęszczania gruntów,
- dobrać sposoby odwodnienia podtorza,
- zastosować zasady użytkowania maszyn i urządzeń do robót ziemnych,
- zastosować zasady użytkowania maszyn i urządzeń do budowy podtorza,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej i
ochrony środowiska przy budowie podtorza kolejowego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł: Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1
Jednostka modułowa:
Dobieranie elementów nawierzchni kolejowej
712[05].Z1.04
Temat: Konstrukcje rozjazdów.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania konstrukcji rozjazdów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozpoznawać elementy budowy rozjazdów,
- nazywać poszczególne elementy rozjazdów.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- tablice poglądowe konstrukcji rozjazdów i skrzyżowań torów,
- zdjęcia różnych typów rozjazdów i części rozjazdowych.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu:
- zapoznanie uczniów z budową poszczególnych typów rozjazdów,
- omówienie zasad rozpoznawania elementów rozjazdów,
- zaprezentowanie poszczególnych elementów rozjazdów na schematach i zdjęciach,
- polecenie uczniom wykonania ćwiczenia 2 z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonanych ćwiczeń.
5. Zakończenie zajęć.
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- ustne wypowiedzi uczniów,
- pisemny sprawdzian wiadomości.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł: Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1
Jednostka modułowa: Dobieranie elementów nawierzchni kolejowej
712[05].Z1.04
Temat: Rodzaje i grupyfikacja obiektów mostowych.
Cel ogólny: Grupyfikowanie obiektów mostowych i ich rozpoznawanie.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozpoznać rodzaj obiektu mostowego,
- sgrupyfikować obiekty mostowe,
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowanie i planowanie zajęć,
- oceny pracy zespołu.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenie
Åšrodki dydaktyczne:
- modele obiektów mostowych,
- zdjęcia obiektów mostowych,
- papier formatu A4, flamastry.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna.
Czas trwania zajęć:
- 90 minut.
Uczestnicy:
- uczniowie kształcący się w zawodzie technik dróg i mostów kolejowych.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
- korzystając z poradnika oraz modeli i zdjęć każdy uczeń rozpoznaje omówione przez
nauczyciela obiekty mostowe,
- każdy uczeń grupyfikuje obiekty mostowe pod względem np. przeznaczenia,
położenia, materiału,
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, pomaga w grupyfikowaniu obiektów
mostowych.
4. Po wykonaniu ćwiczenia, uczeń /słuchacz przedstawia wyniki swojej pracy.
5. Nauczyciel wraz z uczniami/słuchaczami omawia wykonane ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
5. ĆWICZENIA
5.1. Nawierzchnia kolejowa
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na zdjęciach zamieszczonych niżej, przedstawione są fragmenty nawierzchni kolejowej.
Rozpoznaj przedstawione elementy, nazwij je i określ, jakie zadania spełniają w torze.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze zdjęciami oraz tablicami poglądowymi przedstawiającymi elementy
nawierzchni kolejowej i jej ustrój,
2) rozpoznać poszczególne elementy nawierzchni,
3) nazwać poszczególne elementy nawierzchni,
4) określić jakie zadania spełnia w torze każdy z rozpoznanych elementów,
5) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Åšrodki dydaktyczne:
- zdjęcia przedstawiające poszczególne elementy nawierzchni kolejowej,
- tablice poglądowe przedstawiające poszczególne elementy nawierzchni kolejowej,
- tablice poglądowe przedstawiające ustrój toru kolejowego,
- modele przytwierdzeń szyn do podkładów,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy nawierzchni i dróg kolejowych.
Ćwiczenie 2
Wykonaj szkic przekroju poprzecznego nawierzchni kolejowej dla wskazanej, przez
nauczyciela, kategorii linii kolejowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym elementów i budowy nawierzchni
kolejowej,
2) ustalić z nauczycielem kategorię linii dla której będzie wykonany szkic,
3) określić wielkości i ilości poszczególnych elementów znajdujących się na linii kolejowej
wskazanej grupy,
4) wykonać szkic przekroju poprzecznego nawierzchni kolejowej z uwzględnieniem jej
kategorii,
5) zaprezentować i omówić wykonany projekt ze szczególnym zwróceniem uwagi na
elementy wchodzące w skład nawierzchni kolejowej.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
ćwiczenie praktyczne,
metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- przybory kreślarskie,
- arkusz papieru do wykonania szkicu,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy nawierzchni i dróg kolejowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5.2. Tor kolejowy
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na poniższym schemacie małej stacji kolejowej, dokonaj, zgodnie z zasadami, numeracji
torów i rozjazdów.
300 400 500 600 700 800 900 1000 1100 1200
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zasady numeracji torów i rozjazdów na stacji kolejowej,
2) ponumerować tory na schemacie stacji,
3) ponumerować rozjazdy na schemacie stacji,
4) zaprezentować i omówić projekty.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- materiał nauczania rozdziału 4.2.
Ćwiczenie 2
Zaprojektuj układ torowy dowolnej stacji na której znajdują się wszystkie rodzaje torów,
jakie mogą znajdować się na stacji oraz dokonaj ich numeracji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić rodzaje torów znajdujących się na stacji,
2) ponumerować tory na schemacie stacji,
3) zaprojektować układ torowy małej stacji,
4) ponumerować tory na schemacie stacji,
5) zaprezentować i omówić projekty.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- arkusz papieru,
- przybory kreślarskie,
- materiał nauczania rozdziału 4.2.
Ćwiczenie 3
Narysuj schematycznie przytwierdzenie typu SB szyny UIC 60 do podkładów
betonowych w torze bezstykowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z typami mocowań i zasadami przytwierdzeń szyn do podkładów,
2) przeanalizować i omówić z nauczycielem zasady mocowania szyn do podkładów,
3) naszkicować przytwierdzenie typu SB szyny UIC 60 do podkładów betonowych w torze
bezstykowym,
4) zaprezentować i omówić projekty.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- modele przytwierdzeń szyn do podkładów,
- arkusz papieru,
- przybory kreślarskie,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca mocowań szyn do podkładów.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.3. Rozjazdy, skrzyżowania i połączenia torów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj i zapisz elementy rozjazdu pokazane na poniższym schemacie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem dotyczącym budowy rozjazdów,
2) zapoznać się z rysunkiem,
3) określić typ rozjazdu,
4) rozpoznać i opisać poszczególne elementy rozjazdu,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunek przedstawiajÄ…cy omawiany rozjazd,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy rozjazdów.
Ćwiczenie 2
Określ, jakie elementy rozjazdów przedstawiają poniższe zdjęcia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym budowy rozjazdów,
2) zapoznać się z powyższymi zdjęciami przedstawiającymi rozjazd,
3) rozpoznać i omówić elementy rozjazdów przedstawione na zdjęciach,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunek przedstawiajÄ…cy rozjazdy,
- zdjęcia różnych typów rozjazdów i części rozjazdowych,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy rozjazdów.
Ćwiczenie 3
Zaprojektuj, skrzyżowanie dwóch linii kolejowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym skrzyżowań,
2) zapoznać się ze zdjęciami różnych typów skrzyżowań oraz tablicami poglądowymi
przedstawiającymi konstrukcje skrzyżowań,
3) narysować skrzyżowanie dwóch linii kolejowych z uwzględnieniem elementów
konstrukcyjnych jakie powinny znalezć się na takim skrzyżowaniu,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
metoda projektów,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
zdjęcia różnych typów skrzyżowań i ich części,
tablice poglądowe przedstawiające konstrukcje skrzyżowań,
literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy skrzyżowań.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Ćwiczenie 4
Dokonaj analizy dokumentacji spawania termitowego oraz zgrzewania szyn w torach
i rozjazdach na podstawie danych otrzymanych od nauczyciela lub wyszukanych na stronach
internetowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację otrzymaną od nauczyciela lub wyszukać na stronach
internetowych dokumentacjÄ™ spawania termitowego i zgrzewania szyn na wybranym
układzie torowym,
2) przeanalizować dokumentację spawania termitowego,
3) przeanalizować dokumentację zgrzewania szyn w torach i rozjazdach,
4) omówić wyniki analizy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
metoda projektów,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- dokumentacja spawania termitowego,
- dokumentacja zgrzewania szyn w torach i rozjazdach,
- literatura z rozdziału 6 dotycząca spawania szyn.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.4. Obiekty mostowe i ich nawierzchnia
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ rodzaje budowli inżynieryjnych przedstawionych na poniższych rysunkach A B.
C D
E F
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale nauczania kryteria grupyfikacji obiektów mostowych,
2) dokonać analizy przedstawionych obiektów inżynieryjnych,
3) rozpoznać poszczególne obiekty inżynieryjne,
4) zaprezentować i omówić wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
metoda projektów,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- literatura zgodna z punktem 6 poradnika.
Ćwiczenie 2
Wpisz rodzaj przeszkody jaki pokonuje obiekt inżynieryjny:
wiadukt & & & & & & & & ..
przepust & & & & & & & & ..
kładka dla pieszych& & & & & & ..
estakada& & & & & & & & & & &
most& & & & & & & & & & & & ..
tunel& & & & & & & & & & & & .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale nauczania definicje poszczególnych obiektów inżynieryjnych,
2) dokonać analizy treści dotyczącej definiowania obiektów,
3) wpisać rodzaj przeszkód,
4) porównać z pracą kolegi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
metoda projektów,
ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- papier formatu A4, flamastry,
- poradnik dla ucznia,
- literatura zgodna z punktem 6 poradnika.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Dobieranie elementów
nawierzchni kolejowej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 1, 10, 15, 16, 17 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. b, 5. c, 6. d, 7. b, 8. b, 9. c, 10. a, 11. b,
12. d, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. a, 18. d, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Przeanalizować i określić parametry
1 D PP c
elementów nawierzchni
2 Określić kierunki jazdy po rozjazdach A P c
3 Określić rodzaje rozjazdów B P a
Wybrać odpowiedni wzór do obliczania
4 C P b
wstawek prostych
5 Określić sposoby łączenia szyn C P c
Wskazać sposoby łączenia różnych typów
6 B P d
szyn
7 Określić promień łuku poziomego B P b
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
8 Określić parametry toru A P b
Określić parametry długości toru w łuku
9 C P c
kołowym
10 Przeanalizować i rozpoznać metody spawania C PP a
11 Zdefiniować termit B P b
12 Określić długość krzywej przejściowej B P d
13 Określić zadania nawierzchni kolejowej B P b
14 Wskazać elementy budowy szyny B P a
15 Nazwać elementy układu torowego C PP c
Przeanalizować i wyszczególnić elementy
16 C PP b
wchodzące w skład budowy układu torowego
Przeanalizować i określić parametry
17 D PP a
elementów nawierzchni
18 Rozpoznać rodzaje obiektów inżynieryjnych C P d
19 Rozpoznać i grupyfikować mosty C P a
Określać wysokość wzniesienia spodu
20 C P a
konstrukcji wiaduktu nad niweletÄ… drogi
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Zadania wymagają stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed
wskazaniem poprawnego wyniku.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Tłuczeń wyrabiany jest z
a) piasku i żwiru do 63 mm.
b) miękkich skał typu: bazalt lub żwir.
c) twardych skał naturalnych o wymiarach 20 63 mm.
d) miękkich skał typu: granit lub piach.
2. Rozjazdy podwójne mają
a) jeden kierunek jazdy.
b) dwa kierunki jazdy.
c) trzy kierunki jazdy.
d) cztery kierunki jazdy.
3. Rozjazdy łukowe mogą być
a) symetryczne i niesymetryczne.
b) proste lub krzywe.
c) potrójne i poczwórne.
d) pojedyncze i podwójne.
4. Przy układaniu rozjazdów w torach stacyjnych powinno się stosować wstawki proste o
długości obliczonej na podstawie wzoru
a) I = V: 6.
b) I = V: 8.
c) I = V: 10.
d) I = V: 12.
5. Szyny w torze grupycznym są połączone za pomocą złącz
a) stabilizujÄ…cych.
b) pojedynczych i podwójnych.
c) podpartych i wiszÄ…cych.
d) wklęsłych i wypukłych.
6. Aączenie szyn typów UIC60 i S49 powinno być wykonane za pomocą
a) wstawek prostych.
b) krzyżownic.
c) rozjazdów.
d) szyn przejściowych.
7. Najmniejszy promień łuku poziomego we wszystkich torach stacyjnych powinien
wynosić
a) 200 m.
b) 300 m.
c) 400 m.
d) 1500 m.
8. Nominalna szerokość toru na odcinkach prostych i w łukach o promieniu 250 m
i większym, mierzona 14mm poniżej górnej powierzchni główki szyny, wynosi
a) 1345 mm.
b) 1435 mm.
c) 1543 mm.
d) 1654 mm.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
9. Długość toru w łuku kołowym w torach głównych linii drugorzędnych powinna wynosić
a) około 6 m.
b) minimum 12 m.
c) około 30 m.
d) minimum 20 m.
10. Metoda spawania w której wykonuje się czynności z wstępnym bocznym podgrzewaniem
koÅ„ców szyn palnikiem do temperatury min. ok. 950 °C nazywa siÄ™
a) metodÄ… Amoterm.
b) metodÄ… SoWoS.
c) metodÄ… SkV.
d) metodą z krótkim czasem podgrzewania.
11. Termit jest to
a) nadlew spoiny w obszarze szyjki szyny.
b) sproszkowana mieszanina tlenków żelaza i glinu wchodząca w skład spoiwa
spawalniczego.
c) mieszanka żwiru, piasku i cement.
d) bardzo duży ogień do spawania szyn.
12. Długość krzywej przejściowej powinna być równa
a) 20 m.
b) długości peronów na stacji.
c) 600 m.
d) długości rampy przechyłowej.
13. Zadaniem nawierzchni kolejowej jest
a) ułożenie na niej torowiska.
b) przejęcie bezpośrednich nacisków od kół taboru i przekazanie ich na podtorze.
c) zamontowanie na nim urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
d) odprowadzanie wód powierzchniowych.
14. Szyna zbudowana jest z
a) główki, stopki i szyjki.
b) główki i nóżki.
c) główki i szyjki.
d) główki, szyjki i rączki.
15. Para szyn przytwierdzonych do podkładów w ustalonej odległości tworzy
a) torowisko.
b) nawierzchniÄ™.
c) przęsło torowe.
d) złączki.
16. Wśród złączek przytwierdzających wyróżniamy między innymi
a) podkłady, wkręty i śruby.
b) podkładki szynowe, wkręty lub haki, śruby stopowe, łapki i pierścienie sprężyste.
c) wkręty, haki i podkłady.
d) podkładki szynowe, podkłady i haki.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
17. Naturalna mieszanina piasku i żwiru do 63 mm to
a) pospółka.
b) tłuczeń.
c) nawierzchnia.
d) podsypka.
18. Obiekt inżynieryjny umożliwiający przeprowadzenie małych cieków wodnych lub dróg
pod nasypem linii kolejowej lub drogowej, torowisko to
a) most.
b) wiadukt.
c) estakada.
d) przepust.
19. Podział mostów na belkowe, płytowe, kratowe, ramownicowe, łukowe, wiszące,
wantowe wynika ze względu na
a) rodzaj przęseł.
b) położenie pomostu na przęśle.
c) materiał konstrukcji mostu.
d) niweletę drogi na moście.
20. Wzniesienie spodu konstrukcji wiaduktu nad niweletą drogi niepublicznej powinno być
a) nie mniejsze niż 3,50 m.
b) nie mniejsze niż 4,50 m.
c) nie mniejsze niż 5,50 m.
d) nie mniejsze niż 13,50 m.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Dobieranie elementów nawierzchni kolejowej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Test II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Dobieranie elementów
nawierzchni kolejowej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 4, 6, 9, 10, 18 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. c, 6. d, 7. b, 8. c, 9. a, 10. d, 11. b,
12. d, 13. b, 14. b, 15. b, 16. a, 17. d, 18. b, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Wskazać elementy budowy szyny B P a
Określić zadania elementów
2 B P b
nawierzchni kolejowej
Określić zasady numeracji torów na
3 C P b
stacji
Przeanalizować i wskazać odległość
4 C PP d
między osiami podkładów
Określić zadania elementów
5 A P c
nawierzchni
Przeanalizować i rozpoznać parametry
6 C PP d
elementów nawierzchni
7 Określić kierunki jazdy po rozjazdach A P b
8 Wskazać elementy budowy rozjazdu C P c
Przeanalizować i obrać parametry
9 D PP a
rozjazdu do warunków terenowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Przeanalizować i określić siłę docisku
10 D PP d
Å‚apki do szyny
11 Określić promień łuku poziomego B P b
Określić sposób przejścia z toru
12 C P d
prostego do toru w Å‚uku
13 Określić długość toru w łuku kołowym C P b
Określić temperaturę spawania
14 C P b
elementów rozjazdu
Wskazać elementy budowy
15 B P b
skrzyżowania
16 Rozróżniać obiekty inżynieryjne C P a
Grupyfikować mosty ze względu na
17 C P d
przeznaczenie
Określać parametry obiektów
18 D PP b
budowanych na mostach i wiaduktach
19 Rozróżnić typy torów stacyjnych C P c
Wskazać zasady określania długości
20 C P a
torów stacyjnych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Zadania wymagają stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed
wskazaniem poprawnego wyniku.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 mint.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Główka, stopka i szyjka są to elementy z których zbudowana jest
a) szyna.
b) krzyżownica.
c) pospółka.
d) podkładka.
2. Przekazanie na większą powierzchnie nacisku wywieranego przez szyny, umożliwienie
nadawania szynom pochylenia poprzecznego oraz rozłożenie nacisków, jest zadaniem
a) szyn.
b) podkładek.
c) podsypki.
d) podkładów.
3. Na stacji pośredniej położonej na linii jednotorowej tor główny zasadniczy otrzymuje
numer
a) 0.
b) 1.
c) 2.
d) w zależności od kierunku jazdy jest to tor numer 1 lub 2.
4. Odległości miedzy osiami podkładów w torze wynoszą
a) 100 200mm.
b) 154 233mm.
c) 356 800mm.
d) 578 655mm.
5. Uzyskanie wymaganego położenia toru w planie i profilu, przejęcie nacisków kół
pojazdów z podkładów oraz odprowadzanie wód opadowych, jest zadaniem
a) podkładki.
b) toru.
c) podsypki
d) krzyżownicy.
6. Szerokość torowiska na liniach dwutorowych przy odległości 4m między osiami torów
wynosi
a) 2,5 3,2 m.
b) 1,435 2.00 m.
c) 5,00 9,00 m.
d) 9,6 10,4 m.
7. Rozjazdy zwyczajne majÄ…
a) jeden kierunek jazdy.
b) dwa kierunki jazdy.
c) trzy kierunki jazdy.
d) cztery kierunki jazdy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
8. Zwrotnica rozjazdu łukowego składa się z
a) jednej zwrotnicy.
b) krzyżownicy, prostownicy i ukośnicy.
c) dwóch półzwrotnic, każda z nich zaś z opornicy oraz iglicy.
d) trzech półzwrot nic, a każda z nich z opornicy i dwóch iglic.
9. W trudnych warunkach terenowych na istniejących bocznicach kolejowych możliwe jest
stosowanie rozjazdów o promieniu równym
a) 140 m i o skosach 1:7 i 1:5.
b) 150 m i o skosach 1:7 i 1:6.
c) 160 m i o skosach 1:8 i 1:6.
d) 170 m i o skosach 1:8 i 1:7.
10. Przytwierdzenie sprężyste SB lub typu K powinno zapewnić docisk jednej łapki do szyny
siłą
a) 2kN.
b) 5 kN.
c) najwyzej 8 kN.
d) minimum 8 kN.
11. Najmniejszy promień łuku poziomego w torach głównych i głównych dodatkowych
wszystkich kategorii linii powinien wynosić
a) 400 m na podkładach drewnianych i 350 m na podkładach betonowych.
b) 500 m na podkładach drewnianych i 450 m na podkładach betonowych.
c) 500 m na podkładach drewnianych i 750 m na podkładach betonowych.
d) 500 m na podkładach drewnianych i 850 m na podkładach betonowych.
12. Przejście od szerokości nominalnej toru do zwiększonej szerokości toru w łuku powinno
się wykonywać stopniowo na
a) zwrotnicy.
b) skrzyżowaniu toru.
c) rampie przechyłkowej.
d) krzywej przejściowej.
13. Długość toru w łuku kołowym torach głównych linii magistralnych i pierwszorzędnych
powinna wynosić
a) co najwyżej 20 m.
b) nie mniej niż 30 m.
c) co najmniej 30 m.
d) nie mniej niż 50 m.
14. Wewnętrzne styki rozjazdu można spawać w temperaturze
a) od +5 st C do + 8 st C.
b) od +5 st C do + 28 st C.
c) od +15 st C do + 28 st C.
d) od +25 st C do + 18 st C.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
15. Skrzyżowanie torów składa się z
a) dwóch krzyżownic podwójnych, jednej krzyżownicy zwyczajnej oraz torów
Å‚Ä…czÄ…cych.
b) dwóch krzyżownic podwójnych, dwóch krzyżownic zwyczajnych, czterech
kierownic oraz torów łączących.
c) trzech krzyżownic podwójnych, dwóch krzyżownic zwyczajnych, dwóch kierownic
oraz torów łączących.
d) trzech krzyżownic podwójnych, czterech krzyżownic zwyczajnych, czterech
kierownic oraz torów łączących.
16. Obiekt inżynieryjny umożliwiający przeprowadzenie linii kolejowej pod powierzchnią
terenu, to
a) tunel.
b) przepust.
c) estakada.
d) wiadukt.
17. Ze względu na przeznaczenie mosty dzielą się na
a) trwałe i tymczasowe.
b) prostopadłe, skośne i poziome.
c) kamienne, drewniane, betonowe, i metalowe.
d) drogowe, kolejowe, dla pieszych, tramwajowe i specjalnego przeznaczenia.
18. Na mostach i wiaduktach o długości większej niż 15 m powinny być wydzielone
obustronne chodniki o szerokości nie mniejszej niż
a) 0,5 m.
b) 0,75 m.
c) 1 m.
d) 1,25 m.
19. Tory, będące przedłużeniem torów szlakowych, a na stacjach pośrednich przystosowane
do przejazdu pociągów bez zatrzymania z prędkością taką samą jak na szlaku danej linii,
to tory
a) przyperonowe
b) główne dodatkowe.
c) główne zasadnicze.
d) boczne.
20. Ogólna długość toru to długość
a) budowlana z dodaniem długości rozjazdów i kozłów oporowych.
b) równa długości peronów na stacji.
c) budowlana z dodaniem długości rozjazdów i kozłów oporowych nie większa niż
50 m.
d) części toru przeznaczona na postój pociągu lub wagonów, to jest długość mierzona
pomiędzy punktem ustawienia semafora, tarczy zaporowej lub manewrowej
a ukresem.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Dobieranie elementów nawierzchni kolejowej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
7. LITERATURA
1. Bałuch H.: Trwałość i niezawodność eksploatacyjna nawierzchni kolejowej. WKiA,
Warszawa 1980
2. Bałuch H.: Diagnostyka nawierzchni kolejowej. WKiA, Warszawa 1978
3. Bałuch H., Czubaczyński J., Pelc S.: Montaż i wymiana rozjazdów. WKiA, Warszawa
1980
4. Bałuch H.: Układy geometryczne połączeń torów. WKiA, Warszawa 1989
5. Basiewicz T., Jacyna M., Rudziński L.: Linie kolejowe. OWPW, Warszawa 2003
6. Batko M.: Drogi kolejowe. WKiA, Warszawa 1986
7. Batko M.: Budowa i utrzymanie dróg kolejowych część I i II. WKiA Warszawa 1985
8. Cieślakowski J.: Stacje kolejowe. WKiA, Warszawa 1992
9. Gołaszewski A., Sancewicz S.: Tor bezstykowy. WKiA, Warszawa 1986
10. Aączyński J.: Rozjazdy kolejowe. WKiA, Warszawa 1976
11. Przepisy i instrukcje uzupełniające:
- Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych Id 1.
- Instrukcja o oględzinach, badaniach technicznych i utrzymaniu rozjazdów Id 4.
- Instrukcja spawania szyn termitem Id 5.
- Instrukcja diagnostyki nawierzchni kolejowej Id 8.
- Instrukcja badań defektoskopowych szyn, spoin i zgrzein w torach kolejowych Id
10.
- Instrukcja o zapewnieniu sprawności kolei w zimie Id11
- Wytyczne ultradzwiękowych badań złączy szynowych zgrzewanych i spawanych
Id 17.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32