monter nawierzchni kolejowej 712[05] z2 02 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Andrzej Bochyński
Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi
kolejowej 712[05].Z2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
inż. Artur Wilk
inż. Andrzej Zieliński
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Bochyński
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[05].Z2.02
 Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej , zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu Monter nawierzchni kolejowej
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 10
5.1. Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej 10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Technologie napraw bieżących podtorza i nawierzchni kolejowej 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Usuwanie usterek w rozjazdach 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 18
7. Literatura 40
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  Wykonanie podtorza kolejowego ,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
monter nawierzchni kolejowej 712[05].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone przede wszystkim metodą
wykonywania ćwiczeń praktycznych.
Na końcu opracowania każdego z tematów znajduje się sprawdzian postępów, który
pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska
pozytywne wyniki, będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to wiadomości
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- zestaw zadań.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
712[05].Z2
Utrzymanie i naprawa drogi kolejowej
712[05].Z2.01
Badanie i ocena stanu drogi kolejowej
712[05].Z2.02
Wykonywanie prac
bieżącego utrzymania dróg kolejowych
712[05].Z2.04
712[05].Z2.03
Wykonywanie naprawy rozjazdów
Wykonywanie naprawy podtorza
kolejowych
i toru kolejowego
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej,
 wymieniać podstawowe elementy drogi kolejowej,
 charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej,
 rozpoznawać maszyny do budowy dróg,
 stosować narzędzia podczas prac związanych z budową dróg,
 stosować przepisy bhp dotyczące prac budowlanych,
 charakteryzować podstawy struktury wewnętrznej metali,
 wykonywać prace ślusarskie i spawalnicze,
 rozpoznawać metale,
 znać cel dokonywania pomiarów,
 wykonywać podstawowe prace diagnostyczne,
 grupyfikować przyrządy i urządzenia do wykonywania diagnostyki toru i rozjazdów,
 czytać rysunki techniczne,
 sporządzać proste rysunki techniczne,
 stosować zasady współpracy w grupie,
 korzystać z różnych zródeł informacji,
 oceniać własne możliwości pracy w zawodzie,
 selekcjonować, porządkować, dokumentować i przechowywać informację.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć,
 zorganizować stanowisko do wykonywania prac bieżącego utrzymania dróg kolejowych,
 zastosować przepisy i instrukcje dotyczące utrzymania nawierzchni kolejowej,
 dobrać materiały do przeprowadzenia prac w torze,
 dobrać narzędzia i przyrządy stosowane w utrzymaniu nawierzchni kolejowej,
 posłużyć się narzędziami ręcznymi oraz sprzętem do robót torowych,
 ścinać ławy torowiska wraz z oczyszczaniem rowów bocznych, studzienek
odwadniających i przepustów,
 wymienić pojedyncze szyny, podkłady i złączki,
 usunąć usterki w rozjazdach, skrzyżowaniach torów i urządzeniach wyrównawczych na
mostach,
 dokonać wymiany części rozjazdów,
 wykonać nasuwanie szyn odpełzłych i regulację luzów,
 uzupełnić i oczyścić podsypkę tłuczniową,
 dokonać nasuwania i podnoszenia toru wraz z podbiciem podkładów,
 poprawić szerokość toru,
 zabezpieczyć uszkodzone szyny w torze grupycznym i bezstykowym,
 zabezpieczyć tory w warunkach zimowych,
 zastosować przepisy dotyczące znakowania i zabezpieczenia miejsca robót,
 zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska
obowiązujące przy wykonywaniu prac bieżącego utrzymania torów i rozjazdów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł: Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania
drogi kolejowej 712[05].Z2.02
Temat: Prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania technologii i wykonywania prac
związanych z utrzymaniem nawierzchni.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozpoznać podstawowe instrukcje dotyczące utrzymania nawierzchni kolejowej,
- znać elementy drogi kolejowej,
- rozpoznać główne elementy podtorza,
- posłużyć się podstawowymi narzędziami przy utrzymaniu i naprawie bieżącej
nawierzchni,
- rozpoznać maszyny do bieżącego i kapitalnego remontu toru,
- znać zakres konserwacji i remontów rozjazdów.
Metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- tablice poglądowe przedstawiające elementy nawierzchni kolejowej,
- tablice poglądowe przedstawiające narzędzia używane podczas napraw nawierzchni,
- tablice poglądowe przedstawiające schematy maszyn do napraw bieżących nawierzchni
i podtorza,
- zdjęcia różnych typów maszyn i urządzeń stosowanych przy budowie i utrzymaniu
nawierzchni kolejowej,
- filmy ukazujące pracę maszyn w terenie,
- papier formatu A4,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu
 zapoznanie uczniów z głównymi rozdziałami instrukcji drogowych Id-1, Id-3, Id-4,
 pokazanie poszczególnych elementów nawierzchni kolejowej na tablicach
poglądowych,
 pokazanie narzędzi i urządzeń używanych do utrzymania nawierzchni kolejowej na
tablicach poglądowych,
 pokazanie maszyn do napraw bieżących nawierzchni i podtorza.
 polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.1.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Praca domowa
Na papierze milimetrowym formatu A4 narysować przekrój izolowanego złącza klejono-
sprężonego i nazwać jego poszczególne elementy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- ustne wypowiedzi uczniów,
- pisemny sprawdzian wiadomości.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł: Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2
Jednostka modułowa: Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi
kolejowej 712[05].Z2.02
Temat: Usuwanie usterek w rozjazdach.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania części rozjazdowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 określić zakres konserwacji i remontów rozjazdów,
 grupyfikować typy stosowanych rozjazdów na sieci PKP,
 określić cel stosowania rozjazdów różnych typów,
 określić poszczególne części rozjazdu.
Metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- wykład,
- ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zdjęcia różnych typów rozjazdów,
- tablice poglądowe z schematami rozjazdów stosowanymi na sieci PKP,
- poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu
 zapoznanie uczniów z zakresem konserwacji i remontów rozjazdów,
 pokazanie i omówienie schematów różnych typów rozjazdów,
 pokazanie zdjęć rozjazdów stosowanych na sieci PKP,
 omówienie zasady działania rozjazdów,
 polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie lekcji.
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Praca domowa
Na papierze milimetrowym formatu A4 narysować schemat rozjazdu zwyczajnego
i nazwać jego poszczególne elementy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- ustne wypowiedzi uczniów,
- pisemny sprawdzian wiadomości.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi
kolejowej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na rysunku pokazany jest odcinek toru kolejowego.
1. W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę poszczególnych elementów.
2. Rozpoznaj typ podkładów?
?
?
?
?
?
?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z elementami nawierzchni kolejowej,
2) rozpoznać poszczególne elementy,
3) wpisać za znakiem ? odpowiednią nazwę elementu,
4) w ramce pod rysunkiem wpisać rodzaj podkładów,
5) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz powyższego objaśnieniem,
- ćwiczenie
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
Ćwiczenie 2
Na rysunku pokazane są złączki.
1. W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę poszczególnych elementów.
2. Do czego służą te elementy?
3. Jakim mechanicznym urządzeniem są one dokręcane?
? ? ? ?
?
?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) zapoznać się z elementami nawierzchni kolejowej,
2) rozpoznać poszczególne elementy,
3) wpisać za znakiem ? odpowiednią nazwę elementu,
4) w ramce pod rysunkiem wpisać przeznaczenie tych złączek i podać nazwę urządzenia do
ich dokręcania,
5) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz powyższego objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Technologie napraw bieżących podtorza i nawierzchni
kolejowej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na rysunku pokazany jest przekrój poprzeczny izolowanego złącza klejono-sprężonego.
?
?
?
?
?
?
?
?
1. W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę poszczególnych elementów.
2. Pod rysunkiem napisz, jak nazywa się maszyna do łączenia tych złącz z pozostałą częścią
toru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) zapoznać się z elementami izolowanego złącza klejono-sprężonego,
2) rozpoznać poszczególne elementy,
3) wpisać za znakiem ? odpowiednią nazwę elementu,
4) w ramce pod rysunkiem wpisać nazwę maszyny do łączenia złącz izolowanych
z istniejącym torem,
5) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz powyższego objaśnieniem,
- ćwiczenie
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
Ćwiczenie 2
Na rysunku pokazane jest bardzo niepożądane zjawisko w torze.
1?
Pytanie 2?
Pytanie 3?
1. W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę tego zjawiska.
2. 2 Jak nazywa się maszyna do likwidacji takich usterek?
3. Jak nazywa się maszyna do ostatecznego uformowania warstwy pryzmy podsypki?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) dokładnie zapoznać się z rozdziałem nr.4.2.6.  oczyszczanie i uzupełnianie podsypki,
2) rozpoznać pokazane zjawisko,
3) w ramce pod rysunkiem wpisać nazwę maszyny do likwidacji zanieczyszczonej
podsypki,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz powyższego objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Usuwanie usterek w rozjazdach
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na poniższym rysunku przedstawiony jest rozjazd zwyczajny.
?
?
?
?
?
?
Pytanie 2?
Pytanie 3?
Pytanie 4?
1. W miejsce określeń wpisz nazwę odpowiedniej części rozjazdowej,
2. określ rodzaj podrozjazdnic,
3. określ kierunek rozjazdu,
4. napisz jakie urządzenie jest zabudowane pomiędzy iglicami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) przypomnieć sobie wiadomości z rozdz.4.3.1.  utrzymanie i wymiana części
rozjazdowych,
2) rozpoznać poszczególne elementy,
3) wpisać za znakiem ? odpowiednią wartość lub nazwę.
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz powyższego objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- poradnik.
Ćwiczenie 2
Na poniższym rysunku przedstawiony jest przyrząd do mierzenia zużycia części
rozjazdowych.
Pytanie 1?
1. podaj jego nazwę,
2. określ dopuszczalne zużycie części rozjazdów, w torach głównych linii magistralnych
i pierwszorzędnych:
dopuszczalne pionowe zużycie iglic wynosi ?& ..mm
dopuszczalne pionowe zużycie opornic, szyn skrzydłowych wynosi ?& .mm
dopuszczalne pionowe zużycie dziobów krzyżownic wynosi?& .mm
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) przypomnieć sobie wiadomości z rozdz.4.3.1.  utrzymanie i wymiana części
rozjazdowych,
2) rozpoznać przyrząd, w miejsce pod rysunkiem wpisać jego nazwę
3) w miejsce kropek wpisać odpowiednią wartość zużycia poszczególnej części,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz powyższego objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
- przyrząd do mierzenia zużycia części rozjazdowych,
- poradnik.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonanie prac z zakresu
bieżącego utrzymania drogi kolejowej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9,10, 11, 13,14,15,16,17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadanie 3, 7, 12, 18 jest z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz co najmniej
2 z poziomu ponadpodstawowego.
- bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego oraz
rozwiązanie co najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c,
9. c, 10. d, 11. c, 12. c, 13. d, 14. d, 15. d, 16. a, 17. c, 18. d, 19. c, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny
Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia)
celu wymagań odpowiedz
Rozróżnić elementy nawierzchni
1 A P b
kolejowej
Rozróżnić elementy nawierzchni
2 B P d
kolejowej
Scharakteryzować budowę podkładu
3 C PP c
kolejowego
Rozróżnić części składowe elementów
4 B P b
budowy nawierzchni kolejowej
Wskazać części składowe elementów
5 B P a
nawierzchni kolejowej
Rozpoznać narzędzia do wykonywania
6 A P d
prac torowych
Dobrać wymiary elementów naprawy
7 C PP a
toru kolejowego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Rozpoznać urządzenia do wykonywania
8 B P c
prac torowych
Określić zastosowanie narzędzia do
9 B P c
wykonywania prac torowych
Określić parametry podnośnika do
10 C P d
wykonywania prac torowych
11 Określić zakres przeglądów B P c
Scharakteryzować technologie wymiany
12 C PP c
podkładów
Rozpoznać elementy nawierzchni
13 A P d
kolejowej
Rozróżnić części składowe elementów
14 B P d
nawierzchni kolejowej
Scharakteryzować budowę złączy
15 B P d
izolowanych
16 Rozpoznać przyrządy pomiarowe A P a
17 Rozpoznać maszyny do utrzymania toru B P c
Określić warunki wykonywania robót
18 C PP d
regulacyjnych torów
19 Rozpoznać przyrządy pomiarowe A P c
20 Rozróżnić części składowe rozjazdu B P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do elementów nawierzchni kolejowej zaliczamy
a) dworce.
b) szyny.
c) perony.
d) sieć trakcyjną.
2. Element wskazany na rysunku to
?
a) podrozjazdnica stalowa.
b) podkład drewniany.
c) mostownica betonowa.
d) podkład betonowy.
3. Podkłady strunobetonowe przystosowane do przytwierdzenia SB, posiadają wbudowane
a) dyble do wkrętów.
b) wkręty.
c) kotwy do mocowania sprężyn.
d) podkładki sprężynujące.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
4. Wskazany na rysunku element to
a) kotwa.
b) wkręt.
c) śruba stopowa.
d) śruba łubkowa.
5. W skład kompletu śruby wchodzi
a) łapka.
b) wkręt.
c) łubka.
d) nit.
6. Pokazany na rysunku klucz służy między innymi do dokręcania
a) śrub przekroju trójkąta.
b) nitów.
c) zawleczek długości 41 mm.
d) śrub łubkowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
7. Minimalna długość wstawek szynowych wbudowywanych w tor podczas naprawy
pękniętej szyny przy obowiązującej prędkości poniżej 140 km/h wynosi
a) 6 m.
b) 4 m.
c) 3 m.
d) 1 m.
8. Nazwa urządzenia przedstawionego na rysunku to
a) urządzenie buforowe.
b) przyrząd do regulacji osi toru.
c) przyrząd wyrównawczy.
d) urządzenie do nasuwania szyn odpełzłych.
9. Klucz do dokręcania wkrętów ma przekrój
a) sześciokąta.
b) prostokąta.
c) trójkąta
d) ośmiokąta.
10. Udzwig podnośnika torowego wynosi
a) 10 t.
b) 20 t.
c) 25 t.
d) 5 t.
11. Podczas przeglądu podtorza sprawdzamy stan
a) mostów.
b) wiaduktów.
c) odwodnienia.
d) peronów.
12. Jednocześnie podczas wymieniany można wymieniać co
a) drugi podkład.
b) trzeci podkład.
c) czwarty podkład.
d) piąty podkład.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
13. Wskazany element nawierzchni to
?
a) iglica.
b) wyrzutnia płóz.
c) opornica.
d) szyna.
14. Wskazany na rysunku element to
?
a) kotwa.
b) tulejka.
c) sworzeń.
d) pierścień podwójny.
15. W skład izolowanego złącza klejono-sprężonego wchodzi
a) łapka.
b) wkręt.
c) podkład.
d) izolacja podłużna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
16. Pokazany na rysunku przyrząd to
a) klin pomiarowy.
b) szczelinomierz.
c) profilomierz.
d) suwmiarka.
17. Maszyna pokazana na rysunku stosowana jest do
a) podbijania podkładów.
b) nasuwania toru na oś.
c) oczyszczania podsypki.
d) wyładunku podsypki.
18. Max. Prędkość, przy jakiej można wykonywać regulację szerokości toru wynosi
a) 20 km/h.
b) 50 km/h.
c) 160 km/h.
d) 100 km/h.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
19. Przedstawione na rysunku urządzenie pomiarowe to
a) profilomierz szynowy.
b) profilomierz roajazdowy.
c) suwmiarka rozjazdowa.
d) suwmiarka laserowa.
20. Rysunek przedstawia rozjazd zwyczajny, a wskazana część nazywa się
a) opornicą.
b) krzyżownicą.
c) iglicą.
d) kierownicą.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Test II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonanie prac z zakresu
bieżącego utrzymania drogi kolejowej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,
- zadanie 3, 10, 18, 20 jest z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz co najmniej
2 z poziomu ponadpodstawowego.
- bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego oraz
rozwiązanie co najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.d, 2. c, 3.b, 4. d, 5. b, 6.a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. d, 11. c, 12. a,
13. a, 14. c, 15. d, 16. a, 17. d, 18. b, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny
Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia)
celu wymagań odpowiedz
1 Wybrać instrukcję o sygnalizacji na PKP B P d
Rozpoznać elementy nawierzchni
2 B P c
kolejowej
3 Określić jednostki miar dla szyn C PP b
Rozróżnić części składowe elementów
4 B P d
nawierzchni kolejowej
Scharakteryzować łączenie elementów
5 B P b
nawierzchni kolejowej
Rozróżnić elementy łączeniowe
6 B P a
nawierzchni kolejowej
7 Rozróżnić elementy rozjazdu kolejowego B P b
Rozpoznać urządzenia do wykonywania
8 B P c
robót remontowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Dobrać narzędzia do wykonywania robót
9 B P d
konserwacyjnych utrzymania toru
Określić udzwig podnośnika do
10 C PP d
wykonywania prac torowych
Rozpoznać urządzenia stosowane do
11 B P c
utrzymania nawierzchni
12 Rozróżnić materiały do wykonania toru C PP a
13 Rozpoznać elementy toru A P a
Rozróżnić maszyny stosowane do
14 B P c
utrzymania toru
15 Rozpoznać elementy toru A P d
Określić zastosowanie maszyn do
16 B P a
utrzymania toru
Określić zastosowanie maszyn do
17 B P d
utrzymania toru
Rozpoznać elementy nawierzchni
18 B P b
kolejowej
19 Rozpoznać przyrządy pomiarowe A P b
20 Rozpoznać typy maszyn do naprawy toru C PP c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. O sygnalizacji na PKP stanowi instrukcja
a) Id-1.
b) Id-3.
c) Id-4.
d) Ie-1.
2. Element wskazany na rysunku to
?
a) podrozjazdnica stalowa.
b) podkład drewniany.
c) podsypka.
d) podkład betonowy.
3. Masę szyn wyrażamy w następujących jednostkach
a) niutonach.
b) kg/m.
c) kg.
d) gramach.
4. Wskazany na rysunku element to
a) kotwa.
b) wkręt.
c) śruba stopowa.
d) śruba łubkowa.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
5. Przytwierdzenie SB polega na mocowaniu
a) śrubami łubkowymi.
b) sprężynami.
c) wkrętami.
d) śrubami stopowymi.
6. Pokazany na rysunku element przytwierdzenia to
a) śruba stopowa.
b) śruba łubkowa.
c) wkręt.
d) nit.
7. Pokazane na rysunku urządzenie to rozjazd
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
a) krzyżowy pojedynczy.
b) krzyżowy podwójny.
c) zwyczajny.
d) skrzyżowanie torów.
8. Podaj nazwę przedstawionego na rysunku urządzenia
a) urządzenie buforowe.
b) przyrząd do regulacji osi toru.
c) przyrząd wyrównawczy.
d) urządzenie do nasuwania szyn odpełzłych.
9. Jaki przekrój ma klucz do dokręcania wkrętów
a) ośmiokąta.
b) b)trójkąta.
c) prostokąta.
d) sześciokąta.
10. Jaki jest udzwig podnośnika torowego
a) 10 t
b) 20 t.
c) 25 t.
d) 5 t.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
11. Agregat przedstawiony na rysunku przystosowany jest do wytwarzania
a) sprężonego powietrza.
b) dużego ciśnienia hydraulicznego.
c) prądu.
d) piany gaśniczej.
12. Podsypka na poniższym rysunku to
a) tłuczeń.
b) żwir.
c) piasek.
d) żużel.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
13. Wskazany element nawierzchni to
?
a) śruba stopowa.
b) podkład drewniany.
c) opornica.
d) kierownica.
14. Pokazana na rysunku maszyna to
a) profilarka.
b) podbijaka.
c) zgrzewarka.
d) oczyszczarka.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
15. Wskazany na rysunku element to
?
a) wkręt.
b) szyna.
c) podkład.
d) łubka sześciootworowa.
16. Pokazana na rysunku maszyna służy do
a) oprofilowania tłucznia.
b) wyładunku tłucznia.
c) oczyszczania tłucznia.
d) kruszenia tłucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
17. Pokazana na rysunku maszyna służy do
a) wyładunku podsypki.
b) nasuwania toru na oś.
c) podbijania podkładów.
d) oczyszczania podsypki.
18. Wskazana część nazywa się
?
a) krzyżownica.
b) kierownica.
c) opornica.
d) iglica.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
19. Przedstawione na rysunku urządzenie pomiarowe to
a) profilomierz szynowy.
b) suwmiarka rozjazdowa.
c) profilomierz roajazdowy.
d) suwmiarka laserowa.
20. Na poniższym rysunku jest przedstawiona maszyna do
a) układania szyn.
b) wymiany podkładów.
c) podbijania podkładów.
d) oczyszczania podsypki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
7. LITERATURA
1. Banaś J.: Drogi żelazne, WKA 1966
2. Friszman A.M.: Tor kolejowy i jego współpraca z pojazdami, WKA 1983
3. Kaczorowski A., Krupski A.: Budowa i utrzymanie dróg kolejowych, WKA 1965
4. Materiały ze szkolenia Lubelskiej Izby Inżynierów Budownictwa  2007r
5. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 302 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
18.05.2005r. (Id-4)
6. Załącznik nr 1 do Uchwały nr 173 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
18.05.2005r. (Id-1)
7. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 173 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
05.10.2005r. (Id-3)
8. www.inżynieria-kolejowa.dl.pl
9. www.infrastruktura.
10. www.pni.net.pl
11. www.autogiełda.pl
12. www.firmy kolejowe.pl
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40

