obuwnik 744[02] z1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Ewa Jasińska







Ocena jakości produkcji obuwniczej 744[02].Z1.02








Poradnik dla nauczyciela















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Smerda
dr inż. Elżbieta Wiśnios



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Ewa Jasińska



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[02].Z1.02
„Ocena jakości produkcji obuwniczej”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu obuwnik.






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze przedprodukcyjnej

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze produkcyjnej

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze poprodukcyjnej

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

7. Literatura

27

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które uczeń
powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej,

cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć w czasie zajęć edukacyjnych tej jednostki
modułowej,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia,

wykaz literatury, z jakiej uczeń może korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do
nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne udzielanie odpowiedzi na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ć

wiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne

możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.

Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie
odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę
możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od
ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu
oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.














Schemat układu jednostek modułowych.

744[02].Z1.02

Ocena jakości

produkcji obuwniczej

744[02].Z1.03

Sporządzanie kalkulacji kosztów

wytwarzania obuwia

744[02].Z1

Podstawy produkcji obuwia

744[02].Z1.01

Określanie zasad konstruowania

obuwia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze stosowane w produkcji obuwia,

określać wymagania techniczne i przetwórcze dla materiałów na cholewki i spody
obuwia i materiałów pomocniczych,

dobierać materiały podstawowe i pomocnicze, półprodukty oraz środki wykończalnicze
odpowiednio do konstrukcji, typu, przeznaczenia i techniki wytwarzania obuwia,

charakteryzować składowe części obuwia,

charakteryzować podstawowe rodzaje obuwia oraz typy cholewek,

klasyfikować obuwie według rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych,

sporządzać szkice elementów, półproduktów i typów obuwia, wykonywać rysunki
przekrojów obuwia wytwarzanego z zastosowaniem różnych systemów montażu,

odczytywać rysunki wykonawcze elementów, półproduktów i wyrobów obuwniczych,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posłużyć się terminologią dotyczącą kontroli międzyoperacyjnej,

określić zadania i strukturę komórki kontroli jakości produkcji obuwniczej,

określić metody, przyrządy i narzędzia stosowane w procesie kontroli jakości,

zastosować zasady kontroli przedprodukcyjnej, produkcyjnej i poprodukcyjnej,

posłużyć się dokumentacją oraz normami przedmiotowymi i czynnościowymi
dotyczącymi oceny jakości materiałów, półproduktów i wyrobów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………

Modułowy program nauczania:

Obuwnik 744[02]

Moduł:

Podstawy produkcji obuwia 744[02].Z1

Jednostka modułowa:

Ocena jakości produkcji obuwniczej 744[02].Z1.02

Temat:

Ocena organoleptyczna gotowego obuwia.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dokonywania oceny gotowego obuwia.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy do oceny gotowego obuwia,

sporządzić wykaz chwytów do oceny gotowego obuwia,

sporządzić wykaz wad i błędów, które mogą wystąpić w gotowym obuwiu,

ocenić pod względem organoleptycznym gotowe obuwie,

dokonać samooceny wykonanej pracy.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

praca w zespole,

ocena pracy zespołu.

Metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach dwuosobowych.


Czas: 2 godziny dydaktyczne – 90 minut

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej

Środki dydaktyczne:

pary gotowego obuwia,

plansza obrazująca chwyty do oceny gotowego obuwia,

plansza obrazująca wady i błędy gotowego obuwia,

norma PN-86/0-91011,

przybory piśmiennicze, papier formatu A – 4,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawdzenie listy obecności.

2.

Określenie tematu zajęć.

3.

Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.

4.

Podział uczniów na zespoły i wybór lidera.

5.

Wykonanie przez uczniów ćwiczenia praktycznego (ćwiczenie 2 z rozdziału 5.2.1):

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

−−−−

każdy zespół losuje parę gotowego obuwia,

−−−−

uczniowie dokonują oceny organoleptycznej wylosowanej pary obuwia,

−−−−

uczniowie wypisują zauważone nieprawidłowości.

6.

Po wykonaniu ćwiczenia wybrany uczeń z grupy prezentuje wynik oceny gotowego
obuwia omawiając zauważone nieprawidłowości.

7.

Drugi uczeń z grupy prezentuje chwyty zastosowane do oceny.

8.

Nauczyciel sprawdza prawidłowość oceny obuwia.

9.

Uczniowie pozostałych zespołów oceniają jakość wykonanej pracy.

10.

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.


Zakończenie zajęć:

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły

im trudności. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazując jakie umiejętności były ćwiczone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

nauczyciel ocenia uczniów podczas prowadzonych zajęć metodą obserwacji, zwracając
uwagę na stopień ich aktywności, zaangażowanie w wykonywanie ćwiczenia, poprawność
wykonywania ćwiczenia,

ocenia końcowe efekty pracy,

przeprowadza anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć,
trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………

Modułowy program nauczania:

Obuwnik 744[02]

Moduł:

Podstawy produkcji obuwia 744[02].Z1

Jednostka modułowa:

Ocena jakości produkcji obuwniczej 744[02].Z1.02

Temat:

Kontrola jakości w sferze przedprodukcyjnej.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dokonywania kontroli jakości w sferze

przedprodukcyjnej.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy do kontroli jakości poszczególnych etapów sfery
przedprodukcyjnej,

określić działania kontroli jakości w zakresie marketingu,

przedstawić działania kontroli jakości w zakresie projektowania i przygotowania produkcji,

określić działania kontroli jakości w zakresie zaopatrzenia,

określić działania kontroli jakości w zakresie badań laboratoryjnych,

dokonać samooceny wykonanej pracy.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

praca w zespole,

ocena pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni,

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach 2 osobowych.


Czas: 2 godziny dydaktyczne - 90 minut

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej

Środki dydaktyczne:

próbki materiałów i półfabrykatów,

druki zamówień,

przybory piśmiennicze, papier formatu A4,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1.

Określenie tematu zajęć.

2.

Sprawdzenie listy obecności.

3.

Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.

4.

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.

5.

Podział uczniów na grupy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zadanie dla uczniów

Dokonaj oceny organoleptycznej skóry naturalnej zamówionej przez zakład obuwniczy

do produkcji czółenka damskiego.

Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego i ćwiczeń praktycznych.

Informacje
(pytania prowadzące)
1.

Jaki rodzaj skóry został zamówiony przez zakład do produkcji czółenka damskiego?

2.

Jaki kolor, deseń, fakturę, gatunek powinna mieć zamówiona skóra?

3.

Jakiej grubości powinna być skóra?

4.

Jaki jest dopuszczalny spadek grubości w zamawianej skórze?

5.

Czy skóra jest prawidłowo ocechowana, zgodnie z normą przedmiotową?

6.

Czy skóra odpowiada wymaganiom fizycznym i chemicznym?

7.

Czy asortyment sprowadzony przez zakład jest zgodny z zamówieniem?


Planowanie
1.

Zaplanuj kolejność czynności umożliwiających ocenę organoleptyczną skóry.

2.

Zaplanuj sposób opracowania ćwiczenia.


Ustalenie
1.

Uczniowie pracując w zespołach ustalają parametry podlegające ocenie.

2.

Uczniowie pracując w zespołach proponują sposób dokonania oceny skóry.

3.

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wyboru parametrów umożliwiających
ocenę skóry i sposób dokonania tej oceny.


Wykonanie
1.

Uczniowie wykonują opis parametrów oceny skóry.

2.

Uczniowie wykonują ocenę organoleptyczną skóry zamawianej przez zakład.


Sprawdzanie
1.

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność i dokładność wykonania pracy.

2.

Uczniowie zapisują uwagi dotyczące sposobu oceny organoleptycznej skóry.

3.

Każdy uczeń przedkłada nauczycielowi wykonaną pracę do oceny wraz z naniesionymi
uwagami.


Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły

im najwięcej trudności. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazując jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

nauczyciel oceniając uczniów podczas prowadzonych zajęć zwraca uwagę na stopień ich
aktywności, zaangażowanie w wykonywanie ćwiczenia, poprawność wykonywania
ć

wiczenia,

ocenia efekty końcowe pracy,

przeprowadza anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć,
trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1.

Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze przedprodukcyjnej


5.1.1.

Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj oceny organoleptycznej skóry naturalnej zamówionej przez zakład obuwniczy

do produkcji czółenka damskiego. Zapisz wyniki sporządzonej oceny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać próbki różnych skór. Uczeń powinien przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie
powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na
staranność oceny skóry. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy treści ćwiczenia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

sprawdzić skórę pod względem zgodności asortymentu z zamówieniem: rodzaj, kolor,
deseń, grubość, spadek grubości, gatunek, cechowanie,

4)

sprawdzić zgodność z wymaganiami fizycznymi i chemicznymi na podstawie
załączonego przez dostawcę świadectwa wyników badań laboratoryjnych,

5)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

6)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

skóra naturalna, kwit zamówienia, wyniki badań laboratoryjnych skóry,

grubościomierz, planimetr,

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Odszukaj w Internecie informacje na temat norm dotyczących jakości produkcji. Wybierz

te informacje, które dotyczą norm mogących znaleźć zastosowanie w kontroli jakości sfery
przedprodukcyjnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na staranność i dokładność
wyszukiwania informacji w Internecie oraz umiejętność ich selekcji. Po prezentacji ćwiczeń
powinna wywiązać się w klasie dyskusja.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy treści ćwiczenia,

2)

odszukać w Internecie wiadomości dotyczące norm związanych z jakością produkcji,

3)

wybrać informacje dotyczące treści ćwiczenia,

4)

skopiować wiadomości związane z treścią ćwiczenia,

5)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

6)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z możliwością dostępu do Internetu,

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Dokonaj kontroli zamówienia materiału tekstylnego przeznaczonego na wierzchy obuwia

domowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na staranność kontroli
zamówienia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien

1)

dokonać analizy treści ćwiczenia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

wypisać cechy i właściwości jakie ma posiadać zamawiana tkanina,

4)

sprawdzić, czy wszystkie cechy i właściwości tkaniny zostały ujęte w kwicie
zamówienia,

5)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

6)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz.

Ś

rodki dydaktyczne:

próbki tkanin, kwit zamówienia tkaniny,

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze produkcyjnej

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj oceny pary gotowego obuwia otrzymanej od nauczyciela. Przy ocenie skorzystaj

z tabeli 1 „Niedopuszczalne wady materiałowe oraz błędy wykonania” zamieszczonej
w materiale nauczania. Ocenę przedstaw pisemnie.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia, zaprezentować przykłady wad materiałowych i błędów
wykonania. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania
Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie przez każdego
ucznia lub w zespołach dwuosobowych. Należy zwrócić uwagę na staranność i dokładność
oceny gotowego obuwia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy treści ćwiczenia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zapoznać się z treścią tabeli,

4)

dokonać pisemnej oceny pary obuwia pod względem wad materiałowych i błędów
wykonania,

5)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

6)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

para obuwia, tabela z wadami materiałowymi i błędami wykonania,

artykuły piśmiennicze, papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Dokonaj oceny organoleptycznej pary obuwia wybranej drogą losową, stosując 10

podstawowych chwytów wykonywanych przez kontrolerów w zakładach obuwniczych przy
ocenie jakości gotowego obuwia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia, zaprezentować chwyty wykonywane przez kontrolerów przy
ocenie jakości gotowego obuwia. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie, przez każdego ucznia lub w zespołach dwuosobowych. Należy zwrócić uwagę
na staranność, dokładność, precyzję wykonania tej czynności. Po prezentacji ćwiczeń
powinna wywiązać się w klasie dyskusja.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy treści ćwiczenia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

wylosować parę obuwia do oceny,

4)

ocenić parę obuwia stosując 10 podstawowych chwytów,

5)

dokonać samooceny wykonania ćwiczenia,

6)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

pary obuwia przeznaczone do oceny, plansze obrazujące podstawowe chwyty
kontrolerów jakości gotowego obuwia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Dokonaj pomiaru szerokości i wysokości cholewy kozaka damskiego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie. Należy zwrócić uwagę na staranność i dokładność wykonania pomiaru. Po
prezentacji ćwiczenia w klasie powinna wywiązać się dyskusja.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy treści ćwiczenia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zmierzyć wysokość cholewy,

4)

zmierzyć szerokość cholewy w najwęższym miejscu powyżej kostki i w najszerszym
miejscu łydki,

5)

zapisać wyniki pomiarów,

6)

dokonać samooceny wykonania ćwiczenia,

7)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

obuwie damskie z wysoką cholewą, przymiar obuwniczy,

artykuły piśmiennicze, papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 4

Sprawdź symetrię ułożenia perforacji i naszycia ozdoby w parze obuwia otrzymanej od

nauczyciela.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania ćwiczenia. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na staranność i dokładność
wykonania kontroli. Po prezentacji ćwiczenia w klasie powinna wywiązać się dyskusja.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy treści ćwiczenia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

sprawdzić symetrię ułożenia perforacji w parze, mierząc odległość tych samych
szczegółów perforacji od osi podłużnej obuwia,

4)

sprawdzić symetrię naszycia ozdoby, mierząc długość tych samych szczegółów ozdoby
od osi podłużnej obuwia,

5)

zapisać wyniki pomiarów,

6)

dokonać samooceny wykonania ćwiczenia,

7)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

obuwie z perforacją i naszytą ozdobą, przymiar obuwniczy,

artykuły piśmiennicze, papier formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze poprodukcyjnej


5.3.1.

Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj oceny opakowania dowolnie wybranej pary obuwia, zwracając uwagę na

zgodność rodzaju opakowania, jego prawidłowość, stan i wygląd zewnętrzny etykiet oraz
sposób cechowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania czynności i dokonać przykładowej oceny opakowania. Uczeń powinien
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia.
Ć

wiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić

uwagę na staranność i dokładność oceny. Po prezentacji wykonanych ćwiczeń w klasie
powinna wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy treści ćwiczenia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

wypisać cechy opakowania podlegające ocenie,

4)

ocenić prawidłowość opakowania,

5)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

6)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

obuwie w opakowaniu, etykiety, obowiązujące normy,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Dokonaj ewidencji reklamowanego obuwia według tabeli 3 „Ewidencja reklamowanego

obuwia”, zamieszczonej w materiale nauczania. Przyczynę reklamacji ustal na podstawie
wadliwej pary obuwia otrzymanej od nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób

i zakres wykonania czynności i dokonać przykładowej ewidencji reklamowanego obuwia.
Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania z Poradnika
dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy
zwrócić uwagę na staranność i dokładność wykonania ewidencji. Po prezentacji wykonanych
ć

wiczeń w klasie powinna wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy treści ćwiczenia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

rozpoznać usterkę kwalifikującą obuwie do reklamacji,

4)

wypełnić kwit ewidencji reklamowanego obuwia,

5)

dokonać samooceny wykonanej pracy,

6)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

pary obuwia z usterkami,

przykładowa ewidencja reklamowanego obuwia,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Ocena jakości produkcji
obuwniczej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c 7. a, 8. c, 9. d, 10. a, 11. c,
12. a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. c, 17. b, 18. a, 19. b, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Nazwać pakiet norm do budowy systemów jakości

A

P

a

2

Wyjaśnić zakres działań marketingowych

B

P

b

3

Wymienić metody oceny materiałów i surowców
użytych do produkcji

A

P

d

4

Wymienić elementy składowe jakości produkcji

A

P

c

5

Wyjaśnić cel kontroli międzyoperacyjnej

B

P

b

6

Wyjaśnić na czym polega samokontrola

B

P

c

7

Nazwać kontrolera jakości

A

P

a

8

Podać sposób oceny gotowego obuwia w metodzie
organoleptycznej

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

9

Nazwać przyrząd do pomiaru wysokości obłożyn

A

P

d

10 Podać ilość gatunków obuwia wyjściowego

A

P

a

11 Wymienić formy kontroli poprodukcyjnej

A

P

c

12 Wyjaśnić, kiedy stosuje się kontrolę zaostrzoną

B

P

a

13 Wyjaśnić zadania kontroli wtórnej

B

P

c

14 Wymienić rodzaje reklamacji obuwia

A

P

b

15 Zmierzyć szerokość cholewy

C

PP

b

16 Zastosować odpowiedni kształt pieczątki do

oznaczania gatunku

C

PP

c

17 Zaproponować sposób sprawdzenia symetrii

perforacji w parze obuwia

D

PP

b

18 Zastosować chwyty do oceny gotowego obuwia

C

PP

a

19 Określić sposób przejścia z kontroli normalnej na

ulgową

C

PP

b

20 Scharakteryzować reklamacje przedsprzedażne

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

1.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

2.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

3.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

4.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

5.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

6.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

7.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

10.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

11.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

12.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

13.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru:

−−−−

1÷14 z poziomu podstawowego i 15÷20 z poziomu ponadpodstawowego (te mogą

przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe).

5.

Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.

6.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7.

Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź,
otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

9.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10.

Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

11.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Narzędziem do budowy systemów jakości i zarządzania jakością jest pakiet norm

a)

ISO 9000.

b)

ISO3000.

c)

ISO 29000.

d)

ISO 28402.


2. Przeprowadzenie działań marketingowych przed rozpoczęciem produkcji umożliwia

a)

ocenę materiałów podstawowych i pomocniczych użytych do produkcji.

b)

zestawienie wymagań i oczekiwań odbiorcy w stosunku do wyrobu.

c)

kontrolę procesu produkcji.

d)

działania poprodukcyjne.


3. Ocenę materiałów i surowców użytych do produkcji przeprowadza się metodą

a)

prób i błędów.

b)

badawczą.

c)

porównawczą.

d)

organoleptyczną i laboratoryjną.


4. Jakość wykonawcy, warunków pracy, materiałów i organizacji to główne elementy

składowe jakości

a)

reklamacji.

b)

działań poprodukcyjnych.

c)

produkcji.

d)

projektowania.


5. Celem działania kontroli międzyoperacyjnej jest

a)

badanie laboratoryjne.

b)

eliminowanie wadliwych półfabrykatów.

c)

ocena jakości obuwia.

d)

eliminowanie wadliwego obuwia.


6. Samokontrola stanowi formę kontroli

a)

poprodukcyjnej.

b)

organoleptycznej.

c)

międzyoperacyjnej.

d)

laboratoryjnej.


7. Kontrolera jakości nazywa się

a)

brakarzem.

b)

dekarzem.

c)

rymarzem.

d)

brylarzem.


8. W metodzie organoleptycznej ocenia się jakość gotowego obuwia za pomocą

a)

wzroku i badań laboratoryjnych.

b)

smaku i węchu.

c)

wzroku i dotyku.

d)

badań laboratoryjnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9. Wysokość obłożyn sprawdza się wzdłuż paska tylnego lub szwu tylnego za pomocą

a)

szablonu.

b)

liniału.

c)

grubościomierza.

d)

wysokościomierza.


10. Obuwie wyjściowe dzieli się na

a)

trzy gatunki.

b)

dwa gatunki.

c)

cztery gatunki.

d)

pięć gatunków.


11. W sferze poprodukcyjnej stosuje się formy kontroli

a)

zwyczajną, ulgową, zaostrzoną.

b)

zwyczajną, cichą, zaostrzoną.

c)

normalną, ulgową, zaostrzoną.

d)

normalną, samokontrolę, cichą.


12. Kontrolę zaostrzoną stosuje się wtedy, gdy kilka kolejnych partii obuwia

a)

wykazuje wskaźnik wadliwości wyższy od założonego.

b)

wykazuje wskaźnik wadliwości niższy od założonego.

c)

nie wykazuje wadliwości.

d)

zostanie uznanych za zgodne z wymaganiami.


13. Zadanie związane z wyrywkową oceną obuwia po okresie sezonowania dotyczy kontroli

a)

przedprodukcyjnej.

b)

międzyoperacyjnej.

c)

wtórnej.

d)

w toku produkcji.


14. Reklamacje obuwia można podzielić na

a)

ewidencjonowane i sprzedażne.

b)

przedsprzedażne i klientowskie.

c)

sprzedażne i przedsprzedażne.

d)

klientowskie i sprzedażne.


15. Szerokość cholewy sprawdza się w

a)

dowolnym miejscu.

b)

najwęższym miejscu powyżej kostki i w najszerszym miejscu łydki.

c)

najszerszym miejscu powyżej kostki.

d)

najwęższym miejscu łydki.


16. Do oznaczenia gatunku 1 stosuje się pieczątkę

a)

trójkątną.

b)

kwadratową.

c)

okrągłą.

d)

prostokątną.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

17. W jaki sposób sprawdza się symetrię ułożenia perforacji w parze obuwia

a)

Mierząc odległość tych samych szczegółów perforacji od siebie.

b)

Mierząc odległość tych samych szczegółów perforacji od osi podłużnej obuwia.

c)

Mierząc wielkość otworów w perforacji.

d)

Licząc ilość otworów w perforacji.


18. Pozycja chwytu przedstawiona na rysunku umożliwia sprawdzenie

a)

symetryczności rozłożenia elementów, równomierności

rzędów szycia, odcieni koloru, ułożenia perforacji itp.

b)

strony zewnętrznej obuwia i porównanie jej w półparach.

c)

wysokości obcasów w półparach.

d)

prawidłowości wykonania podeszew i obcasów w obuwiu

o spodach formowanych i wulkanizowanych.


19. Przejście z kontroli normalnej na ulgową następuje wtedy, gdy w czasie kontroli

a)

zostaną wykryte nieprawidłowości.

b)

kolejnych 10 partii zostało uznane za zgodne z wymaganiami.

c)

kolejnych 10 partii zostało uznane za nie zgodne z wymaganiami.

d)

kolejnych 10 partii zostało wycofane z produkcji.


20. Reklamacje przedsprzedażne dotyczą obuwia, które

a)

znajduje się w magazynach producenta.

b)

nie było dopuszczone do sprzedaży detalicznej.

c)

było zakupione i użytkowane.

d)

było zakupione, ale nie użytkowane.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................


Ocena jakości produkcji obuwniczej


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

TEST 2

Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej „Ocena
jakości produkcji obuwniczej”

Treść zadania

Wykonaj ocenę organoleptyczną półbuta męskiego derbowego. W ocenie wykorzystaj

obowiązujące normy.

Instrukcja dla nauczyciela

W czasie badania osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych

przewidzianych w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania
testowego typu „próba pracy”. Zadanie jest tak dobrane aby pozwoliło sprawdzić poziom
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania oceny
organoleptycznej gotowego obuwia.

Uczniowie powinni wykonywać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności praktycznych
i dokonania analizy wykonanych ćwiczeń.

Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie

zadania. Należy zapewnić uczniowi warunki do samodzielnego opracowania poszczególnych
etapów wykonania zadania:

zorganizowania stanowiska pracy,

rozpoznania wad i błędów występujących w gotowym obuwiu,

przeprowadzenia analizy wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien mieć udostępnione:

stanowisko pracy do wykonania zadania,

parę półbutów męskich derbowych,

normy dotyczące wad i błędów wykonania,

plansze obrazujące podstawowe chwyty stosowane w ocenie gotowego obuwia,

wysokościomierz pięt, przymiar obuwniczy,

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien:

zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy,

przygotować pary gotowych półbutów męskich derbowych,

zatwierdzić ustaloną przez uczniów kolejność czynności dotyczących wykonania
ć

wiczenia,

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,

na bieżąco kontrolować pracę uczniów,

dokonać oceny wykonanej pracy.


Instrukcja dla ucznia

Uczeń powinien wykonać następujące czynności:

przygotować stanowisko pracy do wykonania zadania,

wybrać parę obuwia do oceny,

ustalić na podstawie normy wady i błędy wykonania, które występują w obuwiu,

zastosować podstawowe chwyty wykonywane przy ocenie jakości gotowego obuwia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

uporządkować stanowisko pracy po wykonanej czynności,

zaprezentować wykonaną pracę,

omówić sposób wykonania zadania,

przedstawić wykonaną pracę do oceny.


Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonywana przez ucznia

Punkty

do

uzyskania

Punkty

przyznane

1.

Przygotowanie stanowiska pracy

5

2.

Wybór normy do oceny jakości obuwia

5

4.

Zaplanowanie czynności umożliwiających ocenę

20

5.

Ocena gotowego obuwia

50

11.

Uporządkowanie stanowiska pracy

5

12.

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania

15

Razem

100


Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne

Ocena

Liczba uzyskanych punktów

niedostateczny

0 ÷ 48

dopuszczający

49 ÷ 60

dostateczny

61 ÷ 73

dobry

74 ÷ 88

bardzo dobry

89 ÷100

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

7. LITERATURA


1.

Christ J.W.: Obuwnictwo. WPLiS, Warszawa 1965

2.

Grabkowski M.: Obuwnictwo, Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992

3.

Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia t. II Politechnika Radomska, Radom 2000

4.

Grabkowski M.: Technologia obuwia. Ćwiczenia laboratoryjne. Skrypt Wyższej Szkoły
Inżynierskiej w Radomiu, Radom 1982

5.

Kolman. R.: Inżynieria jakości. PWE, Warszawa 1992

6.

Nowakowski K.: Systemy jakości w obuwnictwie. Centralne Laboratorium Przemysłu
Obuwniczego, Kraków 1994

7.

Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe część II, Podręcznik dla technikum. WSiP,
Warszawa 1986


Czasopisma fachowe:

Przegląd Skórzany (wydania archiwalne)

Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i numery bieżące).


Normy:
PN-86/0-91011
ISO 9004 (PN-EN 29004)

Literatura metodyczna
1.

Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000

