„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Joanna Jakubowska - Wójcik
Wykonywanie konserwacji i naprawy budowli wodnych
712[03].Z1.11
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Daniel Kózka,
mgr inż. Lucja Zegadło
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Joanna Jakubowska-Wójcik
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[03].Z1.11
„Wykonywanie konserwacji i naprawy budowli wodnych” zawartego w programie nauczania
dla zawodu monter budownictwa wodnego.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Zasady wykonywania przeglądów, konserwacji i remontów budowli wodnych
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Naprawa uszkodzeń konstrukcji budowli wodnych
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Zabezpieczenia antykorozyjne
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4. Zasady usuwania skutków awarii budowli hydrotechnicznych
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
20
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ”Wykonywanie konserwacji i naprawy
budowli wodnych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie monter budownictwa wodnego.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne podczas realizacji programu były prowadzone
z wykorzystaniem metod nauczania: wykładu, przypadków, projektów oraz ćwiczeń
praktycznych. Ponadto wskazane jest prezentowanie filmów dydaktycznych dotyczących
wykonywania i eksploatacji budowli wodnych oraz obiektów ochrony przeciwpowodziowej.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[03].Z1
Technologia robót hydrotechnicznych
712[03].Z1.01
Organizowanie stanowiska pracy
712[03].Z1.02
Wykonywanie pomiarów zwi
ą
zanych z robotami
hydrotechnicznymi
712[03].Z1.03
Wykonywanie robót melioracyjnych
712[03].Z1.04
Wykonywanie robót ziemnych
i pogł
ę
biarskich
712[03].Z1.05
Wykonywanie budowli regulacyjnych
712[03].Z1.06
Zabudowa potoków górskich
712[03].Z1.07
Wykonywanie budowli pi
ę
trz
ą
cych
712[03].Z1.08
Wykonywanie zabezpiecze
ń
przeciwpowodziowych
712[03].Z1.09
Wykonywanie sieci wodoci
ą
gowych i kanalizacyjnych
712[03].Z1.10
Obsługa urz
ą
dze
ń
i obiektów
hydrotechnicznych
712[03].Z1.11
Wykonywanie konserwacji
i naprawy budowli wodnych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−−−−
organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami technologicznymi,
−−−−
odczytywać stany wody górnej i dolnej na wodowskazie,
−−−−
obsługiwać urządzenia automatycznego sterowania przepływami i stanami wody,
−−−−
odczytywać i zarejestrować poziomy wody w piezometrach kontrolnych,
−−−−
dokonywać okresowego przeglądu umocnień skarp oraz kontroli stanu brzegów
naturalnych rzek i zbiorników wodnych,
−−−−
określać
zasady
eksploatacji
urządzeń
na
kanałach,
rzekach
i
wałach
przeciwpowodziowych,
−−−−
określać warunki pracy i zasady eksploatacji zamknięć jazowych,
−−−−
obsługiwać urządzenia stanowiące wyposażenie budowli hydrotechnicznych zgodnie
z instrukcją eksploatacji,
−−−−
określać prawidłowość pracy mechanizmów i urządzeń technicznych stosowanych
w obiektach hydrotechnicznych,
−−−−
określać czynności związane z bezpiecznym przepływem wody wielkiej,
−−−−
obsługiwać urządzenia umożliwiające utrzymanie określonego poziomu wody w rzekach
i zbiornikach wodnych,
−−−−
określać zasady eksploatacji budowli piętrzących,
−−−−
posługiwać się instrukcją eksploatacyjną budowli wodnych,
−−−−
wykonywać czynności niezbędne do zapewnienia sprawnej i bezpiecznej pracy budowli,
−−−−
obsługiwać urządzenia regulujące przepływ wody w kanałach i rurociągach,
−−−−
wykonywać prace związane z konserwacją kanałów i rurociągów,
−−−−
określać zasady eksploatacji ujęć wód powierzchniowych i podziemnych,
−−−−
wykonywać prace związane z obsługą pompowni,
−−−−
wykonywać prace związane z obsługą urządzeń melioracyjnych,
−−−−
dokonywać przeglądu stanu technicznego sieci drenarskiej,
−−−−
obsługiwać urządzenia stosowane do mechanicznego nawadniania użytków rolnych,
−−−−
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska podczas
obsługi urządzeń i obiektów hydrotechnicznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−−−−
określić zasady eksploatacji budowli wodnych,
−−−−
rozróżnić rodzaje i elementy instrukcji eksploatacyjnej budowli wodnych,
−−−−
określić zasady wykonywania przeglądów bieżących i okresowych,
−−−−
określić zakres i terminy wykonania robót konserwacyjnych,
−−−−
dobrać materiały, narzędzia i sprzęt do konserwacji i naprawy budowli wodnych,
−−−−
wykonać czynności związane z konserwacją obiektów budownictwa wodnego,
−−−−
określić przyczyny uszkodzenia budowli wodnych,
−−−−
rozpoznać rodzaj i określić stopień uszkodzenia budowli wodnych,
−−−−
zdemontować uszkodzony element lub konstrukcję,
−−−−
wykonać czynności związane z czyszczeniem elementów budowli,
−−−−
dokonać konserwacji ruchomych części zamknięć i mechanizmów budowli wodnych,
−−−−
uzupełnić umocnienia wokół budowli lub je wymienić,
−−−−
dokonać naprawy części konstrukcji drewnianych i metalowych oraz mechanizmów
wyciągowych,
−−−−
rozpoznać przyczyny oraz rodzaj i stopień uszkodzenia konstrukcji żelbetowych,
−−−−
dokonać naprawy uszkodzonych powierzchni betonowych budowli wodnych,
−−−−
wykonać prace związane z naprawą elementów budowli ziemnych,
−−−−
dokonać naprawy budowli regulacyjnych,
−−−−
usunąć namuły i zanieczyszczenia z rowów przyzaporowych, rurociągów filtracyjnych
i studzienek kontrolnych,
−−−−
dokonać naprawy umocnienia dna i skarp wykopów,
−−−−
usunąć roślinność i zanieczyszczenia z rowów melioracyjnych,
−−−−
zastosować chemiczne metody niszczenia roślinności,
−−−−
dokonać konserwacji sieci drenarskiej,
−−−−
dokonać konserwacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej,
−−−−
oczyścić kraty ochronne na wlotach do urządzeń spustowych,
−−−−
przepłukać rurociągi ciśnieniowe,
−−−−
zabezpieczyć rurociągi przed korozją,
−−−−
wykonać przedmiar i obmiar w zakresie wykonywanych robót,
−−−−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4.PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł:
Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie konserwacji i naprawy budowli wodnych
712[03].Z1.11
Temat: Projekt instrukcji eksploatacji zbiornika wodnego.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności planowania i organizacji robót związanych
z utrzymaniem urządzeń i obiektów wodnych należytym stanie technicznym.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zdefiniować pojęcia: instrukcja, instrukcja eksploatacji i gospodarowania wodą,
−
rozróżnić poszczególne prace związane z utrzymaniem obiektu budowlanego.
−
oszacować stopień wykonania konserwacji i przeprowadzania remontów.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład,
−
dyskusja dydaktyczna wielokrotna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
–
plansze poglądowe,
–
przykładowe instrukcje eksploatacji obiektów budowlanych,
–
dokumentacja projektowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Przebieg zajęć:
1.
Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.
Wyjaśnienie temat zajęć, uświadomienie celu zajęć.
3.
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4.
Przypomnienie zasad bhp.
5.
Realizacja tematu:
−
nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat ogólnych wiadomości
dotyczących zasad eksploatacji i gospodarki wodnej budowli wodnych,
−
nauczyciel zadaje pytanie: „Jakie są zasady obsługi obiektu?” oraz „Jakie osoby
upoważnione są do dokonywania kontroli i kto może być w składzie komisji
przegladowej?”,
−
nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie się do ćwiczeń.
6.
Realizacja ćwiczenia:
–
nauczyciel wyjaśnia, że celem ćwiczenia jest wykonanie projektu instrukcji
eksploatacji obiektu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
–
nauczyciel dzieli grupę na zespoły 2-3 osobowe. Każda z grup wybiera swojego
lidera,
–
nauczyciel wyznacza każdej z grup inne zadania spośród (kontrole okresowe,
przeglądy, konserwacja, remonty) i prosi o sporządzenie notatki na przydzielony
temat.
Zakończenie zajęć
1.
Poszczególni liderzy grup przedstawiają swoje wyniki a nauczyciel dokonuje oceny
prezentacji.
2.
Omówienie wyników oraz wyciągnięcie wniosków.
3.
Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za zajęcia.
Praca domowa
Opracować szczegółowe zasady obsługi budowli piętrzącej w różnych warunkach
eksploatacji (warunki powodziowe, zimowe, warunki awaryjne).
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł:
Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie konserwacji i naprawy budowli wodnych
712[03].Z1.11
Temat: Przyczyny uszkodzeń budowli wodnych.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności analizowania przyczyn uszkodzenia budowli
wodnej na podstawie opisu sytuacji.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować rodzaje uszkodzeń budowli wodnych,
−
określić stopień uszkodzenia budowli wodnej,
−
dobrać materiały, narzędzia i sprzęt do konserwacji i naprawy budowli wodnych.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia,
−
dyskusja dydaktyczna wielokrotna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja projektowa,
−
film dydaktyczny dotyczący przyczyn uszkodzenia budowli wodnych.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Przebieg zajęć:
1.
Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.
Wyjaśnienie temat zajęć, uświadomienie celu zajęć.
3.
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4.
Realizacja tematu:
−
nauczyciel przedstawia rolę jaką ważną pełnią budowle piętrzące wodę,
−
nauczyciel informuje uczniów, że będą oglądać film dydaktyczny w którym zostaną
pokazane przyczyny uszkodzeń budowli wodnych,
−
nauczyciel zadaje pytanie „Jak należy postępować aby wyeliminować przyczyny
uszkodzeń budowli wodnych”? oraz w „jaki sposób nie dopuścić do awarii lub
katastrofy budowli wodnych’?.
5. Realizacja ćwiczeń
−
nauczyciel dzieli uczniów na 3–4-osobowe grupy,
−
wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania,
–
uczniowie mają zadanie podczas oglądania filmu sporządzać notatki na wcześniej
postawione pytania.
–
po obejrzeniu filmu reprezentanci poszczególnych grup prezentują swoje prace.
6. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje, czy
uczniowie zrozumieli treść ćwiczeń i czy wykonują je prawidłowo.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
1.
Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanych ćwiczeń, poddając
ocenie umiejętność oddzielania informacji istotnych od mniej ważnych, sposób selekcji
materiału, przejrzystość i jednoznaczność formułowania przedstawionych wydarzeń.
2.
Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za zajęcia.
Praca domowa
Zaplanować prace związane z utrzymaniem obiektu budowlanego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Zasady wykonywania przeglądów, konserwacji i remontów
budowli wodnych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ zasady i wymagania dotyczące wykonywania przeglądów. Swoje spostrzeżenia
wpisz w tabelkę.
Rodzaj przeglądu
Zasady i wymagania
Przegląd bieżący
Okresowa kontrola doroczna
Okresowa kontrola wieloletnia
Przeglądy awaryjne i poawaryjne
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować zasady prowadzenia przeglądów, konserwacji i remontów budowli
wodnych (materiał nauczania pkt.4.1.1),
2)
określić zasady i wymagania przeprowadzania przeglądów,
3)
uzupełnić tabelkę,
4)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusji dydaktycznej,
–
ć
wiczeń praktycznych.
Ś
rodki dydaktyczne
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zgodnie z wymaganiami technicznymi, oczyść wylot drenarski lub kratę ochronną na
wlocie do urządzenia spustowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować zasady prowadzenia przeglądów, konserwacji i remontów budowli
wodnych (materiał nauczania pkt.4.1.1),
2)
oczyścić wylot drenarski lub kratę ochronną na wylocie,
3)
zaprezentować pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusji dydaktycznej,
–
ć
wiczeń praktycznych.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
narzędzia do czyszczenia wylotów lub krat,
–
normy i wymagania techniczne,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Sporządź protokół po wykonaniu sezonowego przeglądu stanu technicznego urządzeń
melioracyjnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować zasady prowadzenia przeglądów, konserwacji i remontów budowli
wodnych (materiał nauczania pkt.4.1.1),
2)
sporządzić protokół po wykonaniu sezonowego przeglądu stanu technicznego urządzeń
melioracyjnych,
3)
zaprezentować pracę na forum grupy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusji dydaktycznej,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne
−
normy i wymagania techniczne,
−
przybory do pisania,
−
protokół,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Naprawa uszkodzeń konstrukcji budowli wodnych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie opisu sytuacji oraz dokumentacji technicznej przeanalizuj uszkodzenia
budowli wodnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować opis i dokumentację techniczną,
2)
określić przyczyny uszkodzeń budowli wodnej,
3)
zaprezentować pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusji dydaktycznej,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne
–
przybory do pisania,
–
dokumentacja techniczna,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Przygotuj zdemontowany element budowli wodnej, a następnie oczyść go sposobem
ręcznym i mechanicznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować rodzaje uszkodzeń konstrukcji budowli wodnych (materiał nauczania
pkt.4.2.1),
2)
zdemontować element budowli wodnej, np. suwnicy,
3)
zaprezentować pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusji dydaktycznej,
–
ć
wiczeń praktycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ś
rodki dydaktyczne
–
narzędzia do cięcia metali,
–
wyroby stalowe,
–
narzędzia do czyszczenia metali,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Zgodnie z wymaganiami technicznymi wykonaj naprawy uszkodzonego powierzchniowo
elementu betonowego przedstawionego na zdjęciu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Rys. do ćwiczenia 3
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować rodzaje uszkodzeń konstrukcji budowli wodnych (materiał nauczania
pkt.4.2.1),
2)
wykonać naprawy uszkodzonego powierzchniowo elementu betonowego,
3)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusji dydaktycznej,
–
ć
wiczeń praktycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ś
rodki dydaktyczne
–
plansze poglądowe dotyczące konserwacji i naprawy budowli wodnych,
–
normy i wymagania techniczne,
–
wyroby stalowe,
–
narzędzia i sprzęt murarski,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Zabezpieczenia antykorozyjne
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz sposoby zabezpieczania przed korozją budowli wodnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować zabezpieczania antykorozyjne (materiał nauczania pkt.4.3.1),
2)
opisać sposoby zabezpieczania przed korozją budowli wodnych,
3)
zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusji dydaktycznej,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca zabezpieczenia przed korozją.
Ćwiczenie 2
Przedstaw w postaci schematu proces tworzenia filtracji w gruncie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować zabezpieczanie antykorozyjne (materiał nauczania pkt.4.3.1),
2)
przedstawić schemat procesu tworzenia filtracji w gruncie,
3)
zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusji dydaktycznej,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Zasady usuwania skutków awarii budowli hydrotechnicznych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaproponuj opracowanie o tytule „Instrukcja bhp na stanowisku monter budownictwa
wodnego”.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować zasady usuwania skutków awarii budowli hydrotechnicznych (materiał
nauczania pkt.4.4.1),
2)
opracować Instrukcję bhp,
3)
zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusji dydaktycznej,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj i zaprezentuj zasady postępowania podczas awarii budowli
hydrotechnicznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować zasady usuwania skutków awarii budowli hydrotechnicznych (materiał
nauczania pkt.4.4.1),
2)
scharakteryzować zasady postępowania podczas awarii budowli hydrotechnicznych,
3)
zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusji dydaktycznej,
–
ć
wiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ś
rodki dydaktyczne
–
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie konserwacji
i naprawy budowli wodnych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 1, 8, 10, 12 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. a, 4. d, 5. d, 6. a, 7. c, 8. a, 9. a, 10. c, 11. a,
12. a, 13. a, 14. c, 15. a, 16. a, 17. a, 18. d, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Scharakteryzować podział przeglądów
i okresowych kontroli
C
PP
a
2.
Określić właściciela budowli
hydrotechnicznej
B
P
c
3.
Określić termin przeprowadzanej
okresowej dorocznej kontroli
B
P
a
4.
Sklasyfikować materiały stosowane
w budownictwie wodnym
B
P
d
5.
Określić maszyny stosowane
w melioracjach wodnych
B
P
d
6.
Wyliczyć czynniki powodujące korozję
elementów betonowych
A
P
a
7.
Określić czynności związane
z rozbiórką maszyn i urządzeń na
podzespoły
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
8.
Scharakteryzować proces zachodzący
pod wpływem chemicznej
i elektrochemicznej reakcji materiału
z otaczającym środowiskiem
C
PP
a
9.
Określić podstawową cechę układu
ochrony katodowej
B
PP
a
10.
Przewidzieć przyczyny awarii oraz
katastrofy budowli wodnych
D
P
c
11.
Określić nazwę komisji powoływanej
w przypadku awarii budowli wodnej
B
P
a
12.
Zastosować prawo budowlane
w odniesieniu do użytkowania
obiektów budowlanych
C
PP
a
13.
Określić termin wykonywania
przeglądów bieżących
B
P
a
14.
Określić specyfikację wykonywania
odpowiednich robót
B
P
c
15.
Określić przyczyny uszkodzeń
urządzeń melioracyjnych
B
P
a
16.
Rozróżnić zabiegi regulujące stosunki
powietrzno-wodne w glebie
A
P
a
17.
Określić termin przeprowadzania
okresowych kontroli wieloletnich
B
P
a
18.
Wyjaśnić zastosowanie powłoki
ochronnej w praktyce
B
P
d
19.
Określić czynniki wpływające na
proces korozji
B
P
a
20. Wyjaśnić proces filtracji gruntu
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
8.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań i sprawdza Twoje wiadomości z zakresu wykonywania
konserwacji i naprawy budowli wodnych. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
8.
Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Na obiektach hydrotechnicznych przeprowadzane są
a)
przeglądy bieżące, okresowe kontrole doroczne, okresowe kontrole wieloletnie,
przeglądy awaryjne i poawaryjne.
b)
okresowe kontrole doroczne, okresowe kontrole wieloletnie, przeglądy awaryjne
i poawaryjne.
c)
przeglądy bieżące, okresowe kontrole doroczne, okresowe kontrole wieloletnie.
d)
przeglądy okresowe, okresowe kontrole doroczne, okresowe kontrole wieloletnie,
przeglądy awaryjne i poawaryjne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
2. Osobą odpowiedzialną za użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem,
wymogami ochrony środowiska oraz za utrzymaniem go w należytym stanie technicznym
i estetycznym odpowiedzialny jest
a) dzierżawca.
b) pracownik.
c) właściciel lub zarządca obiektu.
d) właściciel i dzierżawca.
3. Okresową doroczną kontrolę stanu sprawności technicznej zbiornika i obiektów zaleca się
przeprowadzać
a) jesienią, po sezonie wegetacyjnym i obniżeniu piętrzenia.
b) wiosną, przed sezonem wegetacyjnym.
c) latem, w sezonie wegetacyjnym.
d) wiosną, przed sezonem wegetacyjnym i obniżeniu piętrzenia.
4. Oprócz geosyntetyków stosuje się w budownictwie wodnym także
a)
obudowy naturalne lub biologiczne, twarde, elastyczne okładziny.
b)
obudowy naturalne, twarde, elastyczne okładziny, sztywne okładziny ochronne.
c)
twarde, elastyczne okładziny, sztywne okładziny ochronne (np. lany beton).
d)
obudowy naturalne lub biologiczne, elastyczne okładziny, sztywne okładziny
ochronne.
5. Do wykonywania rowów drenarskich używane są następujące maszyny
a)
pługi drenarskie o stałej głębokości kopania, pługi drenarskie o regulowanej
głębokości kopania, koparki drenarskie z optyczną regulacją spadku dna rowka,
koparki drenarskie z regulacją spadku dna rowka.
b)
pługi drenarskie o stałej głębokości kopania, koparki drenarskie z optyczną regulacją
spadku dna rowka, koparki drenarskie z automatyczną regulacją spadku dna rowka.
c)
pługi drenarskie o regulowanej głębokości kopania, koparki drenarskie z optyczną
regulacją spadku dna rowka, koparki drenarskie z automatyczną regulacją spadku dna
rowka.
d)
pługi drenarskie o stałej głębokości kopania, pługi drenarskie o regulowanej
głębokości kopania, koparki drenarskie z optyczną regulacją spadku dna rowka,
koparki drenarskie z automatyczną regulacją spadku dna rowka.
6. Czynniki powodujące korozję elementów betonowych żelbetowych zaliczamy
a)
zamrażanie, odmrażanie, oddziaływania termiczne, krystalizacja soli, skurcz, erozja
oraz ścieranie.
b)
parowanie, oddziaływania termiczne, krystalizacja soli, skurcz, erozja oraz ścieranie.
c)
zamrażanie, odmrażanie, parowanie, krystalizacja soli, skurcz, erozja oraz ścieranie.
d)
parowanie, zamrażanie, odmrażanie, oddziaływania termiczne, krystalizacja soli,
skurcz, erozja oraz ścieranie.
7. Czynność związana z rozbiórką maszyn i urządzeń na zespoły, a następnie na części to
a) montaż.
b) badanie.
c) demontaż.
d) weryfikacja części.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
8. Proces zachodzący pod wpływem chemicznej i elektrochemicznej reakcji materiału
z otaczającym środowiskiem to
a) jonoforeza.
b) galwanizacja.
c) antykorozja.
d) korozja.
9. Układ ochrony katodowej składa się z następujących obwodów elektrycznych
a) polaryzującego i kontrolnego.
b) głównego i bocznego.
c) ujemnego i dodatniego.
d) zamkniętego i otwartego.
10.
Awarie oraz katastrofy budowli wodnych powodujące straty i zmiany w środowisku
naturalnym wywołane są
a) sytuacjami ekstremalnymi.
b) brakiem pieniędzy.
c) niedostatecznym stanem technicznym budowli oraz sytuacjami ekstremalnymi.
d) przez źle przeprowadzane kontrole.
11. W warunkach awarii niemożliwej do usunięcia własnymi środkami należy powołać
komisję przeglądu
a) awaryjnego.
b) okresowego.
c) pokontrolnego.
d) bieżącego.
12. Użytkowanie obiektów budowlanych gospodarki wodnej powinno być prowadzone
zgodnie z zasadami prawa
a) budowlanego.
b) wodnego.
c) ochrony środowiska.
d) ochrony środowiska i rolnictwa.
13. Przeglądy bieżące wykonywane przez osobę bezpośrednio odpowiedzialną za obsługę
i utrzymanie obiektu (konserwatora), co najmniej raz w
a) miesiącu.
b) tygodniu.
c) na dwa miesiące.
d) na kwartał.
14. Koszenie trawy dwa razy w roku na skarpach, koronie zapory, brzegach zbiornika oraz
skarpach rowów przyzaporowych oraz odcinka rzeki poniżej obiektu dotyczy wykonania
a) naprawy.
b) remontu.
c) konserwacji.
d) przeglądu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
15. Urządzenia melioracyjne ulegają zniszczeniu pod wpływem czynników
a) naturalnych lub sztucznych.
b) zewnętrznych lub wewnętrznych.
c) chemicznych.
d) biologicznych i fizycznych.
16. Do zabiegów regulujących stosunki powietrzno-wodne oraz cieplne gleby należą
a) odwadnianie, nawadnianie, iłowanie, piaskowanie, drenowanie krecie.
b) piaskowanie.
c) filtrowanie i iłowanie.
d) filtrowanie, odwadnianie, nawadnianie, iłowanie, piaskowanie, drenowanie krecie.
17.
Okresowe kontrole wieloletnie przeprowadza się co najmniej raz na
a) 5 lat.
b) 10 lat.
c) 2 lata.
d) 15 lat.
18. Zastosowanie powłoki lub wykładziny ochronnej lub impregnację stosuje się w
a) ochronie przed wnikaniem.
b) ograniczaniem zawilgocenia.
c) odbudowie elementu konstrukcji.
d) odporności fizycznej.
19. Czynnikami wpływającymi na proces korozji są
a)
zanieczyszczenia, odczyn środowiska, zmiany temperatury i ciśnienia, naprężenia
materiału.
b)
zmiany temperatury i ciśnienia, naprężenia materiału.
c)
zanieczyszczenia, odczyn środowiska oraz zmiany temperatury i ciśnienia.
d)
zanieczyszczenia.
20. Efektem zmniejszenia stopnia zagęszczenia pod budowlą jest pogorszenie się
a) mechanicznych właściwości gruntu.
b) konstrukcji budowli.
c) posadowienia budowli.
d) chemicznych własności gruntu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko:……………………………………………………..
Wykonywanie konserwacji i naprawy budowli wodnych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punktacja
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Test 2
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie konserwacji
i naprawy budowli wodnych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15,16, 17, 18, są z poziomu podstawowego,
−
zadania 1, 3,
12, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. a, 4. a, 5. c, 6. a, 7. a, 8. a, 9. a, 10. d, 11. a,
12. a, 13. a, 14. c, 15. a, 16. d, 17. d, 18. a, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Przewidzieć przyczyny awarii oraz
katastrofy budowli wodnych
D
PP
c
2.
Określić nazwę komisji powoływanej
w przypadku awarii budowli wodnej
B
P
a
3.
Zastosować prawo budowlane
w odniesieniu do użytkowania
obiektów budowlanych
C
PP
a
4.
Określić termin wykonywania
przeglądów bieżących
B
P
a
5.
Określić specyfikację wykonywania
odpowiednich robót
B
P
c
6.
Określić przyczyny uszkodzeń
urządzeń melioracyjnych
A
P
a
7.
Rozróżnić zabiegi regulujące stosunki
powietrzno-wodne w glebie
A
P
a
8.
Określić termin przeprowadzania
okresowych kontroli wieloletnich
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
9.
Wyjaśnić zastosowanie powłoki
ochronnej w praktyce
A
P
a
10.
Określić czynniki wpływające na
proces korozji
B
P
d
11. Wyjaśnić proces filtracji gruntu
B
P
a
12.
Scharakteryzować podział przeglądów
i okresowych kontroli
C
PP
a
13.
Określić właściciela budowli
hydrotechnicznej
B
P
a
14.
Określić termin przeprowadzanej
okresowej dorocznej kontroli
B
P
c
15.
Sklasyfikować materiały stosowane
w budownictwie wodnym
B
P
a
16.
Określić maszyny stosowane
w melioracjach wodnych
A
P
d
17.
Określić czynniki powodujące korozję
elementów betonowych
B
P
d
18.
Określić czynności związane
z rozbiórką maszyn i urządzeń na
podzespoły
B
P
a
19.
Scharakteryzować proces zachodzący
pod wpływem chemicznej
i elektrochemicznej reakcji materiału
z otaczającym środowiskiem
C
PP
c
20.
Scharakteryzować układ ochrony
katodowej
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
Test zawiera 20 zadań i sprawdza Twoje wiadomości z zakresu wykonywania
konserwacji i naprawy budowli wodnych. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
5. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
6. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
7. Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Awarie i katastrofy budowli wodnych spowodowane są
a) sytuacjami ekstremalnymi.
b) brakiem pieniędzy.
c) niedostatecznym stanem technicznym budowli oraz sytuacjami ekstremalnymi.
d) przez źle przeprowadzane kontrole.
2. W warunkach awarii niemożliwej do usunięcia własnymi środkami należy powołać
komisję przeglądu
a) awaryjnego.
b) okresowego.
c) pokontrolnego.
d) bieżącego.
3. Użytkowanie obiektów budowlanych gospodarki wodnej powinno być prowadzone
zgodnie z zasadami rozdziału
a) 6 prawa budowlanego.
b) 2 prawa budowlanego.
c) 4 prawa budowlanego.
d) 10 prawa budowlanego.
4. Przeglądy bieżące powinny być wykonywane przez konserwatora, co najmniej
a) raz w miesiącu.
b) raz w tygodniu.
c) raz na dwa miesiące.
d) raz na kwartał.
5. Koszenie co najmniej dwa razy w roku trawy na skarpach i koronie zapory, brzegach
zbiornika oraz skarpach rowów przyzaporowych i odcinka rzeki bezpośrednio poniżej
obiektu dotyczy wykonania
a) naprawy.
b) remontu.
c) konserwacji.
d) przeglądu.
6. Urządzenia melioracyjne ulegają zniszczeniu pod wpływem czynników
a) naturalnych lub sztucznych.
b) zewnętrznych lub wewnętrznych.
c) chemicznych.
d) biologicznych i fizycznych.
7 . Do zabiegów regulujących stosunki powietrzno-wodne oraz cieplne gleby należą
a) odwadnianie, nawadnianie, iłowanie, piaskowanie, drenowanie krecie.
b) piaskowanie.
c) filtrowanie i iłowanie.
d) filtrowanie, odwadnianie, nawadnianie, iłowanie, piaskowanie, drenowanie krecie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
8 . Okresowe kontrole wieloletnie przeprowadza się co najmniej raz na
a) 5 lat.
b) 10 lat.
c) 2 lata.
d) 15 lat.
9. Zastosowanie powłoki lub wykładziny ochronne lub impregnację stosuje się w
a) ochronie przed wnikaniem.
b) ograniczaniem zawilgocenia.
c) odbudowie elementu konstrukcji.
d) odporności fizycznej.
10. Czynnikami wpływającymi na proces korozji są
a)
zanieczyszczenia, odczyn środowiska, zmiany temperatury i ciśnienia, naprężenia
materiału.
b)
zmiany temperatury i ciśnienia, naprężenia materiału.
c)
zanieczyszczenia, odczyn środowiska oraz zmiany temperatury i ciśnienia.
d)
zanieczyszczenia.
11. Efektem zmniejszenia stopnia zagęszczenia (rozluźnieniem) pod budowlą jest
pogorszenie się
a) mechanicznych właściwości gruntu.
b) konstrukcji budowli.
c) posadowienia budowli.
d) chemicznych własności gruntu.
12. Utrzymanie obiektów hydrotechnicznych wymaga przeprowadzania przeglądów
i okresowych kontroli, które dzielimy na
a)
przeglądy bieżące, okresowe kontrole doroczne, okresowe kontrole wieloletnie,
przeglądy awaryjne i poawaryjne.
b)
okresowe kontrole doroczne, okresowe kontrole wieloletnie, przeglądy awaryjne
i poawaryjne.
c)
przeglądy bieżące, okresowe kontrole doroczne, okresowe kontrole wieloletnie.
d)
przeglądy okresowe, okresowe kontrole doroczne, okresowe kontrole wieloletnie,
przeglądy awaryjne i poawaryjne.
13. Za użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem i wymogami ochrony środowiska
oraz za utrzymaniem w należytym stanie technicznym i estetycznym odpowiedzialny jest
a) dzierżawca.
b) pracownik.
c) właściciel lub zarządca obiektu.
d) właściciel i dzierżawca.
14.
Okresową doroczną kontrolę stanu sprawności technicznej zbiornika i obiektów z nim
związanych zaleca się przeprowadzać
a) jesienią, po sezonie wegetacyjnym i obniżeniu piętrzenia.
b) wiosną, przed sezonem wegetacyjnym.
c) latem, w sezonie wegetacyjnym.
d) wiosną, przed sezonem wegetacyjnym i obniżeniu piętrzenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
15. Oprócz stosowania geosyntetyków stosuje się w budownictwie wodnym także
a)
obudowy naturalne lub biologiczne twarde, elastyczne okładziny, narzut kamienny,
gabiony, bloki, płyty prefabrykowane).
b)
obudowy naturalne, twarde, elastyczne okładziny ( narzut kamienny, gabiony, bloki,
płyty prefabrykowane), sztywne okładziny ochronne( np. lany beton).
c)
twarde,
elastyczne
okładziny
(narzut
kamienny,
gabiony,
bloki,
płyty
prefabrykowane), sztywne okładziny ochronne np. lany beton.
d)
obudowy naturalne lub biologiczne ( roślinne w tym trawiaste), twarde, elastyczne
okładziny (narzut kamienny, gabiony, bloki, płyty prefabrykowane), sztywne
okładziny ochronne np. lany beton.
16. Do wykonywania rowów drenarskich używane są następujące maszyny
a)
pługi drenarskie o stałej głębokości kopania, pługi drenarskie o regulowanej
głębokości kopania, koparki drenarskie z optyczną regulacją spadku dna rowka,
koparki drenarskie z regulacją spadku dna rowka.
b)
pługi drenarskie o stałej głębokości kopania, koparki drenarskie z optyczną regulacją
spadku dna rowka, koparki drenarskie z automatyczną regulacją spadku dna rowka.
c)
pługi drenarskie o regulowanej głębokości kopania, koparki drenarskie z optyczną
regulacją spadku dna rowka, koparki drenarskie z automatyczną regulacją spadku dna
rowka.
d)
pługi drenarskie o stałej głębokości kopania, pługi drenarskie o regulowanej
głębokości kopania, koparki drenarskie z optyczną regulacją spadku dna rowka,
koparki drenarskie z automatyczną regulacją spadku dna rowka.
17. Do czynników powodujących korozję elementów betonowych żelbetowych należą
a)
zamrażanie, odmrażanie, oddziaływania termiczne, krystalizacja soli, skurcz, erozja
oraz ścieranie.
b)
parowanie, oddziaływania termiczne, krystalizacja soli, skurcz, erozja oraz ścieranie.
c)
zamrażanie, odmrażanie, parowanie, krystalizacja soli, skurcz, erozja oraz ścieranie.
d)
parowanie, zamrażanie, odmrażanie, oddziaływania termiczne, krystalizacja soli,
skurcz, erozja oraz ścieranie.
18. Czynność związana z rozbiórką maszyn i urządzeń na zespoły, a następnie na części to
a) montaż
b) badanie
c) demontaż.
d) weryfikacja części.
19. Proces zachodzący pod wpływem chemicznej i elektrochemicznej reakcji materiału
z otaczającym środowiskiem to
a) jonoforeza.
b) galwanizacja.
c) antykorozja.
d) korozja.
20. Układ ochrony katodowej składa się z dwóch obwodów elektrycznych
a) polaryzującego i kontrolnego.
b) głównego i bocznego.
c) ujemnego i dodatniego.
d) zamkniętego i otwartego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie konserwacji i naprawy budowli wodnych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punktacja
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Adamiec T.:Prawne podstawy działalności w budownictwie. WSiP, Warszawa 1998
2. Arkuszewski A., Kiciński T., Romańczyk Cz., śbikowski A.: Budownictwo wodne cz.
III, WSiP, Warszawa 1991
3. Begemann W., Schiechtl H.: Inżynieria ekologiczna w budownictwie wodnym
i ziemnym. Arkady, Warszawa 1999
4. Ciepielowski A., Kiciński T.: Budownictwo wodne. Cz. I, WSiP, Warszawa 1991
5. Maj T.: Obiekty w środowisku cz. I. Rozwój techniki budowlanej. Budynki WSiP,
Warszawa 2003
6. Maj T.: Obiekty w środowisku. Cz. II. Obiekty inżynierii lądowej i wodnej. Procesy
urbanizacyjne. WSiP, Warszawa 2004
7. Zawada E., śbikowski A.: Budownictwo wodne. Cz. II, WSiP, Warszawa 1991
Literatura metodyczna
1.
Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2.
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
Akty prawne regulujące prawo budowlane.
−
Prawo budowlane.
Czasopisma:
−
Gospodarka Wodna,
−
Materiały budowlane.