„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Grzegorz Lipczuk
Wykonywanie robót melioracyjnych
712[03].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Piotr Miłosz
mgr inż. Daniel Kózka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Grzegorz Lipczuk
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[03].Z1.03
„Wykonywanie robót melioracyjnych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu monter budownictwa wodnego.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
10
5.1. Podział melioracji rolnych
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Czynniki warunkujące prawidłowy rozwój roślin
11
5.2.1. Ćwiczenia
11
5.3. Przyczyny i objawy nadmiaru i niedoboru wody w glebach
12
5.3.1. Ćwiczenia
12
5.4. Sposoby obniżania poziomu wód gruntowych
14
5.4.1. Ćwiczenia
14
5.5. Odwadnianie siecią rowów otwartych
15
5.5.1. Ćwiczenia
15
5.6. Osuszanie gruntów za pomocą drenowania
17
5.6.1. Ćwiczenia
17
5.7. Odwadnianie terenów depresyjnych
19
5.7.1. Ćwiczenia
19
5.8. Nawadnianie użytków rolnych
20
5.8.1. Ćwiczenia
20
5.9. Rolnicze wykorzystanie ścieków
22
5.9.1. Ćwiczenia
22
5.10. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska obowiązujące podczas wykonywania robót
melioracyjnych
23
5.10.1. Ćwiczenia
23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
24
7. Literatura
38
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie robót melioracyjnych”,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
monter budownictwa wodnego 712[03].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ć
wiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań i uczenia się,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[03].Z1
Technologia robót hydrotechnicznych
712[03].Z1.01
Organizowanie stanowiska pracy
712[03].Z1.02
Wykonywanie pomiarów zwi
ą
zanych z robotami hydrotechnicznymi
712[03].Z1.03
Wykonywanie robót melioracyjnych
712[03].Z1.04
Wykonywanie robót ziemnych
i pogł
ę
biarskich
712[03].Z1.05
Wykonywanie budowli regulacyjnych
712[03].Z1.06
Zabudowa potoków górskich
712[03].Z1.07
Wykonywanie budowli pi
ę
trz
ą
cych
712[03].Z1.08
Wykonywanie zabezpiecze
ń
przeciwpowodziowych
712[03].Z1.09
Wykonywanie sieci wodoci
ą
gowych i kanalizacyjnych
712[03].Z1.10
Obsługa urz
ą
dze
ń
i obiektów
hydrotechnicznych
712[03].Z1.11
Wykonywanie konserwacji
i naprawy budowli wodnych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska,
−
magazynować, składować i transportować materiały budowlane.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
−
zorganizować stanowisko pracy do wykonywania robót melioracyjnych,
−
rozróżnić rodzaje melioracji rolnych,
−
określić czynniki warunkujące życie i rozwój roślin,
−
scharakteryzować przyczyny oraz objawy nadmiaru i niedoboru wody w glebach,
−
określić sposoby obniżania zwierciadła wody gruntowej,
−
posłużyć się dokumentacją techniczną wodno-melioracyjną,
−
dobrać materiały, narzędzia i sprzęt do wykonywania określonych robót melioracyjnych,
−
dobrać odzież ochronną oraz sprzęt ochrony indywidualnej,
−
wykonać prace związane z odwodnieniem gruntów rowami otwartymi,
−
rozróżnić rodzaje drenów oraz określić sposoby ich wykonywania,
−
określić zasady osuszania użytków rolnych za pomocą drenowania,
−
rozróżnić elementy systemów drenarskich,
−
wykonać roboty drenarskie,
−
określić zasady odwadniania terenów depresyjnych,
−
wykonać budowle na rowach i kanałach wodno-melioracyjnych,
−
obsłużyć pompownie melioracyjne,
−
rozróżnić rodzaje nawodnień,
−
określić zasady wykonywania nawodnień grawitacyjnych i mechanicznych,
−
wykonać prace związane z nawadnianiem grawitacyjnym użytków rolnych,
−
rozróżnić elementy deszczowni,
−
obsłużyć deszczownie,
−
scharakteryzować sposoby oczyszczania i rolniczego wykorzystywania ścieków,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska podczas wykonywania robót melioracyjnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł:
Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie robót melioracyjnych 712[03].Z1.03
Temat:
Odwadnianie siecią rowów otwartych.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rozróżniana rowów i budowli na sieci rowów
odwadniających.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować cele odwadniania,
−
rozróżnić rodzaje rowów i budowli występujących na nich.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metaplan,
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa.
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
−
modele sieci odwadniającej rowami otwartymi,
−
papier formatu A4,
−
długopis.
Przebieg zajęć:
1.
Sprawy organizacyjne.
2.
Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3.
Realizacja tematu:
−
nauczyciel pokazuje model sieci odwadniającej omawiając występujące na niej rowy
i budowle oraz ich właściwości,
−
dzieli uczniów na grupy 3-4 osobowe, każda grupa zapoznaje się z modelem sieci
i wypisuje na kartce papieru występujące rowy i budowle,
−
każda grupa po przygotowaniu omawia sieć odwadniającą na podstawie swojego
modelu,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów,
4.
Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności, jakie napotkali.
5.
Nauczyciel analizuje pracę uczniów.
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i pracowni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat innych metod osuszania terenu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł:
Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie robót melioracyjnych 712[03].Z1.03
Temat:
Montaż elementów przenośnej deszczowni.
Cel ogólny:
Nabycie umiejętności w montażu części przenośnej deszczowni.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zmontować i uruchomić przenośną deszczownie,
−
omówić sposób montażu deszczowni.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 90min.
Środki dydaktyczne:
−
części przenośnej deszczowni,
−
papier formatu A4,
−
długopis.
Przebieg zajęć:
1.
Sprawy organizacyjne.
2.
Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3.
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4.
Realizacja tematu:
−
każdy uczeń dokonuje montażu poszczególnych elementów deszczowni i zapisuje
kolejność montażu na kartce papieru.
−
każdy uczeń dokonuje rozruchu pompy wodnej.
−
nauczyciel obserwuje pracę uczniów i pomaga w montażu i rozruchu deszczowni.
5.
Uczeń omawia wykonywane czynności.
6.
Nauczyciel analizuje pracę ucznia.
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i pracowni.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze widomości na temat stałych deszczowni wykorzystywanych
w rolnictwie.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Podział melioracji rolnych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych w tabeli z wymienionymi urządzeniami
melioracyjnymi uporządkuj je przypisując odpowiednio do urządzeń podstawowych lub
szczegółowych melioracji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeczytać uważnie tabele z wymienionymi urządzeniami melioracyjnymi,
2)
wypisać w słupkach urządzenia melioracji podstawowej i szczegółowej,
3)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4)
dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
tabela zawierająca nazwy urządzeń melioracji szczegółowej i podstawowej,
–
długopis,
–
kartka papieru formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.2. Czynniki warunkujące prawidłowy rozwój roślin
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na kartce papieru formatu A4 rozsypane są różne terminy. Wypisz te wyrazy, które
oznaczają czynniki warunkujące prawidłowy rozwój roślin i napisz jaki wpływ mają na
roślinę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wybrać z rozsypanki wyrazów prawidłowe wyrazy określające czynniki prawidłowego
rozwoju roślin,
2)
wypisać na kartce te czynniki wraz z ich oddziaływaniem na roślinę,
3)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
kartka papieru z rozsypanymi wyrazami,
−
długopis,
−
kartka papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.3. Przyczyny i objawy nadmiaru i niedoboru wody w glebach
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W zależności od położenia terenu w zlewni mogą występować różne przyczyny
powodujące nadmierne uwilgocenie gleby. Na schemacie zaznacz tereny o nadmiernym
uwilgoceniu oraz wypisz, w jaki sposób teren jest zasilany w wodę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować schemat,
2)
zaznaczyć prawidłowo tereny na schemacie,
3)
wypisać do zaznaczonych terenów odpowiednie zasilania w wodę,
4)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
schemat z rysunkiem terenu zlewni,
–
długopis,
–
kartka papieru formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Z pośród wymienionych głównych objawów niedoboru jak i nadmiaru wody w glebie
oraz kilku innych wymyślonych objawów, wybierz te prawdziwe, wypisz je w tabeli, dzieląc
kolumny dla nadmiaru jak i niedoboru wody w glebie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeczytać uważnie objawy wymienione w tabeli,
2)
utworzyć odpowiednią tabelę,
3)
wybrać odpowiednie objawy dla nadmiaru wody w glebie i wypisać je w odpowiedniej
kolumnie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
4)
wybrać odpowiednie objawy dla niedoboru wody w glebie i wypisać je w odpowiedniej
kolumnie,
5)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metaplan.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
tabela z wymienionymi objawami,
–
długopis,
–
kartka papieru formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.4. Sposoby obniżania poziomu wód gruntowych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie posiadanych wiadomości napisz, jakie są sposoby zwalczania nadmiaru
wody w glebie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wypisać na kartce sposoby zwalczania nadmiaru wody w glebie,
2)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
3)
dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia
4)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metaplan.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
długopis,
–
kartka papieru formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.5. Odwadnianie siecią rowów otwartych
5.5.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na schemacie sieci odwadniającej wskaż rodzaje występujących rowów odwadniających.
Wypisz na kartce ich zadania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować schemat sieci odwadniającej,
2)
wskazać na schemacie rodzaje rowów,
3)
wypisać na kartce zadania jakie spełniają te rowy,
4)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
schemat sieci odwadniającej,
–
długopis,
–
kartki papieru formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
W tabeli wymieniono różne narzędzia i maszyny, a na tablicach zostały umiszczone
ponumerowane zdjęcia maszyn i narzędzi. Wybierz te narzędzia i maszyny, które są
wykorzystywane przy robotach związanych z wykonywaniem rowów odwadniających
i przypisz im numer zdjęcia, które je przedstawia
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować zawartość tabeli,
2)
wypisać odpowiednie narzędzia i przypisać im odpowiedni numer fotografii,
3)
wypisać odpowiednie maszyny i przypisać im odpowiedni numer fotografii,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
4)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5)
dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
tabela zawierająca spis narzędzi i maszyn,
–
tablice ze zdjęciami narzędzi i maszyn,
–
długopis,
–
kartka papieru formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Korzystając z dokumentacji technicznej na wykonanie sieci odwadniającej zaznacz na
mapie w odpowiednich miejscach zaprojektowane budowle.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować dokumentację techniczną,
2)
przeanalizować mapę,
3)
zaznaczyć ołówkiem odpowiednim symbolem w odpowiednim miejscu budowle,
4)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
dokumentacja techniczna na wykonanie sieci odwadniającej,
–
mapa,
–
ołówek,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.6. Osuszanie gruntów za pomocą drenowania
5.6.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na planie sytuacyjno-wysokościowym znajdź odpowiedni obszar i wrysuj system
drenarski stosując odpowiedni układ sączków.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować plan sytuacyjno-wysokościowym,
2)
dobrać odpowiedni układ sączków w zależności od terenu,
3)
wrysować schemat drenarski,
4)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
plan sytuacyjno-wysokościowy,
–
ołówek,
–
linijka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie modelu sieci drenarskiej, biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu,
właściwości gleb oraz przyczyn ich nadmiernego zawilgocenia gruntu, podaj rodzaje
zastosowanych drenów oraz metody wykonania sieci drenarskich i ich układ.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować model sieci drenarskiej,
2)
wypisać rodzaje układów sieci drenarskiej w zależności od terenu,
3)
wypisać typy drenów w zależności od rodzaju występującego gruntu,
4)
wypisać metody wykonania sieci drenarskiej,
5)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6)
dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
model sieci drenarskiej,
–
długopis,
–
kartki papieru formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.7. Odwadnianie terenów depresyjnych
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymień dwa układy systemu odwodnień terenów depresyjnych i scharakteryzuj ich
funkcje.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wypisać układy oraz funkcje jakie spełniają,
2)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
3)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
długopis,
–
kartka papieru formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.8. Nawadnianie użytków rolnych
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na schemacie układu urządzeń nawodnienia podsiąkowego z ujęciem wody z pomocą
jazu i śluzy, zaznacz położenie wszystkich niezbędnych budowli i nazwij je.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować schemat,
2)
zaznaczyć położenie poszczególnych budowli,
3)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4)
dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
schemat układu urządzeń nawodnienia podsiąkowego,
–
ołówek,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Za pomocą dostępnych elementów przenośnej deszczowni zaprezentuj kolejność i sposób
montażu poszczególnych części omawiając wykonywane czynności.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować poszczególne elementy deszczowni,
2)
nazwać poszczególne części deszczowni,
3)
omawiając wykonywane czynności zmontować całą sieć,
4)
dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ś
rodki dydaktyczne:
–
elementy przenośnej deszczowni,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.9 Rolnicze wykorzystanie ścieków
5.9.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Napisz, jakie ścieki używane są w rolnictwie i w jaki sposób są wstępnie oczyszczane
(sposoby oczyszczania ścieków).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wypisać rodzaje ścieków,
2)
wypisać sposoby oczyszczania ścieków,
3)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
długopis,
–
kartka papieru formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.10. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska obowiązujące
podczas wykonywania robót melioracyjnych
5.10.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wypisz, jakich zasad należy przestrzegać przy wykonywaniu robót ziemnych, aby były
spełnione przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wypisać zasady jakie należy przestrzegać przy wykonywaniu robót ziemnych aby były
spełnione przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
2)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
3)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
długopis,
–
kartka papieru formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki
do jednostki modułowej ,,Wykonywanie
robót melioracyjnych”
Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
-
zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 21 są z poziomu
podstawowego,
-
zadania 4, 6, 10, 11, 13, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. b, 5. d, 6. c, 7. a, 8. c, 9. a, 10. b, 11. c,
12. d, 13. b, 14. c, 15. a, 16. d, 17. b, 18. a, 19. c, 20. d, 21. b.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawne
odpowiedzi
1
Określić urządzenia melioracji
podstawowych
B
P
c
2
Określić urządzenia melioracji
szczegółowych
B
P
b
3
Określić czynniki wpływające na
prawidłowy rozwój roślin
B
P
b
4
Scharakteryzować czynniki wpływające
na prawidłowy rozwój roślin
C
PP
b
5
Określić przyczyny zabagnień gleby
B
P
d
6
Scharakteryzować objawy niedoboryu
wody w glebie
C
PP
c
7
Określić metody zwalczania nadmiaru
wody w glebie
B
P
a
8
Rozpoznać układ zwierciadła wody
gruntowej
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
9
Rozpoznać rowy odwadniające
A
P
a
10 Scharakteryzować skład projektu
technicznego odwodnienia terenu
C
PP
b
11 Scharakteryzować umocnienia rowów
C
PP
c
12 Rozpoznać dreny
B
P
d
13 Scharakteryzować działy drenarskie
C
PP
b
14 Rozpoznać układy sieci drenarskiej
A
P
c
15 Określić sposób odwodnień terenów
depresyjnych
B
PP
a
16 Określić okresy wykonywania nawodnień
B
P
d
17 Określić rodzaje nawodnień
B
P
b
18 Rozpoznać rodzaje deszczowni
A
P
a
19 Scharakteryzować nawadnianie ściekami
C
PP
c
20 Określić przepisy BHP
B
P
d
21 Określić przepisy przeciwpożarowe
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu,
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2.
Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis.
7.
Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8.
Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
9.
Postarać się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11.
Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12.
Sprawdzić wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13.
Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14.
Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15.
Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych pytaniach
musisz dokonać obliczeń.
5.
Test zawiera 21 zadań dotyczących wykonywania robót melioracyjnych. Są to zadnia
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
6.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później.
9.
Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Do urządzeń melioracji wodnych podstawowych zaliczamy
a)
rurociągi o średnicy poniżej 0,6 m.
b)
ziemne stawy rybne.
c)
budowle piętrzące, budowle upustowe oraz obiekty służące do ujmowania wód
głębokości zalegania.
d)
drenowania.
2.
Do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych zaliczamy
a)
stopnie wodne, zbiorniki wodne.
b)
stacje pomp do nawodnień ciśnieniowych.
c)
rurociągi o średnicy co najmniej 0,6 m.
d)
budowle regulacyjne oraz przeciwpowodziowe.
3.
W największym stopniu na plon roślin wpływa
a)
czynnik występujący w największej ilości.
b)
czynnik występujący w najmniejszej ilości.
c)
woda.
d)
ś
wiatło.
4.
Otwieranie aparatów szparkowych oraz proces transpiracji zachodzi
a)
przy dużym stężeniu CO
2.
b)
w warunkach dobrego zaopatrzenia rośliny w wodę i małego stężenia CO
2
w przestworach międzykomórkowych.
c)
w warunkach małej dostępności światła.
d)
przy niedostatku wody.
5.
Przyczyną zabagnienia gleby nie jest
a)
napływ wód powierzchniowych i gruntowych z wyżej położonych terenów.
b)
występowanie źródlisk na stokach.
c)
mały spadek powierzchni nie pozwalający na spływ wód powierzchniowych.
d)
duża przepuszczalność i mała pojemność wodna gleby.
6.
Objawami niedoboru wody w glebie są
a)
wymarzanie i wymakanie roślin.
b)
występowanie źródlisk i wysiąków.
c)
utrzymywanie się niskiego zwierciadła wody gruntowej.
d)
występowanie gleb torfowych.
7.
W fazie początkowej występowania nadmiaru wody stosuje się
a)
konserwacją istniejących cieków.
b)
drenowanie.
c)
deszczowanie.
d)
odwadnianie za pomocą rowów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
8.
Jaki kształt ma krzywa depresji przy odwadnianiu rowami w okresie intensywnego
parowania
a)
wypukły ku górze.
b)
wklęsły ku dołowi.
c)
spłaszczony lub poziomy.
d)
pionowy.
9.
Zagłębienia terenu oraz kotliny bezodpływowe są odwadniane za pomocą rowów
a)
odprowadzających.
b)
opaskowych.
c)
zbiorczych.
d)
osączających.
10.
W skład projektu technicznego odwodnienia terenu z pomocą rowów nie wchodzą
a)
przekroje podłużne i poprzeczne rowów.
b)
próbki gleb.
c)
wykazy materiałów.
d)
opisy techniczne z obliczeniami.
11.
W jakich odstępach wbija się kołki przy umacnianiu skarp rowu za pomocą kiszki
faszynowej około
a)
20 cm.
b)
30 - 40 cm.
c)
50 cm.
d)
60 - 80 cm.
12.
Z jakiego materiału nie wykonuje się drenów
a)
ceramiki.
b)
drewna.
c)
plastiku.
d)
szkła.
13.
Ile wynoszą minimalne spadki sączków drenarskich
a)
1‰.
b)
3‰.
c)
5‰.
d)
10‰.
14.
Na terenach o dużych spadkach stosuje się drenowanie
a)
podłużne.
b)
poprzeczne.
c)
w zakosy.
d)
nie stosuje się.
15.
Na czym polega funkcja układu mechanicznego przy odwadnianiu terenów depresyjnych
a)
zapewnieniu właściwych stosunków wodnych na polderach.
b)
odwodnieniu terenów wysokich.
c)
zapewnieniu odpływu wód roztopowych i opadowych.
d)
zapewnieniu odpływu nadmiaru wody z obszarów zmeliorowanych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
16.
Nawodnienie wegetacyjne wykonuje się
a)
jesienią.
b)
zimą.
c)
wiosną.
d)
latem.
17.
Nawodnienie zalewowe stosowane jest na terenach płaskich o spadkach do
a)
2‰.
b)
5‰.
c)
10‰.
d)
15‰.
18.
W skład deszczowni stałej nie wchodzą
a)
węże elastyczne.
b)
zraszacze.
c)
pompy.
d)
podziemne rurociągi.
19.
Nawadnianie pól ściekami dozwolone jest gdy
a)
grunt jest zamarznięty do głębokości 30 cm lub przykryty śniegiem.
b)
zwierciadło wód podziemnych znajduje się płyciej niż 1,5 m.
c)
ś
cieki pochodzą z zakładów posiadających pozwolenie wodno-prawne.
d)
ś
cieki pochodzą z dowolnego źródła.
20.
Stosując się do przepisów bhp przy wykonywaniu robót ziemnych nie należy
a)
ustawiać tablic ostrzegawczych.
b)
pracować przy zabezpieczonych skarpach wykopów.
c)
używać butów gumowych na gruntach wilgotnych.
d)
pracować w zasięgu sprzętu mechanicznego.
21.
Do podręcznego sprzętu gaśniczego nie zaliczamy
a)
bosaków.
b)
grabi.
c)
siekier.
d)
gaśnic.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko:……………………………………………………..
Wykonywanie robót melioracyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,Wykonywanie robót
melioracyjnych”.
Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
-
zadania 1, 2, 5, 7, 6, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 20, 21 są z poziomu podstawowego,
-
zadania 3, 4, 10, 11, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. a, 5. c, 6. b, 7. d, 8. b, 9. a, 10. c, 11. d,
12. b, 13. c, 14. d, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c, 20. b, 21. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawne
odpowiedzi
1
Określić urządzenia melioracji
szczegółowych
B
P
d
2
Określić urządzenia melioracji
podstawowych
B
P
b
3
Scharakteryzować czynniki wpływające
na prawidłowy rozwój roślin
C
PP
c
4
Scharakteryzować czynniki wpływające
na prawidłowy rozwój roślin
C
PP
a
5
Określić przyczyny zabagnień gleby
B
P
c
6
Rozpoznać układ zwierciadła wody
gruntowej
A
P
b
7
Określić metody zwalczania nadmiaru
wody w glebie
B
P
d
8
Rozpoznać rowy odwadniające
A
P
b
9
Rozpoznać rowy odwadniające
A
P
a
10
Scharakteryzować skład projektu
technicznego odwodnienia terenu
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
11
Scharakteryzować prowadzenie robót
pomiarowych
C
PP
d
12
Określić sposoby przeprowadzania robót
wykończeniowych na rowach
B
P
b
13
Rozpoznać układy sieci drenarskiej
A
P
c
14
Scharakteryzować materiały z których
wykonane są dreny
C
PP
d
15
Określić przepisy BHP
B
P
d
16
Określić parametry sieci drenarskiej
B
P
b
17
Scharakteryzować nawadnianie ściekami
C
PP
c
18
Określić sposób odwodnień terenów
depresyjnych
B
P
a
19
Określić rodzaje nawodnień
B
P
c
20
Określić przepisy przeciwpożarowe
B
P
b
21
Rozpoznać budowle na rowach
odwadniających
A
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu,
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2.
Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis.
7.
Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8.
Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
9.
Postarać się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11.
Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12.
Sprawdzić wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13.
Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14.
Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15.
Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych pytaniach
musisz dokonać obliczeń.
5.
Test zawiera 21 zadań dotyczących wykonywania robót melioracyjnych. Są to zadnia
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
6.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później.
9.
Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych nie zaliczamy
a)
rurociągi o średnicy poniżej 0,6 m.
b)
ziemne stawy rybne.
c)
drenowania.
d)
budowle piętrzące, budowle upustowe oraz obiekty służące do ujmowania wód
głębokości zalegania.
2.
Do urządzeń melioracji wodnych podstawowych nie zaliczamy
a)
rurociągi o średnicy co najmniej 0,6 m.
b)
stacje pomp do nawodnień ciśnieniowych.
c)
stopnie wodne, zbiorniki wodne.
d)
budowle regulacyjne oraz przeciwpowodziowe.
3.
Do otwarcia aparatów szparkowych roślin przyczynia się
a)
niedostatek wody.
b)
ciemność.
c)
ś
wiatło.
d)
zwiększone stężenie CO
2
w tkankach rośliny.
4.
Uszkodzenie tkanki i zmniejszenie intensywności oddychania powoduje temperatura
powyżej
a)
40-45
O
C
.
b)
45-50
O
C.
c)
50-55
O
C.
d)
55-60
O
C.
5.
Zabagnienie gleby powstaje wówczas, gdy rozwój w niej roślin i mikroorganizmów
odbywa się bez dostępu
a)
wody.
b)
ś
wiatła.
c)
powietrza.
d)
składników mineralnych.
6.
Krzywa depresji przy odwadnianiu rowami w okresie suszy ma kształt
a)
wypukły ku górze.
b)
wklęsły ku dołowi.
c)
spłaszczony lub poziomy.
d)
pionowy.
7.
Nie stosuje się w fazie nadmiernego występowania wody w glebie
a)
odwadniania za pomocą rowów.
b)
drenowania.
c)
deszczowania.
d)
konserwacji istniejących cieków.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
8.
Rowy zbiorcze odprowadzają wodę do
a)
rzeki.
b)
rowu głównego.
c)
rowu opaskowego.
d)
kanału.
9.
Zagłębienia terenu oraz kotliny bezodpływowe są odwadniane za pomocą rowów
a)
odprowadzających.
b)
opaskowych.
c)
zbiorczych.
d)
osączających.
10.
Zwierciadło wody na profilu podłużnym zaznaczamy linią
a)
przerywaną.
b)
czerwoną.
c)
niebieską.
d)
zielona.
11.
Wytyczając w terenie rów za pomocą tyczek wytycza się jego
a)
głębokość.
b)
prawy brzeg.
c)
lewy brzeg.
d)
oś.
12.
Humusowanie skarp polega na obsypywaniu ich warstwą
a)
piasku.
b)
ziemi urodzajnej.
c)
ż
wiru.
d)
rozdrobnionej roślinności.
13.
Na terenach o dużych spadkach stosuje się drenowanie
a)
podłużne.
b)
poprzeczne.
c)
w zakosy.
d)
nie stosuje się.
14.
Nie wykonuje się drenów z
a)
ceramiki.
b)
drewna.
c)
plastiku.
d)
szkła.
15.
Stosując się do przepisów bhp przy wykonywaniu robót ziemnych nie należy
a)
ustawiać tablic ostrzegawczych.
b)
pracować przy zabezpieczonych skarpach wykopów.
c)
używać butów gumowych na gruntach wilgotnych.
d)
pracować w zasięgu sprzętu mechanicznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
16.
Sączki drenarskie mają średnicę do
a)
2 cm.
b)
5 cm.
c)
7,5 cm.
d)
10 cm.
17.
Nawadnianie pól ściekami dozwolone jest gdy
a)
grunt jest zamarznięty do głębokości 30 cm lub przykryty śniegiem.
b)
zwierciadło wód podziemnych znajduje się płyciej niż 1,5 m.
c)
ś
cieki pochodzą z zakładów posiadających pozwolenie wodno-prawne.
d)
ś
cieki pochodzą z dowolnego źródła.
18.
Funkcja układu mechanicznego przy odwadnianiu terenów depresyjnych polega na
a)
zapewnieniu właściwych stosunków wodnych na polderach.
b)
odwodnieniu terenów wysokich.
c)
zapewnieniu odpływu wód roztopowych i opadowych.
d)
zapewnieniu odpływu nadmiaru wody z obszarów zmeliorowanych.
19.
Do nawodnień nie zaliczamy nawodnień
a)
zwilżających.
b)
nawożących.
c)
chłodzących.
d)
ocieplających.
20.
Do podręcznego sprzętu gaśniczego nie zaliczamy
a)
bosaków.
b)
grabi.
c)
siekier.
d)
gaśnic.
21.
Na rowach odwadniających nie spotykamy takich budowli jak
a)
zastawki.
b)
stopnie.
c)
bystrotoki.
d)
jazy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie robót melioracyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
7. LITERATURA
1.
Drupka S.: Deszczownie i deszczowanie. PWRiL, Warszawa 1972
2.
Pałys F., Smoręda Z.: Poradnik technika melioranta. PWRiL, Warszawa 1982
3.
Poradnik majstra robót wodno-melioracyjnych. PWRiL, Warszawa 1971
4.
Rytel Z., Serafin B., Skibiński J.: Budownictwo i melioracje. WSiP, Warszawa 1978
5.
Schroeder G.: Melioracje wodne w rolnictwie. Arkady, Warszawa 1972
6.
Prawo wodne
Czasopismo:
„Gospodarka Wodna”