KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
W KLASIE II b
DATA: 08.03.2013
KLASA: 2 b
PROWADZĄCY: AGATA KONIECZNA
TEMAT BLOKU : PODRÓŻNICY, ODKRYWCY, BADACZE
TEMAT DNIA : ODWIEDZAMY LODOWĄ KRAINĘ- SPOTKANIE Z LEKTURĄ
„ ZACZAROWANA ZAGRODA”
RODZAJE EDUKACJI : polonistyczna, społeczno- przyrodnicza, matematyczna,
muzyczno- ruchowa, plastyczna
CZAS ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH : 3x 45 minut
TEMAT ZAJĘĆ :
Zapoznanie z twórczością A. i Cz. Centkiewiczów. Swobodne wypowiedzi na temat lektury „Zaczarowana zagroda”. Porządkowanie kolejności zdarzeń. Poznanie warunków życia roślin i zwierząt na Antarktydzie. Główne kierunki świata na mapie. Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego- rozwiązywanie zadań z treścią. Wykonanie ilustracji do lektury techniką mieszaną.
CELE OGÓLNE :
umiejętne przekazywanie doznań związanych ze światem realnym inspirowane lekturą
czytanie ze zrozumieniem jako przygotowanie do korzystania z różnych źródeł wiedzy
rozbudzanie zainteresowań czytelniczych
bogacenie słownictwa biernego i czynnego uczniów
posługiwanie się materiałami i narzędziami w wyrażaniu sytuacji realnych inspirowanych literaturą
rozbudzanie ciekawości świata
sprawne obliczanie działań matematycznych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
zna położenie i warunki życia panujące na Antarktydzie
posiada wiadomości o życiu pingwinów
umie wyodrębnić poszczególne wydarzenia i uporządkować je chronologicznie
wzbogaca swoje słownictwo o wyrazy polarnik, Antarktyda i stosuje je
w wypowiedziach
wie, jakie zwierzęta żyją w zimnym klimacie
korzysta z różnych źródeł informacji wzbogacając swoją wiedzę
zna kierunki świata na mapie
zna zasady pisowni wielką literą imion, tytułów i nazw geograficznych
współpracuje w grupie
rozwiązuje różnorodne zadania z treścią
doskonali technikę liczenia w pamięci w zakresie 20
śpiewa poznany pląs
wykonuje prace plastyczną na podany temat
METODY ( wg Kupisiewicza )
oparte na słowie
oparte na obserwacji
oparte na praktycznej działalności uczniów
aktywizujące
FORMY PRACY :
indywidualna
zespołowa
grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
prezentacja multimedialna, rzutnik, odtwarzacz CD, płyta „ Pląsy z długą brodą”, muzyka relaksacyjna, mapa świata i Antarktydy, globusy, kompasy, egzemplarze książki „ Zaczarowana zagroda”, ilustracje okładek lub książeki Centkiewiczów, ćwiczenia „ Raz, dwa, trzy, teraz my!”, ilustracje roślin i zwierząt żyjących na Antarktydzie, zdjęcia ilustrujące krajobraz Antarktydy portrety polskich badaczy Antarktydy- Artkowskiego i Dobrowolskiego, karty pracy, książki i albumy przyrodnicze, materiały plastyczne do wykonania pracy, liczmany, kartoniki z liczbami, kry z zapisanymi działaniami i sylabami
BIBLIOGRAFIA:
Encyklopedia
A. Cz. Centkiewiczowie „ Zaczarowana zagroda”
Przewodnik po świecie zwierząt Antarktydy
„ Raz, dwa, trzy, teraz my!”- książka nauczyciela
Program nauczania dla I etapu- edukacji wczesnoszkolnej „ Szkoła na miarę”
Strony internetowe dotyczące Antarktydy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie na dzień dobry z uwzględnieniem orientacji w schemacie własnego
ciała.
Wprowadzenie do tematu zajęć - rozwiązywanie działań matematycznych na dodawanie i odejmowanie zapisanych na krach. Porządkowanie wyników malejąco i odczytanie hasła „ Zaczarowana zagroda”
Przybliżenie sylwetki pisarzy- podróżników Aliny i Czesława Centkiewiczów. (pogadanka nauczyciela, prezentacja multimedialna)
- Tworzenie klasowej biblioteczki- pokaz innych książek napisanych przez autorów.
- Uzupełnianie metryczki książki. ( ćw. 1 str. 86 )
Praca z tekstem. Wypowiedzi uczniów na temat przeczytanej książki. Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela.
- Gdzie toczy sie akcja opowiadania?
- Wymień bohaterów lektury.
- Które z postaci są pierwszoplanowe? ( ćw. 2 str. 86 )
- Czym wyróżniał się Elegancik? ( przeczytaj odpowiedni fragment )
- Czym zajmowali się pracownicy stacji badawczej?
- Dlaczego polarnicy zbudowali zagrodę ?
- W jakim celu obrączkowali pingwiny?
- Skąd dochodziły meldunki o ptakach ? ( czytanie fragmentów książki )
- Próba wyjaśnienia tytułu książki.
Zabawa ruchowa z piosenką „ Pingwin”
Ustalenie kolejności zdarzeń- porządkowanie zdań ( ćw. 4 str.87 ).
Antarktyda- lodowa kraina. Poznanie warunków geofizycznych i położenia
- Wykonanie ćwiczenia 3 str. 86
- Nauczyciel zawiesza mapę świata , a uczniowie mają na ławkach globusy.
- Ustalenie miejsca akcji i położenia Antarktydy. Wskazywanie położenia
Antarktydy na mapie świata i globusie.
- Wskazywanie bieguna północnego i południowego. Określanie kierunków
świata na mapie.
- Przyrządy pomagające określać kierunki świata w terenie ( prezentacja
kompasu )
- Oglądanie książek przyrodniczych, popularnonaukowych, albumów
i encyklopedii
- Swobodne wypowiedzi na temat warunków życia w klimacie antarktycznym
- Przypięcie wokół mapy Antarktydy zwierząt żyjących na tym obszarze
- Zapisanie do zeszytu notatki o Antarktydzie. Przypomnienie zasady pisowni
nazw geograficznych wielką literą.
Lodowa matematyka. Rozwiązywanie zadań z treścią.
- Rachunek pamięciowy – zabawa z liczbami ( Dziecko losuje dowolną liczbę
od 0 do 10. Jego zadaniem jest podanie liczby, której brakuje, aby dopełnić do
Następnie losuje jeszcze jedną liczbę i dodaje do tej, którą wylosowało
jako pierwszą i podaje wynik ), Milczek matematyczny.
- Rozwiązywanie różnorodnych zadań na dodawanie i odejmowanie liczb
w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Porównywanie
różnicowe między zbiorami. Zadania nietypowe wymagające korekty.
- Kolorowanka matematyczna do lektury. ( karta pracy - załącznik )
Wykonanie techniką mieszaną pracy plastycznej ilustrującej dowolny fragment lektury . Omówienie sposobu wykonania prac, przypomnienie
o stosowaniu zasad bezpieczeństwa w czasie pracy. ( W tle muzyka relaksacyjna)
Quiz dotyczący znajomości lektury- praca w grupach. ( W miarę możliwości czasowych )
Zadanie pracy domowej.
.