SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Usypiamy misia”
Grupa: II 4-latki
Data: 05.03.2015r.
Nauczycielka: Katarzyna Królik
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Metody pracy: czynna, słowna.
Pomoce i środki dydaktyczne: odtwarzacz płyt CD, płyta CD, pluszowe misie, jabłka.
Cele ogólne:
-zapoznanie z różnymi sposobami ułatwiającymi zasypianie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-reaguje na umówiony wcześniej sygnał i komendy nauczyciela,
-poprawnie czworakuje,
-wypowiada się na podany temat,
-śpiewa piosenkę na forum grupy,
-przełamuje nieśmiałość wobec występów przed publicznością,
-dokonuje porównań: więcej, mniej, tyle samo.
Przebieg zajęć:
Zabawa o wielostronnej formie ruchu „Ty i ja”.
Dzieci biegają po sali, podczas gdy nauczyciel gra na tamburynie. Gdy nauczyciel przestaje grać dzieci dobierają się w pary. Za każdym razem pary muszą być różne.
„Kołysanki” - rozmowa na temat usypiania, opowiadanie dzieciom o różnych sposobach na zasypianie (słuchanie kołysanek, przytulanie misia); nawiązanie do doświadczeń dzieci.
„Kołysanka - utulanka” - ćwiczenie artykulacyjne; naśladowanie odgłosów i spanie i usypiania.
„Koty śpią - koty na spacerze” - zabawa ruchowa; reagowanie na komendy wydawane przez nauczyciela: „koty śpią” - dzieci zwijają się w kłębek na dywanie, „koty na spacerze” - dzieci chodzą na czworakach.
„Usypianie misia” - dzieci wybierają maskotkę, a następnie kładą ją do snu w wybrany przez siebie sposób (śpiewają kołysankę, przytulają, kołyszą, itd.)
„Razem” - utrwalenie piosenki; śpiewanie z podziałem na chór i solistę.
„Jabłuszka dla siostrzyczki i braciszka” - ćwiczenie matematyczne. Jest troje dzieci i sześć jabłek. Zadanie polega na przydzieleniu dzieciom równej ilości jabłek.