SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Dzień i noc”
Grupa: V 5-latki
Data: 14.03.2016r.
Nauczycielka: Katarzyna Królik
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Metody pracy: czynna, słowna.
Pomoce i środki dydaktyczne: przybory do prac porządkowych, książki dzieci, kredki, ołówki.
Cel ogólny:
-Usystematyzowanie wiedzy dzieci, dotyczącej wpływu czystości i higieny w najbliższym otoczeniu na ich zdrowie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-odpowiada na pytanie zdaniem złożonym,
-zapamiętuje ustawienie szeregu, potrafi wychwycić zmiany,
-wykonuje i nazywa ruchy naśladujące czynności porządkowe,
-wykonuje proste czynności porządkowe w sali,
-segreguje przedmioty,
-odczytuje i porównuje szeregi figur.
Przebieg zajęć:
„Do czego to służy?” - rozmowa z dziećmi. N. gromadzi różne przybory do prac porządkowych w domu. Prezentuje każdy przedmiot i zadaje pytanie: Jak to się nazywa i do czego służy? Dzieci odpowiadają na pytania. N. zwraca uwagę na to, bu odpowiadały zdaniami złożonymi.
„Odczytywanie szeregów” - zabawa dydaktyczna rozwijająca pamięć wzrokową. N. ustawia w szeregu przybory służące do prac porządkowych w domu. Na początku dzieci nazywają po kolei przedmioty i starają się zapamiętać ich ustawienie. Następnie N. zmienia kolejność przedmiotów. Zadaniem dzieci jest wychwycić różnice i ustawić przedmioty w pierwotnym położeniu.
„Rób to, co ja!” - zabawa naśladowcza. N. wykonuje ruchy naśladujące zamiatanie podłogi, wycieranie kurzu, mycie okien, pranie ręczne, trzepanie dywanów, itd. Zadaniem dzieci jest odgadnąć pokazaną czynność i naśladować ją.
„Jak czystość naszego otoczenia wpływa na nasze zdrowie?” - pogadanka. N. zadaje dodatkowe pytania, w celu usystematyzowania wiedzy dzieci: Dlaczego należy dbać o higienę otoczenia? Co się kryje w brudzie? Komu przyjemniej jest mieszkać w uporządkowanym, czystym mieszkaniu? Komu w nieuporządkowanym i brudnym?
„Robimy porządki” - zabawa poprzez działanie. N. mówi dzieciom, że odbędą się wiosenne porządki w sali. Zadaniem dzieci jest posegregować odpowiednio zabawki.
Praca w książce - segregowanie przedmiotów; odczytywanie i porównywanie szeregów figur, łączenie pokrywki z właściwym pudełkiem. Otoczenie czerwoną pętlą tego, co lata oraz zieloną - ptaków.
Spacer po okolicy przedszkola - obserwacja wiosennych porządków w otoczeniu.