24.03.2014
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzonych w klasie III
Temat bloku tematycznego: Narodziny w przyrodzie.
Temat dnia: Opieka nad potomstwem.
Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności swobodnego wypowiadania się;
bogacenie słownictwa;
pisanie ogłoszenie;
układanie faz rozwoju żab i motyli;
szukanie potrzebnych informacji w encyklopedii;
rysowanie portretu:
utrwalenie pisowni wyrazów „rz” i „ż”;
mnożenie i dzielenie w zakresie 100;
Cele szczegółowe
uczeń:
wypowiada się na temat Opieka nad potomstwem ssaków i gadów;
potrafi wypowiedzieć się na temat opieki nad wybranych zwierząt nad swoim potomstwem ;
potrafi wyszukać informacji o kukułkach w encyklopedii;
wie, że niektóre zwierzęta w ogóle nie opiekują się swoim potomstwem;
napisać notatkę o kukułkach w zeszycie;
wypowiada się na temat opieki ludzi nad dziećmi;
odpowiadać na pytanie z tekstu;
potrafi dostrzec szczegóły w wyglądzie dorosłego perkoza i jego potomstwa;
narysować portret perkoza;
układa fary rozwoju żaby i motyla;
utrwala pisownię wyrazów z „rz” i „ż”;
poprawnie formułuje wypowiedzi na dany temat;
wypełnić samodzielnie karty pracy;
potrafi współpracować w grupie;
mnożyć i dzielić w zakresie 100;
ćwiczy z przyborami,
Metody pracy:
- słowne ;
- oglądowe ;
- aktywizujące ;
- działań praktycznych;
Formy pracy:
- indywidualna;
- grupowa;
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
podręczniki, karty pracy, puzzle z fazami przemiany żaby , puzzle z fazami przemiany motyla; plansze z zadaniami z mnożenia; ćwiczenia do matematyki, kredki, .
Czas trwania:
4 x 45 min
Zapis w dzienniku:
Kilkuzdaniowe wypowiedzi uczniów na temat opieki zwierząt nad potomstwem. Układanie faz rozwoju żab i motyli, Odszukiwanie informacji o kukułkach w encyklopedii i zapisanie notatki w zeszycie. Indywidualne redagowanie ogłoszenia według podanego wzoru. Utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” i „ż”. Tabliczka mnożenie w zakresie 100. Równowaga w przyrodnie. Rysowanie kredkami porteru zwierzęcia. Charakterystyczne cechy wyglądu. Gry i zabawy wyrabiające umiejętności rzutu i chwytu ringo.
Przebieg zajęć:
1. Wypowiedzi U. związane z ilustracją w podręczniku (P.s. 44 - 45)
Co przedstawia rysunek?
Jakie zwierzęta są narysowane?
Gdzie mają swoje dom?
Czy widzisz dorosłe zwierzęta i ich dzieci?
Czytanie informacji na temat opieki wybranych zwierząt nad swoim potomstwem;
Szukanie informacji na temat kukułek w encyklopedii, zapisanie krótkiej notatki w zeszycie.
Rozmowa na temat opieki ludzi nad swoimi dziećmi:
Nie wszyscy rodzice mogą opiekować się swoimi dziećmi, chociaż bardzo by tego chcieli;
Zdarza się, że rodzice nie żyją i wtedy opiekę musi przejąć inna osoba.
Czasem zła sytuacja materialna zmusza ludzi do pozostawienia dzieci i wyjechaniu do innego miasta czy kraju w celu zdobywania środków na utrzymanie rodziny.
Czytanie ogłoszenia o zaginionym dziecku, udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści ogłoszenia. (K.18, ćw.1)
Dostrzeganie różnic między dorosłym osobnikiem perkoza i jego dzieckiem – załącznik 1,2.
Omówienie warunków w których mieszkają perkozy i znoszą jaja – załącznik 3.
Odgadywanie na podstawie ogłoszenia, kim jest poszukiwanie dziecko. Narysowanie jego portretu. (K.18, ćw.2)
Podanie różnic w wyglądzie autora ogłoszenia i jego dziecka. (K.18, ćw.3)
Układanie faz rozwoju żaby i motyla – załącznik 4 i 5;
Samodzielne redagowanie ogłoszenia o poszukiwaniu potomstwa przez wybrane zwierzęta . Kolorowanie ramki i portretu tego zwierzęcia. (K.18, ćw.4)
Utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” i „ż”. (K.18, ćw.5)
Zagadka matematyczna: „Odgadnij hasło” – (hasło: opieka nad dziećmi)
Tabliczka mnożenia w zakresie 100. (K.M. 13)
Gry i zabawy bieżne z przyborami:
zbiórka w szeregu;
rozgrzewka;
zabawa ożywiające „Ogonki”;
zabawy bieżne – wyścigi z przyborami ;
zabawa orientacyjna „piłka parzy”;
ćwiczenia w parach;
ćwiczenia uspakajające.
ZAŁĄCZNIK NR.2
ZAŁĄCZNIK NR.1
ZAŁĄCZNIK NR.3
ZAŁĄCZNIK NR.5
ZAŁĄCZNIK NR.4
ZAŁĄCZNIK NR.6
7 : 7 = 1 O
16 : 8 = 2 P
28 : 7 = 4 I
40 : 5 = 8 E
81: 9 = 9 K
30 : 3 = 10 A
4 x 4 = 16 N
2 x 9 = 18 A
6 x 6 = 24 D
5 x 5 = 25 D
3 x 9 = 27 Z
6 x 6 = 36 I
6 x 7 = 42 E
9 x 5 = 45 Ć
8 x 8 = 64 M
8 x 9 = 72 I