Smoleń Sebastian
Konspekt lekcji z lekkoatletyki.
1. Data lekcji: 14.04.2004 r. Klasa: IV Dziewczyny
2. Temat lekcji: Nauka skoku w dal technika piersiową.
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: skoczność, koordynacja ruchowa.
- Umiejętności: skok w dal technika piersiową.
- Działania wychowawcze: dyscyplina na zajęciach
- Wiadomości: najlepsi polscy lekkoatleci..
- Zdrowia: higiena osobista
4. Miejsce lekcji: bieżnia wokół boiska oraz piaskownica.
5. Przybory / przyrządy: piłka do siatkówki
6. Czas lekcji: 45 min
7. Liczba ćwiczących: 18
8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowo-ścisła zadaniowo-ścisła.
9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w zespołach.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe. |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań. |
3-5 minut |
Ustawienie w dwuszeregu. |
2. Ćwiczenia kształtujące. |
Wymachy ramionami w przód, tył Krążenia ramionami: naprzemianstronnie , równocześnie w jednym kierunku Krok odstawno dostawny Krok skrzyżny Dotknięcie podłoża na sygnał Wyskok w górę na sygnał Zmiana kierunku biegu na sygnał Obrót o 180º na sygnał Skłony do prawej i lewej nogi Podskoki z przysiadu podpartego Podskoki z rotacja tułowia naprzemianstronnie z obręczą barkowa. Leżenie przewrotne Leżenie przerzutne Siad płotkarski skręty i skłony Bieg skipem A przejście do biegu technika klasyczną Bieg truchtem przejście do sprintu na sygnał Bieg truchtem po obrocie o 360º sprint |
8-10 minut
Po 5 5 5
3 3 Po 5
|
Bieg po bieżni.
W prawą i lewą stronę. W prawą i lewą stronę.
Ustawiamy się w rozsypce. Na bisku
Siad prosty.
Przebieżki
|
3. Ćwiczenia przygotowawcze. |
Nauka startu wysokiego. Nauka wykonania prawidłowego rozbiegu. Uczymy trafiania w belkę oraz odpowiedniego wybicia aby kąt nie był zbyt ostry albo rozwarty, linii wznoszenia się środka ciężkości ciała. Trzymamy tyczkę równolegle do podłoża na wysokości 50 cm Ćwiczący mają ją przeskoczyć i wylądować ja najdalej za nią, zwracamy uwagę aby w locie występowało odpowiednie ułożenia ciała. Wyskok z miejsca do piaskownicy, po zetknięciu się stóp z piaskiem następuje wyrzut nóg w przód. |
20 - 25 minut |
Korygujemy występujące u ćwiczących błędy.
|
4. Zabawa. |
„Piłka parzy” ćwiczący ustawiają się w rozsypce na wyznaczonym polu. Wybieramy dwie osoby które staja poza wyznaczonym polem. Maja ona za zadanie skuć jak największą liczbę osób w ciągu jednej minuty. |
3 - 5 minut |
Zwracamy uwagę aby rzuty nie były zbyt mocne i zbyt wysokie. |
5. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne. |
Marsz: wdech z jednoczesnym uniesieniem ramion ku górze i wspięciem się na palce, wydech z opuszczeniem ramion w dół i powrotem do postawy wyjściowej. |
1-2 minuty |
Zwracamy uwagę na tępo oddechu uczniów, nie dopuścić żeby były szybkie lecz wolne. |
6. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Uporządkowanie boiska, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, zadanie pracy domowej (wykonanie trzech serii skłonów w siadzie płotkarskim). |
4 minuty |
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym. |
1
1