Planowanie pracy dydaktycznej w kształceniu zintegrowanym. Konspekt zajęć zintegrowanych.
Nauczyciel planując pracę dydaktyczną może wybrać jeden z istniejących programów zatwierdzonych do użytku, może dostosować istniejący program do swoich potrzeb modyfikując go, lub może tworzyć W odpowiedzi własny program nauczania przedmiotu, jednak jest to bardzo trudny i złożony proces.
Podstawą skutecznego planowania jest ustalenie celów ogólnych i szczegółowych w postaci celów operacyjnych. Należy także brać pod uwagę liniowy układ treści programowych niektórych przedmiotów i przestrzegać zasady systematyczności.
W planowaniu nauczyciel musi wziąć pod uwagę wcześniejsze postępy uczniów, a także dostępne środki dydaktyczne i zaplecze szkoły.
Zasady planowania pracy:
Zajęcia prowadzi jeden nauczyciel
Nie stosuje się systemu przedmiotowo lekcyjnego, jednostkę stanowi dzień aktywności.
Przerwy dostosowuje się do potrzeb dzieci
Rozplanowuje różne aktywności (np. polonistyczną, matematyczną itp. ) wg ogólnego budżetu czasu ustalonego w planie nauczania.
Nacisk kładzie się na aktywność dziecka
Istotny jest sposób zaaranżowania stawienia mebli w klasie ze względu na najczęściej stosowane metody. W klasie należy także zaaranżować kąciki takie jak:
Ciekawej książki (np. dotyczącej omawianego tematu)
Obserwacji przyrodniczych, hodowli roślin i zwierząt
Usługowy - np. materiały biurowe
Gier i zabaw dydaktycznych
Kart pracy i fiszek autokorektywnych
Szczególne miejsce powinna stanowić gazetka integralna, gdzie umieszczamy czego nauczyliśmy się w danym bloku tematycznym w kolejnych dniach aktywności, gdzie znajdują się karty pracy i wytwory pracy uczniów. Gazetka ukazuje także uczniom jaki jest zakres treści składających się na blok tematyczny.
Blok tematyczny
Do każdo bloku tematycznego nauczyciel planuje cele, oraz określa jakie wiadomości i umiejętności chce uczniom przekazać i jakie postawy zamierza kształtować przy okazji danego bloku tematycznego.
Blok tematyczny |
Liczba godzin |
Kształcenie językowe |
Życie społeczne i przyrodnicze |
Matematyczne |
Plastyczne i techniczne |
Muzyczne |
Ruchowe |
wychowawcze |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
|
|
Temat dnia |
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Temat dnia |
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Temat dnia |
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Temat dnia |
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Temat dnia |
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tematyka bloku powinna być związana z potrzebami dzieci i dostosowana do ich możliwości rozwojowych. Należy uwzględnić związek między tematem a najbliższym otoczeniem, np. rodzina, szkoła, klasa, najbliższa okolica (wieś, miasto, osiedle), przyroda, zwierzęta.
Tematy dni aktywności można sformułować w sposób:
Czynnościowy - np. bezpiecznie posługujemy się urządzeniami elektrycznymi
Zadaniowo - bezpiecznie będę posługiwać się…
Problemowo - do czego może doprowadzić bezmyślne posługiwanie się…
Tematy dni aktywności powinny pobudzać do działania.
Następnym etapem planowania jest tworzenie tylu scenariuszy dni aktywności, ile jest przewidzianych w ramach danego bloku.
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające aktywność uczniów |
Zadania dla uczniów |
Czynności uczniów |
Obszar aktywności |
|
|
|
|
|
Takie ujęcie pozwala na płynne przechodzenie pomiędzy obszarami aktywności. Podczas zajęć aktywni powinni być tylko uczniowie. Nauczyciel musi rozliczyć się jedynie z tygodniowego budżetu czasu.
Organizacja dnia wymaga:
Uwzględnienia różnorodnych form aktywności
Przeplatania aktywności intelektualnej artystyczną i ruchową
Zaplanowanie przerw: śniadaniowej, na powietrzu i kilku krótszych
Zorganizowania przestrzeni klasy, wraz z jej wystrojem
Przemyślania sposobów włączania uczniów do planowania (np. burza mózgów)
Dzień aktywności można uznać za efektywny gdy:
Powstaną konkretne wytwory
Nastąpi zaciekawienie tematem dnia
Wywiąże się ciepła atmosfera
Zadania będą miały dla dziecka sens
Dziecko osiągnie sukces i dostrzeżone będą jego starania i wkład pracy
Nauczyciel powinien dokonywać ewaluacji cząstkowej każdego kolejnego dnia aktywności i ewaluacji końcowej po realizacji całego bloku tematycznego.
Jak napisać scenariusz zajęć zintegrowanych?
Nie dzielimy aktywności na przedmioty, traktujemy treści całościowo
Nazwanie głównego problemu dnia aktywności
Formułowanie celów i efektów - czyli tego czego uczeń się nauczy tego dnia
Należy spisać środki dydaktyczne wykorzystane danego dnia
Zasadnicza część konspektu to przebieg zajęć, który powinien uwzględniać czynności nauczyciela i czynności ucznia ze szczególnym naciskiem na planowanie aktywności uczniów