PLANOWANIE
PRACY
DYDAKTYCZNEJ
Jurczuk Agnieszka & Piotrowska
Monika
Plan
1)
Definicje: plan, planowanie dydaktyczne
2)
Rodzaje planowania: kierunkowe, wynikowe,
metodyczne
3)
Konspekt jako przykład planu metodycznego
4)
Zalety i wady planowania
Definicje
Plan – jest wytyczną działania
Planowanie dydaktyczne – sporządzanie
planów zajęć edukacyjnych; kieruje
czynnościami uczenia się
Cechy dobrego planu
1. Trafność planu
a) celowość
b) perspektywiczność
c) strategiczność
2. Logiczna
konstrukcja planu
a) racjonalność
b) kompletność
c) wewnętrzna
zgodność
3. Walory użytkowe
planu
a) wykonalność
b) operatywność
c) elastyczność
d) terminowość
e) skuteczność
Rodzaje planowania
1
2
3
Ma największy zasięg i wpływ na jakość
kształcenia
Obejmuje wybrane szczeble edukacji
(rok szkolny lub semestr)
Ukierunkowanie działań na osiągnięcie
ustalonych celów
Nie decyduje o sposobie przeprowadzania
zajęć
i ocenie osiągnięć uczniów
1
Obejmuje
dział
programu,
moduł
lub
kilkugodzinną
jednostkę
tematyczną
przedmiotu
Określa hierarchię wymagań programowych w
związku z kolejnymi tematami zajęć
Określa wymagania podstawowe i rozszerzone
Pozwala na ocenę osiągnięć ucznia i
skuteczność pracy nauczyciela
Wada: nauczyciel miewa trudności z opisem
przyszłych osiągnięć uczniów
2
2
Dział
i
temat
lekcji
Cel
ogóln
y
Wymagania
Zakres
materia
łu
Metod
y
Środki,
materiał
y,
przyrząd
y
Ćwiczen
ia
Uwag
i
Podsta
-
wowe
Ponad-
podsta-
wowe
Wytycza przebieg pojedynczej lekcji
Wyznacza zadania dla ucznia prowadzące
do osiągnięcia założonych celów
Zaleta: umieszczenie czynności uczniów na
uprzywilejowanej
pozycji
w
palnie
metodycznym ułatwia kierowanie ich pracą
3
Planowanie metodyczne
Czynności uczniów (ustalone w planie
wynikowym)
Wyposażenie (środki dydaktyczne)
Czynności nauczyciela (wspomaganie ucznia)
Czas planowany
Elementy planu
metodycznego
Struktura planu
metodycznego
Zalety planowania
Porządkowanie treści kształcenia
Zwiększanie skuteczności nauczania
Przygotowanie nauczyciela do lekcji
Pomniejszenie czynników ograniczających
Kontrola nad przebiegiem kształcenia
Zdolność do modyfikacji i
unowocześniania kształcenia
Rozważne podejmowanie decyzji
Lepsze wykorzystanie zasobów
Wady planowania
Pracochłonność
Obniżenie wrażliwości i elastyczności
nauczyciela
Obniżenie możliwości pozorowania
działania edukacyjnego
Dziękujemy za
uwagę
Jurczuk Agnieszka & Piotrowska Monika