SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH PRZEZ PANIĄ DYREKTOR
IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA: Ewelina Lasota-Podraza
DATA: 18.02.2011r.
TEMATYKA ZAJĘĆ: Wykorzystanie „optymistycznej bajki”w kształtowaniu cech osobowości dziecka.
CEL HOSPITACJI: Diagnoza realizacji wybranych zadań edukacyjnych przedszkola.
CELE:
dziecko:
- zna i używa zwrotów grzecznościowych właściwych do sytuacji w życiu codziennym,
- rozwiązuje zagadki słowne, obrazkowe,
- stosuje się do przyjętych zasad i norm zachowania
- żywa zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję przepraszam
- wypowiada się na temat opowiadania oraz własnych doświadczeń
- uczy się unikania konfliktów;
- utrwala kolory
FORMY PRACY:
Z całą grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Bajka„Wróżka Dorotka”
Papierowe słoneczka , kółeczka origami,klej
płyta „Śpiewające Brzdące”;
serce z czerwonego papieru;
cukierki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy integracyjnej: „Dzień dobry” (płyta „Śpiewające Brzdące”)
Zabawa „Gorące serce”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel trzyma w ręku czerwone serce mówiąc:
„Przesyłam gorące serce dziecku, które siedzi obok mnie po prawej stronie” -
dotyka jego ramienia i uśmiechając się podaje mu serce. Zabawa trwa tak długo, aż
serce dotrze do wszystkich dzieci.
3.Wysłuchanie Bajki „Wróżka Dorotka”.
4.Rozmowa z dziećmi na temat bajki:
O czym opowiada bajka?
Jakie słowa wyszeptała staruszka? (proszę, przepraszam, dziękuję),
W których sytuacjach, Dorotka powinna użyć tych słów?
Jakich jeszcze słów powinna użyć dziewczynka?
Czy magiczne słowa ułatwiają życie?
5. Zabawa ruchowa „Magiczne słowa”
Dzieci biegają swobodnie po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce dobierają się w pary (przypadkowe) i odczytują magiczne słowo z kartki a następnie wykonują przypisany do tego gest:
DZIĘKUJĘ - podają sobie dłonie
PRZEPRASZAM - przytulają się do siebie
PROSZĘ - wskazują ręką
6. Przypomnienie dzieciom kodeksu grupy.
7.Po zajęciu nauczyciel częstuje dzieci cukierkami, opakowanymi w papierki trzech różnych kolorów - dzieci dzielą się na trzy zespoły w zależności od tego, jakiego koloru papierek miał ich cukierek (utrwalenie kolorów).Zwrócenie uwagi , czy dzieci częstowane cukierkami, pamiętają o słowie "dziękuję".
1