Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie dzieci 5-letnich
Data: 29.03.2010r.
Grupa: „Stokrotki” - pięciolatki
Prowadząca: Justyna Szymkiewicz - Waksmańska
Temat: „Świąteczne przygotowania”
Cele ogólne:
- rozwijanie mowy i logicznego myślenia;
- zapoznanie z tradycjami Świąt Wielkanocnych;
- doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej;
Cele operacyjne:
- wypowiada się na podany temat;
- klasyfikuje obrazki;
- wymienia czynności wykonywane przed świętami;
- nazywa produkty z wielkanocnego koszyczka;
- dokonuje analizy i syntezy wzrokowej.
Metody:
- słowna;
- problemowa.
Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne: karty świąteczne, opowiadanie B. Szelągowskiej Wielkanocne zwyczaje, obrazki świątecznych symboli, tamburyn, przedmioty związane z Wielkanocą, opaska na oczy, koszyczek.
Przebieg:
Oglądanie kart świątecznych.
Zwrócenie uwagi na powtarzające się na nich elementy; wskazywanie symboli, które kojarzą się z Wielkanocą.
Ćwiczenia klasyfikacyjne „Z jakimi świętami się kojarzą?”
Dzieci odwracają obrazki świątecznych symboli położone na podłodze obrazkiem ku dołowi. Rozpoznają, co się na nich znajduje i z jakimi świętami się kojarzą - Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą. Obrazki przedstawiają: baranka, choinkę, koszyczek, bombkę choinkową, kurczątko, opłatek, pisankę, żłóbek oraz bazie.
Słuchanie opowiadania B. Szelągowskiej „Wielkanocne zwyczaje”.
Wypowiedzi dzieci inspirowane wysłuchanym opowiadaniem. Dzielenie się spostrzeżeniami z własnych domów.
Zagadki dotykowe Co ukryłam w pudełku?
Nauczyciel wyjmuje z pudełka przedmioty związane z Wielkanocą. Dzieci z zawiązanymi oczami odgadują, co otrzymują do ręki, np. koszyczek, baranka, zajączka, jajko, bazie, borowinę, serwetkę itp.
Wypowiedzi dzieci na podstawie obserwacji i doświadczenia, jak powinien wyglądać wielkanocny koszyczek.
Wyjaśnienie, dlaczego właśnie takie potrawy i przedmioty powinny się w nim znaleźć. Chętne dzieci wybierają spośród zgromadzonych na stoliku rekwizytów te, które powinny zostać włożone do koszyczka. Wyjaśniają swój wybór. Z pomocą nauczyciela wypełniają nimi przygotowany koszyczek.