KONSPEKT Z GIER I ZABAW TERENOWYCH.
TEMAT: Kształtowanie wytrzymałości - ćwiczenia na świeżym powietrzu.
Cele główne lekcji: Kształtowanie wytrzymałości - ruch na świeżym powietrzu.
- umiejętności : uczeń potrafi poprawnie wykonać zadanie,
uczeń potrafi współpracować z grupą,
uczeń potrafi naśladować,
uczeń potrafi wykorzystać wyobraźnię do zabawy.
- sprawności : uczeń nabiera koordynacji ruchowej,
uczeń nabiera zwinności,
uczeń nabiera szybkości,
uczeń kształtuje siłę.
- wiadomości : uczeń wie jak wygląda współpraca w zespole,
współpraca w zespole.
- wychowawcze : uczeń wykazuje chęć do podnoszenia swojej sprawności fizycznej,
uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i współćwiczących.
PROWADZĄCY: Sołtykiewicz Kamil
KLASA: II h, b
DATA: 4.04.2005
MIEJSCE ZAJĘĆ: TEREN PRZYSZKOLNY
PRZEBIEG LEKCJI
LP. |
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
CZAS |
METODY I FORMY |
UWAGI |
1. |
Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe. |
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji, omówienie znaczenia rozgrzewki i bezpieczeństwa w czasie zajęć.
|
3' |
frontalna
pogadanka |
|
2. |
Zabawa ożywiająca. |
„Powódź”- dzieci biegają w rozsypce na gwizdek muszą wspiąć się tak, aby nie dotykać podłoża. |
5' |
frontalna
zabawowo-klasyczna
|
|
3. |
Ćwiczenia kształtujące. |
Uczeń wykonuje ćwiczenia w truchcie: - wbieganie po schodkach, - wbieganie po schodkach z krążeniem ramion, - w przód, - w tył, - naprzemianstronne, - podskoki na jednej nodze po schodkach, - wskakiwanie na schodki ze zmiana nogi, - wskakiwanie obunóż na schodki do góry, - podciąganie się do góry na poręczy (ciało odchylone do tyłu), - podciąganie się do góry na poręczy (ciało odchylone do przodu, - przysiady, - przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą, - krążenia kolan, stawów skokowych, - przebieżka.
|
8' 2x 2x 2x 2x 2x 2x 2x 2x 2x 2x 2x 2x 2x 2x 2x 2x 1 min. |
frontalna
naśladowczo-ścisła |
|
4. |
Część główna - realizacja tematu lekcji.
|
Zbieganie z górki naśladując: - szybowiec(bezgłośnie), - samolot(naśladując ryk silnika), - konie (naśladując rżenie i galop), - naśladując pojazd ( np. Formuły 1) - naśladując pojazd w czwórkach i kierowca w środku, - przechodzenie między barierkami (slalomem) w dół i powrotem,
- w odległości ok. 1,5 metra od barierek opierając się ugięcia ramion, - w odległości ok. 1,5 metra od barierek opierając się wysokie podskoki, UCZNIOWIE MAJA ZA ZADANIE W GRUPACH 6-CIO OSOBOWYCH: - przedstawić dowolny pojazd, - przedstawić dowolny kwiat, - przedstawić dowolny kraj, RESZTA GRUPY ZGADUJE - Zabawa z dwójkach „Dobro i zło”, - „walka kogutów”, - zabawa „Wiewiórki do dziupli”, - zabawa „Sanitariusze”, - zabawa „Stonoga”.
|
22' 2x 2x 2x 2x 2x 2x 2x
15x
15x
|
zadaniowo - ścisła
|
Zwracam uwagę na bezpieczeństwo ćwiczących
Nagradzam najbardziej
oryginalne pomysły i aktywność na lekcji |
5. |
Ćwiczenia korektywne.
|
W marszu ćwiczenia oddechowe, - wyciąganie się jak najdalej w górę, - ogólne ćwiczenia rozciągające. |
5' |
naśladowczo-ścisła zadaniowo-ścisła
|
|
6. |
Zakończenie. |
Zbiórka, sprzątanie przyrządów, ocena umiejętności uczniów, omówienie lekcji, pożegnanie.
|
2' |
pogadanka |
Szkoła bierze udział w programie promowania Kult. Fiz.
|