SCENARIUSZ WARSZTATÓW PLASTYCZNYCH ,,JESIEŃ”
Cel poznawczy: - poznanie nowych technik plastycznych
- zapoznanie z terminem kalkografia
- wzbogacenie słownictwa
Cel kształcący - rozwijanie wyobraźni uczestników
-kształtowanie umiejętności twórczego myślenia
- kształtowanie świadomości rozwoju własnych zdolności
plastycznych.
Cel opiekuńczo-wychowawczy: stworzenie miłej atmosfery w grupie.
Metoda: słowna, czynnościowa, aktywizująca.
Forma: indywidualna.
Środki: suszone oraz świeże liście drzew i krzewów, paleta barw jesieni, kalka
maszynowa, kartki z kolorowego bloku technicznego, klej, nożyczki, żelazko,
gazety, kolorowy papier ksero, kontury liści malowane farbami window color,
farby window color, ziarna fasoli, słoik.
Przebieg zajęć:
Powitanie wszystkich uczestników warsztatów
Zabawa ,, Przekaż minę”. Jest to zabawa wprowadzająca dobry nastrój. Rozpoczynający robi jakąś śmieszną minę i ,,podaje” ją następnemu dziecku. Musi ono ją powtórzyć i pokazać następnej osobie. Jeśli ktoś ,,upuści” minę jeszcze raz odwraca się do poprzednika ,by ja wziąć i przekazać dalej.
Zabawa w skojarzenia do słowa ,,Jesień”.
Cwiczenie wyzwalające twórcze myślenie:
Co można zrobić z liści? ( można zrobić róże na dekorację, wypchać materac, obrazek, odbijanki liściowe, ubranie itd….)
Do czego można użyć kasztanów? (zrobić korale, karmić zwierzęta, zrobićróżaniec, grać w jakąś grę, itd….)
Określanie kolorów i faktury liści. Nauczyciel poleca dzieciom wziąć z przygotowanych liści świeżych 1 liść. Trzeba mu się uważnie przyjrzeć, wykonać polecenie:
Ułóżcie swoje liście wg wielkości - od najmniejszego do największego.
czy umiecie je nazwać?
ułóżcie je od najjaśniejszego do najciemniejszego.
czy ktoś z was ma liść ,który ma 2, 3 a może 4 kolory? Podnieście go do góry.
Nazwijcie te kolory.
Jakie kolory przynosi nam Jesień? Przypomnijcie te kolory, których dziś tu nie ma np. brązowy jak ….kasztan, czerwony jak… jarzębina itd.
Określenie faktury liści: gładkie , śliskie, chropowate.
Paleta barw jesieni.- Z wyciętych kolorowych kółek dzieci wybierają te, które ,,pasują” do jesieni, przyklejają je na palecie malarskiej oraz nazywają je: - złoty, żółty, rudy, rdzawy, zielonożółty, pomarańczowy, zieleń butelkowa, czerwień soczysta… itd.
I STANOWISKO: Wykonanie pracy plastycznej- podkładka do zajęc plastycznych.
N.: Jak można zatrzymać te piękne barwy jesieni na dłużej, gdy już nie będzie liści na drzewach? Dziś poznacie kilka sposobów, by Jesień została z nami na dłużej np. w pracach plastycznych. A więc do dzieła! Dzieci mają za zadanie ułożyć na kolorowej kartce z Bristolu kompozycję z liści. Pt. ,,Ożywmy liście”. Trzeba zatem zrobić coś, co żyje: stwór, zwierzątko, jakąś postać, może to być również kukiełka - np. królewna. Następnie N. omawia kształt i fakturę liścia i jego przydatność do pracy np. który liść można wykorzystać jako grzbiet ryby, na zęby smoka, falbanę spódnicy itd.. W sąsiednim pomieszczeniu N. wspomagający foliuje powstałe prace, podczas gdy dzieci przechodzą do następnego działania. W ten sposób powstaje PODKŁADKA , która jest niespodzianką dla dzieci jaką otrzymają na koniec zajęć.
II STANOWISKO - KALKOGRAFIA. Prasowanie liści pod kolorową kartką
przez kalkę maszynową. Na kolorowej kartce powstaje odbitka - negatyw liścia. Mogą to być pojedyncze liście lub kompozycja.
III STANOWISKO: malowanie farbami Window color konturu liścia, poprzez
odpowiednie łączenie kolorów, właściwie ich zlewanie.
Na zakończenie organizacja wystawy prac, oglądanie wytworów kolegów ich
omówienie oraz wykonanie wspólnego zdjęcia do kroniki. Dzieci otrzymują
swoje prace wykonane na I stanowisku: Tę foliowaną pracę można wykorzystać jako podkładkę do plastyki.
Pożegnanie gości. N. żegnając się z gośćmi prosi by dzieci wyraziły swą
opinię zajęciach poprzez wrzucenie ziarnka fasolki do słoika z uśmiechem -
jeśli zajęcia się podobały, lub jeśli nie - do słoika z ,,kwaśną” miną.