KON, POSTAWA KOSZ 2 DOC


KONSPEKT LEKCJI 28. IX 1998 r..

TEMAT: Postawa koszykarska, starty i krok biegowy w koszykówce

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI: postawa koszykarska, krok biegowy i starty

2.MOTORYCZNOŚĆ: szybkość, czas reakcji

3.WIADOMOŚCI: technika postawy koszykarskiej, podstawowe przepisy gry

4.AKCENT WYCH.: miła atmosfera na lekcji

KLASA: I b, DZ

MIEJSCE: sala gimnastyczna

CZAS: `45

L.ĆW.:

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłki koszykowe i stojaki

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Zbiórka i sportowe przywitanie.

2. Sprawdzenie obecności i strojów sportowych

3. Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów.

Ustawienie w szeregu przed N.

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

1. Podanie tematu lekcji

2. Omówienie ogólnych zasad gry w koszykówkę oraz zasad poruszania się po boisku W.

Ustawienie w szeregu.

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

1. Zabawa ożywiająca „Chroń kostkę”

  1. Bieg dookoła sali - na sygnał N :

  • zmiana tempa biegu

  • zmiana kierunku biegu

  • obrót dookoła własnej osi

UU zabierają piłki zza ławeczki

  1. Bieg - krążenie piłki wokół T

  1. Bieg - na sygnał N podrzut piłki przed sobą i zatrzymanie na jedno tempo

  2. Bieg - na sygnał przysiad i wyskok w górę

Rozsypka przed N

  1. Rozkrok - naprzemianstronne kozłowanie przed sobą - przechodzimy od kozłowania wysokiego do niskiego

  1. Rozkrok, piłka w RR nad głową - skłony T w prawi i w lewo

  2. N pokazuje różnego rodzaju kozłowania, a UU starają się powtórzyć to co robi N

  3. Leżenie przodem - przetaczanie piłki pod klatką piersiową

  4. Leżenie tyłem - piłka w RR nad głową - skłon T w przód, zostawiamy piłkę między NN, leżenie, leżenie przewrotne i zostawiamy piłkę w RR

  5. Rozkrok - ósemki piłką między NN

  6. UU pokazują dowolnie wymyślone sztuczki z piłką S.

  7. Ułożenie stóp równoważne - toczenie piłki wokół stóp

W parach naprzeciw siebie

x 10

po 10

`2

x 10

x 10

x 10 w każdą stronę

`1

po 5

4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

Omówienie postawy koszykarskiej przez N i pokaz W.

  1. Każdy UU przyjmuje postawę, a N kontroluje

  2. Bieg po całej sali, na sygnał N UU przyjmują postawę koszykarską

  3. Ustawienie na linii końcowej w szeregu , na każdej linii do siatkówki UU przyjmują postawę koszykarską i startują następnie na sygnał N

Podział na 4 zespoły i ustawienie w rzędach na linii końcowej - wyścigi rzędów

N różnicuje sygnały na które startują UU

  1. Siad skrzyżny - bieg przodem, powrót również przodem

  2. Leżenie przodem - bieg przodem, powrót tyłem

  3. Leżenie tyłem - bieg przodem i na każdej linii obrót o 180 st.

  4. Dowolne rzuty na kosz w parach

Poprawia każdego UU z osobna

UU wytrzymują dłuższy czas w postawie

W wyścigach UU liczą sobie punkty - dla przegranych „nagroda specjalna”

Wyścig i rewanż

5.Uspokojenie org.

1. Rzuty osobiste z linii rzutów wolnych.

Podział na cztery kosze

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. Uporządkowanie sali gimnastycznej przez U

2. Pochwalenie najlepiej ćwiczących.

  1. Zachęcenie do ćwiczenia podstaw poznanych na lekcji w celu szybszego opanowywania trudniejszych elementów technicznych w późniejszym okresie W.

N wyznacza UU

Siad skrzyżny przed N

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

  1. Namowa do aktywnego spędzania wolnego czasu na boiskach do koszykówki

  2. Sportowe pożegnianie

Ustawienie jw.


