scenariusz 3 24


Konspekt zajęć

Temat: Jak korzystać z poczty internetowej? - pojęcia etykieta i emotikony.

Prowadzący: Radosław Poreda

Data: 21.03.2011

Czas realizacji: 1 godzina

Wymagane oprogramowanie

Nauczyciel: multimedialny zestaw komputerowy z zainstalowanym systemem Windows (do celów demonstracyjnych).

Przygotowanie uczniów

Nie jest wymagane żadne przygotowanie w dziedzinie technologii informacyjnej. Uczniowie powinni posiadać umiejętność kolorowania obrazków oraz pisania i czytania w zakresie przewidywanym dla klasy pierwszej.

Pomoce dydaktyczne

  1. Podręcznik, str. 106 - 109.

  2. Wzorcowe multimedialne stanowisko komputerowe.

  3. Stanowiska komputerowe do pracy indywidualnej.

Cele zajęć

  1. Powtórzenie i utrwalenie zasad korzystania z poczty internetowej.

  2. Wprowadzenie pojęć: netykieta i emotikony.

  3. W zakresie wychowania:

Przewidywane wiadomości i umiejętności

Po lekcji uczeń powinien:

  1. w zakresie podstawowym:

  1. w zakresie ponadpodstawowym:

Formy organizacji zajęć

  1. Praca zespołowa.

  2. Praca indywidualna.

Metody prowadzenia zajęć

  1. Pokaz.

  2. Rozmowa nauczyciela z uczniami.

  3. Ćwiczenia praktyczne.

  4. Praca z podręcznikiem.

  5. Praca z płytą.

  6. Praca z Internetem.

Podstawa programowa

8. Zajęcia komputerowe. Uczeń kończący klasę III:

1) umie obsługiwać komputer:

  1. posługuje się myszą i klawiaturą;

3) wyszukuje i korzysta z informacji:

  1. przegląda wybrane przez nauczyciela strony internetowe (np. stronę swojej szkoły),

  2. dostrzega elementy aktywne na stronie internetowej, nawiguje po stronach w określonym zakresie;

4) tworzy teksty i rysunki:

  1. wpisuje za pomocą klawiatury litery, cyfry i inne znaki, wyrazy i zdania;

5) zna zagrożenia wynikające z korzystania z komputera, Internetu i multimediów:

  1. wie, że praca przy komputerze męczy wzrok, nadweręża kręgosłup, ogranicza kontakty społeczne,

  2. ma świadomość niebezpieczeństw wynikających z anonimowości kontaktów i podawania swojego adresu,

  3. stosuje się do ograniczeń dotyczących korzystania komputera, Internetu i multimediów.

Przebieg lekcji

Przebieg zajęć

Uwagi

Podręcznik

Wyjaśnienie pojęcia netykieta.

Omówienie zasad obowiązujących podczas korzystania Internetu,.

Str. 106.

Sprawdzanie zawartości skrzynki internetowej?

Str. 106,

ćwicz. 1.

Usuwanie niechcianej poczty.

Str. 107,

ćwicz. 2.

Odpowiadanie na listy internetowe - wprowadzenie pojęcia emotikony.

Wskazówka.

Str. 107,

ćwicz. 3.

Ciche czytanie tekstu.

Puzzle.

„Król Krak i Wanda”. - porównywanie wypowiedzi pisanej i mówionej.

„Król Krak i Wanda”.

Str. 108,

ćwicz. 4A, B.

Zasady netykiety.

Wskazówka.

Str. 109.


