Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 24
klasa 2
Blok tematyczny: Szkolna rodzina
Temat: Kolorowy świat
I. Cele
• Doskonalenie wyróżniania i nazywania barw.
• Ćwiczenia w dobieraniu przymiotników do rzeczowników.
• Tworzenie ilustracji do opowiadania.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.2.a i b „Uczeń analizuje i interpretuje teksty, rozszerza zasób słownictwa (…), w tekście literackim zaznacza wybrane fragmenty, określa czas i miejsce akcji, wskazuje głównych bohaterów”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.7
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Kwiatek”
farby, pędzel, kartki
III. Przebieg zajęć
1. Czytanie opowiadania Hanny Zdzitowieckiej „Trzy farby Piotrusia” –
podręcznik cz.7, str.48
Jakie kolory farb miał Piotruś?
Co chciał namalować?
Jakiego koloru zabrakło Piotrusiowi?
Jak zmieniał się obrazek Piotrusia?
Z czego wynikały zmiany?
2. Podkreślenie w tekście nazw kolorów
3. Kolorowanie obrazków. Rozpoznawanie i podpisywanie pór roku –
podręcznik cz.7, ćw.3, str.49
4. Tworzenie i nazywanie barw pochodnych
Dzieci przygotowują trzy kolory farb (żółta, czerwona i niebieska), pędzel, wodę i paletę (lub kartkę).
Mieszają kolory: czerwony i niebieski, żółty i zielony oraz żółty i czerwony.
Nazywają powstałe barwy.
1
Elżbieta Bowdur
Zapisanie na tablicy nazw powstałych kolorów.
Dzieci malują taki obrazek, jak Piotruś w opowiadaniu.
Omówienie prac.
5. Wyróżnianie i nazywanie barw podstawowych i pochodnych – podręcznik cz.7 ćw.4, str.49
6. Znaczenie kolorów
Swobodna rozmowa na temat kolorów i ich znaczenia w naszym życiu.
Nauczyciel pyta dzieci, na jaki kolor chciałyby mieć pomalowany swój pokój, jaki kolor lubią, jakiego koloru kwiaty wybierają na prezent, jaki kolor lubią chłopcy, a jaki dziewczynki.
Nauczyciel wymienia kolory, a dzieci próbują zgadnąć, co symbolizuje: Zielony – nadzieja, życie,
Czerwony – miłość, kolor straży pożarnej, STOP na światłach,
Niebieski – przyjaźń, kolor policji
Różowy – delikatność, kolor lubiany przez dziewczynki
Fioletowy – szacunek
Biały – niewinność, kolor ślubnej sukni
Wyjaśnia dzieciom, że symbol, to znak informacyjny, symboliczne znaczenie kolorów może być różne dla różnych kultur.
7. Gra/plansza interaktywna „Kwiatek”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina Włóczykija (6)
→ Kwiatek (4)
Opis interaktywności
Gra „Kwiatek” – ćwiczenie w nazywaniu kolorów.
Omówienie gry
Gra polega na dopasowaniu obrazków do nazw kolorów. Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i przeciąga obrazek do nazwy koloru.
8. Dobieranie przymiotników do rzeczowników (kolorów do kwiatków) –
podręcznik cz.7, ćw.8, str.50
9. Uzupełnianie zdań wyrazami z ramki w odpowiedniej formie. Wyróżnienie barw podstawowych – podręcznik cz.7, ćw.5, str.50
2