12 IB Demokracja ateńska


Marek Biesiada 26. 10. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie

Temat: Demokracja ateńska

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co to jest kolonia?

    • Jakie były przyczyny zakładania kolonii przez Greków?

    • Dlaczego metropolie organizowały wyprawy w celu założenia kolonii?

    • Jakie skutki nastąpiły w wyniku kolonizacji?

    • Jakie były przyczyny wojen grecko-perskich?

    • Jaki był przebieg wojen grecko-perskich?

    • Jakie były najważniejsze bitwy wojny?

    • Jak nazywali się najważniejsi dowódcy greccy?

    • Jakie były skutki wojen grecko-perskich?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Demokracja ateńska

    1. Ewolucja ustroju politycznego Aten

    • Jaki był na początku ustrój w polis Ateny?

    • Kto przejął w polis władzę po zniesieniu monarchii?

    • Jakie były konflikty w Atenach za czasów rządów arystokracji?

    • Jakie rządy sprawował Pizystrat?

    • Jakie rządy wprowadził Klejstens?

    • Co to jest demokracja i rządy demokratyczne?

    2. Instytucje demokratyczne w Atenach

    • Kto mógł brać udział w życiu politycznym i podejmować decyzję?

    • Gdzie podejmowano najważniejsze decyzje w Atenach?

    • Gdzie obradowało zgromadzenie ludowe?

    3. Perykles

    • Kim był Perykles?

    • Co Ateny zawdzięczają Peryklesowi?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 67. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Ewolucja ustroju politycznego Aten

    a) monarchia

    b) rządy arystokracji

    c) tyrania Pizystrata

    d) Klejstenes - rządy demokracji

    • demokracja (gr. demos - lud, kratos - władza) - wszystkie najważniejsze decyzje były podejmowane za zgodą większości obywateli

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 67-68. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Instytucje demokratyczne w Atenach

    • zgromadzenie ludowe (znajdowała się na Agorze) - udział w nim mogli wziąć wszyscy mężczyźni (wolni obywatele) i podejmować najważniejsze decyzje na drodze głosowania

    • zasada kolegialności - obowiązywała przy wybieraniu urzędników do Rady pięciuset i 10 strategów (dowódców armii); urzędnicy byli odpowiedzialni przed zgromadzeniem ludowym

    • ostracyzm - sąd skorupkowy

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 68. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Perykles

    Wyjaśnić pojęcie: monarchia, arystokracja, tyrania, oligarchia, demokracja,

    Wyjaśnić pojęcie:

    zgromadzenie ludowe, ostracyzm, strateg

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaki był na początku ustrój w polis Ateny?

    • Kto przejął w polis władzę po zniesieniu monarchii?

    • Jakie były konflikty w Atenach za czasów rządów arystokracji?

    • Jakie rządy sprawował Pizystrat?

    • Jakie rządy wprowadził Klejstens?

    • Co to jest demokracja i rządy demokratyczne?

    • Kto mógł brać udział w życiu politycznym i podejmować decyzję?

    • Gdzie podejmowano najważniejsze decyzje w Atenach?

    • Gdzie obradowało zgromadzenie ludowe?

    • Kim był Perykles?

    • Co Ateny zawdzięczają Peryklesowi?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie wykonają Zadania 1,3,4,5/39-41. Z podręcznika uczniowie wykonają Zadanie 3/69.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


