Konspekt do lekcji wychowania fizycznego z koszykówki
Temat lekcji: Doskonalenie rzutu z miejsca
Cele główne w zakresie:
Umiejętności: rzut z miejsca, kozłowanie prawą i lewą ręką
Sprawności kondycyjne i koordynacyjne: kształtowanie koordynacji ruchowej i siły mięśni prostowników ramion
Wiadomości: poznanie znaczenia treningu
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce dydaktyczne: piłki, szarfy
Prowadzący: Mariusz Wojtas
L.p. |
Tok lekcji
|
Zadania szczegółowe lekcji |
Metody i formy
|
Czas |
Uwagi organizacyjno -metodyczne |
1 |
Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
|
Formy ustawienia: szereg |
2 min. |
xxxxxxxxxx szereg
O nauczyciel |
2 |
Zabawa ożywiająca |
„Lisek” Uczniowie wkładają szarfy z tyłu za spodenki. Trzy lub cztery osoby nie maja takich „ogonków”. Na dany sygnał ćwiczący z „ogonkami” kozłują piłkę i uciekają przed goniącymi, którzy nie mają szarf. Goniący starają się zdobyć szarfy. Jeżeli któremuś z nich się to uda, wkłada szarfę za spodenki i ucieka.
|
Metoda: zabawowo-klasyczna
|
5 min.
|
Co pewien czas nauczyciel przerywa zabawę, a ci, którzy nie mają akurat szary, wykonują np. 3 pompki.
|
3 |
Ćwiczenia kształtujące |
Bieg dookoła sali:
W marszu:
Ćwiczenia w miejscu z piłkami:
|
Metoda: naśladowczo-ścisła
|
6 min.
|
Prawidłowy opis i pokaz ćwiczenia. |
4 |
Ćwiczenia techniczne: rzuty z miejsca |
1. Uczniowie dobrani w pary. Każda dwójka ma piłkę. Ćwiczący siadają skrzyżnie naprzeciwko siebie i jedną ręką rzucają piłkę do partnera, drugą trzymają założoną z tyłu na plecach. Należy zwrócić uwagę, aby po rzucie ćwiczący mieli wyprostowaną rękę rzucającą. Uczniowie powtarzają ćwiczenie kolejno w pozycji:
2. Uczniowie dobrani parami, jeden z uczniów z piłką stoi kilka kroków od kosza, a drugi po tablicą. Po wykonaniu rzutu do kosza ćwiczący trzyma wyprostowaną rękę z „zamkniętym” nadgarstkiem aż do momentu odbicia się piłki od parkietu. Po kilku rzutach zmiana.
3. Dwa rzędy ustawione są pod własnymi koszami. Każdy z nich ma dwie piłki. Na sygnał ćwiczący rzucają do kosza, łapią piłkę i podają do następnego ucznia. Każdy celny rzut premiowany jest zdobyciem 2 pkt. Wygrywa ten rząd, który pierwszy zdobędzie określoną liczbę punktów.
|
Metoda: naśladowczo-ścisła
|
16 min.
|
Prawidłowy pokaz i opis ćwiczenia.
Rzuty w pozycjach izolowanych.
Rzuty w dwójkach
|
5 |
Gra uproszczona |
Gra do dwóch celnych rzutów. Wygrana drużyna zostaje na parkiecie, a miejsce przegranych zastępuje drużyna oczekująca na grę.
|
Metoda: zabawowo-klasyczna |
11 min. |
Zwracam uwagę na przestrzeganie przepisów. |
6 |
Ćwiczenia korekcyjne |
- ukłon japoński,
|
Metoda: naśladowczo-ścisła
|
3 min. |
Zwracam uwagę na prawidłowe wykonanie ćwiczenia. |
7 |
Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe |
|
Formy ustawienia: szereg
|
2 min. |
xxxxxxxxxx szereg O
nauczyciel
|