SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH W KLASIE II
Temat zajęć: JESIENNE KLIMATY.
Zabawy twórcze z dziećmi w młodszym wieku szkolnym.
Cele operacyjne:
Nauczyciel potrafi:
wykorzystać w pracy z dziećmi różne formy aktywności ruchowej
uświadomić uczniom na czym polega wypoczynek bierny i czynny
opracować zróżnicowany program ćwiczeń dla ucznia
Uczeń potrafi:
poszukiwać skojarzeń do słowa „Jesień”
umieścić zwierzątko w jego zimowej kryjówce
dokonać korekty tekstu
dodawać i odejmować pamięciowo w zakresie 30
wyszukać ukryte zwierzęta
rozwiązywać zagadki o tematyce jesiennej
Metody:
słowne- rozmowa, pogadanka
zabawy muzyczno-ruchowe
Formy:
indywidualna i zbiorowa, jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
Kartki papieru, mazaki, gazety, listki, tekst do korekty, płyta CD, jesienne pejzaże
Media: „Zabawy z komputerem” Ćwiczenia dla klas I -III. Wydawnictwo Edukacyjne „Żak”
Czas trwania zajęć: 45 min
Lp. |
Rodzaj ćwiczenia |
Przebieg ćwiczenia |
Środki dydaktyczne |
|
Ćwiczenie wstępne
|
Uczniowie siedząc w kręgu wybierają widoczek, który podoba im się najbardziej. Każde dziecko myśli nad metaforą, która łączy ten widoczek z Nim i wyjaśnia dlaczego. |
Karty Zał. Nr 1 |
2.
|
Mapa mentalna |
Dzieci na kartonie rysują kwiatek, składający się z tylu płatków, ilu jest członków grupy. Każdy na swoim płatku pisze charakterystyczną dla Niego cechę indywidualną, natomiast na koniec w środku uczniowie wpisują wspólne cechy osób |
Duży arkusz papieru, mazaki
|
3. |
Mapa skojarzeń |
Konstruowanie mapy skojarzeń do słowa „Jesień”
|
Duży arkusz papieru, mazaki
|
4. |
Ćwiczenie |
„Przenoszenie” zwierząt do ich zimowych kryjówek.
|
„Malowanie na ekranie” Ćwiczenie nr 12 „Jesień” |
5. |
Ćwiczenie słownikowe
|
„Korekta tekstu”. Czytanie jednolitego tekstu, zastosowanie znaków przestankowych, wyodrębnienie zdań, wielka litera na początku zdania. |
Tekst o tematyce jesiennej. Zał. nr 2
|
6.
|
Zabawa: Czytanie gazety |
„Czytanie gazety w dowolnej pozycji” : na stojąco, siedząco, leżąc, „Czytanie gazety kolegi”: na stojąco, siedząco, leżąc. Jednoczesne głośne czytanie gazety (każdy uczeń czyta swoją”) |
Gazety |
7.
|
Ćwiczenie relaksacyjne |
Zabawa „Dla kogo domek?” Uczniowie spacerują w rytm muzyki. Na przerwę |
Gazety |
8.
|
Ćwiczenie
|
Dodawanie i odejmowanie ułożonych |
„Baw się i graj” Ćwiczenie nr 4
|
9.
|
Zagadki |
Indywidualne rozwiązywanie zagadek
|
Zagadki
Zał. nr 3 |
10. |
Zabawa relaksacyjna
|
„Taniec listków na wietrze” w rytm muzyki.
|
Kolorowe listki Zał. nr 4
|