SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
NAUCZYCIEL: Adrian Weredycki
KLASA: Ie (technikum)
DATA: 15.03.2010
TEMAT: Monotoniczność funkcji.
BAZA MERYTORYCZNA:
Uczeń:
Zna pojęcia: funkcja, dziedzina, zbiór wartości, miejsce zerowe.
Potrafi odczytać wartość funkcji dla danego argumentu.
CELE:
Uczeń :
Zna pojęcia: funkcja rosnąca, malejąca, stała.
Podaje przedziały monotoniczności funkcji.
Sporządza wykresy funkcji spełniających określone warunki.
Potrafi badać monotoniczność na podstawie definicji.
METODY: Podająca, praktyczna, ćwiczenia utrwalające.
ZASADY NAUCZANIA:
Zasada trwałości wiedzy
Zasada poglądowości
Zasada przystępności
TOK LEKCJI:
Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)
Sprawdzenie zadania domowego.
Wprowadzenie do lekcji
N: Co to jest funkcja?
U: Jest to przyporządkowanie, które każdemu elementowi z jednego zbioru przyporządkowuje dokładnie jeden element innego zbioru.
N: Jak możemy opisywać funkcje?
U: Za pomocą grafu, tabelki, wykresu i wzoru.
N:
C
U: Jest to argument, dla którego funkcja przyjmuje wartość 0.
Lekcja właściwa:
N: Rysuje na tablicy wykresy kilku funkcji rosnących. Następnie zadaje pytania: czy są to funkcje, jaka jest ich dziedzina, zbiór wartości, czy mają miejsca zerowe, jeśli tak to jakie?
U: Odpowiadają na pytania.
N: Te funkcje mają jedną wspólną własność, jak myślicie, co to za własność?
U: Wraz ze wzrostem argumentów rosną także wartości tych funkcji.
N: Takie funkcje będziemy nazywali funkcjami rosnącymi.
N: Dokładniej funkcję f nazywamy rosnącą, gdy dla dowolnych dwóch argumentów i spełniony jest warunek:
Jeśli , to
N: W takim razie, jak myślicie, jaką funkcję nazwiemy funkcją malejącą?
U: Taką, że wraz ze wzrostem argumentów będą malały wartości tej funkcji.
N: Tak, czyli funkcję f nazywamy malejącą, gdy dla dowolnych dwóch argumentów i spełniony jest warunek:
Jeśli , to
N: A jak nazwiemy funkcję, która dla każdego argumentu przyjmuje tę samą wartość?
U: Funkcją stałą?
N: Rysuje na tablicy funkcje przedziałami monotoniczną?
N: A co powiecie o tej funkcji? Jest rosnąca, malejąca, a może stała?
U: Nie jest rosnąca ani malejąca.
N: Zgadza się, ale możemy znaleźć przedziały, w których ta funkcja będzie rosnąca, malejąca i stała. O takiej funkcji mówimy, że jest ona przedziałami monotoniczna.
Zadanie
Sprawdź
na podstawie definicji monotoniczność funkcji:
Zadania 1-6/213,214