Natalia Tomaszewska
Scenariusz zintegrowanych zajęć całodniowych uczniów klasy II.
Tytuł kręgu tematycznego: Podmuch wiosny.
Temat dnia: Jakie kwiaty chronione zakwitają wiosną?
Czas Trwania: 90 min
Mapa mentalna pojęcia:
Krokus Tulipan Narcyz Szafirek
Kwiaty zakwitające wiosną
Przebiśnieg Przylaszczka Zawilec
Wykorzystanie Treści nauczania.
Edukacja polonistyczna: Rozmowa o oznakach nadchodzącej wiosny na podstawie opowiadania M. Jaworczakowej „Co zrobiłeś, Mikrusie”. Rozpoznawanie i nazywanie rodzajów zdań.
Edukacja środowiskowa: Oznaki nadchodzącej wiosny. Wiosenne kwiaty chronione.
Edukacja matematyczna: Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100.
Strategie wg I. Adamek: Informacyjna(podająca), operacyjna(samodzielna, praktyczna)
Umieszczenie zagadnienia w realiach czasowych. Co się dzieje wiosną? -> Jakie kwiaty chronione zakwitają wiosną? -> Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Analiza przestrzeni problemu.
Przestrzeń problemu
Co już uczniowie wiedzą na podany temat? |
Co wymaga wyjaśnienia? |
Uczniowie rozpoznają kwiaty |
Uczniowie nie wiedzą jakie kwiaty są pod ochroną. |
Uczniowie wiedzą jak wygląda kwiat. |
Uczniowie nie znają budowy kwiata. |
Uczeń zna pojęcie ochrony środowiska. |
Uczeń nie potrafi wymienić w jakich sytuacjach chronić środowisko. |
Propozycje rozwiązania problemu.
- Przedstawienie ilustracji kwiatów znajdujących się pod ochroną.
- Przedstawienie planszy przekroju kwiatu i wskazanie poszczególnych elementów budowy.
- Przedstawienie krótkiego filmu o ochronie środowiska.
Cele główne zajęć:
- Kształcenie umiejętności wypowiadania się na dany temat.
- Rozwijanie umiejętności układania i zapisywania zdań.
-Doskonalenia umiejętności nazywania rodzajów zdań ze względu na ich zakończenie.
-Wdrażanie do stosowania w praktyce poznanych zasad ortograficznych i gramatycznych.
-Pogłębianie umiejętności rozpoznawania i nazywania wiosennych kwiatów chronionych.
-Doskonalenie techniki rachunkowej w zakresie dodawania i odejmowania w zakresie 100.
Cele operacyjne:
-Wykształci umiejętności formułowania wypowiedzi na temat tekstu literackiego.
-Wzbogaci słownictwa.
-Udoskonali techniki płynnego, biegłego i wyrazistego czytania.
-Udoskonali umiejętności rozpoznawania rodzajów zdań.
-Wykształci umiejętności układania i zapisywania zdań.
-Przypomni wiadomości o częściach mowy i wyodrębnianie ich.
-Utrwaleni pisownie wyrazów z trudnościami ortograficznymi ( ó, rz, ż)
-Wdroży do kształtnego i bezbłędnego pisma.
-Udoskonali umiejętności rozpoznawania i nazywania wiosennych kwiatów chronionych.
-Wdroży do wypowiedzi na temat ochrony przyrody.
-Wykształci umiejętności wypowiadania się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wczesną wiosną.
-Utrwali melodie i słowa piosenki pt. „Wiosna w błękitnej sukience”.
-Wdroży do sprawnego dokonywania obliczeń matematycznych.
-Udoskonali techniki rachunkowej w zakresie dodawania i odejmowania w zakresie 100.
Metody pracy:
Rozmowa, swobodne wypowiedzi uczniów, praca z tekstem literackim, praca tekstem matematycznym, pokaz, praktycznego działania.
Zasady pracy według W. Okonia:
1.Zasada systematyczności
2.Zasada poglądowości
3.Zasada samodzielności
4.Zasada związku teorii z praktyką
5.Zasada efektywności
6.Zasada przystępności
7.Zasada indywidualizacji i uspołecznienia
Formy pracy:
Indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, ilustracje, karty pracy.
Przebieg zajęć.
Temat dnia |
Rodzaj edukacji |
Zintegrowane treści kształcenia oraz działania uczniów (my-uczniowie) |
Efekty dydaktyczno-wychowawcze(uczeń) |
|
Edukacja polonistyczna Edukacja przyrodnicza |
1. Nawiązanie do zdobytych wiadomości; a) głośne, indywidualne czytanie tekstu pt. „Wszystko przez ciocię” (podręcznik str. 23) 2. Nawiązanie do tematu lekcji; a) układanie i zapisywanie zdań z rozsypani sylabowej - odczytanie zdań - przypomnienie zasad kształtnego i bezbłędnego pisma - zapisanie zdań w zeszytach b)rozwiązanie krzyżówki - grupowe ustalanie haseł - podanie rozwiązania jako tematu lekcji ( WIOSNA) c) rozmowa na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną. 3. Wysłuchanie i analiza tekstu literackiego pt. „Co zrobiłeś, Mikrusie”; a) wysłuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela b) wypowiedzi uczniów na temat treści tekstu literackiego |
1. Indywidualnie czyta tekst,
Układa i zapisuje zdania, Odczytuje zdania
Przypomina zasady kształtnego i bezbłędnego pisania,
Zapisuje zdania w zeszycie Rozwiązuje krzyżówkę Podaje rozwiązanie krzyżówki Rozmawia na temat zmian zachodzących w przyrodzie Słucha i analzuje tekst
Słuca tekstu czytanego przez nauczyciela
Wypowiada się na temat tekstu |
|
Edukacja przyrodnicza |
4. Wypowiedzi na temat wiosennych kwiatów chronionych; a) wymienienie kwiatów chronionych kwitnących wiosną b)rozwiązanie zagadek przyrodniczych - dobieranie ilustracji kwiatów do odczytanych zagadek( przylaszczka, zawilec, krokus, przebiśnieg, sasanka, pierwiosnek) c)poznajemy znaczenie ochrony przyrody w życiu człowieka |
Wymienia kwiaty chronione
Rozwiązuje zagadki przyrodnicze
Dobiera ilustracje kwiatów do odczytanych zagadek
Poznaje znaczenie ochrony przyrody |
|
Edukacja Polonistyczna |
5. Układanie, zapisywanie i odczytywanie zdań. Określanie rodzajów zdań( podręcznik str. 30 ćw. 5) a) odczytanie i wyjaśnienie polecenia b) przypomnienie wiadomości o rodzajach zdań c) przypomnienie zasad poprawnego pisma d)praca samodzielna e) głośne odczytanie wykonanego ćwiczenia 6. Ćwiczenia ortograficzno - gramatyczne a) wyodrębnienie w tekście „Co zrobiłeś, Mikrusie” (podr. str. 29.) wyrazów z – rz- po spółgłoskach b) zasady pisowni z – ó – i –u ( karta pracy)
|
Układa, zapisuje i odczytuje zdania
Odczytuje i wyjaśnia polecenia
Przypomina zasady poprawnego pisma
Pracuje samodzielnie Odczytuje wykonane ćwiczenie
Wyodrębnia w tekście wyrazy z rz po spółgłoskach
|
|
Edukacja muzyczna |
Wykonywanie Piosenki pt. „ Wiosna w błękitnej sukience” |
Śpiewa piosenkę |
|
Edukacja matematyczna |
Doskonalenie Dodawania i odejmowania liczb w zakresie 100. ( karty pracy) |
Potrafi rozwiązywać zadania z dodawania i odejmowania w zakresie 100 |
Samoocena i ocena uczniów jak podobały się zajęcia,
zadanie zadania domowego.
Ewaluacja
Zadanie dzieciom pytań na temat przeprowadzonych zajęć:
- czy zajęcia się podobały
- co dzieci chciały by jeszcze zrealizować podczas takich zajęć
- co uczniowie zapamiętali z przeprowadzonych zajęć
Zapis w dzienniku:
Z grupą dzieci rozwiązywanie zagadek związanych z wiosną i kwiatami znajdującymi się pod ochroną. Pogadanka na temat ochrony środowiska. Utrwalanie pisowni wyrazów z rz, ó i u. Doskonalenie dodawania i odejmowania w zakresie do 100.
Uwagi i spostrzeżenia
Brak
Załączniki
1. Mały ptaszek, pięknie śpiewa, powraca do nas gdy nastaje przedwiośnie
2. Powiewa ciepło, kiedy nastaje wiosna
3. Wiosenny kwiat, może być fioletowy, żółty lub biały
4. Przechodzimy po nim nad rzeką
5. Nastaje kiedy kończy się dzień
6. Powracają do nas zza morza na czas lata
s |
k |
o |
w |
r |
o |
n |
e |
k |
|
|
w |
i |
a |
t |
r |
|
|
|
k |
r |
o |
k |
u |
s |
|
|
|
m |
o |
s |
t |
|
|
|
|
|
|
|
n |
o |
c |
|
|
|
|
p |
t |
a |
k |
i |
|
|
|