Scenariusz zintegrowanych zajęć całodniowych uczniów klasy II.
Tytuł kręgu tematycznego: Podmuch wiosny.
Temat dnia: Jakie kwiaty chronione zakwitają wiosną?
Czas Trwania: 90 min
Mapa mentalna pojęcia:
Krokus Tulipan Narcyz Szafirek
Kwiaty zakwitające wiosną
Przebiśnieg Przylaszczka Zawilec
Wykorzystanie Treści nauczania.
Edukacja polonistyczna: Rozmowa o oznakach nadchodzącej wiosny na podstawie opowiadania M. Jaworczakowej „Co zrobiłeś, Mikrusie”. Rozpoznawanie i nazywanie rodzajów zdań.
Edukacja środowiskowa: Oznaki nadchodzącej wiosny. Wiosenne kwiaty chronione.
Edukacja matematyczna: Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100.
Strategie wg I. Adamek: Informacyjna(podająca), operacyjna(samodzielna, praktyczna)
Umieszczenie zagadnienia w realiach czasowych. Co się dzieje wiosną? -> Jakie kwiaty chronione zakwitają wiosną? -> Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Analiza przestrzeni problemu.
Przestrzeń problemu
Co już uczniowie wiedzą na podany temat? |
Co wymaga wyjaśnienia? |
Uczniowie rozpoznają kwiaty |
Uczniowie nie wiedzą jakie kwiaty są pod ochroną. |
Uczniowie wiedzą jak wygląda kwiat. |
Uczniowie nie znają budowy kwiata. |
Uczeń zna pojęcie ochrony środowiska. |
Uczeń nie potrafi wymienić w jakich sytuacjach chronić środowisko. |
Propozycje rozwiązania problemu.
- Przedstawienie ilustracji kwiatów znajdujących się pod ochroną.
- Przedstawienie planszy przekroju kwiatu i wskazanie poszczególnych elementów budowy.
- Przedstawienie krótkiego filmu o ochronie środowiska.
Cele główne zajęć:
- Kształcenie umiejętności wypowiadania się na dany temat.
- Rozwijanie umiejętności układania i zapisywania zdań.
-Doskonalenia umiejętności nazywania rodzajów zdań ze względu na ich zakończenie.
-Wdrażanie do stosowania w praktyce poznanych zasad ortograficznych i gramatycznych.
-Pogłębianie umiejętności rozpoznawania i nazywania wiosennych kwiatów chronionych.
-Doskonalenie techniki rachunkowej w zakresie dodawania i odejmowania w zakresie 100.
Cele operacyjne:
-Wykształci umiejętności formułowania wypowiedzi na temat tekstu literackiego.
-Wzbogaci słownictwa.
-Udoskonali techniki płynnego, biegłego i wyrazistego czytania.
-Udoskonali umiejętności rozpoznawania rodzajów zdań.
-Wykształci umiejętności układania i zapisywania zdań.
-Przypomni wiadomości o częściach mowy i wyodrębnianie ich.
-Utrwaleni pisownie wyrazów z trudnościami ortograficznymi ( ó, rz, ż)
-Wdroży do kształtnego i bezbłędnego pisma.
-Udoskonali umiejętności rozpoznawania i nazywania wiosennych kwiatów chronionych.
-Wdroży do wypowiedzi na temat ochrony przyrody.
-Wykształci umiejętności wypowiadania się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wczesną wiosną.
-Utrwali melodie i słowa piosenki pt. „Wiosna w błękitnej sukience”.
-Wdroży do sprawnego dokonywania obliczeń matematycznych.
-Udoskonali techniki rachunkowej w zakresie dodawania i odejmowania w zakresie 100.
Metody pracy:
Rozmowa, swobodne wypowiedzi uczniów, praca z tekstem literackim, praca tekstem matematycznym, pokaz, praktycznego działania.
Zasady pracy według W. Okonia:
1.Zasada systematyczności
2.Zasada poglądowości
3.Zasada samodzielności
4.Zasada związku teorii z praktyką
5.Zasada efektywności
6.Zasada przystępności
7.Zasada indywidualizacji i uspołecznienia
Formy pracy:
Indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, ilustracje, karty pracy.
Przebieg zajęć.
Temat dnia |
Rodzaj edukacji |
Zintegrowane treści kształcenia oraz działania uczniów (my-uczniowie) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|