„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ryszard Bartczak
Wykonywanie połączeń rur stalowych w instalacjach
gazowych
713[07].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Piotr Czerwiński
mgr inż. Marzena Więcek
Opracowanie redakcyjne:
inż. Zygfryd Gajewski
Konsultacja:
mgr inż. Jarosław Sitek
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[07].Z1.02.
Wykonywanie połączeń rur stalowych w instalacjach gazowych zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu monter instalacji gazowych 713[07].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1.Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska na stanowisku do wykonywania połączeń rur stalowych
12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2.Materiały i podstawowa armatura stosowana do wykonywania połączeń rur
stalowych
14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Narzędzia i sprzęt do wykonywania połączeń rozłącznych i nierozłącznych
16
5.3.1. Ćwiczenia 16
5.4. Połączenia rur stalowych
19
5.4.1. Ćwiczenia 19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela”, który będzie pomocny
w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie monter
instalacji gazowych 713[07] oraz w przyswajaniu przez uczniów wiedzy, a także
w kształtowaniu umiejętności z zakresu wykonywania połączeń rur stalowych w instalacjach
gazowych.
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne określające umiejętności, jakie powinien posiadać uczeń, by mógł
bez problemów rozpocząć pracę ze swoim poradnikiem,
− cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, by zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze
szczególnym uwzględnieniem:
− metody tekstu przewodniego,
− pokazu z objaśnieniami,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierających
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcje dla nauczyciela,
− instrukcje dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
713[07].Z1
Technologia montażu instalacji gazowych
713[07].Z1.01
Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych
podczas montażu instalacji gazowych
713(07).Z1.02
Wykonanie połączeń rur stalowych
w instalacjach gazowych
713[07].Z1.03
Wykonywanie połączeń rur miedzianych
w instalacjach gazowych
713[07].Z1.04
Wykonywanie połączeń rurociągów gazowych
z tworzyw sztucznych
713[07].Z1.05
Wykonywanie przyłączy do budynku
713[07].Z1.06
Instalowanie armatury i aparatury pomiarowej
713[07].Z1.07
Instalowanie szafek gazowych
i ich wyposażenia
713[07].Z1.08
Wykonywanie instalacji na gaz ziemny
713[07].Z1.09
Wykonywanie instalacji na gaz płynny
713[07].Z1.10
Wykonywanie konserwacji i napraw instalacji gazowych
Schemat układu jednostek modułowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń rur stalowych
w instalacjach gazowych” uczeń powinien umieć:
− organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
− współpracować w zespole,
− dobierać i obsługiwać odpowiednie narzędzia do wykonywania połączeń gwintowanych
i spawanych rur stalowych,
− stosować bezpieczne zasady obsługi narzędzi i elektronarzędzi stosowanych przy
wykonywaniu połączeń rur stalowych,
− dobierać odpowiednie materiały, armaturę i łączniki do połączeń gwintowanych
i spawanych rur stalowych,
− uczestniczyć w dyskusji i wymieniać doświadczenia wcześniej nabyte,
− korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń rur
stalowych w instalacjach gazowych” uczeń powinien umieć:
− zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż, i ochrony środowiska, obowiązujące podczas
wykonania połączeni rur stalowych,
− przygotować, na podstawie wykazu materiały stosowane do wykonania połączeń rur
stalowych,
− ocenić stan techniczny rur i łączników stalowych,
− wykonać cięcie rur stalowych na określony wymiar,
− wykonać gięcie rur stalowych o różnych średnicach,
− wykonać gwintowanie rur stalowych o różnych średnicach,
− dobrać szczeliwo do wykonania połączeń gwintowanych,
− wykonać połączenia rozłączne w instalacjach z rur stalowych,
− przygotować stanowisko do spawania gazowego,
− przygotować sprzęt do spawania gazowego,
− przygotować rury do spawania pod różnymi kątami,
− wykonać łączenie rur w pozycji poziomej, pionowej i pod różnymi kątami, metodą
spawania gazowego,
− wykonać łączenie rur spoinami czołowymi i pachwinowymi, metodą spawania gazowego,
− wykonać połączenie przewodów instalacji z rur stalowych z przewodami wykonanymi
z innych materiałów,
− przygotować wykonane instalacje do odbioru,
− wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07]
Moduł:
Technologia montażu instalacji gazowych 713[07].Z1.
Jednostka modułowa:
Wykonywanie połączeń rur stalowych w instalacjach
gazowych 713[07].Z1.02
Temat: Przygotowanie rur stalowych do spawania.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania prac związanych
z przygotowaniem rur stalowych do połączenia poprzez spawanie
Po
zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− ciąć rury stalowe,
− przygotować krawędzie rur stalowych do ich połączenia,
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna.
Czas: 20 godzin lekcyjnych (900min).
Środki dydaktyczne:
− tekst przewodni do ćwiczeń,
− Polskie Normy i Normy Branżowe rur stalowych,
− plansze – połączenia rur stalowych,
− foliogramy, przeźrocza, filmy dydaktyczne,
− materiały specjalistyczne stosowane do wykonywania połączeń rur stalowych,
− narzędzia i sprzęt: piła do cięcia, imadło, pilnik,
− materiały pomocnicze do obróbki końcówek rur stalowych po operacji cięcia,
− środki ochrony osobistej: rękawice, okulary.
Przebieg
zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
− Każdy uczeń przygotowuje rury stalowe do spawania wykonując następujące
operacje:
a) zabezpiecza się w środki ochrony osobistej,
b) organizuje stanowisko pracy,
c) sprawdza stan techniczny sprzętu i narzędzi,
d) trasuje odcinek rury stalowej,
e) mocuje rurę w imadle,
f) dokonuje cięcia rury stalowej,
g) poddaje końce rury stalowej sfazowaniu do odpowiedniego kształtu,
h) oczyszcza końce rury z tłuszczów i tlenków,
− Uczeń w trakcie wykonywania prac przygotowawczych do spawania sprawdza
poprawność wykonanych operacji (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
− Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w uzyskaniu prawidłowych rezultatów.
Podpowiada najlepsze rozwiązania.
5. Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego
zadania.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy z każdą następną próbą lub czynnością
czyni postępy.
8. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy, porównują wyniki i wymieniają się nabytym
doświadczeniem.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca
domowa
Odszukaj w dostępnej literaturze wiadomości na temat: Rodzaje prac przygotowawczych
do wykonania połączenia rur stalowych metodą spawania. Na podstawie zgromadzonych
informacji sporządź harmonogram prac przygotowawczych do wykonania połączenia rur
stalowych i przynieś go na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07]
Moduł:
Technologia montażu instalacji gazowych 713[07].Z1.
Jednostka modułowa:
Wykonywanie połączeń rur stalowych w instalacjach
gazowych 713[07].Z1.02
Temat: Spawanie rur stalowych.
Cel
ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania złącza rur stalowych poprzez
spawanie
Po
zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− dobrać materiały podstawowe i pomocnicze,
− zorganizować stanowisko do wykonywania spawania rur stalowych zgodnie
z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
− dobrać narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania złącza,
− przygotować łączone końcówki rur w sposób zapewniający szczelne złącze,
− wykonać połączenie łączonych elementów poprzez spawanie,
− sprawdzić jakość wykonanego złącza.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne,
− pokaz z objaśnieniem,
− metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna,
− grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie pod nadzorem osoby uprawnionej do tego
rodzaju prac
Środki dydaktyczne:
− tekst przewodni do ćwiczeń,
− Polskie Normy i Normy Branżowe rur stalowych,
− plansze – połączenia rur stalowych,
− foliogramy, przeźrocza, filmy dydaktyczne,
− rury stalowe określonej średnicy,
− narzędzia i sprzęt: piła do cięcia, imadło typu Pionier, pilnik,
− środki ochrony osobistej: rękawice, okulary ochronne, maska spawalnicza,
− materiały specjalistyczne stosowane do wykonywania połączeń rur stalowych: drut
spawalniczy, tlen i acetylen w butlach,
− materiały pomocnicze do obróbki końcówek rur stalowych po operacji cięcia,
− narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania złącza spawanego: palnik smoczkowy.
Czas: 16 godzin lekcyjnych (720 min ).
Przebieg
zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest wykonanie złącza rury z rurą oraz rury ze złączką poprzez
spawanie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
FAZA
WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.
FAZA
WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Jakie rodzaje rur stalowych są przeznaczone do wykonywania instalacji gazowych?
2. Jakie są rodzaje łączników stosowanych w instalacjach gazowych?
3. Technologie wykonywania złącza spawanego.
4. Jaki sprzęt i narzędzia stosowane są przy spawaniu rur?
5. W jaki sposób można sprawdzić jakość wykonanego połączenia?
PLANOWANIE
1. Ustal wymiar rur, które zamierzasz połączyć spawaniem.
2. Dobierz odpowiedni sprzęt i narzędzia.
3. Dobierz środki ochrony osobistej.
4. Ustal miejsce do wykonania ćwiczenia zgodnie z obowiązującymi zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy.
5. Zorganizuj stanowisko pracy.
6. Zaplanuj kolejność czynności montażowych.
7. Zaproponuj sposób sprawdzenia jakości wykonanego połączenia.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Zabezpiecz się w środki ochrony osobistej.
2. Zorganizuj stanowisko pracy.
3. Sprawdź stan techniczny sprzętu i narzędzi.
4. Dokonaj pomiarów elementów połączenia.
5. Przygotuj rurę do wykonania danego złącza.
6. Zamocuj rurę w imadle,
7. Przygotuj sprzęt i narzędzia do wykonania spawania.
8. Wykonaj złącze rur stalowych za pomocą spawania zwracając uwagę na estetykę i jakość
połączenia.
9. Uporządkuj stanowisko pracy po wykonaniu ćwiczenia i zagospodaruj odpady.
10. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera
grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostało wykonane połączenie?
2. Czy podczas wykonywania ćwiczenia zostały zachowane wszelkie zasady bezpiecznej
pracy?
3. Czy w trakcie wykonywania złącza przestrzegano reżimu technologicznego?
4. Czy po wykonaniu zadania stanowisko, sprzęt i narzędzia zostały odpowiednio
zabezpieczone?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.
FAZA
KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca
domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Spawania rur stalowych. Na podstawie
zgromadzonych informacji opisz technologię wykonywania połączeń rur stalowych przy
pomocy spawania i przynieś tę pracę na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska na stanowisku do
wykonywania połączeń rur stalowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj niezbędne wyposażenie stanowiska pracy spawacza gazowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku
montera rur stalowych w instalacjach gazowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania w zakresie wyposażenia stanowiska pracy spawacza
gazowego (pkt.4.1.1.),
3) przeanalizować materiał ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa
przeciwpożarowego i sprzętu ochronnego,
4) wykonać ćwiczenie,
5) zaprezentować wykonanie ćwiczenia ,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem
Środki dydaktyczne:
– stolik,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
– gumka,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj jakie czynności jakie powinieneś wykonać przed i po wykonaniu spawania aby
spełnić wymagania ochrony przeciwpożarowej
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku
montera rur stalowych w instalacjach gazowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem w zakresie ochrony ppoż na stanowisku spawacza (pkt. 4.1.1),
3) przeanalizować materiał pod kątem zagrożenia pożarowego przy pracach spawalniczych,
4) zaplanować kolejność czynności przed i po wykonaniu spawania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
– stolik,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
− literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Materiały i podstawowa armatura stosowana do
wykonywania połączeń rur stalowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zestawienie materiałowe dla fragmentu instalacji stalowej przygotowanej przez
nauczyciela.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku
montera rur stalowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wiadomościami z zakresu rodzajów materiałów, kształtek, łączników
i złączek stosowanych w instalacjach gazowych z rur stalowych (materiał nauczania
pkt.4.2.1),
3) dokonać analizy materiału w zakresie stosowanych materiałów i łączników,
4) wykonać ćwiczenie,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
– stół,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
– gumka,
– schemat fragmentu instalacji gazowej,
− literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Z zestawu stalowych rur gazowych dobierz te, które są potrzebne do wykonania instalacji
gazowej w dokumentacji technicznej otrzymanej od nauczyciela.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku
montera rur stalowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wiadomościami w zakresie rodzajów rur stalowych stosowanych
w instalacjach gazowych w materiale nauczania pkt. 4.2.1,
3) dokonać analizy materiału w zakresie rodzajów, średnic, długości rur gazowych
występujących w projekcie instalacji,
4) wykonać ćwiczenie sporządzając zestawienie rur gazowych,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
– stół,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
– gumka,
– dokumentacja projektowa instalacji gazowej,
− literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Narzędzia i sprzęt do wykonywania połączeń rozłącznych
i nierozłącznych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz narzędzia pomiarowe, przy pomocy których możesz pomierzyć rury i łączniki
gwintowane.
Wskazówki do realizacji
:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku
montera rur stalowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym rodzajów stosowanych narzędzi
pomiarowych (pkt. 4.3.1),
3) zapoznać się z obsługą suwmiarki,
4) zapoznać się z obsługą mikrometru,
5) zapoznać się z tabelą gwintów metrycznych i rurowych,
6) wykonać ćwiczenie i wymienić urządzenia pomiarowe,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne, metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
– stolik,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
– suwmiarka, mikrometr, metrówka,
– tabela gwintów metrycznych i rurowych,
− literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dobierz narzędzia do wykonywania nierozłącznych połączeń rur stalowych
i obowiązujące przy tych pracach środki ochrony osobistej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku
montera rur stalowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym rodzajów narzędzi stosowanych przy
połączeniach nierozłącznych rur stalowych (pkt. 4.3.1),
3) zapoznać się z obsługą palnika acetylenowo-tlenowego,
4) wymienić narzędzia do wykonywania połączeń nierozłącznych rur stalowych,
5) wymienić środki ochrony osobistej obowiązujący przy pracach spawalniczych,
6) zaprezentować wykonane zadanie,
7) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
– stolik,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
– piła do cięcia,
– palnik acetylenowo-tlenowy,
– butla tlenowa,
– butla acetylenowa,
– instrukcja obsługi palników z warunkami technicznymi eksploatacji,
– środki ochrony osobistej spawacza,
– literatura z rozdziału 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
Dobierz narzędzia służące do przygotowania połączeń rozłącznych rur stalowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku
montera rur stalowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym narzędzi stosowanych przy łączeniu
rozłącznym rur stalowych (pkt. 4.3.1),
3) zapoznać się z technologią prac montażowych rur stalowych,
4) zapoznać się z technologią wykonywania gwintów,
5) zapoznać się z warunkami technicznymi niezbędnymi do prawidłowego połączenia rur
i kształtek stalowych,
6) dobrać narzędzia do przygotowania połączeń rur stalowych,
7) zaprezentować wykonane zadanie,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni
Środki dydaktyczne:
– stolik,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
– gwintownica,
– piła do cięcia rur,
− literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Połączenia rur stalowych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Nagwintuj dwa odcinki rur stalowych Ø32 i połącz je za pomocą dwuzłączki prostej
nakrętnej płaskiej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku
montera rur stalowych w instalacjach gazowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać odzież ochronną i środki ochrony osobistej,
3) zaznajomić się z materiałem nauczania w zakresie połączeń gwintowanych (materiał
nauczania pkt.4.4.1 ),
4) zapoznać się z instalacjami użytkowania narzędzi,
5) sprawdzić stan techniczny narzędzi i urządzeń,
6) dobrać rury i dwuzłączkę do połączenia,
7) ocenić jakość rur,
8) przygotować rury do połączenia,
9) wykonanie gwintowania końców rur stalowych,
10) po gwintowaniu sprawdzić poprawność wykonanego gwintu,
11) dokonać połączeń zwracając uwagę na prawidłowe uszczelnienie złącza,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
14) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni
Środki dydaktyczne:
− stół monterski,
− imadło rurowe typu „Pionier”,
− gwintownice ręczne lub elektryczne,
− 2 odcinki rur Ø32,
− 1 dwuzłączka Ø32,
− taśma teflonowa, pakuły lub tworzywo anaerobowe,
− komplet kluczy monterskich,
− suwmiarka,
− metrówka,
− rękawice ochronne,
− okulary ochronne,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
− zeszyt,
− ołówek,
− literatura rozdział 7.
Ćwiczenie 2
Połącz dwa odcinki rury stalowej Ø25 za pomocą spawania gazowego w pozycji
pionowej. Pracę wykonaj pod nadzorem osoby uprawnionej do wykonywania tych czynności.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku
montera rur stalowych w instalacjach gazowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać ubranie robocze i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia,
4) sprawdzić stan techniczny sprzętu i narzędzi,
5) wybrać odcinki rur stalowych i je pomierzyć,
6) zapoznać się z instrukcjami użytkowania narzędzi i sprzętu do wykonania ćwiczenia,
7) przygotować krawędzie rur stalowych do spawania,
8) ułożyć łączne odcinki rur w pozycji pionowej,
9) wyposażyć się w środki ochrony osobistej wymagane przepisami podczas spawania,
10) uruchomić sprzęt do spawania gazowego zgodnie z instrukcją obsługi i zasadami bhp,
11) wykonać spawanie odcinków rur,
12) ocenić jakość łączonych rur,
13) wyłączyć sprzęt spawalniczy, odciąć gazy od palnika i go ostudzić,
14) zaprezentować efekty swojej pracy,
15) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
16) uporządkować stanowisko pracy,
17) zagospodarować odpady.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni
Środki dydaktyczne:
− stół monterski,
− uchwyty mocujące rury w pozycji pionowej,
− butla z tlenem i acetylenem wraz z reduktorami,
− palnik acetylenowo – tlenowy do spawania gazowego,
− 2 odcinki rur o 25 mm,
− drut do spawania gazowego,
− kombinerki,
− okulary ochronne do spawania gazowego,
− rękawice ochronne.
− literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ćwiczenie 3
Wykonaj gięcie rury stalowej Ø20 na zimno wg poniższego szkicu :
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku
montera rur stalowych w instalacjach gazowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać ubranie robocze i sprzęt ochronny,
3) dobrać giętarkę do gięcia na zimno,
4) dobrać i pomierzyć rurę stalową o 20 mm do gięcia,
5) zapoznać się z instrukcją obsługi giętarki,
6) sprawdzić stan techniczny giętarki,
7) wykonać gięcie rury,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni
Środki dydaktyczne:
− stół monterski,
− giętarka do gięcia na zimno,
− imadło rurowe typ „Pionier,”
− rury stalowe o 20 mm,
− suwmiarka,
− metrówka,
− rękawice ochronne,
− zeszyt,
− ołówek,
− gumka ,
− literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń rur
stalowych w instalacjach gazowych”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
− zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
− zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. b, 5. d, 6. b, 7. b, 8. a, 9. d, 10. a, 11. c,
12. a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. b, 20. a
Plan testu
Nr zadania
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kateg
or
ia
celu
Poziom
wymaga
ń
Poprawna
odpowiedź
1. Określić warunki pracy spawacza gazowego.
C P
b
2.
Określić zastosowanie urządzeń do gaszenia
pożarów.
C P
c
3. Zdefiniować warunki pracy montera.
A P
c
4.
Określić rodzaj rur stosowanych w
instalacjach gazowych.
C P
b
5. Wskazać podstawowy element odcinający.
A P
d
6. Dobrać rodzaj uszczelnień w instalacji.
C P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
7. Określić warunki pracy urządzenia.
C P
b
8.
Rozróżnić rodzaje materiałów i ich
zastosowanie.
B P
a
9. Zastosować wytyczne wykonywania.
C P
d
10.
Dobrać rodzaj spoiny w zależności od
grubości ścianki łączonej rury.
C P
a
11. Określić zasady doboru.
C P
c
12. Dobrać rodzaj drutu do spawania.
C P
a
13. Określić warunki technologiczne gięcia rur.
C
P
c
14. Rozróżnić sposoby połączeń bezpośrednich. B P
b
15.
Przewidzieć przyczynę nieprawidłowej pracy
palnika.
D P
b
16.
Rozpoznać warunki nieprawidłowej pracy
urządzenia.
A PP
b
17. Dobrać rodzaj materiału do konserwacji.
C
PP
b
18.
Określić warunki technologiczne wykonania
gięcia.
C PP
b
19. Określić warunki pracy spawacza gazowego.
C
PP
b
20. Określić wady instalacji gazowej ze stali.
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj
bardzo uważnie polecenia.
5. Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte,
wielokrotnego wyboru.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem
prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź.
7. Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
I część – poziom podstawowy
II część – poziom ponadpodstawowy.
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
• instrukcja,
• zestaw pytań i zadań testowych,
• karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
I część
1. Powierzchnia jednego stanowiska roboczego spawacza powinna wynosić co najmniej:
a) 3m
2
,
b) 4m
2
,
c) 8m
2
d) 3,5m
2
.
2. Gaśnicą z indeksem A powinno się gasić:
a) pożary cieczy palnych,
b) pożary gazów palnych,
c) pożary ciał stałych,
d) pożary metali lekkich.
3. Praca na wysokościach to praca powyżej:
a) 2,5m,
b) 3m,
c) 1,1m,
d) 1,0m.
4. Do wykonywania instalacji gazowej ze stali zaleca się stosować rury:
a) ze szwem gwintowane,
b) bez szwu walcowane na gorąco ogólnego stosowania,
c) ze szwem przewodowe,
d) ze szwem przewodowe ocynkowane.
5. Zalecanym elementem odcinającym w instalacjach gazowych są:
a) kurki dławikowe stożkowe,
b) kurki bezdławikowe stożkowe,
c) kurki bezdławikowe proste,
d) kurki kulowe.
6. Do uszczelniania połączeń gwintowanych zaleca się stosować:
a) włókna konopne suche,
b) taśm teflonowych,
c) włókien konopnych z farbą miniową,
d) włókien konopnych z farbą olejną.
7. Palniki acetylenowo-tlenowe pozwalają osiągnąć temperaturę:
a) 2500
o
C,
b) 3100
o
C,
c) 1000
o
C,
d) 1800
o
C,
8. Zawór na butli acetylenowej musi być wykonany:
a) ze stali,
b) z brązu,
c) mosiądzu,
d) czystej miedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
9. Spawanie rur w pozycji podolnej wymaga:
a) pionowego ułożenia rur spawanych,
b) naściennego ułożenia rur spawanych,
c) ukośnego ułożenia rur spawanych,
d) poziomego ułożenia rur spawanych,
10. Spoina rury o grubości ścianki 1,5mm powinna mieć kształt:
a)
Ι,
b)
Χ,
c) K,
d) V.
11. Rodzaj złącza spawanego zależy od::
a) grubości łączonych elementów,
b) pozycji spawania łączonych elementów,
c) wzajemnego położenia łączonych elementów,
d) sposobu przygotowania krawędzi łączonych elementów.
12. Do spawania gazowego używa się drutów o wymiarach:
a) 1 ÷ 6,3mm,
b) 2 ÷ 5mm,
c) 3 ÷ 8mm,
d) 0,8 ÷ 7mm.
13. Gięcie rur stalowych na zimno wykonuje się dla średnic mniejszych od:
a) 70mm,
b) 25mm,
c) 75mm,
d) 50mm.
14. Połączenia bezpośrednie rur gwintowanych stalowych to:
a) połączenie za pomocą złączek na gwint,
b) połączenie dwóch elementów skręconych ze sobą,
c) połączenie na długi gwint,
d) połączenie na krótki gwint.
15. Podczas cofnięcia się płomienia w palniku gazowym należy:
a) przystąpić natychmiast do ostudzenia palnika,
b) zamknąć natychmiast obydwa zawory,
c) zamknąć natychmiast zawór tlenowy,
d) zamknąć natychmiast zawór acetylenowy.
II część
16. Strzelanie palnika spowodowane jest:
a) zbyt mocne dokręcenie palnika,
b) nadmierne nagrzanie,
c) zastosowanie niewłaściwego uszczelnienia,
d) niewłaściwym ciśnieniem na wylocie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
17. Zawory do tlenu ze względów bezpieczeństwa konserwuje się:
a) towotem,
b) trójchlorkiem etylenu,
c) olejem maszynowym,
d) gliceryną.
18. Promień gięcia rur stalowych nie powinien być mniejszy niż:
a) 3 ÷ 4 średnic zewnętrznych,
b) 4 ÷ 5 średnic zewnętrznych,
c) 5 ÷ 6 średnic zewnętrznych,
d) 6 ÷ 7 średnic zewnętrznych.
19. Objętość pomieszczenia spawalni na każde stanowisko powinno wynosić co najmniej:
a) 10m
3
,
b) 15m
3
,
c) 5m
3
,
d) 20m
3
.
20. Do wad gazowej instalacji ze stali należy między innymi:
a) mała odporność na korozję,
b) mała rozszerzalność liniowa zastosowanych rur,
c) mała odporność na obciążenia mechaniczne,
d) mała odporność na zginanie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie połączeń rur stalowych w instalacjach gazowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
ODPOWIEDŹ
Punktacja
1.
a b c d
2.
a b c d
3.
a b c d
4.
a b c d
5.
a b c d
6.
a b c d
7.
a b c d
8.
a b c d
9.
a b c d
10.
a b c d
11.
a b c d
12.
a b c d
13.
a b c d
14.
a b c d
15.
a b c d
16.
a b c d
17.
a b c d
18.
a b c d
19.
a b c d
20.
a b c d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń rur
stalowych w instalacjach gazowych”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
− zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
− zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry- za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. b, 8. c, 9. c, 10. b, 11. b,
12. a, 13. b, 14. d, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. c, 20. d
Plan testu
Nr zadania
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kateg
or
ia
celu
Poziom
wymaga
ń
Poprawna
odpowiedź
1. Określić warunki pracy spawacza gazowego.
C P
c
2.
Rozróżniać podstawowe wymiary rur
stalowych.
B P
b
3.
Rozpoznawać zasady wykonywania
określonych czynności.
A P
a
4.
Wybrać odpowiedni sposób użytkowania
urządzenia.
C P
c
5. Dobrać rodzaj zastosowanych materiałów.
C P
c
6.
Określić zalety instalacji gazowej wykonanej
ze stali.
C P
a
7. Określić warunki pracy armatury gazowej.
C P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
8.
Określić rodzaje materiałów instalacyjnych
przeznaczonych do wykonywania instalacji
gazowych.
C P
c
9. Określić sposób konserwacji urządzenia.
C P
c
10.
Wybrać rodzaj narzędzi do wykonania
określonej operacji.
C P
b
11. Rozróżnić, zidentyfikować urządzenie.
A P
b
12. Rozpoznać metody, technologię wykonania.
A P
a
13.
Określić warunki techniczne wykonania gięcia
rur.
C P
b
14.
Rozpoznać sposób połączenia gwintowanego
za pomocą długiego gwintu.
B P
d
15.
Ocenić warunki technologiczne
i eksploatacyjne urządzenia.
D P
b
16. Rozpoznać warunki pracy palnika gazowego.
B
PP
b
17.
Określić rodzaj i zastosowanie materiału do
spawania.
C PP
b
18.
Określić warunki technologiczne wykonania
gięcia.
C PP
b
19.
Określić zagrożenia występujące podczas
spawania gazowego.
C PP
c
20.
Ocenić rodzaj zagrożenia wynikającego
z wadliwego połączenia.
D PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj
bardzo uważnie polecenia.
5. Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte,
wielokrotnego wyboru.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem
prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź.
7. Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
9. I część – poziom podstawowy
10. II część – poziom ponadpodstawowy.
11. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania
12. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
13. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
• instrukcja,
• zestaw zadań testowych,
• karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH II
I część
1. Wysokość pomieszczenia spawalni nie może być niższa niż:
a) 2,40 m,
b) 3 m,
c) 3,75 m,
d) 3,5 m.
2. Rura stalowa o średnicy ¾” to rura o średnicy:
a) 40 mm,
b) 20 mm,
c) 25 mm,
d) 32 mm.
3. Podczas ratowania nieprzytomnego metodą usta-usta częstotliwość wdechu powinna
wynosić:
a) 15÷17 razy na minutę,
b) 5÷15 razy na minutę,
c) 5÷10 razy na minutę,
d) 3÷5 razy na minutę.
4. Podczas obsługi gaśnicy śniegowej należy:
a) odwrócić gaśnicę do góry dnem,
b) uderzyć iglicą o ziemię,
c) odkręcić uchwyt zaworu w lewo i skierować dyszę na płomień,
d) odkręcić uchwyt zaworu w prawo i skierować dyszę na płomień.
5. Do wykonania instalacji gazowej ze stali zaleca się stosować rury:
a) ze szwem przewodowe,
b) przewodowe bez szwu ocynkowane,
c) bez szwu walcowane na gorąco ogólnego stosowania,
d) przewodowe ze szwem gwintowane.
6. Do zalet stalowej j instalacji gazowe gwintowanej należy:
a) duża szczelność połączeń,
b) elastyczność,
c) najniższa rozszerzalność liniowa,
d) gładkość powierzchni wewnętrznych rury.
7. Kurek gazowy o średnicy nominalnej 40mm powinien wytrzymać:
a) 5000 cykli zamknięć / otwarć,
b) 2500 cykli zamknięć / otwarć,
c) 1000 cykli zamknięć / otwarć,
d) 7000 cykli zamknięć / otwarć,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
8. Zamocowanie reduktora acetylenowego z zaworem butlowym musi być wykonan
e
:
a) z brązu,
b) z mosiądzu,
c) ze stali,
d) ze stali wysokostopowej.
9. Dysze płomieniowe palnika tlenowo-acetylenowego wolno przeczyszczać:
a) igłami stalowymi,
b) wiertłami stalowymi,
c) igłami miedzianymi lub mosiężnymi,
d) pręcikami aluminiowymi.
10. W miejscach trudnodostępnych do gwintowania rur stosuje się:
a) gwintownice uniwersalne,
b) gwintownice zapadkowe,
c) narzynki specjalne,
d) narzynki z regulowanymi ostrzami.
11. Najczęściej stosowane butle tlenowe do spawania gazowego są o pojemności wodnej:
a) 20 dm
3
,
b) 40 dm
3
,
c) 50 dm
3
,
d) 70 dm
3
,
12. Spawanie rur w pozycji naściennej wymaga:
a) nowego ułożenia rur spawanych,
b) pionowego ułożenia rur spawanych,
c) skośnego ułożenia rur spawanych,
d) podolnego ułożenia rur spawanych,
13. Gięcie rur stalowych na gorąco wykonuje się dla średnic większych niż:
a) 40 mm,
b) 75 mm,
c) 100 mm,
d) 25 mm.
14. Złączka na długi gwint składa się z:
a) rury i prostki gwintowanej,
b) rury i kształtki nakrętnej zwężkowej,
c) odcinka rury zespawanej ze złączką gwintowaną,
d) rury, złączki natrętnej i złączki przeciwnakrętnej.
15. Z napełnionej 40 litrowej butli acetylenowej można pobrać przeciętnie:
a) 12 m
3
acetylenu,
b) 8 m
3
acetylenu,
c) 3 m
3
acetylenu,
d) 5 m
3
acetylenu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
II część
16. Przystępując do zapalania palnika, jako pierwszy otwiera się zawór:
a) acetylenu,
b) tlenu,
c) obydwa jednocześnie,
d) przedmuchania palnika.
17. Do spawania gazowego używa się drutów ze stali:
a) stopowych,
b) zbliżonej do rodzaju z jakiej zrobione są rury,
c) węglowych,
d) specjalnych spawalniczych.
18. Promień gięcia rur stalowych na zimno w porównaniu do gięcia na gorąco powinien być:
a) niewiele większy,
b) taki sam,
c) mniejszy,
d) 2 razy większy.
19. Przy spawaniu następuje duże zanieczyszczenie powietrza gazem:
a) CO
2,
b) SO
2,
c) CO,
d) H
2.
20. W wyniku bezpośredniego połączenia stali z miedzią powstaje korozja:
a) wżerowa,
b) powierzchniowa,
c) chemiczna,
d) elektrochemiczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie połączeń rur stalowych w instalacjach gazowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
Odpowiedź
Punktacja
1. a
b
c
d
2. a
b
c
d
3. a
b
c
d
4. a
b
c
d
5. a
b
c
d
6. a
b
c
d
7. a
b
c
d
8. a
b
c
d
9. a
b
c
d
10. a
b
c
d
11. a
b
c
d
12. a
b
c
d
13. a
b
c
d
14. a
b
c
d
15. a
b
c
d
16. a
b
c
d
17. a
b
c
d
18. a
b
c
d
19. a
b
c
d
20. a
b
c
d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. LITERATURA
1. Bąkowski K., Bartuś J. ,Zajda R.: Projektowanie instalacji gazowych. Arkady, Warszawa
1975
2. Bąkowski K.: Gazyfikacja. WNT, Warszawa 1996
3. Cieślowski S. Krygier K.: Instalacje sanitarne cz.1. WSiP, Warszawa 1998
4. Mistur L.: Spawanie łukowe w osłonach gazowych według wytycznych Krajowych
i Europejskich (EWF). KABE, Krosno 2004
5. Otoka W.: Konserwacja i naprawa instalacji i urządzeń gazowych. ZZDZ, Warszawa
1974
6. Popek M., Wapińska B.: Rysunek zawodowy-instalacje sanitarne. WSiP, Warszawa 2003
7. Praca zbiorowa Wewnętrzne instalacje wodociągowe grzewcze i gazowe z rur
miedzianych. C.O.B.R.T.I, Warszawa 1996
8. Zajda R. GEBHARDT Z.: Instalacje gazowe oraz lokalne sieci gazów płynnych. COBO-
PROFIL, Warszawa 1995
9. Zajda R. Tymiński B.: Instalacje i urządzenia gazowe. CSG-PGNIG, Warszawa 1999