„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Artur Kryczka
Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych
elementów konstrukcji metalowych
712[04].Z1.11
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Zbigniew Chwieduk
mgr inż. Marzena Rozborska
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
mgr
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z1.11
„Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych elementów konstrukcji metalowych”
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Czyszczenie konstrukcji stalowych
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Antykorozyjne powłoki malarsko-lakiernicze
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Demontaż konstrukcji i naprawianie uszkodzonych elementów
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie konserwacji i napraw
uszkodzonych elementów konstrukcji matalowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych
712[04].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[04].Z1/2.03
Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych
712[04].Z1
Technologia montażu konstrukcji metalowych
712[04].Z1/2.01
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót
montażowych
712[04].Z1/2.02
Wykonywanie podstawowych pomiarów w
robotach budowlanych
712[04].Z1.04
Łączenie elementów konstrukcji w stykach
montażowych
712[04].Z1.06
Montaż zbiorników cylindrycznych
712[04].Z1.07
Montaż kominów stalowych
712[04].Z1.08
Montaż budynków wielokondygnacyjnych
712[04].Z1.09
Montaż wież i masztów
712[04].Z1.10
Montaż zbiorników kulistych
712[04].Z1.05
Montaż hal
712[04].Z1.11
Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych
elementów konstrukcji metalowych
712[04].Z1.12
Rozliczanie robót montażowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Wykonywanie konserwacji
i napraw uszkodzonych elementów konstrukcji metalowych” uczeń powinien umieć:
−
stosować terminologię budowlaną,
−
odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
−
posługiwać się dokumentacją budowlaną,
−
organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp,
−
transportować materiały budowlane,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,
−
wykonywać rusztowania do robót budowlanych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać rodzaj i określić wielkość uszkodzeń konstrukcji metalowych,
−
dobrać narzędzia i sprzęt do wykonywania napraw i konserwacji konstrukcji metalowych,
−
ocenić zakres demontażu uszkodzonej konstrukcji,
−
dobrać materiały do konserwacji i wykonania napraw,
−
wykonać czyszczenie konstrukcji sposobem ręcznym i mechanicznym,
−
nakładać ręcznie i mechanicznie powłoki malarsko-lakiernicze,
−
wykonać prace naprawcze i konserwacyjne z zachowaniem zasad bhp, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa:
Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych elementów
konstrukcji metalowych 712[04].Z1.11
Temat: Sposoby czyszczenia elementów konstrukcji stalowych
Cel ogólny: poznanie sposobów czyszczenia elementów stalowych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wymienić sposoby czyszczenia elementów stalowych,
−
wymienić narzędzia do ręcznego czyszczenia stali,
−
wyjaśnić, na czym polega piaskowanie i śrutowanie,
−
wyjaśnić, na czym polega czyszczenie metodą hydrościerną.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna
−
grupowa
Środki dydaktyczne:
−
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów,
−
instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,
−
zadanie,
−
blok rysunkowy formatu A 4,
−
przybory do pisania.
Czas: 180 min.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest poznanie sposobów czyszczenia elementów stalowych.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.
FAZA WŁAŚCIWA
ZDOBYWANIE INFORMACJI
1. Jakie są sposoby czyszczenia elementów stalowych?
2. Jakich narzędzi używa się do czyszczenia ręcznego elementów stalowych?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
3. Na czym polega czyszczenie stali przez śrutowanie lub piaskowanie?
4. Na czym polega czyszczenie elementów stalowych metodą hydrościerną?
PLANOWANIE
1. Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie.
2. Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące czyszczenia stali.
USTALANIE
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności.
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy.
WYKONANIE
1. Wypisz sposoby czyszczenia stali.
2. Wypisz narzędzia do ręcznego czyszczenia elementów stalowych.
3. Wyjaśnij na czym polega czyszczenie stali przez piaskowanie i śrutowanie.
4. Wyjaśnij na czym polega czyszczenie stali metodą hydrościerną.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wypisane sposoby czyszczenia stali?
2. Czy prawidłowo zostały wypisane narzędzia do ręcznego czyszczenia elementów
stalowych?
3. Czy poprawnie wyjaśniono sposób czyszczenia stali piaskowaniem i śrutowaniem?
4. Czy poprawnie wyjaśniono sposób czyszczenia stali metoda hydrościerną?
FAZA KOŃCOWA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.
Praca domowa
Korzystając z dostępnych źródeł odszukaj informacje lub instrukcje dotyczące urządzeń
do czyszczenia konstrukcji stalowych. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw na zajęciach.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa: Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych elementów
konstrukcji metalowych 712[04].Z1.11
Temat: Wykonanie malowania blach stalowych metodą natrysku pneumatycznego.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania malowania metodą natrysku
pneumatycznego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać sprzęt do wykonania malowania metodą natrysku,
−
zorganizować stanowisko do wykonywania malowania zgodnie z zasadami bhp,
−
wykonać malowanie blach,
−
ocenić wykonaną przez siebie pracę.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 135min.
Środki dydaktyczne:
– blacha stalowa,
– agregat do malowania natryskowego,
– kozły montażowe,
– farba olejna,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż bhp.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:
Wykonując ćwiczenie uczeń:
– pobiera materiały i sprzęt do wykonania malowania,
– przygotowuje aparat natryskowy dokonując regulacji
– układa blachy na kozłach montażowych,
– maluje blachy używając pistoletu,
– nauczyciel obserwuje prace ucznia.
6. Po wykonaniu powłoki uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
1. Uczeń wskazuje mocne i słabe strony swoje pracy podczas wykonywania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
2. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy praca przebiegała prawidłowo.
3. Uczeń prezentuje swoją pracę według kolejności wykonanych czynności.
4. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Praca domowa
Zdobądź z dowolnych źródeł informacje na temat innych sposobów malowania
konstrukcji stalowych. Zdobyte informacje przynieś i przedstaw na zajęciach.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Czyszczenie konstrukcji stalowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj czyszczenie kształtownika dwuteowego walcowanego szczotką drucianą do
uzyskania trzeciego stopnia czystości.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w modele elementów konstrukcji
oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania czyszczenia. Przed przystąpieniem do
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) pobrać narzędzia do wykonania czyszczenia,
3) ułożyć dwuteownik na kozłach montażowych,
4) wyczyścić element,
5) stosować przepisy bhp,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– dwuteownik walcowany,
– szczotka druciana,
– kozły montażowe,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj czyszczenie blachy stalowej szlifierką do czyszczenia aż do uzyskania trzeciego
stopnia czystości.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w modele elementów konstrukcji
oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania czyszczenia. Przed przystąpieniem do
ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania czyszczenia,
3) ułożyć blachę na kozłach montażowych,
4) wyczyścić element,
5) stosować przepisy bhp,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– blacha stalowa,
– szlifierka z kompletem szczotek,
– kozły montażowe,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj czyszczenie blachy stalowej aparatem do czyszczenia metodą hydrościerną do
uzyskania drugiego stopnia czystości.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w modele elementów konstrukcji
oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania czyszczenia. Przed przystąpieniem do
ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) pobrać sprzęt do wykonania czyszczenia,
3) ułożyć blachę na podłożu,
4) wyczyścić element,
5) stosować przepisy bhp,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się
– ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Środki dydaktyczne:
– blacha stalowa,
– aparat do czyszczenia metodą hydrościerną,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Antykorozyjne powłoki malarsko-lakiernicze
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj malowanie farbą olejną kształtownika dwuteowego walcowanego za pomocą
pędzla.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w modele elementów konstrukcji
oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do nanoszenia powłok malarsko-lakierniczych. Przed
przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami
bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) pobrać narzędzia i materiały do wykonania malowania,
3) ułożyć dwuteownik na kozłach montażowych,
4) pomalować dwuteownik pędzlem,
5) stosować przepisy bhp,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– dwuteownik walcowany,
– kozły montażowe,
– zestaw pędzli,
– farba olejna,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7
Ćwiczenie 2
Wykonaj malowanie farbą olejną kształtownika dwuteowego walcowanego za pomocą
agregatu do malowania natryskowego.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w modele elementów konstrukcji
oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do nanoszenia powłok malarsko-lakierniczych. Przed
przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami
bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) pobrać materiały i sprzęt do wykonania malowania,
3) przygotować aparat natryskowy dokonując jego regulacji,
4) ułożyć dwuteownik na kozłach montażowych,
5) pomalować dwuteownik używając pistoletu,
6) stosować przepisy bhp,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– dwuteownik walcowany,
– agregat do malowania natryskowego,
– kozły montażowe,
– farba olejna,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Demontaż
konstrukcji
i
naprawianie
uszkodzonych
elementów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj do wykonania naprawy pękniętą blachę stalową zgodnie z zasadami wykonania
napraw konstrukcji.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w modele elementów konstrukcji
oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonywania napraw. Przed przystąpieniem do
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania naprawy,
3) nawiercić na końcach pęknięć otwory,
4) wyszlifować pęknięcie tworząc rowek wymagany do spawania,
5) stosować przepisy bhp,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– wiertarka,
– wiertła,
– szlifierka kątowa,
– blacha stalowa z pęknięciem,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj ciecie rury stalowej aparatem do cięcia metodą hydrościerną.
Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w modele elementów konstrukcji
oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonywania cięcia. Przed przystąpieniem do ćwiczenia
nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed przystąpieniem do
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na
stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania czyszczenia,
3) ułożyć rurę na kozłach montażowych,
4) zamocować rurę do kozłów uchwytami montażowymi,
5) przeciąć rurę,
6) stosować przepisy bhp,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– rura stalowa,
– aparat do cięcia metodą hydrościerną,
– uchwyty montażowe,
– kozły montażowe,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie konserwacji
i napraw uszkodzonych elementów konstrukcji metalowych”
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności.
−
zadania 1 – 13 z poziomu podstawowego,
−
zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
K
at
egor
ia
ce
lu
P
o
zi
om
w
ym
a
ga
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić właściwą grubość powłoki malarskiej
na elementach konstrukcji stalowych
A
P
c
2.
Określić temperaturę konstrukcji powyżej
której nie należy wykonywać powłok
malarskich
A
P
b
3.
Określić, czy trzeci stopień czystości można
uzyskać przez czyszczenie szczotkami
stalowymi
B
P
a
4.
Określić, czym powinna się odznaczać
warstwa podkładowa nakładana na konstrukcje
stalowe
C
P
dobrą przyczepnością do podłoża
5.
Określić minimalną grubość powłoki
malarskiej na elementach stalowych w
środowisku miejskim i wiejskim
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
6.
Określić, ile stopni czystości rozróżnia się
przy czyszczeniu konstrukcji stalowych
B
P
a
7.
Określić, jakie pędzle stosuje się do
malowania nawierzchniowego dużych
powierzchni
B
P
d
8.
Określić, pod jakim kątem trzyma się pędzel
przy nakładaniu farb olejnych
B
P
b
9.
Rozpoznać na schemacie aparatu do
malowania natryskiem zbiornik ciśnieniowy
B
P
b
10.
Określić, czy pistolet podczas malowania
trzyma się w odległości od 18 do 25 cm.
B
P
a
11.
Określić, jakie materiały lepiej nakładać jest
natryskiem niż pędzlem
B
P
szybkoschnące
12.
Określić, co należy dobrać (drogą prób) przy
malowaniu natryskiem
B
P
ciśnienie powietrza i odległość
dyszy od przedmiotu
13.
Określić, czy w metodzie malowania
hydrodynamicznego rozpylenie farby
następuje bez udziału powietrza
B
P
a
14. Wymienić zalety malowania ręcznego
C
PP
-prostota i niski koszt sprzętu,
- całkowita niezależność od źródeł
energii,
-dobre wykorzystanie materiałów
malarskich (małe straty),
- możliwość dobrego wtarcia farby
w podłoże.
15.
Wyjaśnić, z ilu i jakich warstw składa się
właściwe pokrycie antykorozyjne powłokami
malarskimi
D
PP
- z jednej lub dwu warstw
wykonanych z farb podkładowych,
- z dwu lub więcej warstw
wykonanych z farb lub emalii
nawierzchniowych.
16.
Wyjaśnić, od czego zależy grubość
poszczególnych warstw farby
D
PP
Całkowita grubość pokrycia
malarskiego zależy od liczby
warstw oraz ich grubości, a grubość
poszczególnych warstw od rodzaju
i jakości farby, jej lepkości, techniki
malowania (pędzlem lub
natryskiem), pozycji wykonania,
kształtu elementu stalowego
17.
Wyjaśnić, na czym polega malowanie
pistoletem pneumatycznym
C
PP
Malowanie pistoletem
pneumatycznym polega na
rozpyleniu farby i natryskiwaniu
w stanie rozpylonym na malowany
przedmiot.
18.
Określić, jakich pędzli używa się do
malowania podkładowego
B
PP
pędzle pierścieniowe wysokiej
jakości, o średnicy nasady 40 ÷ 60
mm i nieobwiązanej długości
włosia 45 ÷ 55 mm
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
19.
Wyjaśnić na czym polega czyszczenie stali za
pomocą piaskowania
C
PP
Wysuszony piasek porywany jest
przez strumień sprężonego
powietrza i przez kilkumetrowy
wąż gumowy zakończony dyszą,
rzucany na powierzchnię
czyszczonego metalu.
20.
Wymienić jakie mogą być przyczyny
demontażu konstrukcji
C
PP
Utrata przydatności eksploatacyjnej
wskutek fizycznego zużycia
konstrukcji lub zmiany funkcji
obiektu, lub też uszkodzenia
powstałe w wyniku awarii.
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką
i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
Część I
1. Grubość powłoki malarskiej na elementach stalowych powinna wynosić:
a) 50 ÷ 150 µm,
b) 100 ÷ 200 µm,
c) 100 ÷ 250 µm,
d) 150 ÷ 300 µm.
2. Nie należy malować konstrukcji ogrzanych powyżej:
a) 30 ° C,
b) 40 ° C,
c) 50 ° C,
d) 60 ° C.
3. Trzeci stopień czystości można uzyskać przez czyszczenie szczotkami stalowymi.
a) tak
b) nie
4. Pierwsza warstwa nakładana bezpośrednio na podłoże tzw. podkładowa, powinna
odznaczać się przede wszystkim odpowiednimi właściwościami rdzoochronnymi oraz
………………………………………………………………… .
5. Grubość powłoki malarskiej na elementach stalowych w środowiskach miejskich
i wiejskich na elementach stalowych powinna wynosić nie mniej niż:
a) 50 µm,
b) 100 µm,
c) 150 µm,
d) 200 µm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. Przy czyszczeniu elementów konstrukcji stalowych rozróżnia się:
a) 3 stopnie czystości,
b) 4 stopnie czystości,
c) 5 stopnie czystości,
d) 6 stopni czystości.
7. Do malowania nawierzchniowego dużych powierzchni stosuje się pędzle płaskie
z miękkiego włosia o szerokości:
a) 50 ÷ 70 mm,
b) 60 ÷ 80 mm,
c) 70 ÷ 90 mm,
d) 80 ÷ 100 mm.
8. Wyroby olejne nakłada się pędzlem całkowicie nasyconym farbą i trzymanym do
malowanej powierzchni pod kątem około:
a) 30°,
b) 45°,
c) 60°,
d) 90°.
9. Numerem 7 na rysunku schematu agregatu do malowania metodą natryskową oznaczono:
a) sprężarkę,
b) zbiornik ciśnieniowy,
c) filtr powietrza,
d) manometr.
10. Pistolet podczas malowania należy prowadzić prostopadle do powierzchni, w odległości
18 ÷ 25 cm od malowanego materiału.
a) tak
b) nie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
11. Zaletą nakładania powłok metodą natrysku jest możliwość nakładania materiałów
…………………………….., co w przypadku malowania pędzlem jest uciążliwe.
12. Przy malowaniu metodą natryskową w wypadku każdego materiału malarskiego należy
dobrać (drogą prób) ………………………………….. i ………………………………. .
13. W metodzie malowania hydrodynamicznego rozpylenie farby następuje bez udziału
powietrza.
a) tak
b) nie
Część II
14. Wymień zalety malowania ręcznego.
15. Wyjaśnij, z jakich warstw składa się właściwe pokrycie antykorozyjne powłokami
malarskimi.
16. Podaj, od czego zależy grubość poszczególnych warstw farby.
17. Wyjaśnij, na czym polega malowanie pistoletem pneumatycznym.
18. Napisz, jakich pędzli używa się do malowania podkładowego (gruntowania).
19. Wyjaśnij, na czym polega czyszczenie stali za pomocą piaskowania.
20. Wymień, jakie mogą być przyczyny demontażu konstrukcji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych elementów konstrukcji
metalowych
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.
Numer
pytania
Odpowiedzi
Punktacja
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
4
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
11
12
13
a
b
14
15
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
16
17
18
19
20
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie konserwacji
i napraw uszkodzonych elementów konstrukcji metalowych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1 – 13 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 14 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
K
at
egor
ia
ce
lu
P
o
zi
om
w
ym
a
ga
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić temperaturę, poniżej której nie należy
wykonywać powłok malarskich
B
P
c
2.
Określić właściwą grubość powłoki malarskiej
na elementach stalowych w środowiskach
przemysłowych
B
P
a
3.
Określić, czym poprzedzone powinno być
rozpoczęcie prac demontażowych
C
P
odłączeniem od sieci zewnętrznych
wszystkich instalacji, w które
wyposażony jest obiekt, a więc
instalacji elektrycznej, gazowej,
wodociągowej, a w wypadku
obiektów przemysłowych także
instalacji gazów technicznych
i sprężonego powietrza
4.
Rozpoznać na schemacie aparatury do cięcia
metodą hydrościerną zbiornik na ścierniwo
B
P
a
5.
Określić, jaką średnicę nasady powinny mieć
pędzle pierścieniowe do malowania
podkładowego
B
P
c
6.
Określić czy pędzle przy malowaniu farbami
olejnymi trzyma się pod kątem 45 °
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
7.
Określić, w jakiej odległości od powierzchni
malowanego materiału należy prowadzić
pistolet
B
P
c
8.
Wyjaśnić, w jakich przypadkach stosuje się
malowanie pędzlem
C
P
Gdy wymagane jest dobre wtarcie
farby w podłoże lub gdy maluje się
w trudno dostępnych miejscach.
9.
Określić, czy przy naprawie pęknięć blach na
ich końcach nawierca się otwory
B
P
a
10.
Rozpoznać na schemacie pistoletu do
malowania natryskiem iglicę regulującą
przekrój dyszy
B
P
b
11.
Określić właściwą temperaturę powietrza
podczas malowania
B
P
d
12.
Określić, czy natrysk farby pistoletem
powinien odbywać się krzyżowo
B
P
a
13.
Określić, w zależności od czego dobiera się
rodzaj strumienia przy malowaniu natryskiem
B
P
od kształtu malowanej konstrukcji
14. Wymienić wady malowania ręcznego
C
PP
mała wydajność (do 10 m
2
/h),
uciążliwość dla wykonawcy,
trudność w nakładaniu materiałów
szybkoschnących
15.
Napisać, jakich pędzli używa się do
malowania nawierzchniowego dużych
powierzchni płaskich
B
PP
stosuje się pędzle płaskie
z miękkiego włosia o szerokości
80÷ 100 mm i długości włosia
około 100 mm.
16.
Wyjaśnić od czego zależy trwałość pokrycia
malarskiego
D
PP
od doboru zestawu malarskiego
oraz od całkowitej grubości
pokrycia malarskiego
17.
Wymienić sposoby zabezpieczania konstrukcji
stalowych powłokami malarskimi w wytwórni
C
PP
a) w wytwórni na konstrukcję
nanosi się warstwy podkładowe
i warstwy nawierzchniowe, lecz bez
warstwy zewnętrznej, którą nakłada
się na budowie po dokonaniu
ewentualnych poprawek w
miejscach uszkodzeń powłoki
malarskiej powstałych podczas
transportu lub montażu konstrukcji,
b) w wytwórni pokrywa się
konstrukcję farbami ochrony
czasowej (ich trwałość wynosi
12÷18 miesięcy); po zmontowaniu
konstrukcji na placu budowy farby
ochrony czasowej są usuwane
i nanosi się właściwą powłokę
antykorozyjną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
18.
Wymienić metody czyszczenia konstrukcji
stalowych
C
PP
piaskowanie lub śrutowanie,
młotkowanie, szlifowanie,
szczotkowanie, skrobanie,
oczyszczanie płomieniowe lub też
metodą hydrościerną.
19.
Wyjaśnić, na czym polega cięcie stali metodą
hydrościerną
D
PP
Strumień wody pod ciśnieniem do
100 MPa kierowany jest na
konstrukcję stalową za
pośrednictwem dyszy prowadzonej
możliwie najbliżej powierzchni
stali.
20.
Określić, od czego zależy całkowita grubość
pokrycia malarskiego
B
PP
od liczby warstw oraz ich grubości
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką
i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz,
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
Część I
1. Prac malarskich nie należy wykonywać w temperaturze poniżej:
a) 0 ° C,
b) + 3 ° C,
c) + 5° C,
d) + 10° C.
2. Grubość powłoki malarskiej w środowiskach przemysłowych na elementach stalowych
powinna wynosić nie mniej niż:
a) 150 µm,
b) 200 µm,
c) 250 µm,
d) 300 µm.
3. Rozpoczęcie prac demontażowych powinno być poprzedzone………………………........
4. Numerem 4 na schemacie aparatury do cięcia metodą hydrościerną zaznaczono:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
a) zbiornik na ścierniwo,
b) zbiornik na wodę,
c) pompę wysokociśnieniową,
d) filtr wodny.
5. Do malowania podkładowego (gruntowania) stosuje się pędzle pierścieniowe wysokiej
jakości, o średnicy nasady:
a) 20 ÷ 40 mm,
b) 30 ÷ 50 mm,
c) 40 ÷ 60 mm,
d) 50 ÷ 70 mm.
6. Wyroby olejne nakłada się pędzlem całkowicie nasyconym farbą i trzymanym pod kątem
około 45° do malowanej powierzchni.
a) tak
b) nie
7. Pistolet podczas malowania należy prowadzić prostopadle do powierzchni, w odległości
od malowanego materiału:
a) 10 ÷ 15 cm,
b) 15 ÷ 20 cm,
c) 18 ÷ 25 cm,
d) 20 ÷ 30 cm.
8. Malowanie pędzlem stosowane jest wówczas, gdy………………………………….. lub
gdy …………………………………………....
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
9. Przy naprawie pęknięć blach na końcach pęknięć nawierca się otwory.
a) tak
b) nie
10. Numerem 2 na schemacie pistoletu natryskowego zaznaczono.
a) dopływ sprężonego powietrza,
b) iglicę regulującą przekrój dyszy,
c) kanał z farbą,
d) filtr.
11. Temperatura powietrza podczas malowania powinna wynosić:
a) 10 ÷ 20 °C,
b) 15 ÷ 20 °C,
c) 15 ÷ 25 °C,
d) 20 ÷ 25 °C.
12. Natrysk farby pistoletem powinien odbywać się krzyżowo.
a) tak
b) nie
13. Rodzaj strumienia przy malowaniu natryskiem należy dobrać w zależności od
…………………………………………………………………………….. .
Część II
14. Wymień wady malowania ręcznego.
15. Napisz jakich pędzli używa się do malowania nawierzchniowego dużych powierzchni
płaskich.
16. Wyjaśnij od czego zależy trwałość pokrycia malarskiego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
17. Wymień dwa sposoby zabezpieczania konstrukcji stalowych w wytwórni powłokami
malarskimi.
18. Wymień metody czyszczenia elementów konstrukcji stalowych
19. Wyjaśnij, na czym polega cięcie stali metodą hydrościerną.
20. Całkowita grubość pokrycia malarskiego zależy od ………………………….. oraz
………………………………… .
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych elementów konstrukcji
metalowych
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź .
Numer
pytania
Odpowiedź
Punktacja
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
7.
a
b
c
d
8.
9.
a
b
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
13.
14.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
15.
16.
17.
18.
19.
20.
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Łubiński M., Filipowicz M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. I. Arkady,
Warszawa 2003
2. Łubiński M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. II. Arkady, Warszawa 2004
3. Rowiński L., Widera J.: Zmechanizowane roboty budowlane. Arkady, Warszawa 2003
4. Włodarczyk W.: Konstrukcje stalowe cz. 1. Podstawy projektowania. WSiP, Warszawa
1997
5. Ziółko J., Orlik G.: Montaż konstrukcji stalowych. Arkady, 1980
6. Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995