background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Krystyna Mroczek

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie elementów przedmiotów ortopedycznych 
z materiałów włókienniczych 322[13].Z1.07 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  1 

Recenzenci: 
prof. dr hab. med. Grzegorz Kandzierski 
prof. dr hab. med. Edward Warda 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Krystyna Mroczek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Łoś 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[13].Z1.07 
„Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych  z  materiałów  włókienniczych”, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik ortopeda. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  2 

SPIS TREŚCI  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

14 

5.1.

 

Surowce włókiennicze. Sposoby otrzymywania przędzy 

14 

5.1.1. Ćwiczenia 

14 

5.2.

 

Ortopedyczne materiały włókiennicze 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3.

 

Rozkrój i formowanie materiałów włókienniczych  

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4.

 

Zastosowanie materiałów włókienniczych w konstrukcji przedmiotów 
ortopedycznych 

22 

5.4.1. Ćwiczenia 

22 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.

 

Literatura 

39 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  3 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik ortopeda.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  programu  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest 

Poradnik dla ucznia.  Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów jak korzystać z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały.  Podczas 

realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie  uwagi  na  następujące 
elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  czy  uczeń  jest  przygotowany  do  wykonania 
ć

wiczeń. W zaleŜności od tematu moŜna zalecić uczniom samodzielne odpowiedzenie na 

pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, podczas dyskusji opracowanie odpowiedzi na 
pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  poniewaŜ  nauczyciel  kierując  dyskusją  moŜe 
uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Prowadzący  moŜe  równieŜ 
zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie  odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  potwierdzić  lub 
zaprzeczyć  opanowanie  określonego  zakresu  materiału.  Nauczyciel  powinien  sprawdzić 
czy  wystąpiły  braki  w  opanowaniu  materiału  i  określić  ich  przyczyny.  Potwierdzenie 
przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  moŜe  stanowić  podstawę  dla 
nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel 
realizując  program  jednostki  modułowej  powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje 
ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy moŜe lepiej radzi sobie 
z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
materiału  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  program  jednostki  modułowej.  KaŜdemu  zadaniu  testu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  4 

przypisano  określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena 
końcowa  uzaleŜniona  jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować 
test  według  własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać, 
Ŝ

eby  tak  przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze 

wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  5 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[13].Z1 

Podstawy wytwarzania przedmiotów 

ortopedycznych 

322[13].Z1.03 

UŜytkowanie urządzeń 

elektrycznych 
i sterowanych 

automatycznie 

322[13].Z1.01  

Poslugiwanie się  

dokumentacją techniczną 

322[13].Z1.02 

Wykonywanie obróbki 
ręcznej i mechanicznej 

materiałów 

322[13].Z1.04 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych 

z materiałów metalowych 

322[13].Z1.07 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych 

z materiałów włókienniczych 

322[13].Z1.05 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych 

z drewna 

322[13].Z1.08 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych 

ze skóry 

322[13].Z1.06 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych 

z tworzyw sztucznych 

322[13].Z1.09 

Wykonywanie odlewów 

gipsowych w technice 

ortopedycznej 

322[13].Z1.10 

Dobieranie konstrukcji 

mieszanych w protetyce 

ortopedycznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  6 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE   

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

wykonywać obróbkę ręczną i mechaniczną materiałów, 

 

obsługiwać urządzenia elektryczne i sterowane automatycznie,  

 

przestrzegać podstawowe przepisy bhp, 

 

określać płaszczyzny i linie ciała, 

 

określać prawidłową postawę ciała, 

 

przedstawiać dysfunkcje w zakresie układu narządów ruchu, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  7 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować surowce włókiennicze, 

 

sklasyfikować surowce włókiennicze, 

 

wyjaśnić sposoby otrzymywania przędzy, 

 

wyjaśnić technologię tkactwa i dziewiarstwa, 

 

scharakteryzować podstawowe typy tkanin, 

 

scharakteryzować ortopedyczne materiały włókiennicze, 

 

obsłuŜyć maszyny, narzędzia i przybory do obróbki materiałów włókienniczych, 

 

wyjaśnić zasady modelowania form płaskich i przestrzennych, 

 

dokonać rozkroju materiałów włókienniczych, 

 

wykonać modelowanie przestrzenne, 

 

wyjaśnić zasady wykonywania form samomodelujących, 

 

zastosować  materiały  samomodelujące  w  rozwiązaniach  konstrukcyjnych  przedmiotów 
ortopedycznych, 

 

zastosować róŜne techniki łączenia materiałów włókienniczych, 

 

zastosować materiały włókiennicze w konstrukcji przedmiotów ortopedycznych i sprzętu 
rehabilitacyjnego, 

 

magazynować materiały i gotowe wyroby włókiennicze, 

 

scharakteryzować materiały sztywniejące, 

 

wykonać  pracę  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciwpoŜarowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  8 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca: 

......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Technik ortopeda 322[13] 

Moduł: 

Podstawy  wytwarzania  przedmiotów  ortopedycznych 
322[13].Z1. 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych 
z materiałów włókienniczych 322[13].Z1.07 

Temat: Wykonanie elementów gorsetu Jewetta z materiałów włókienniczych. 

Cel  ogólny:  Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych  z  materiałów 

włókienniczych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować ortopedyczne materiały włókiennicze, 

 

dobrać materiały włókiennicze do wykonania elementów gorsetu Jewetta, 

 

wykonać obszycie elementów gorsetu materiałami włókienniczymi, 

 

zastosować techniki łączenia materiałów włókienniczych.  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole,  

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego 

 
Formy organizacyjne 

 

zajęcia odbywają się w pracowni krawieckiej, 

 

uczniowie pracują w czteroosobowych zespołach.  

 
Czas: 
3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne 

 

zestawy ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

plansze  i  tablice  poglądowe  (proponuje  się:  plansza  anatomiczna  człowieka,  plansza 
gorsetu  Jewetta,  tablica  zdejmowania  miar  –  linie,  obwody  i  szerokości  ciała,  tablica 
rodzajów szwów),  

 

manekin,  

 

stanowisko do rozkroju materiałów (stół), 

 

stanowisko do szycia,  

 

papier pakowy, ołówek, gumka,  

 

pytania prowadzące.  

 
Uczestnicy 

 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  9 

Zadania dla ucznia  

Wykonaj z ortopedycznych materiałów włókienniczych elementy gorsetu Jewetta.  

 
Przebieg zajęć.  
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.  

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły.  

 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I – Informacje  
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakie tkaniny uŜywane są wytwórstwie ortopedycznym? 

2.

 

Jakie są sposoby łączenia tkanin? 

3.

 

Jak wykonywać formy (szablony) krawieckie? 

4.

 

Według jakich kryteriów dobiera się materiały włókiennicze do wykonania przedmiotów 
ortopedycznych? 

5.

 

Jak dokonać rozkroju materiału? 

6.

 

Co to jest rysunek rozłoŜeniowy przedmiotu ortopedycznego? 

7.

 

Co nazywany montaŜem przedmiotu ortopedycznego? 

 
Faza II – Planowanie  
Uczniowie określają: 
1.

 

Jakich tkanin naleŜy uŜyć do wykonania elementów gorsetu Jewetta?  

2.

 

Ile tkaniny ortopedycznej naleŜy przygotować? 

3.

 

Jak dokonać rozkroju tkaniny? 

4.

 

Jakie zastosować sposoby łączenia tkanin? 

5.

 

W jakiej kolejności wykonać poszczególne elementy wyrobu? 

6.

 

Jakie maszyny, narzędzia i środki pomocnicze będą potrzebne do wykonania zadania? 

 
Faza III – Ustalenie  
1.

 

Uczniowie dobierają tkaniny do wykonania gorsetu Jewetta. 

2.

 

Uczniowie ustalają zdejmowanie miary. 

3.

 

Uczniowie ustalają sposób wykonania form płaskich elementów gorsetu Jewetta. 

4.

 

Uczniowie ustalają sposób rozkroju materiału, 

5.

 

Uczniowie ustalają sposoby łączenia materiałów włókienniczych z metalowymi. 

6.

 

Uczniowie ustalają sposób obszycia ram gorsetu materiałem włókienniczym. 

7.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 

 
Faza IV – Realizacja  
1.

 

Uczniowie zdejmują miarę z manekina. 

2.

 

Uczniowie wykonują formy płaskie elementów gorsetu Jewetta. 

3.

 

Uczniowie wykonują rozkrój materiału. 

4.

 

Uczniowie wykonują łączenie materiałów włókienniczych z ramami gorsetu. 

5.

 

Uczniowie obszywają ramy gorsetu i łączą z ramami paski łączące ramy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 10

Faza V – Sprawdzanie  
1.

 

Uczniowie sprawdzają poprawność doboru tkanin. 

2.

 

Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych form płaskich. 

3.

 

Uczniowie sprawdzają poprawność rozkroju materiału. 

4.

 

Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych połączeń i obszyć. 

 
Faza VI – Analiza końcowa 
1.

 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 11

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca: 

......................................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Technik ortopeda 322[13] 

Moduł:  

Podstawy  wytwarzania  przedmiotów  ortopedycznych 
322[13].Z1. 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych 
z materiałów włókienniczych 322[13].Z1.07 

Temat: Wykonanie sznurówki półgorsetowej wg Hohmanna. 

Cel  ogólny:  Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych  z  materiałów 

włókienniczych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać materiały włókiennicze do wykonania sznurówki półgorsetowej wg Hohmanna, 

 

zdjąć miary niezbędne do wykonania sznurówki, 

 

przygotować formy (wzorniki) do rozkroju materiału, 

 

obsłuŜyć maszyny , narzędzia i przybory do obróbki materiałów włókienniczych,  

 

dobrać materiały niezbędne do wykonania sznurówki, 

 

wykonać rozkrój materiału wg. formy, 

 

połączyć poszczególne części wyrobu za pomocą szwów, 

 

wszyć elementy usztywniające, 

 

wykonać zapięcie na sznurowanie. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole,  

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne 

 

zajęcia odbywają się w pracowni zajęć praktycznych: krawieckiej, 

 

uczniowie pracują w czteroosobowych zespołach.  

 
Czas 6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne 

 

zestawy ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

 

plansze  i  tablice  poglądowe  (proponuje  się:  plansza  anatomiczna  człowieka,  plansza 
sznurówki  ortopedycznej,  tablica  zdejmowania  miar  –  linie,  obwody  i  szerokości  ciała, 
tablica rodzajów szwów),  

 

manekin, wzorniki, 

 

stanowisko do rozkroju materiałów, 

 

maszyny do szycia,  

 

papier pakowy, ołówek, gumka, liniał, miarka krawiecka, 

 
Uczestnicy 

 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 12

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragmenty 

materiału nauczania dotyczące: 

 

rodzajów ortopedycznych materiałów włókienniczych, 

 

maszyn, narzędzi i przyborów do obróbki materiałów włókienniczych,  

 

obsługi  maszyny  do  szycia  (zalecenia  producenta)  załączoną  na  kaŜdym  stanowisku 
pracy przy maszynie do szycia,  

 

łączenia materiałów włókienniczych, 

 

zdejmowania miar,  

 

przygotowania form, 

 

rozkroju materiału według form (wzorników), 

 

modelowania przestrzennego.  

 
Faza 1

 

 

czynności organizacyjno – przygotowawcze, 

 

instruktaŜ wstępny: 

−−−−

 

sprawdzenie merytoryczne przygotowania uczących się, 

−−−−

 

podanie tematu i celu zajęć, 

−−−−

 

dokonanie podbudowy teoretycznej działań praktycznych, 

−−−−

 

opis sposobu wykonania sznurówki, 

−−−−

 

zaznajomienie z maszynami, narzędziami i przyrządami, 

−−−−

 

pokaz czynności praktycznych przez nauczyciela, 

−−−−

 

sprawdzenie stopnia zrozumienia przez uczniów celu, zadań, sposobu pracy, 

−−−−

 

uświadomienie przepisów bhp, 

−−−−

 

ostrzeŜenie przed najczęściej występującymi błędami przy wykonywaniu sznurówek,  

 
Faza 2 

 

rozdanie zadań szkoleniowo-produkcyjnych: 

−−−−

 

przydział prac,  

−−−−

 

przydział stanowisk pracy,  

−−−−

 

określenie jakościowych i ilościowych kryteriów oceny za wykonaną pracę) 

 

instruktaŜ bieŜący: 

−−−−

 

obchód  I:  organizacja  stanowisk  pracy,  stan  maszyn  i  narzędzi,  stan  gotowości  do 
rozpoczęcia pracy, wydanie zgody na rozpoczęcie pracy, 

−−−−

 

obchód  II:  prawidłowość  sposobów  wykonywania  pracy,  przestrzeganie  przepisów 
bhp,  znajomość  wykorzystywanej  dokumentacji  technicznej,  korygowanie  błędów 
popełnianych przez uczniów, 

−−−−

 

obchód III: bieŜąca kontrola jakości wykonywanej pracy, 

−−−−

 

obchód  IV:  końcowy  stan  zaawansowania  pracy  uczniów,  orientacja  co  do 
wystawienia  ocen,  wyraŜenie  zgody  na  zakończenie  pracy  i  przygotowanie  się  do 
zdania i oceny pracy. 

 
Faza 3 

 

odbiór i ocena prac szkoleniowo-produkcyjnych: 

−−−−

 

przygotowanie się ucznia do oceny, 

−−−−

 

dokonanie ostatecznej kontroli wykonanych prac, 

−−−−

 

wystawienie uczniowi oceny za wykonaną pracę. 

 

instruktaŜ końcowy: 

−−−−

 

ogólna ocena wykonanej przez uczniów pracy, 

−−−−

 

szczegółowa ocena najlepszych i najgorszych prac z podaniem uzasadnienia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 13

−−−−

 

ocena  zachowań  uczniów  podczas  wykonywania  pracy  oraz  przestrzegania 
przepisów bhp, 

−−−−

 

szczegółowa ocena zachowań przykładnych i nagannych, 

−−−−

 

zapowiedź następnej tematyki zajęć. 

 

czynności organizacyjno-porządkowe kończące zajęcia: 

−−−−

 

wyłączenie maszyn i urządzeń, właściwe ich zabezpieczenie, 

−−−−

 

uporządkowanie narzędzi i stanowisk pracy, 

−−−−

 

zebranie prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 14

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. 

Surowce włókiennicze. Sposoby otrzymywania przędzy 

 
5. 1.1.
  Ćwiczenia  

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporządź  wykaz  naturalnych  surowców  i  głównych  wyrobów  włókienniczych.  Dokonaj 

ich charakterystyki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikację  surowców  i  wyrobów 
włókienniczych i ich zastosowanie w technice ortopedycznej. 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  surowców  i  wyrobów 
włókienniczych, 

2)

 

sporządzić wykaz naturalnych surowców włókienniczych,  

3)

 

scharakteryzować poszczególne surowce. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj podziału materiałów włókienniczych. Scharakteryzuj tkaniny. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikację  surowców  i  wyrobów 
włókienniczych i ich zastosowanie w technice ortopedycznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  postaci  uŜytkowych 
materiałów włókienniczych, 

2)

 

sporządzić wykaz postaci uŜytkowych materiałów włókienniczych,  

3)

 

scharakteryzować poszczególne tkaniny, 

4)

 

określić przydatność tkanin w produkcji przedmiotów ortopedycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

tekstu przewodniego 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 16

5.2. 

Ortopedyczne materiały włókiennicze

  

 
5.2.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Opracuj  wykaz  materiałów  włókienniczych,  z  których  mogą  być  wykonane  pasy 

lędźwiowo-krzyŜowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikację  surowców  i  wyrobów 
włókienniczych i ich zastosowanie w technice ortopedycznej. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat materiałów włókienniczych 
wykorzystywanych do produkcji przedmiotów ortopedycznych, 

2)

 

sporządzić listę materiałów z których mogą być wykonywane pasy lędźwiowo-krzyŜowe, 

3)

 

określić zalety i wady poszczególnych materiałów włókienniczych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj standard wyposaŜenia pracowni krawieckiej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  maszyny  i  narzędzia  uŜywane  do 
wyrobu elementów włókienniczych przedmiotów ortopedycznych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  maszyn,  urządzeń 
i przyborów  do  obróbki  materiałów  włókienniczych  wykorzystywanych  do  produkcji 
przedmiotów ortopedycznych, 

2)

 

opracować wykaz maszyn, urządzeń i przyborów do obróbki materiałów włókienniczych, 
w które powinna być wyposaŜona pracownia krawiecka, 

3)

 

określić przeznaczenie poszczególnych elementów wyposaŜenia pracowni. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 17

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 18

5.3. 

Rozkrój i formowanie materiałów włókienniczych

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  wykaz  sprzętu,  przyrządów  i  narzędzi  niezbędnych  do  wykonania  rozkroju 

materiałów włókienniczych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  maszyny  i  narzędzia  uŜywane  do 
wyrobu elementów włókienniczych przedmiotów ortopedycznych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  sprzęt,  narzędzia 
i przyrządów  niezbędny  do  wykonania  rozkroju  i  modelowania  materiałów 
włókienniczych, 

2)

 

sporządzić  wykaz  sprzętu,  przyrządów  i  narzędzi  niezbędnych  do  wykonania  rozkroju 
materiałów włókienniczych, 

3)

 

określić przeznaczenie sprzętu, przyrządów i narzędzi do wykonania rozkroju materiałów 
włókienniczych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj formę płaską do rozkroju materiałów na sznurówkę półgorsetową wg Hohmana. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na rozkrój materiałów włókienniczych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  modelowania  form 
płaskich i przestrzennych oraz zasad zdejmowania miar,  

2)

 

zdjąć miarę na manekinie lub odlewie gipsowym, 

3)

 

zapisać pomiary na papierze, 

4)

 

wykonać kontury formy płaskiej na papierze, 

5)

 

wyciąć formy sznurówki półgorsetowej wg Hohmana. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 19

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

arkusze papieru, 

 

ołówek, gumka, noŜyce, 

 

stół krawiecki do rozkroju materiału, 

 

manekin lub odlew gipsowy, 

 

miarka krawiecka, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj rozkrój materiałów włókienniczych do wykonania sznurówki półgorsetowej wg 

Hohmana na podstawie przygotowanej formy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na rozkrój materiałów włókienniczych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  rozkroju  materiałów 
włókienniczych, 

2)

 

dokonać analizy form płaskich wykonanych na papierze, 

3)

 

dobrać rodzaj materiału włókienniczego niezbędnego do wykonania sznurówki,  

4)

 

upiąć formę na materiale rozłoŜonym, 

5)

 

wyciąć poszczególne elementy sznurówki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

noŜyce, 

 

stół krawiecki do rozkroju materiału, 

 

miarka krawiecka, 

 

materiał włókienniczy na sznurówkę, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  modelowanie  przestrzenne  na  manekinie  do  wykonania  sznurówki 

półgorsetowej wg Hohmana. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 20

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  rozkrój  i  formowanie  materiałów 
włókienniczych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  zasad  modelowania 
przestrzennego, 

2)

 

dokonać analizy form płaskich wykonanych na papierze, 

3)

 

dobrać rodzaj materiału włókienniczego niezbędnego do wykonania sznurówki,  

4)

 

upiąć kawałki tkaniny na manekinie i dopasować do powierzchni modelu, 

5)

 

spiąć lub sfastrygować poszczególne wykroje, zdjąć z manekina, 

6)

 

wyrównać brzegi uzyskanych wykrojów, przyciąć zbywające fragmenty, 

7)

 

sprawdzić z wymiarami i przygotować do przymiarki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

manekin, 

 

noŜyce, szpilki, 

 

stół krawiecki do rozkroju materiału, 

 

miarka krawiecka, 

 

formy płaskie sznurówki, 

 

schematy sznurówki, 

 

materiał włókienniczy na sznurówkę, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  szycie  maszynowe  materiału  włókienniczego  przeznaczonego  na  wykonanie 

sznurówki ortopedycznej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  rozkrój,  formowanie  i  szycie 
materiałów włókienniczych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  łączenia  materiałów 
włókienniczych, 

2)

 

przygotować materiał do połączenia, 

3)

 

wybrać rodzaj szwów maszynowych, którymi połączysz materiał, 

4)

 

przygotować maszynę do szycia, 

5)

 

wykonać szycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 21

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wyposaŜenie pracowni krawieckiej (stoły do prac krawieckich, maszyny do szycia), 

 

próbki  materiałów  włókienniczych  (płótno,  bawełna,  tkanina  gorsetowa,  atłas,  taśmy 
wykończeniowe, guma, o róŜnej szerokości, filc.), 

 

stanowisko do prasowania (stół do prasowania, Ŝelazko), 

 

tablica poglądowa - rodzaje szwów,  

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 22

5.4. 

Zastosowanie  materiałów  włókienniczych  w  konstrukcjach 
przedmiotów ortopedycznych

 

 
5.4.1.  Ćwiczenia  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj elementy gorsetu Jewetta z materiałów włókienniczych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  rozkrój  i  formowanie  materiałów 
włókienniczych do wykonania gorsetu Jewetta. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać rysunek rozłoŜeniowy gorsetu Jewetta, 

2)

 

odszukać opis wykonania gorsetu Jewetta, 

3)

 

dobrać materiały włókiennicze do pokrycia części metalowych gorsetu, 

4)

 

wyciąć  odpowiedniej  wielkości  elementy  (wraz  z  zapasem),  które  posłuŜą  do 
zabezpieczenia pelot i obszycia metalowej ramy gorsetu, 

5)

 

połączyć materiały włókiennicze z częściami metalowymi gorsetu za pomocą kleju, 

6)

 

obszyć ramy gorsetu Jewetta przygotowanym materiałem, 

7)

 

przygotować paski do połączenia obu ram, 

8)

 

połączyć paski z ramą gorsetu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

maszyna do szycia, 

 

materiał włókienniczy, 

 

elementy metalowe gorsetu Jewetta, 

 

nici, igły, noŜyczki, klej, 

 

plansze gorsetu Jewetta, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj  z  lekkiej,  bawełnianej  gumy  ortopedycznej  niską  sznurówkę  ortopedyczną 

wzmacniającą  odcinek  lędźwiowo-krzyŜowy  kręgosłupa,  wyposaŜoną  w  komplet 
elastycznych stalek ortopedycznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  rozkrój,  formowanie  i  wykonanie 
sznurówki ortopedycznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 23

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  ortopedycznych 
materiałów włókienniczych i konstrukcji sznurówek ortopedycznych, 

2)

 

wykonać formy płaskie sznurówki, 

3)

 

przygotować bawełnianą gumę ortopedyczną, pas VELCRO, stalki ortopedyczne, piankę 
poliuretanową, dzianinę welurową.  

4)

 

wyciąć odpowiedniej wielkości części sznurówki, 

5)

 

umocować stalki do sznurówki za pomocą taśmy, 

6)

 

przygotować pelotę lędźwiowo-krzyŜową i połączyć ze sznurówką 

7)

 

połączyć poszczególne części sznurówki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

maszyna do szycia, 

 

materiały włókiennicze, 

 

elastyczne stalki ortopedyczne, 

 

nici, igły, noŜyczki, klej, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 24

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego   

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  elementów 
przedmiotów ortopedycznych z materiałów włókienniczych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17 i 18 są z poziomu podstawowego 

−−−−

 

zadania 11, 16, 19 i 20 są z poziomu ponadpodstawowego.  

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje jeden punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów.  
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

−−−−

 

dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego 

−−−−

 

dostateczny za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego 

−−−−

 

dobry za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego 

−−−−

 

bardzo  dobry  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. d, 4. d, 5. a, 6. a, 7. b, 8. a, 9. a, 10. d, 11. a, 
12. 
b, 13. b, 14. c, 15. a, 16. b, 17. b, 18. c, 19. c, 20. c. 
 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić definicję przetwórstwa 
surowców włókienniczych 

Rozpoznać włókna naturalne 

Rozpoznać cechy przędzy 

Określić podstawowe sploty tkanin 

Scharakteryzować ortopedyczne 
materiały włókiennicze 

Dokonać rozkroju materiału 

Wykonać formy płaskie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 25

Wykonać modelowanie przestrzenne 

Zastosować materiały samomodelujące 

10 

Zastosować techniki łączenia 
materiałów włókienniczych 

11 

Scharakteryzować podstawowe typy 
tkanin 

PP 

12  Określić elementy gorsetu Jewetta 

13 

Zastosować materiały włókiennicze do 
wykonania gorsetu Jewetta 

14 

Zastosować materiały włókiennicze 
w konstrukcji przedmiotów 
ortopedycznych 

15  Zmagazynować materiały włókiennicze 

16 

Zastosować maszyny i urządzenia do 
obróbki tkanin 

PP 

17 

Wykonać pracę zgodnie z przepisami 
bhp 

18  Łączyć tkaniny z innymi materiałami  

19  Przygotować formy płaskie 

PP 

20  Dobierać materiały włókiennicze 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 26

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 

1.

 

Przetwórstwo surowców włókienniczych obejmuje głównie 
a)

 

moczenie, tkactwo, przędzalnictwo, wykańczalnictwo włókiennicze. 

b)

 

przędzalnictwo, tkactwo, dziewiarstwo, wykańczalnictwo włókiennicze. 

c)

 

tkactwo, bielenie, dziewiarstwo, przędzalnictwo. 

d)

 

dziewiarstwo, bieliźniarstwo, wykańczalnictwo włókiennicze, przędzalnictwo. 

 
2.

 

Włóknami naturalnymi są 
a)

 

len, jedwab naturalny, bawełna. 

b)

 

wełna, len, włókna celulozowe, bawełna. 

c)

 

włókna wiskozowe, len, bawełna, jedwab naturalny. 

d)

 

len, wełna, bawełna, włókna syntetyczne. 

 
3.

 

Wskaźniki stosowane do oceny przędzy 
a)

 

grubość, skręt, sztywność, gładkość, równomierność. 

b)

 

grubość, skręt, gładkość, spręŜystość, równomierność. 

c)

 

gładkość, spręŜystość, równomierność, elastyczność, skręt. 

d)

 

skręt, grubość, równomierność, spręŜystość, miękkość. 

 
4.

 

Zasadniczymi splotami tkackimi są 
a)

 

płócienny, ryps, skośny. 

b)

 

płócienny, skośny, rządkowy, atłasowy. 

c)

 

płócienny, satynowy, skośny. 

d)

 

płócienny, skośny, atłasowy. 

5.

 

Do wyrobów ortopedycznych stosowane są następujące tkaniny 
a)

 

surówka, płótno, kałmuk, zamsz. 

b)

 

płótno, surówka, wełna, zamsz. 

c)

 

zamsz, kałmuk, len, płótno. 

d)

 

len, surówka, wełna, kałmuk. 

 

6.

 

Rozkrojem materiału nazywamy 
a)

 

zespół  czynności  technologicznych,  mających  na  celu  podział  materiałów  płaskich 
na części o określonych konturach i wymiarach. 

b)

 

zespół  czynności  technologicznych  mających  na  celu  podział  materiałów  na  części 
określonych konturów. 

c)

 

zespół czynności technologicznych mających na celu podział materiału i zszycie. 

d)

 

zespół  czynności  technologicznych  mających  na  celu  podział  materiałów  na  części 
i połączenie tych części poprzez krojenie. 

 
7.

 

Do wykonania form płaskich, do rozkroju materiału potrzebujesz 
a)

 

noŜyczki, papier, igły, maszynę do szycia. 

b)

 

noŜyczki, papier, ołówek, centymetr krawiecki, stół krawiecki. 

c)

 

noŜyczki, materiał włókienniczy, maszyna do szycia, kreda. 

d)

 

noŜyczki, papier, ołówek, materiał włókienniczy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 28

8.

 

Masz  wykonać  gorset  i  musisz  wykonać  modelowanie  przestrzenne,  aby  gorset  był 
dobrze dopasowany i funkcjonalny. Do wykonania modelowania będą Ci potrzebne 
a)

 

manekin, formy płaskie (szablony), szpilki, noŜyczki, ołówek. 

b)

 

manekin, materiał włókienniczy, igły, nici, noŜyczki. 

c)

 

manekin, igły, noŜyce, papier, ołówek. 

d)

 

manekin, centymetr, noŜyce, materiały włókiennicze. 

 

9.

 

Przedmiot  ortopedyczny  musi  być  w  pełni  funkcjonalny,  bardzo  dobrze  dopasowany. 
W tym celu stosujemy materiały samomodelujące, takie jak 
a)

 

taśmy gumowe, płaty tkaniny gumowej, taśmy sznurowania, wstawki elastyczne. 

b)

 

taśmy gumowe, filc, zamsz, skóra. 

c)

 

płaty tkaniny gumowej, filc, skórę, wstawki elastyczne. 

d)

 

taśmy gumowe, bawełnę, filc, skórę. 

 
10.

 

Materiały włókiennicze łączymy następującymi sposobami 
a)

 

szycie, klejenie, zgrzewanie. 

b)

 

krojenie, nitowanie, zgrzewanie. 

c)

 

szycie, klejenie na zakładki. 

d)

 

szycie, klejenie, nitowanie. 

 
11.

 

Materiał  termoregulacyjny,  stosowany  do  wyrobu  przedmiotów  ortopedycznych, 
oprócz, swojej  funkcji  korekcyjnej  i  stabilizującej  ma  za  zadanie  utrzymanie  stałej 
temperatury w zmiennych warunkach mikroklimatu. Działanie to polega na 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 29

12.

 

Gorset Jewetta składa się z następujących elementów 
a)

 

rama przednia i tylna, dwie peloty, ramy boczne. 

b)

 

rama przednia i tylna, paski łączące ramy, dwie peloty. 

c)

 

rama przednia, paski łączące ramę, dwie peloty. 

d)

 

dwie peloty, rama przednia, rama tylna, pasek okręŜny.  

 
13.

 

Podstawowymi materiałami włókienniczymi do wykonania gorsetu Jewetta są 
a)

 

skóra, derma, flanela, nici. 

b)

 

skóra, bawełna, derma, nici. 

c)

 

derma, flanela, filc, nici. 

d)

 

skóra, filc, nici, derma. 

 

14.

 

Do wytwarzania pasów przepuklinowych moŜna zastosować 
a)

 

dzianinę. 

b)

 

jedwab gorsetowy. 

c)

 

zamsz bawełniany. 

d)

 

pończochy typu DAW. 

 
15.

 

Materiały włókiennicze naleŜy przechowywać w pomieszczeniu charakteryzującym się 
a)

 

odpowiednią temperaturą i wilgotnością. 

b)

 

kontrolowana temperaturą i ciśnieniem. 

c)

 

podwyŜszoną temperaturą i ciśnieniem. 

d)

 

kontrolowaną temperatura lub wilgotnością.  

 

16.

 

Do  obróbki  tkanin  ortopedycznych  stosuje  się  róŜne  maszyny  i  urządzenia.  NaleŜą  do 
nich 
a)

 

maszyny szyjące i wycinarki mechaniczne. 

b)

 

dziergarki i zacięgarki. 

c)

 

krajarki krawieckie i przebijarki.  

d)

 

przeszywarki i zgrzewarki.  

 

17.

 

Uczeń  stwierdzając  zakłócenia  w  pracy  maszyny  do  szycia  powinien  w  pierwszej 
kolejności 
a)

 

próbować naprawić maszynę. 

b)

 

zawiadomić o awarii nauczyciela. 

c)

 

wyłączyć maszynę z zasilania energią elektryczną. 

d)

 

włączyć i ponownie uruchomić maszynę. 

 
18.

 

Wykonując  elementy  z  materiałów  włókienniczych  w  gorsecie  Jewetta  naleŜy  połączyć 
tkaninę ze skórą 
a)

 

za pomocą klejenia. 

b)

 

na zakładkę. 

c)

 

za pomocą szwu – ścieg prosty. 

d)

 

za pomocą śrub. 

 

19.

 

Rysunek rozłoŜeniowy przedmiotu ortopedycznego jest to 
a)

 

rzut z przodu gorsetu. 

b)

 

rzut z góry gorsetu. 

c)

 

rozrysowanie kaŜdego elementu oddzielnie. 

d)

 

rozrysowanie elementów połączonych ze sobą. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 30

20.

 

Peloty  w  gorsecie  Jewetta  wykonane  są  ze  stali.  NaleŜy  je  obszyć  materiałem 
włókienniczym i do tego uŜyjesz 
a)

 

flicu. 

b)

 

dzianiny. 

c)

 

miękkiej pianki oblepionej flanelą. 

d)

 

pasmanterii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 31

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych  z  materiałów 
włókienniczych

  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 32

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  elementów 
przedmiotów ortopedycznych z materiałów włókienniczych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

−−−−

 

zadania 1, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego 

−−−−

 

zadania są 2, 3, 7, 10 z poziomu ponadpodstawowego.  

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje jeden punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów.  
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

−−−−

 

dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego 

−−−−

 

dostateczny za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego 

−−−−

 

dobry za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego 

−−−−

 

bardzo  dobry  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. b, 4. c, 5. c, 6. d, 7. a, 8. c, 9. b, 10. a, 11. b, 
12. 
a, 13. a, 14. c, 15. c, 16. d, 17. b. 18. a, 19. b, 20. d. 
 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić rodzaj włókien 

Określić sposoby otrzymywania 
materiałów włókienniczych 

PP 

Wskazać zastosowanie maszyn 
dziewiarskich 

PP 

Zidentyfikować terminy z zakresu 
tkactwa 

RozróŜniać rodzaje formowania 
materiałów włókienniczych 

Nazwać sposób łączenia materiałów 
włókienniczych 

Wyjaśnić sposób łączenia materiałów 
włókienniczych 

PP 

RozróŜnić etapy procesu 
technologicznego materiałów 
włókienniczych 

RozróŜnić rodzaj procesu 
technologicznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 33

10 

RozróŜnić rodzaje splotów tkackich 

PP 

11 

RozróŜnić materiały włókiennicze 

12 

RozróŜniać maszyny do obróbki tkanin 
ortopedycznych 

13 

RozróŜnić rodzaje wymiarów 

14 

Opisać miejsce przechowywania 
materiałów włókienniczych 

15 

Przygotować formy płaskie  

16 

Wykonać modelowanie przestrzenne 

17 

Wskazać zastosowanie materiałów 
włókienniczych 

18 

Zidentyfikować materiały włókiennicze 

19 

Wskazać skutki nieprawidłowego 
przechowywania materiałów 
włókienniczych 

20 

Przestrzegać zasad bezpieczeństwa 
i higieny pracy 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 34

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 
1.

 

Wełna uzyskiwana z odpadów włókienniczych to wełna 
a)

 

zgrzebna. 

b)

 

czesankowa. 

c)

 

gruba. 

d)

 

ponowna. 

 
2.

 

Parowanie, suszenie, rozmotywanie są to etapy obróbki 
a)

 

jedwabiu. 

b)

 

wełny  

c)

 

włókien syntetycznych. 

d)

 

wiskozy. 

 
3.

 

Do produkcji wyrobów dzianych słuŜą maszyny dziewiarskie. Osnowarki to maszyny do 
wyrobu: 
a)

 

pończoch, węŜy. 

b)

 

materiałów wielonitkowych. 

c)

 

materiałów jednonitkowych. 

d)

 

wszystkich wymienionych. 

 
4.

 

Porządek ułoŜenia oczek w dzianinie uwarunkowany określonym rodzajem maszyny tzn. 
układ oczek utworzony przez jedną lub więcej nitek to 
a)

 

ś

cieg. 

b)

 

wzór. 

c)

 

splot. 

d)

 

rząd. 

 
5.

 

Modelowanie bezpośrednio na pozytywie gipsowym lub modelu kikuta to modelowanie 
a)

 

jednowymiarowe. 

b)

 

powierzchniowe. 

c)

 

przestrzenne. 

d)

 

płaskie. 

 
6.

 

Najbardziej  rozpowszechnionym  sposobem  łączenia  materiałów  w  włókienniczych 
w technice ortopedycznej jest 
a)

 

klejene. 

b)

 

zgrzewanie. 

c)

 

zszywanie ręczne. 

d)

 

zszywanie maszynowe. 

 
7.

 

Grube filce bite lub filce blokowe łączy się za pomocą 
a)

 

klejenia powierzchniowego. 

b)

 

szycia maszynowego. 

c)

 

szycia ręcznego. 

d)

 

nitowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 36

8.

 

Zespół  czynności  technologicznych,  mający  na  celu  podział  materiałów  płaskich  na 
części o określonych kształtach i wymiarach nazywamy 

a)

 

modelowaniem przestrzennym. 

b)

 

wycinaniem. 

c)

 

rozkrójem. 

d)

 

formowaniem. 

 
9.

 

Produkcję  z  luźnych  włókien  naturalnych  lub  sztucznych  nici  o  znacznej  długości, 
określonym skręcie i odpowiedniej odporności na rozrywanie nazywamy 
a)

 

dzianiem. 

b)

 

przędzeniem. 

c)

 

tkaniem. 

d)

 

mizdrowaniem. 

 
10.

 

Splotem, w którym kaŜda nitka osnowy pokrywa, co druga nitkę wątku i odwrotnie jest 
to splot 
a)

 

płócienny. 

b)

 

atłasowy. 

c)

 

skośny. 

d)

 

rządkowy. 

 
11.

 

Pończochy kikutowe naleŜą do 
a)

 

włóknin ortopedycznych. 

b)

 

dzianin ortopedycznych. 

c)

 

pasmanterii ortopedycznej. 

d)

 

tkanin ortopedycznych. 

 
12.

 

Do obróbki materiałów włókienniczych stosuje się maszyny 
a)

 

dziergarki , krajarki, wycinarki. 

b)

 

krajarki, wycinarki, ścieniarki. 

c)

 

dwojarki, ścieniarki, krajarki. 

d)

 

wycinarki, krajarki, formowarki. 

 
13.

 

Wzorniki indywidualne oparte są na wymiarach zdjętych z ciała pacjenta. Do wymiarów 
zasadniczych naleŜy 
a)

 

szerokość. 

b)

 

długość boku. 

c)

 

głębokość podcięcia. 

d)

 

głębokość zaszewki. 

 
14.

 

Składowanie wyrobów włókienniczych moŜe mieć miejsce w 
a)

 

miejscach suchych i chłodnych. 

b)

 

miejscach wilgotnych i ciepłych. 

c)

 

miejscach wilgotnych o niskiej temperaturze . 

d)

 

miejscach suchych o temperaturze pokojowej.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 37

15.

 

Masz  wykonać  rysunek  rozłoŜeniowy  wykonywanej  sznurówki  ortopedycznej.  Na 
rysunku umieścisz 
a)

 

ogólny widok sznurówki w rzucie z przodu. 

b)

 

ogólny widok sznurówki w rzucie z przodu i z tyłu. 

c)

 

wszystkie elementy połączone ze sobą. 

d)

 

kaŜdy element sznurówki oddzielnie. 

 
16.

 

Modelowanie przestrzenne materiałów włókienniczych rozpoczniesz od 
a)

 

wycięcia tkaniny.  

b)

 

przypięcia tkaniny do pozytywu. 

c)

 

dopasowania tkaniny do formy. 

d)

 

zaznaczenia linii pionowych i poziomych na pozytywie. 

 

17.

 

W konstrukcjach szkieletowych materiały włókiennicze słuŜą przede wszystkim do 
a)

 

pokrywania powierzchni szyn od strony zewnętrznej.

 

b)

 

wyścielania powierzchni szyn od strony wewnętrznych. 

c)

 

wzmacniania konstrukcji szkieletowej. 

d)

 

poprawiania estetyki konstrukcji. 

 
18.

 

Nowoczesnym materiałem syntetycznym zastępującym materiały włókiennicze jest 
a)

 

neopren. 

b)

 

moleskin. 

c)

 

multon. 

d)

 

wiskoza. 

 
19.

 

Przechowywanie wilgotnych materiałów bawełnianych moŜe spowodować 
a)

 

wydzielanie się substancji trujących. 

b)

 

samozapłon. 

c)

 

stwardnienie surowca. 

d)

 

odbarwienie surowca. 

 
20.

 

Osoba  pracująca  przy  maszynie  do  krojenia  materiałów  włókienniczych  w  razie 
stwierdzenia zakłóceń w pracy maszyny powinna 
a)

 

wyłączyć maszynę i ponownie ją uruchomić. 

b)

 

wyłączyć maszynę i próbować usunąć awarię. 

c)

 

wyłączyć maszynę z zasilania elektrycznego. 

d)

 

wyłączyć maszynę i powiadomić bezpośredniego przełoŜonego o awarii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 38

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych  z  materiałów 
włókienniczych

  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 39

 

6.

 

LITERATURA  

 

 

1.

 

Dretkiewicz–Więch J.: Materiałoznawstwo. OBRPN i SSz, Warszawa 1993 

2.

 

Marciniak W., Szulc A.: Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa 2004 

3.

 

Myśliborski T.: Zaopatrzenie ortopedyczne. PZWL, Warszawa 1985 

4.

 

Plewiński Z.: Materiałoznawstwo włókiennicze. WSiP, Warszawa 1972 

5.

 

Prosnak  M.:  Podstawy  protetyki  ortopedycznej  (materiały  pomocnicze).  Centrum 
Metodyczne  Dosknalenia  nauczycieli  Średniego  Szkolnictwa  Medycznego,  Warszawa 
1987 

6.

 

Prosnak 

M.: 

Podstawy 

technologii 

ortopedycznej 

(materiały 

pomocnicze), 

CMDNSSz.Med. Warszawa 1988 

7.

 

Przeździak B.: Zaopatrzenie rehabilitacyjne. Via Media, Gdańsk 2003 

8.

 

Katalog handlowy Ortofach, Szczecin 2005 

9.

 

Katalog handlowy Otto Bock, 2005 

10.

 

Katalog handlowy Zakłady Ortopedyczne Kraków 2002