„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Elżbieta Ambroziak
Posługiwanie się językiem obcym w działalności
reklamowej
342[01].Z3.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr Andrzej Diniejko
mgr Krystyna Kielan
Opracowanie redakcyjne:
mgr Elżbieta Ambroziak
Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 342[01].Z3.02,
„Posługiwanie si
ę
j
ę
zykiem obcym w działalno
ś
ci reklamowej”, zawartego w programie
nauczania dla zawodu technik organizacji reklamy.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
4
3.
Cele kształcenia
5
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
6
5.
Ćwiczenia
10
5.1.
Dokumentacja towarzysząca procesowi szukania pracy.
CV i list motywacyjny w języku angielskim
10
5.1.1.
Ć
wiczenia
10
5.2.
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
13
5.2.1.
Ć
wiczenia
13
5.3.
Styl formalny i nieformalny
16
5.3.1.
Ć
wiczenia
16
5.4.
Formalne
i
prawne
podstawy
prowadzenia
działalności
gospodarczej na przykładzie Wielkiej Brytanii
20
5.4.1.
Ć
wiczenia
20
5.5.
Działalność marketingowa firmy
24
5.5.1.
Ć
wiczenia
24
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
27
7.
Literatura
39
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik organizacji reklamy.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ć
wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, metody projektu, metody dramy.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Schemat układu jednostek modułowych
342[01].Z3
Język obcy zawodowy
342[01].Z3.01
Porozumiewanie się z wykorzystaniem
słownictwa ogólnego i ogólnotechnicznego
342[01].Z3.02
Posługiwanie się językiem obcym
w działalności reklamowej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
posługiwać się językiem angielskim ogólnym na poziomie B1/B2 według europejskiego
systemu opisu kształcenia językowego, co odpowiada brytyjskiemu certyfikatowi
biegłości językowej First Certificate,
–
wykonywać samodzielnie ćwiczenia gramatyczne i słownikowe,
–
systematycznie aktualizować zasób słownictwa,
–
korzystać z komputera i Internetu,
–
planować i organizować własną pracę,
–
współpracować w zespole.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
–
wyszukać ofertę pracy w języku angielskim,
–
sporządzić CV, list motywacyjny i formularz aplikacyjny,
–
zaprezentować się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej,
–
przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w imieniu firmy,
–
scharakteryzować formy działalności gospodarczej,
–
zaplanować i założyć własną działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii,
–
wziąć udział w realizowaniu działalności marketingowej firmy,
–
zastosować nowoczesne techniki reklamowe w języku angielskim.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………………
Modułowy program nauczania:
Technik organizacji reklamy 342[01]
Moduł:
Język obcy zawodowy 342[01].Z3
Jednostka modułowa:
Posługiwanie się językiem obcym w działalności
reklamowej 342[01].Z3.02
Temat: Opracowanie i umieszczenie w Internecie strony WWW prezentującej firmę
reklamową w języku angielskim.
Cel ogólny: opracowanie reklamowej strony internetowej w języku angielskim.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
opracować i umieścić w Internecie stronę WWW w języku angielskim prezentującą firmę
reklamową,
–
wyszukać w Internecie informacje w języku angielskim dla celów zawodowych,
–
komunikować się w języku angielskim przez Internet,
–
negocjować i argumentować w języku angielskim.
Metody nauczania–uczenia się: metoda projektu
Formy organizacyjne pracy uczniów: praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
stanowiska komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu
–
poradnik dla ucznia
–
słowniki
–
materiały do pisania
Uczestnicy: uczniowie 2 klasy technikum organizacji reklamy.
Zadanie dla ucznia:
Opracuj i umieść w Internecie reklamową stronę WWW w języku angielskim.
Przebieg zajęć:
Faza pierwsza
–
Nauczyciel prezentuje cel lekcji. Uczniowie w trakcie dyskusji uzgadniają zawartość
strony internetowej.
–
Uczniowie wyszukują w Internecie strony agencji reklamowych w języku angielskim,
zapisują powtarzające się nazwy zakładek, opcji i komunikatów. Dyskutują nad ich
funkcją.
–
Uczniowie ustalają zestaw informacji o firmie i jej usługach, które powinny znaleźć się
na stronie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
–
Uczniowie sporządzają w języku angielskim plan zadania oraz techniczne i merytoryczne
elementy strony internetowej.
Zakończenie zajęć
1)
Nauczyciel podsumowuje pracę, omawia błędy językowe popełnione przez uczniów.
Grupa jest dzielona na zespoły 3–4 osobowe.
Praca domowa
1)
Każdy zespół opracuje projekt strony WWW dla agencji reklamowej. Praca powinna być
zapisana na dysku komputera lub nośniku elektronicznym. Czas na wykonanie zadania –
1 tydzień.
Faza druga
1)
Nauczyciel prezentuje tablice językowe z zestawami słownictwa przydatnego w dyskusji.
2)
Zespoły prezentują swoje projekty. Wymieniają się stanowiskami analizując pracę innych
zespołów.
3)
Grupa ocenia poszczególne projekty, wskazując na dobre i złe elementy prac,
argumentując opinie.
4)
Recenzenci negocjują z autorami propozycje zmian. Ustalana jest wersja końcowa
każdego projektu
5)
Nauczyciel omawia błędy językowe popełnione przez uczniów.
Praca domowa
1)
Zespoły opracują ostateczne wersje stron. Czas na wykonanie zadania – 1 tydzień.
Faza trzecia
1)
Nauczyciel prezentuje plansze ze słownictwem i żargonem internetowym.
2)
Uczniowie w zespołach analizują materiał językowy.
3)
Uczniowie wyszukują w Internecie serwery angielskojęzyczne w celu umieszczenia na
nich stron WWW.
4)
Zespoły wykonują procedurę rejestracyjną, ewentualnie korespondują z administratorami
domen.
5)
Zespoły umieszczają strony w Internecie według instrukcji od serwera.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel ocenia efektywność wykonania zadania przez wpisanie do wyszukiwarki adresów
stron poszczególnych zespołów. Uczniowie oceniają swój wkład pracy i wyrażają opinie na
temat przydatności ćwiczenia i sposobu realizacji celów dydaktycznych przez nauczyciela
Praca domowa
Napisz sprawozdanie, w którym opiszesz:
1)
jak przebiegało wykonanie zadania,
2)
jakie trudności napotkałeś,
3)
jak rozwiązałeś problemy,
4)
przydatność takiego zadania dla praktycznego stosowania języka angielskiego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
1)
wypowiedzi ustne uczniów w trakcie podsumowania pracy,
2)
ankieta anonimowa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca:
……………………………………………..
Modułowy program nauczania:
Technik organizacji reklamy 342[01]
Moduł:
Język obcy zawodowy 342[01].Z3
Jednostka modułowa:
Posługiwanie się językiem obcym w działalności
reklamowej 342[01].Z3.02
Temat: Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej do wybranej oferty pracy.
Cel ogólny: 1. sporządzenie CV i listu motywacyjnego w języku angielskim,
2. przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi
–
znaleźć ofertę pracy w Internecie,
–
sporządzić CV i list motywacyjny,
–
wyrażać i argumentować opinie w języku angielskim,
–
zaprezentować się w rozmowie kwalifikacyjnej,
–
przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w imieniu firmy.
Metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektu,
–
metoda dramy.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
praca indywidualna, praca w parze, praca w zespole.
Środki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
wzory CV i listu motywacyjnego,
–
plansze językowe,
–
kamera wideo,
–
komputer z oprogramowaniem i dostępem do Internetu.
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne.
Uczestnicy: uczniowie 2 klasy technikum organizacji reklamy.
Zadanie dla ucznia :
Znajdź w Internecie ofertę pracy w branży reklamowej. Przygotuj CV i list motywacyjny do
oferty. Przygotuj pełną rozmowę kwalifikacyjną dla tego stanowiska, z uwzględnieniem ról
kandydata i rekrutującego. Sporządź raport pisemny z oceną efektów swojej pracy.
Przebieg zajęć:
Faza pierwsza
1)
Nauczyciel omawia temat i zadanie dla uczniów.
2)
Uczniowie w parach przeszukują portale internetowe poświęcone pracy, w trakcie
dyskusji uzgadniają wybór ofert.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
3)
Nauczyciel nadzoruje pracę, przypomina o konieczności porozumiewania się w języku
angielskim.
4)
Uczniowie prezentują wybrane oferty argumentując wybór.
5)
Nauczyciel prezentuje i omawia plansze z wzorami CV i listu motywacyjnego.
Praca domowa
Przygotuj CV i list motywacyjny w języku angielskim do wybranej oferty pracy.
Faza druga
1)
Nauczyciel prezentuje i omawia plansze językowe z zestawem słownictwa przydatnego
w prowadzeniu rozmów negocjacyjnych.
2)
Uczniowie w zespołach 3–4 osobowych opracowują plan rozmowy kwalifikacyjnej na
podstawie poradnika dla ucznia.
3)
Nauczyciel nadzoruje pracę, moderuje dyskusję.
4)
Zespoły prezentują plany rozmów. Grupa uzgadnia wspólny zestaw 20 pytań
kwalifikacyjnych.
Praca domowa
Przygotuj w parze inscenizację rozmowy kwalifikacyjnej do wybranej oferty, wraz z CV
i listem motywacyjnym kandydata.
Faza trzecia
1)
Pary inscenizują rozmowy kwalifikacyjne, które są nagrywane kamerą wideo.
2)
Grupa ogląda nagrania analizując dobre i złe aspekty każdego występu.
Zakończenie zajęć
1)
Nauczyciel podsumowuje i ocenia wykonanie zadania. Omawia błędy popełnione przez
uczniów, wskazuje ćwiczenia dodatkowe gramatyczne i leksykalne.
Praca domowa
Napisz raport (250–300 słów), w którym ocenisz swoją pracę. Oceń przydatność
i atrakcyjność zadania. Wskaż swoje błędy oraz elementy, z których jesteś zadowolony.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
raporty uczniów, opinie wyrażane w trakcie dyskusji w grupie, ankieta.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Dokumentacja towarzysząca procesowi szukania pracy.
CV i list motywacyjny w języku angielskim
5.1.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Połącz za pomocą spójników w nawiasach pary zdań w zdania złożone
1)
They got married. They had to learn to manage their own home. (after)
2)
He went crazy. His wife burnt his breakfast. (when)
3)
You can hear what I'm saying. You keep quiet. (if)
4)
I won't invite my classmates to a party. I know them well. (until)
5)
He arrived home. I had already cleaned the house. (by the time)
6)
The first quiz was easy. This one is extremelly difficult. (whereas)
7)
She's snobbish. People like her. (yet)
8)
We're broke. We can't buy anything. (since)
9)
He failed. He won't give up his ideals. (even though)
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przeanalizować zadania,
3)
sprawdzić w podręczniku do gramatyki budowę zdań złożonych,
4)
utworzyć złożone zdania,
5)
porównać wynik pracy z pracami innych uczniów,
6)
wykonać utrwalające ćwiczenia gramatyczne, jeśli ćwiczenie zawierało błędy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne
–
podręcznik do gramatyki,
–
słownik,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 2
Wybierz definicję, która charakteryzuje podane słowo. Utwórz własne zdania
z pozostałymi słowami, tak by pokazać ich znaczenie. Zapisz przykłady i zaprezentuj grupie.
1.
A request for a job is called a job –
a. appointment b. application
c. appliance d. appeal
2.
A job in a company can be called a –
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
a. position b. site c. postponement d. proposition
3.
Keeping order and punishing when necessary is part of –
a. sadism
b. control-freaking c. discipline d. rigour
4.
If you are told that something will happen this is your –
a. noticing b. notation c. notary
d. notification
5.
All the different products that a company makes or sells are its product –
a. stockpile b. facilities c. goods
d. range
6.
If you put something in a letter with the envelope, you... it.
a. encrypt b. encase
c. enclose d. encapsulate
7.
If something does not work properly it is –
a. flotsam b. erroneous c. faulty d. erring
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przetłumaczyć wymienione słowa korzystając z poradnika ucznia i słowników,
3)
zaznaczyć właściwe słowo,
4)
utworzyć zdania przykładowe z odrzuconymi słowami,
5)
porównać wykonane ćwiczenie z ćwiczeniami innych uczniów,
6)
przedstawić grupie własne przykłady,
7)
uzgodnić znaczenie słów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
słowniki,
–
test wielokrotnego wyboru do analizy słownikowej,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 3
Korzystając z Internetu wyszukaj interesujące cię oferty pracy zagranicą. Napisz e-mail
w języku angielskim do osoby rekrutującej, w którym:
–
podasz podstawowe dane o sobie (miejsce zamieszkania, wiek, płeć),
–
poinformujesz, jakim stanowiskiem jesteś zainteresowany,
–
zapytasz, czy firma zatrudnia cudzoziemców,
–
poprosisz o przesłanie dodatkowych informacji dotyczących oferty (termin rozpoczęcia,
możliwość podroży na koszt pracodawcy, możliwość odbycia rozmowy kwalifikacyjnej
przez telefon lub komunikator internetowy).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w poradniku dla ucznia wzory listów motywacyjnych,
3)
przeszukać strony internetowe z ofertami pracy,
4)
przeanalizować wybraną ofertę korzystając z poradnika dla ucznia i słowników,
5)
napisać list motywacyjny w formie elektronicznej,
6)
sprawdzić gramatykę i pisownię,
7)
sformatować i zapisać dokument,
8)
porównać swój list z listami innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
stanowisko komputerowe z oprogramowaniem i dostępem do Internetu,
–
poradnik dla ucznia,
–
słowniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
5.2.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dopasuj profile osób poszukujących pracy do ofert pracodawców.
Job seekers
1. Jolene Buchanan; age 22.
Has just got her degree as Master of Business Studies. She wants to work for a large
company with good career prospects, but she does not mind where it is. She is very
ambitious, and wants a job that will be a challenge.
2. Jamie MacDonald; age 44.
Ex-sergeant in the army, he has now retired and is looking for a local job. He is an
experienced and competent person, and he wants to work locally to be with his wife
and family.
3. Darren Wright; age 19.
School leaver. Wants a job that will allow him to travel and meet people. Does not
want a desk job or anything local. Has exam passes in Spanish, Maths and Biology.
4. Mike Cameron; age 20.
Wants to take a year out from his studies and do something interesting. He is training
to be a doctor, but he wants to do something completely different. The salary is not
important. He can start in September.
Positions Vacant
A. Rep wanted for travel company. We are looking for someone to escort holiday-makers
on Mediterranean holidays. Training and a good salary given to the right person.
B. Volunteers wanted to help on an archaeological site in Turkey. Do you want to get
away from the English winter? Starting this autumn we want people to assist our
archaeological team. No salary, but travel and expenses are paid.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przeanalizować tekst korzystając ze słowników i poradnika dla ucznia,
3)
dopasować elementy tekstu,
4)
porównać wynik pracy z pracą innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne
–
tekst do analizy,
–
poradnik dla ucznia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
–
słowniki,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 2
Przeczytaj poniższą ofertę pracy. Napisz notatkę (100–120 słów), w której:
−
uzasadnisz, dlaczego chciałbyś/nie chciałbyś pracować na tym stanowisku,
−
wskażesz możliwości dalszego rozwoju zawodowego w tej firmie.
D. Person Friday wanted for busy office. If you have a cheerful helpful personality and
want a job that will prepare you for a business career, why not come and see us? Right in the
centre of town. Start immediately.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przeczytać tekst korzystając ze słowników,
3)
odszukać w podręczniku do języka angielskiego wzór pisania paragrafu,
4)
napisać notatkę,
5)
porównać wynik z pracą innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne
–
tekst do opracowania,
–
słowniki,
–
podręcznik do języka angielskiego,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 3
Po wykonaniu ćwiczenia 1 opracuj z innym uczniem dialog pomiędzy wybraną osobą
szukającą pracy i przedstawicielem firmy rekrutującej. Przeprowadźcie rozmowę zwracając
uwagę na poprawność wymowy i właściwy dobór zwrotów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przeanalizować tekst korzystając ze słowników i poradnika dla ucznia,
3)
napisać dialog,
4)
ć
wiczyć dialog z innym uczniem zamieniając się rolami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia indywidualne,
−
odgrywanie ról.
Ś
rodki dydaktyczne
–
tekst do ćwiczenia,
–
poradnik ucznia,
–
słowniki,
–
materiały do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Styl formalny i nieformalny
5.3.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeczytaj poniższe przykłady wypowiedzi w różnych stylach. Określ, które wypowiedzi
należą do stylu formalnego, a które do nieformalnego.
1.
A.
The inclement climatic conditions obliged the President to return earlier than
scheduled.
B.
The president was obliged to return earlier than planned due to poor weather
conditions.
C.
The president had to go back sooner than he'd planned because the weather was
so bad.
2.
A.
Please await instructions before dispatching items.
B.
Please wait for instructions before sending items off.
C.
Don't send anything off until you're told to do so.
3.
A.
Essential measures should be undertaken at the earliest opportunity.
B.
One should undertake any necessary measures at the earliest opportunity.
C.
You should do whatever you have to as soon as you can.
4.
A.
Prior to the discovery of America, potatoes were not consumed in Europe.
B.
Before America was discovered, potatoes were not eaten in Europe.
C.
Before they discovered America, Europeans didn't eat potatoes.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w poradniku ucznia charakterystykę stylu formalnego i nieformalnego,
3)
przeanalizować tekst korzystając ze słownika,
4)
ustalić rodzaje stylów w poszczególnych fragmentach,
5)
porównać rozwiązanie z pracą innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
teksty do analizy,
–
poradnik dla ucznia,
–
słowniki,
–
materiały do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Ćwiczenie 2
Przeczytaj poniższy dialog. Znajdź wyrażenia idiomatyczne i odszukaj ich znaczenie
w słowniku. Przetłumacz dialog na język polski z zachowaniem stylu.
John likes Jenny, but he's afraid to ask her out. His friend Jack is trying to encourage him.
John: Hey, Jack, is Jenny coming with us?
Jack: Yes. Why?
John: Nothing. I'm just asking.
Jack: Just asking? But why is your face burning like mad? Ah, huh, someone has a crush
on Jenny, doesn't he?
John: Who has a crush?!
Jack: Come on, John, don't be such a chicken. If you like her, you've got to tell her.
Maybe she likes you.
John: But I don't have the guts to ask her out.
Jack: What're you so afraid of?
John: I'd totally die if she turned me down.
Jack: But that's better than keeping everything to yourself. You've got to let her know.
Come on! You've got to take a chance!
John: I don't know... Well, maybe, you're right, but how am I going to tell her?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
wyszukać w podręczniku do gramatyki wyjaśnienie terminu „wyrażenie idiomatyczne”
3)
wskazać idiomy w tekście i odszukać ich znaczenie,
4)
przetłumaczyć tekst korzystając ze słowników,
5)
ustalić w grupie najwłaściwszą wersje tłumaczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
podręcznik do gramatyki,
–
słowniki,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 3*
Znajdź i popraw błędy językowe w poniższych zdaniach. Przedstaw analizę błędów
grupie. Zaproponuj wspólne wykonanie ćwiczeń utrwalających struktury gramatyczne.
1)
In spite of he was tired, his wife made him to wash dishes.
2)
He is living by his aunt on the country.
3)
I was given lots of advices about buying new furniture’s.
4)
I could not be without laughing when he explained it me.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5)
He got married with a Swedish in last year.
6)
She is waiting now her second child.
7)
They have spared carefully their money.
8)
They are living there during six months.
9)
Are you still interesting to do a trip to Lapland.
10)
The city of Tampere is full of fabrics, though it is surrounded by some lovely nature.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
znaleźć błędy w zadaniach,
3)
odszukać odpowiednie struktury gramatyczne w podręczniku do gramatyki,
4)
poprawić błędy,
5)
skonsultować z nauczycielem poprawność językową zadań,
6)
przygotować ćwiczenia utrwalające na podstawie podręcznika do gramatyki,
7)
przedstawić grupie omówienie znalezionych błędów,
8)
zaproponować wspólne wykonanie ćwiczeń utrwalających.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
prezentacja,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
zestawy zadań gramatycznych,
–
podręcznik do gramatyki,
–
słowniki,
–
materiały do pisania,
–
tablica.
Ćwiczenie 4
Zaznacz, które z podanych zwrotów formalnych a, b, c mają to samo znaczenie, co
zwroty nieformalne
1. Send a letter to Dick's lot..
a. To Richard Byhers &Co b. To Mr Dick Plc. c. To Garner, Dickens and Neil
2.... and get Bill to look at it.
a. To be seen by William b. For Bill's eyes only
c. For the attn of William
3. Tell him its about what happened last month.
a. Re: The events of 11/02 b. The happening last month c. About: 11/02
4. I'm really sorry;
a. My sorrow is most real b. We offer our deepest apologies c. I'm real regretful.
5. I did all I could...
a. We did the lot, in fact
b. We tried our uttermost c. We endeavoured all
6.... about it...
a. In this matter b. In the locus in re c. Of this concern
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w poradniku dla ucznia omówienie stylu formalnego i nieformalnego,
3)
przeanalizować zadania korzystając ze słowników,
4)
porównać wynik z pracą innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
tekst zadań,
–
poradnik dla ucznia,
–
słowniki,
–
materiały do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.4.
Formalne i prawne podstawy prowadzenia działalności
gospodarczej na przykładzie Wielkiej Brytanii
5.4.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji dotyczących wad i zalet różnych form działalności gospodarczej
napisz rozprawkę zawierającą 200–250 słów, w której:
−
przedstawisz dwie wybrane formy działalności gospodarczej,
−
omówisz ich wady i zalety dla prowadzenia małej firmy,
−
wybierzesz jedną z nich i uzasadnisz, dlaczego byłaby odpowiednia dla ciebie.
Przedstaw ustnie streszczenie rozprawki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w podręczniku do języka angielskiego zasady pisania rozprawki,
3)
odszukać w poradniku dla ucznia materiał dotyczący form działalności gospodarczej,
4)
napisać rozprawkę według polecenia,
5)
skonsultować z nauczycielem poprawność językową,
6)
przedstawić ustnie streszczenie rozprawki,
7)
uzyskać od innych uczniów opinie o wypowiedzi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
prezentacja,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
podręcznik do języka angielskiego,
–
słowniki,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 2
Przeczytaj poniższy tekst dotyczący podstaw prawnych i form umów o pracę
obowiązujących w Polsce. Korzystaj z informacji zawartych w poradniku dla ucznia
i słowników angielsko-polskich. Następnie wykonaj ćwiczenia A i B znajdujące się pod
tekstem.
The Labour Code is the key legal act regulating relations between employers and
employees. It sets out conditions under which work can be carried out in Poland.
Employment contracts cannot be less advantageous to the employee than the Labour
Code provides.
Types of employment contract
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
An employment contract can be signed
for an indefinite term
for a fixed term
for the time it takes to complete a specific task
to replace an employee in the event of his or her justified absence from work; the
employer can hire another worker under a fixed term employment contract for the period of
absence
All of these contracts can be preceded by an employment contract for a trial period of no
more than three months.
Once a third subsequent fixed-term contract is signed, it is deemed to have become an
indefinite term contract.
An employment contract is concluded in writing and should be signed no later than on the
day the employee starts working. If no contract is signed, then the employee should be
provided with written confirmation of the contract conditions on the day he starts work at the
latest. Any changes in employment contract conditions should also be made in writing. The
employer should include additional written information about certain engagement terms to the
employment contract. Labour Code provisions set out the regulations that should be included
in the employment contract and in the additional written information.
A. Odpowiedz na pytania
–
Czym zajmuje się Labour Code?
–
Jaki warunek w stosunku do Kodeksu Pracy muszą spełniać umowy o pracę?
–
Na jaki okres mogą być zawierane umowy o pracę?
–
Jak długi może być okres próbny?
B. Znajdź w Internecie podstawowe przepisy prawne w języku angielskim dotyczące
rodzajów umowy o pracę w wybranym kraju Unii Europejskiej.
Wpisz do wyszukiwarki następujące zapytania:
–
Labour Code, work regulations, employment contract, terms +employment contract
Przeczytaj warunki ogólne takiej umowy i porównaj je w postaci tabeli z zasadami
sporządzania umowy o pracę, obowiązującymi w Polsce. Weź pod uwagę:
–
okres zatrudnienia,
–
uprawnienia urlopowe,
–
zasady określania składników wynagrodzenia,
–
czas pracy.
Przedstaw grupie porównanie sposobów zawierania umowy o pracę w Polsce i Wielkiej
Brytanii.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przeanalizować tekst korzystając z poradnika dla ucznia i słowników,
3)
odpowiedzieć na pytania w ćwiczeniu A,
4)
wyszukać w Internecie informacje według polecenia w ćwiczeniu B,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5)
sporządzić tabelę zestawiającą informacje dotyczące polskich i angielskich umów
o pracę,
6)
wykonać planszę lub tekstową prezentację komputerową,
7)
opracować ustne omówienie umów o pracę,
8)
skonsultować z nauczycielem poprawność językową,
9)
dokonać prezentacji dla grupy,
10)
uzyskać od innych uczniów opinie o wypowiedzi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
metoda projektu,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
stanowisko komputerowe z oprogramowaniem i dostępem do Internetu,
–
poradnik dla ucznia,
–
słowniki,
–
materiały do wykonania planszy.
Ćwiczenie 3
Przetłumacz poniższy tekst na język polski, zwracając uwagę na poprawność terminologii
i zachowanie stylu formalnego.
Umowa o pracę
Employment contract
What information must the written statement include?
The written statement must cover:
–
the names of the employer and the employee;
–
the date when the employment (and the period of continuous employment) began;
–
remuneration and the intervals at which it is to be paid;
–
hours of work;
–
holiday entitlement;
–
entitlement to sick leave, including any entitlement to sick pay;
–
the entitlement of employer and employee to notice of termination;
–
job title or a brief job description;
–
where it is not permanent, the period for which the employment is expected to continue
or, if it is for a fixed term, the date when it is to end.
–
either the place of work or, if the employee is required or allowed to work in more than
one location, an indication of this and of the employer's address; and
–
details of the existence of any relevant collective agreements which directly affect the
terms and conditions of the employee's employment including, where the employer is not
a party, the persons by whom they were made.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przeanalizować tekst korzystając z poradnika dla ucznia i słowników,
3)
przetłumaczyć tekst na język polski,
4)
zaprezentować i przeanalizować wynik pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
prezentacja,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
słowniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5.5.
Działalność marketingowa firmy.
5.5.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeglądając strony Internetowe wyszukaj przykłady 10 reklam w postaci okienek
pop-up. Odpowiedz na pytania:
1)
Jaki produkt/usługę reklamują?
2)
Jaki jest czas ich wyświetlania?
3)
Jak oceniasz agresywność ich oddziaływania?
4)
W jaki sposób można je zamknąć?
5)
Jaki jest twój stopień aprobaty dla takiego sposobu reklamy?
6)
Jak oceniasz wartość merytoryczną reklamy produktu/usługi?
7)
Jak oceniasz wartość estetyczną okienek pop-up?
Napisz referat o wadach i zaletach reklamy internetowej w postaci okienek pop-up.
Wygłoś referat dla grupy, ilustrując przykładami reklam zapisanych w komputerze.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w poradniku dla ucznia informacji dotyczących reklamy w Internecie,
3)
znaleźć w Internecie 10 przykładów reklam pop up i zapisać je w komputerze,
4)
zanotować spostrzeżenia według polecenia,
5)
napisać referat,
6)
skonsultować poprawność językową z nauczycielem,
7)
wygłosić referat,
8)
omówić i ocenić prezentację w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia – się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
prezentacja,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
słowniki,
–
stanowisko komputerowe z oprogramowaniem i dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 2
Na podstawie poniższego tekstu przygotuj wypowiedź ustną, w której wyrazisz
i poprzesz argumentami swoją opinię na temat:
"Strategia marketingowa firmy, oparta na poszukiwaniu i wprowadzaniu na rynek
innowacji jest/nie jest zawsze korzystna dla dużej firmy a może/nie może być szansą rozwoju
dla małej".
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Product focus
In a product innovation approach, the company pursues product innovation, then tries to
develop a market for the product. Product innovation drives the process and marketing
research is conducted primarily to ensure that a profitable market segment (s) exists for the
innovation. The rationale is that customers may not know what options will be available to
them in the future so we should not expect them to tell us what they will buy in the future.
However, marketers can aggressively over-pursue product innovation and try to overcapitalize
on a niche. When pursuing a product innovation approach, marketers must ensure that they
have a varied and multi-tiered approach to product innovation. It is claimed that if Thomas
Edison depended on marketing research he would have produced larger candles rather than
inventing light bulbs. Many firms, such as research and development focused companies,
successfully focus on product innovation. Many purists doubt whether this is really a form of
marketing orientation at all, because of the ex post status of consumer research. Some even
question whether it is marketing.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w poradniku dla ucznia omówienie strategii marketingowych firmy,
3)
przeanalizować tekst korzystając ze słowników i poradnika dla ucznia,
4)
opracować pisemnie wypowiedź,
5)
skonsultować poprawność językową z nauczycielem,
6)
przedyskutować wypowiedź w grupie,
7)
uczestniczyć w dyskusji na temat zawarty w poleceniu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
prezentacja,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
słowniki,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 3
Znajomy z Wielkiej Brytanii sprzedaje swoje produkty w Internetowym portalu
aukcyjnym eBay. Chciałby wejść ze sprzedażą na rynek polski poprzez podobny portal
Allegro. Nie zna języka polskiego, poprosił cię o wszechstronną pomoc. Napisz do niego
list/e-mail, w którym:
–
opiszesz podstawowe zasady umieszczania aukcji,
–
poinformujesz o wysokości opłat od sprzedającego,
–
zaproponujesz współpracę w której ty byłbyś odpowiedzialny za sporządzanie w języku
polskim informacji dla licytujących i kupujących,
–
zaproponuj zasady, według których moglibyście się rozliczać za twoją pracę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dla ucznia dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
wyszukać w Internecie portal aukcyjny eBay,
3)
zapoznać się z instrukcjami dla użytkownika portalu,
4)
wyszukać w Internecie portal Allegro,
5)
zapoznać się z instrukcjami dla użytkownika,
6)
napisać e-mail do działu informacji Allegro z pytaniem o zasady sprzedaży przez
cudzoziemców,
7)
odszukać w materiale nauczania informacje o marketingu w Internecie,
8)
ustalić swoje propozycje współpracy z angielskim partnerem,
9)
napisać email do znajomego według instrukcji w poleceniu,
10)
porównać i ocenić wynik pracy z pracą innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia indywidualne,
–
prezentacja,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu
–
poradnik dla ucznia,
–
słowniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się językiem
obcym w działalności reklamowej”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 3, 4, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 2, 5, 6, 8, 16, 17 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.c, 3.c, 4.b, 5.b, 6.a, 7.c, 8.a, 9.a, 10.a, 11.d, 12.c, 13.a,
14.a, 15.d, 16.c, 17.a, 18.a, 19.a, 20.a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zidentyfikować nazwy nagłówków w CV
A
P
b
2
Zidentyfikować wyrażenie określające
doświadczenie zawodowe
A
P
c
3
Zidentyfikować zastosowanie czasu Present Simple
A
P
c
4
Scharakteryzować marketing wirusowy
C
PP
b
5
Dowieść poprawności zastosowania czasu Present
Perfect Continuous
D
PP
b
6
Zdefiniować zastosowanie zwrotu powitalnego „to
whom it may concern”
A
P
a
7
Zdefiniować określenie „proficient ”
A
P
c
8
Wyliczyć rodzaje rozmów kwalifikacyjnych
B
P
a
9
Streścić sens pytania
B
P
a
10 Nazwać umiejętność współpracy
A
P
a
11 Rozróżniać style wypowiedzi
B
P
d
12 Zaplanować czynności rozpoczynając działalność
gospodarcza
D
PP
c
13 Ocenić wady prowadzenia spółki
D
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
14 Zanalizować formy umowy o pracę w zależności od
czasu pracy zatrudnionego
D
PP
a
15 Opisać styl nieformalny
B
P
d
16 Zidentyfikować nazwę podatku od firm
A
P
c
17 Zidentyfikować termin „marketing strategies”
A
P
a
18 Zanalizować style wypowiedzi
D
PP
a
19 Wykryć błąd rzeczowy
D
PP
a
20 Scharakteryzować pojecie „telemarketing”
C
PP
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Podając dane osobowe w CV umieścisz je w bloku
a)
education.
b)
personal details.
c)
employment history.
d)
Interests.
2.
Opisując doświadczenie zawodowe użyjesz określenia
a)
works.
b)
working time.
c)
professional experience.
d)
passtime.
3.
Czas gramatyczny, w którym opisujesz obecne zadania zawodowe to
a)
Present Perfect Continuous.
b)
Past Simple.
c)
Present Simple.
d)
Future Perfect.
4.
Viral marketing charakteryzuje następująca cecha
a)
being fast.
b)
similarity to sending viruses.
c)
similarity to TV commercials.
d)
being on billboards.
5.
Zdanie: “We have been constantly working on the quality” jest poprawne ponieważ
a)
there is Present Continuous used.
b)
Present Perfect Continuous is used to describe activities which started in the past and
are still continued.
c)
it is about past activities.
d)
it has more than 3 words.
6.
„To whom it may concern”używa sie w liscie gdy
a)
you do not know the recipient’s name.
b)
you know the recipient is a woman.
c)
you know the recipient’s first name.
d)
you are writing to a friend.
7.
Biegłą znajomość języka obcego określa się jako
a)
communicative.
b)
so so.
c)
proficient.
d)
spoken.
8.
Rodzaje bezpośrednich rozmów kwalifikacyjnych to
a)
interview, group interview, panel interview.
b)
interview, discussion.
c)
talk.
d)
email interview.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
9.
Mówiąc o umiejętności pracy w zespole użyjesz określenia
a)
cooperation skills.
b)
being friendly.
c)
ability to read.
d)
literacy.
10.
Pytanie: “When was the last time you created a marketing innovation, which energized
you, and why did you do so?” dotyczy
a)
zdolności handlowych.
b)
zdolności negocjacyjnych.
c)
sprzedaży usług.
d)
zakupu materiałów biurowych.
11.
Styl nieformalny zastosowano w wypowiedzi
a)
I like you.
b)
You are nice, Mary.
c)
Funny that we met.
d)
It has been a pleasure to meet you, Madam.
12.
Zakładając działalność gospodarczą wykonasz czynności w następującej kolejności
a)
paying taxes, registering in offices.
b)
registering in tax office, deciding what to do.
c)
deciding what to do, registering in offices.
d)
looking for a niche, paying taxes, registering.
13.
Wadą spółki jest to, że
a)
there is unlimited responsibility of partners.
b)
there is limited responsibility.
c)
there is no responsibility of partners.
d)
there are no profits.
14.
Jeśli potrzebny ci pracownik na dwa dni w tygodniu, zawrzesz z nim umowę określającą
czas pracy jako
a)
part-time.
b)
full-time.
c)
extra-time.
d)
overtime.
15.
Styl nieformalny ma następujące cechy
a)
pompous.
b)
complicated.
c)
difficult to understand.
d)
relaxed, simplified.
16.
Podatek płacony przez firmy to
a)
personal tax.
b)
income tax.
c)
corporate tax.
d)
fine.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
17.
Założenia marketingowe firmy to
a)
marketing strategies.
b)
marketing practice.
c)
marketing idea.
d)
selling plan.
18.
Wypowiedź: “After the international value of Sterling rose, the government was obliged
to take fiscal measures” jest
a)
przykładem stylu formalnego pisanego.
b)
ustną wypowiedzią nieformalną.
c)
fragmentem negocjacji.
d)
przykładem powitania szacownego gościa.
19.
Nie zawiera błędu rzeczowego zdanie
a)
self employment means you have no boss.
b)
limited liability means you are not responsible for anything.
c)
partnership is only when more than 4 people are partners.
d)
sole propriety means you have to work abroad.
20.
Technika telemarketingu polega na tym, że
a)
people use TV to sell.
b)
people use cameras to sell.
c)
people sell in the streets.
d)
people use phones to sell.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...............................................................................
Posługiwanie się językiem obcym w działalności reklamowej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się językiem
obcym w działalności reklamowej”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 3, 4, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 2, 5, 6, 8, 16, 17 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.b, 3.d, 4.b, 5.b, 6.c, 7.b, 8.a, 9.b, 10.a, 11.a, 12.b, 13.a,
14.c, 15.c, 16.a, 17.b, 18.c, 19.c, 20.a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować sposób zapisu daty w liście
motywacyjnym
A
P
c
2
Rozróżnić zastosowanie zwrotów powitalnych i
pożegnalnych w listach
B
P
b
3
Porównać stopień sformalizowania wypowiedzi
C
PP
d
4
Określić sposób podziału zysków w spółce
C
PP
b
5
Wyjaśnić pojęcie „ rozmowa panelowa”
B
P
b
6
Wyjaśnić pojęcie „distance interview”
A
P
c
7
Zilustrować styl formalny
B
P
b
8
Zanalizować zasady prowadzenia dokumentacji w
różnych formach działalności gospodarczej
D
PP
a
9
Przewidzieć skutki działania niezgodnego z
przepisami
D
PP
b
10 Zdefiniować styl żargon
A
P
a
11 Wyliczyć formy działalności gospodarczej
A
P
a
12 Rozróżniać formy działalności gospodarczej
B
P
b
13 Ocenić skuteczność reklamy w różnych mediach
mediów
D
PP
a
14 Zaplanować element kampanii reklamowej firmy
D
PP
c
15 Wyliczyć składowe 4P
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
16 Podać znaczenie terminu SIVA
B
P
a
17 Rozróżnić techniki reklamowe
B
P
b
18 Zastosować odpowiednie techniki marketingowe
C
PP
c
19 Ocenić skuteczność technik reklamowych
D
PP
c
20 Scharakteryzować pojęcie „telemarketing”
C
PP
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
10.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
11.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
12.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
13.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
14.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
15.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
16.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
17.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
18.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Datę w liście motywacyjnym zapisuje się
a)
dowolnie.
b)
cyframi.
c)
z nazwą miesiąca słownie.
d)
ze wszystkimi elementami słownie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
2.
Zwroty "Dear Ms Brown,Yours sincerely/Sincerely yours"
a)
nie wystąpią w jednym liście.
b)
są zależne wzajemnie.
c)
nie dotyczą listu biznesowego.
d)
są używane w listach prywatnych.
3.
Najbardziej swobodną, nieformalną wypowiedzią jest
a)
Thank you very much.
b)
Thank you for your kindness.
c)
I am really grateful, Sir.
d)
Well, thanks, pal.
4.
Zyski w spółce są dzielone w następujący sposób
a)
each member takes different share.
b)
each member takes an equal share of the profits, unless the members’ agreement
.
specifies otherwise.
c)
all members take no shares.
d)
one member takes all shares.
5.
Rozmowa kwalifikacyjna panelowa ma miejsce, gdy
a)
one recruiter talks to a candidate.
b)
two or more people talk to a candidate.
c)
nobody talks to a candidate.
d)
two candidates talk to each other.
6.
"Distance interview" to forma rozmowy, w której
a)
people are in one room.
b)
people write memos.
c)
people are in different places.
d)
people do not talk at all.
7.
Przykładem wypowiedzi w stylu formalnym jest
a)
Hi, everybody.
b)
Good evening, ladies and gentlemen.
c)
Howdy.
d)
See you later, aligator.
8.
Najmniej dokumentacji firmy sporządza się prowadząc
a)
sole propriety.
b)
limited liability company.
c)
limited partnership.
d)
partnership.
9.
Jeśli będziesz prowadzić działalność bez zarejestrowania jej to
a)
you will earn less.
b)
you will be fined.
c)
you will get a reward for innovations.
d)
you will get higher salary.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
10.
ś
argon to
a)
exclusively a style of written English, full of verbal nouns, technical words and
passives.
b)
style of written English, simple.
c)
style of spoken English.
d)
style of addressing envelopes.
11.
Formy działalności gospodarczej to
a)
sole trade, partnership, limited liability companies, franchises.
b)
sole trade, franchises.
c)
partnership, franchises.
d)
sole trade, self employment.
12.
Sole trade i sole propriety to
a)
różne formy działalności gospodarczej.
b)
dwa określenia na tę samą formę działalności gospodarczej.
c)
rodzaje spółek
d)
formy umowy o pracę.
13.
Prezentując usługi agencji reklamowej największą skuteczność uzyskasz
a)
in the Internet.
b)
talking to people.
c)
in a local newspaper.
d)
sending personal letters.
14.
Chcąc zaprezentować swoją firmę dziennikarzom przygotujesz
a)
a newspaper.
b)
TV sets.
c)
press kits.
d)
your CV.
15.
Pojecie marketingowe 4P obejmuje
a)
product, promotion, plan, pension.
b)
product, price, production, promise.
c)
product, pricing, promotion, placement.
d)
plan, price, purchase, pay.
16.
SIVA oznacza
a)
a formal approach to the customer-focused marketing.
b)
an approach to the production.
c)
trade.
d)
advertising.
17.
Brochures i billboards są
a)
the same.
b)
different.
c)
adverts on Tv.
d)
speech styles.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
18.
Chcąc sprzedać produkt grupie przyjaciół wybierzesz reklamę w postaci
a)
billboard.
b)
leaflet.
c)
presentation.
d)
lecture.
19.
Do największej liczby odbiorców dotrze reklama w postaci
a)
presentation.
b)
leaflet.
c)
prime time TV commercial.
d)
emails to personal friends.
20.
Technika telemarketingu polega na tym, że
a)
people use TV to sell.
b)
people use cameras to sell.
c)
people sell in the streets.
d)
people use phones to sell.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...............................................................................
Posługiwanie się językiem obcym w działalności reklamowej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
7.
LITERATURA
1.
Ali M.: Marketing i Public relations w małej firmie. Helion, Gliwice 2005
2.
Bennett P. D.: Marketing, McGraw-Hill Book Company. New York 1988
3.
Białecki K.: Podstawy marketingu. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda
Łazarskiego. Warszawa 2002
4.
Colin P.H., Słupski J.: Słownik biznesu angielsko-polski z indeksem polsko-angielskim.
Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1999
5.
Erwin M. Keithley.: Manual of Style for Business Letters Memos and Reports.
6.
France C., Mann P., Kolossa B.: Ekonomia. Angielsko-polski słownik tematyczny.
Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2002
7.
Jastrzębska-Okoń I.: Polsko-angielski słownik tematyczny. Harald G., Warszawa 1997
8.
Jaślan H., Jaślan J.: Słownik terminologii prawniczej i ekonomicznej angielsko-polski.
WP, Warszawa 2001
9.
Ken Joy.: Fifteen Thousand Useful Phrases, PDQ Press, London, 2007
10.
Kotler P.: Marketing. Podręcznik europejski. PWE, Warszawa 2002
11.
Mizgalski E.: Słownik techniczny polsko-angielski, angielsko-polski, Aneks, Wałbrzych 1994
12.
Nowacka A.: Podstawy Marketingu. Wydawnictwo DIFIN Warszawa 2004
13.
Puławski M., Kozierkiewicz R.: Słownik handlowy angielsko-polski. Polskie
Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1991
14.
Ś
mird W.: Słownik terminów angielsko-polski. Wydawnictwo Naukowe PWN,
Warszawa 2002
15.
http://english.unitecnology.ac.nz/resources/units/advertising/
16.
http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/business
17.
http://www.englishclub.com/business-english
18.
http://www.nonstopenglish.com
19.
http://www.occupationalinfo.org
20.
http://www.parapal-online.co.uk/letters
21.
http://www.prospects.ac.uk