18 Posługiwanie się językiem obcym

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Wioletta Mlonka




Posługiwanie się językiem obcym w realizacji zadań
zawodowych 311[28].Z6.03




Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Bogdan Kamiński
mgr Zbigniew Klepacz




Opracowanie redakcyjne:
mgr Elżbieta Gonciarz




Konsultacja:
dr inż. Bożena Zając










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn

ą

programu jednostki modułowej 311[28].Z6.03,

„Posługiwanie si

ę

j

ę

zykiem obcym w realizacji zadań zawodowych”, zawartego w modułowym

programie nauczania dla zawodu technik poligraf.








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

13

5.1. Kształtowanie ogólnych umiejętności językowych

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Komunikacja językowa w sytuacjach zawodowych

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3. Kształtowanie

umiejętności

posługiwania

się

językiem

obcym

w poligrafii

20

5.3.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik poligraf, w obrębie jednostki
modułowej 311[28].Z6.03 Posługiwanie się językiem obcym w realizacji zadań zawodowych.
Jednostka modułowa zawarta jest w module Rynek pracy (schemat układu jednostek
modułowych przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika).

W poradniku zamieszczono:

– wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

– cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

– przykładowe scenariusze zajęć,
– przykładowe ćwiczenia ze wskazaniami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia

się oraz środkami dydaktycznymi,

– ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
– wykaz literatury.

Treść programu jednostki modułowej zawiera podstawowe zagadnienia związane

z posługiwaniem się językiem obcym w szeroko rozumianych sytuacjach, spotykanych
w pracy zawodowej.

Jednostka modułowa Posługiwanie się językiem obcym w realizacji zadań zawodowych

została podzielona na trzy rozdziały:
– kształtowanie ogólnych umiejętności językowych,
– komunikacja językowa w sytuacjach zawodowych,
– kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem obcym w poligrafii.

Zajęcia powinny odbywać się w odpowiednio wyposażonych pracowniach szkolnych

(z dostępem do komputerów i Internetu), w grupach 15-osobowych, a ćwiczenia w zespołach
2–3-osobowych lub indywidualnie.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym

uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

Po zakończeniu realizacji programu, zaleca się zastosowanie testu dydaktycznego

wielostopniowego. W tym celu, w poradniku zamieszczono przykładowe testy, razem
z obudową metodyczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
































Schemat układu jednostek modułowych

311[28].Z6

Rynek pracy

311[28].Z6.01

Rozpoznawanie rynku usług

poligraficznych

311[28].Z6.03

Posługiwanie się językiem obcym

w realizacji zadań zawodowych

311[28].Z6.02

Podejmowanie działalności

gospodarczej w zakresie usług

poligraficznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– posługiwać się językiem angielskim w stopniu przynajmniej podstawowym,
– charakteryzować oraz dokonać analizy rynku usług poligraficznych,
– korzystać z informacji technicznych i technologicznych dotyczących poligrafii i rynku

poligraficznego,

– rozpoznać możliwości zatrudnienia oraz prowadzenia działalności gospodarczej na

lokalnym rynku pracy,

– charakteryzować rodzaje działalności gospodarczej dotyczące poligrafii,
– określać cele i zadania działalności przedsiębiorstwa funkcjonującego na rynku

poligraficznym,

– charakteryzować dokumenty dotyczące uruchamiania działalności gospodarczej, oraz

podjęcia pracy w przedsiębiorstwie poligraficznym,

– korzystać z wyszukiwarki internetowej,
– posługiwać się edytorem tekstu MS Word,
– współpracować w grupie,
– analizować i wyciągać wnioski,
– oceniać swoje umiejętności,
– uczestniczyć w dyskusji,
– prezentować siebie i grupę w której pracujesz,
– przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

nawiązać i podtrzymać kontakty w sprawach zawodowych,

określić właściwości techniczne poligraficznych środków pracy,

porozumieć się w sprawach dotyczących wykonywanych zadań,

określić sens wypowiedzi zawierających elementy, których znaczenia można domyślić się
z kontekstu,

wyszukać informacje niezbędne do realizacji zadań zawodowych,

udzielić informacji dotyczących pracy w poligrafii,

skorzystać z dwujęzycznego słownika ogólnego i technicznego oraz z obcojęzycznych
słowników specjalistycznych,

skorzystać z norm, katalogów i poradników opracowanych w języku obcym,

przeczytać i przetłumaczyć dokumentację techniczną maszyn i urządzeń poligraficznych
opracowaną w języku obcym,

przeczytać i przetłumaczyć obcojęzyczną korespondencję, literaturę i prasę z zakresu
poligrafii,

posłużyć się instrukcjami i oprogramowaniem w języku obcym,

przetłumaczyć na język obcy teksty zawodowe sporządzone w języku polskim,

opracować instrukcje i polecenia w języku obcym,

posłużyć się terminologią dotyczącą prowadzenia działalności gospodarczej,

przeczytać ze zrozumieniem obcojęzyczną korespondencję otrzymywaną pocztą
tradycyjną i elektroniczną,

nawiązać kontakty oraz poprowadzić korespondencję z firmami, instytucjami i osobami
fizycznymi

w

sprawach

zawodowych

z

zastosowaniem

poczty

tradycyjnej

i elektronicznej,

opracować życiorys zawodowy oraz list motywacyjny w języku obcym,

skorzystać z różnych źródeł informacji o zawodzie,

zaprezentować

umiejętności

i

doświadczenie

zawodowe

podczas

rozmowy

kwalifikacyjnej o przyjęcie do pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

.…………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Technik poligraf 311[28]

Moduł:

Rynek pracy 311[28].Z6

Jednostka modułowa:

Posługiwanie się językiem obcym w realizacji
zadań zawodowych 311[28].Z6.03

Temat: Prowadzenie rozmów telefonicznych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności prowadzenia rozmowy telefonicznej w języku

angielskim.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpocząć rozmowę telefoniczną,

zareagować językowo na próby połączenia,

wyrazić prośbę o informację,

udzielić informacji telefonicznie,

ustalić lub zmienić termin spotkania,

zostawić wiadomość na sekretarce,

zakończyć rozmowę telefoniczną,

rozróżnić styl wypowiedzi formalny od nieformalnego,

zastosować różne stopnie formalności językowej w swojej wypowiedzi.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

praca w zespole,

ocena pracy w zespole.

Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

dialogi sterowane,

mapy mentalne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa (w parach).

Czas: 45 minut.

Środki dydaktyczne:

zestawy mini scenariuszy rozmów telefonicznych, opracowane przez nauczyciela,

mapa mentalna zwrotów rozmowy telefonicznej,

literatura zgodnie z poradnikiem dla nauczyciela.


Uczestnicy: uczniowie technikum poligraficznego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Zadanie dla ucznia:
Przeprowadź mini rozmowy telefoniczne, zgodnie ze scenariuszem.

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe, nauczyciel podaje temat zajęć i zapisuje go na

tablicy. Następnie wyjaśnia temat zajęć i omawia szczegółowe cele kształcenia.

2. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie zwrotów służących do przeprowadzenia

rozmowy telefonicznej. W tym celu rysuje na tablicy mapę mentalną.













Rys. 1. Mapa mentalna zwrotów rozmowy telefonicznej.

3. Uczniowie wpisują zapamiętane z poprzednich zajęć zwroty w 7 grupach: rozpoczynanie

rozmowy, próby połączenia, prośba o informację, udzielanie informacji, ustalenie terminu
spotkania, zostawienie wiadomości, zakończenie rozmowy.

4. Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 2-osobowe.
5. Każdy zespół otrzymuje zestaw scenariuszy mini rozmów telefonicznych, przygotowany

wcześniej przez nauczyciela, w ramach danej kategorii, zgodnie z mapą mentalną.

6. Uczniowie zapoznają się cicho ze swoimi zestawami i ustalają role do odegrania:

dzwoniącego / odbierającego telefon.

7. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na konieczność wyboru zwrotów bardziej lub mniej

formalnych, adekwatnych do sytuacji.

8. Uczniowie przeprowadzają mini rozmowy telefoniczne, zgodnie ze scenariuszami.
9. Przed przystąpieniem do realizacji scenariuszy kolejnych kategorii, nauczyciel dzieli

uczniów, za każdym razem, na nowe zespoły 2-osobowe.

10. Uczniowie w 7 różnych zespołach ćwiczą kolejno rozmowy telefoniczne, zgodnie ze

scenariuszami.

11. Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów w parach, uważnie przysłuchuje się, pomaga

i kontroluje przebieg przeprowadzanych rozmów.

12. Po zakończeniu przeprowadzenia wszystkich rozmów w 7 kategoriach, nauczyciel

wybiera 3–4 pary uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z wykonaniem
poszczególnych zadań i prosi ich o powtórzenie rozmów telefonicznych na forum klasy.

13. Nauczyciel razem z uczniami omawia poprawność przeprowadzonych dialogów.
14. Nauczyciel wskazuje ich mocne strony i zwraca uwagę na ewentualne błędy.
15. Chętni uczniowie przeprowadzają spontaniczną rozmowę telefoniczną na forum klasy.



Rozmowa telefoniczna

Prośba

o informację.

Próby

połączenia.

Rozpoczynanie

rozmowy.

Zostawienie

wiadomości.

Udzielanie

informacji.

Ustalenie terminu

spotkania.

Zakończenie

rozmowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Zakończenie zajęć
1. Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności.
2. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, podkreślając konieczność stosowania

właściwych form językowych, zgodnie z wymaganą formalnością sytuacji.


Praca domowa

Napisać rozmowę telefoniczną do jednego z przećwiczonych scenariuszy.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Krótka ankieta dotycząca uwag ucznia, co do sposobu przeprowadzenia zajęć,

napotkanych trudności, zdobytych umiejętności i sugestii dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………….…………………………………….

Modułowy program nauczania:

Technik poligraf 311[28]

Moduł:

Rynek pracy 311[28].Z6

Jednostka modułowa:

Posługiwanie się językiem obcym w realizacji
zadań zawodowych 311[28].Z6.03

Temat: Opracowanie ulotki w języku angielskim o wybranym przedsiębiorstwie polskim.

Wykonanie projektu grupowego.

Cel ogólny: Wielopłaszczyznowa konsolidacja umiejętności językowych w zakresie

wyszukiwania informacji w języku polskim i ich przetwarzania z tłumaczeniem na
język angielski.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

znaleźć i wyselekcjonować potrzebną informację w języku polskim w Internecie,

opracować wyszukane informacje na potrzeby konkretnego zadania,

przetłumaczyć na język angielski przetworzoną informację,

opracować formę graficzną ulotki,

zastosować opracowane przez wszystkich członków zespołu materiały do przygotowania
projektu grupowego ulotki.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

praca w zespole,

praca projektowa,

prezentacja wykonanego zadania,

ocena pracy w zespole.

Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

metoda projektów.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

zespołowa.


Czas: 180 minut.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu,

drukarka,

Program Office, CorelDraw,

profesjonalne czasopisma krajowe, katalogi, foldery,

duże arkusze papieru lub brystolu, nożyczki, klej, flamastry,

literatura zgodnie z poradnikiem dla nauczyciela.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zadanie dla ucznia:
Wyszukaj w różnych, dostępnych źródłach informacji o dowolnym przedsiębiorstwie
polskim. Opracuj materiał do ulotki. Dokonaj tłumaczenia treści ulotki na język angielski.
Przygotuj grupowy projekt ulotki o wybranym przedsiębiorstwie. Zaprezentuj opracowane
przez poszczególne zespoły ulotki na forum klasy.

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe, nauczyciel podaje temat zajęć i zapisuje go na

tablicy. Następnie wyjaśnia temat zajęć i omawia szczegółowe cele kształcenia.

2. Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie informacji na temat istniejących w Polsce

przedsiębiorstw.

3. Nauczyciel wraz z uczniami wybiera 6 najbardziej liczących się przedsiębiorstw.
4. Nauczyciel wspólnie z uczniami ustala, jakie informacje o przedsiębiorstwie powinny

znaleźć się w ulotce (nazwa przedsiębiorstwa, adres, telefon, kontakt, hasło reklamowe,
znak firmowy, oferta książek i usług, elementy zachęty, promocje).

5. Uczniowie dobierają się w zespoły 4–5-osobowe.
6. Każdy zespół losuje nazwę przedsiębiorstwa spośród 6-ciu wcześniej wybranych.
7. Uczniowie sami rozdzielają między poszczególnych członków zespołu zadania do

wykonania ulotki wylosowanego przedsiębiorstwa.

8. Nauczyciel omawia kolejność zadań do wykonania przez uczniów, demonstrując

wcześniej opracowaną przez siebie planszę.

Tabela do scenariusza 2. Zestawienie

zadań do wykonania przez ucznia w ramach przygotowania projektu

(opracowanie własne).

KOLEJNOŚĆ WYKONYWANIA ZADAŃ

1

Wyszukaj w Internecie / katalogach / fachowej prasie krajowej / i innych źródłach
informacji na temat wylosowanego przedsiębiorstwa.

2

Opracuj informacje według ustalonego klucza.

3

Skonsultuj opracowaną treść ulotki z nauczycielem.

4

Przetłumacz treść ulotki na język angielski.

5

Skonsultuj poprawność tłumaczenia z nauczycielem.

6

Przygotuj z innymi uczniami, odpowiedzialnymi za formę graficzną, kilka projektów
ulotki.

7

Wybierz w zespole najlepszą wersję formy graficznej ulotki.

8

Skonsultuj tak przygotowaną oprawę graficzną z nauczycielem.

9

Nanieś ewentualne poprawki nauczyciela.

10 Przygotuj formę elektroniczną, przetłumaczonej na język angielski, treści ulotki.
11 Wykonaj wraz z zespołem ulotkę wydawnictwa( wydrukuj tekst, zeskanuj zdjęcia,

itp.), zgodnie z przydzielonymi Ci zadaniami.

12 Zaprezentuj wykonane przez poszczególne zespoły ulotki 6 przedsiębiorstw na forum

szkoły.

9. Uczniowie kolejno wykonują wyszczególnione zadania.
10. Nauczyciel nadzoruje prace zespołów, służy pomocą w razie potrzeby.
11. Wszystkie zespoły prezentują przygotowane przez siebie ulotki przedsiębiorstw.
12. Nauczyciel podsumowuje poprawność wykonania ulotek, omawiając ich treść

i wykonanie.

13. Uczniowie przystępują do realizacji II etapu projektu – zaprezentowania wykonanych

ulotek na forum społeczności szkoły.

14. Nauczyciel nadzoruje prace, służąc pomocą w razie potrzeby.
15. Uczniowie wszystkich klas wybierają najatrakcyjniejszą formę graficzną ulotki, oraz

ulotkę o najlepszym opracowaniu treści.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zakończenie zajęć
1. Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności, a które

najwięcej radości.

2. Nauczyciel podsumowuje wykonanie pracy projektowej przez uczniów, podkreślając

konieczność umiejętnej współpracy wszystkich zespołów.


Praca domowa

Na podstawie doświadczeń zebranych podczas pracy nad projektem uczniowie

w punktach opracowują ogólne zasady przygotowywania prac projektowych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Krótka ankieta dotycząca uwag ucznia, co do sposobu przeprowadzenia zajęć,

napotkanych trudności, zdobytych umiejętności i sugestii dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1. Kształtowanie ogólnych umiejętności językowych

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeczytaj

artykuł

z

anglojęzycznego

czasopisma

poligraficznego.

Następnie

wykorzystując zawarte w nim informacje sporządź notatkę w języku polskim.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału z materiału nauczania poradnika dla ucznia, a nauczyciel powinien
omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. Należy umożliwić uczniom dostęp do
Internetu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać dokładnie polecenie,
2) wybrać artykuł z czasopisma lub Internetu,
3) przeczytać dokładnie artykuł,
4) wybrać z artykułu najważniejsze informacje,
5) przetłumaczyć wybrane informacje na język polski,
6) sporządzić notatkę w języku polskim w oparciu o wybrane informacje,

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

słownik techniczny języka obcego,

podręcznik do gramatyki j. angielskiego,

anglojęzyczne czasopisma poligraficzne,

komputer z dostępem do Internetu,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Opisz, w języku angielskim zasadę działania wybranego urządzenia poligraficznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału z materiału nauczania poradnika dla ucznia, a nauczyciel powinien
omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. Należy umożliwić uczniom dostęp do
Internetu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać dokładnie polecenie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

2) wybrać urządzenie do opisu jego zasady działania,
3) przypomnieć sobie zasady tworzenia strony biernej,
4) opisać krok po kroku, zasadę działania wybranego urządzenia z zastosowaniem strony

biernej,

5) sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,
6) zaprezentować na forum klasy przygotowany opis zasady działania urządzenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

słownik techniczny języka obcego,

podręcznik do gramatyki j. angielskiego,

anglojęzyczne czasopisma poligraficzne,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Określ ustnie techniczne właściwości wybranego urządzenia, przedstawiając je koledze.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału z materiału nauczania poradnika dla ucznia, a nauczyciel powinien
omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. Należy umożliwić uczniom dostęp do
Internetu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać się w pary,
2) przeczytać dokładnie polecenie,
3) wybrać urządzenia,
4) ustalić parametry techniczne urządzenia,
5) ustnie przedstawić koledze techniczne właściwości urządzenia,
6) wysłuchać

uważnie

przedstawienia

technicznych

właściwości

urządzenia,

przygotowanego przez kolegę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

słownik techniczny języka obcego,

podręcznik do gramatyki j. angielskiego,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 4

Ć

wiczenie polega na pracy w parach. Opracuj listę poleceń w języku angielskim,

dotyczących naprawy, wybranego przez każdego z was, innego urządzenia poligraficznego.
Wymień się tak przygotowanymi listami z kolegą. Następnie przytocz polecenia kolegi,
stosując mowę zależną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału z materiału nauczania poradnika dla ucznia, a nauczyciel powinien
omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. Należy umożliwić uczniom dostęp do
Internetu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać się w pary,
2) przeczytać dokładnie polecenie,
3) sporządzić listę poleceń dotyczących naprawy wybranego urządzenia,
4) przetłumaczyć polecenia na język angielski,
5) wymienić się z kolegą listą poleceń dotyczących naprawy wybranego przez siebie

urządzenia,

6) przypomnieć sobie zasady stosowania mowy zależnej,
7) przytoczyć polecenia z przygotowanej przez kolegę listy, z zastosowaniem mowy

zależnej,

8) wysłuchać uważnie kolegi przytaczającego polecenia z twojej listy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

słownik techniczny języka obcego,

podręcznik do gramatyki j. angielskiego,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2. Komunikacja językowa w sytuacjach zawodowych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj z kolegą pisemnie mini dialogi, w których zareagujesz na podane sytuacje.

Następnie odtwórz napisane dialogi na forum klasy.

1. Wyraź swoją niepewność.
2. Poproś o powtórzenie, bo nie dosłyszałeś.
3. Wyraź swoje zdanie na temat…
4. Wyraź konieczność wykonania naprawy urządzenia.
5. Wyraź swoje zadowolenie w sytuacji formalnej.
6. Okaż swoje zainteresowanie.
7. Wyraź swoje duże niezadowolenie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału z materiału nauczania poradnika dla ucznia, a nauczyciel
powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. Należy umożliwić uczniom dostęp
do Internetu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać się w pary,
2) przeczytać dokładnie polecenie,
3) zapoznać się dokładnie z treścią ćwiczenia,
4) przypomnieć sobie zwroty, które służą do wyrażenia funkcji językowych, mających

zastosowanie w podanych w poleceniu sytuacjach,

5) napisać mini dialogi, ilustrujące reakcję słowną na podane w poleceniu sytuacje,
6) zainscenizować na forum klasy, razem z kolegą, napisane dialogi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

słownik języka obcego,

podręcznik do gramatyki j. angielskiego,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Ułóż rozmowy telefoniczne A i B w odpowiedniej kolejności.

Tabela do ćwiczenia 2: Rozmowa telefoniczna.

Rozmowa A

Rozmowa B

Good. I’m sorry to mess you around like
this.

About 5, if it’s OK with you.

No problem.

1 Tom Wilkins.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Hello, Mr Wilkins. This is Sarah
Smith.

Great! Till Sunday, then.

Yes, see you on Friday. Thank you for
calling, Goodbye.

Kate! How nice to hear you. How

How can I help you?

You know where we live, don’t you?

I look forward to seeing you on Friday,
then.

That’ll be lovely. Thank you.

I’m phoning about our appointment on
Wednesday. I’m afraid I can’t make it.

Tom, this is Kate.

1 Tom Wilkins.

That’s right.

Well, how about Friday? Is it convenient?

Good. In fact, we’re having a party next
Sunday. Would you like to come?

Oh, would you like to change it?

Sure, Garden Square, isn’t it?

What time shall we come?

Bye, bye.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału z materiału nauczania poradnika dla ucznia, a nauczyciel powinien
omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. Należy umożliwić uczniom dostęp do
Internetu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać polecenie,
2) zapoznać się dokładnie z treścią rozmowy A,
3) nadać odpowiednią kolejność wypowiedziom rozmowy A,
4) przeczytać jeszcze raz spójność dialogu A,
5) zapoznać się dokładnie z treścią rozmowy B,
6) nadać odpowiednią kolejność wypowiedziom rozmowy B,
7) przeczytać jeszcze raz spójność dialogu B.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

słowniki języka obcego,

literatura z zakresu Business English,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 3

Uzupełnij poniższy tekst.


How do I get a new dokument onto the screen ?
You o_ _ _ your word processing p_ _ _ _ _ _ _ _ . You use the m _ _ _ _ to c _ _ _ _ on
“File”. Then you s _ _ _ _ _ “New document”. It’s easy!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Let’s say I’ve typed a letter with 3 paragraphs. I decide I want to put paragraph 3 before
paragraph 2. What do I do?
First, make sure the c _ _ _ _ _ is positioned at the start of paragraph 3. C _ _ _ _
the mouse, hold it down and h _ _ _ _ _ _ _ _ paragraph 3. Then use the mouse to d _ _ _
paragraph 3 before paragraph 2. And don’t panic!

How do I print out my document?
You just click the p _ _ _ _ _ _ icon on the t _ _ _ _ _ _ . Click on the options you want and
then click on “p _ _ _ _ “.

When I’ve finished working, do I just pull the plug out of the socket?
No!!! You should c _ _ _ _ all w _ _ _ _ _ _ you’ve opened and q _ _ _ the programme.
Then go to the “Special” m _ _ _ and choose “Shut down”.[1, s.46]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału z materiału nauczania poradnika dla ucznia, a nauczyciel powinien
omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. Należy umożliwić uczniom dostęp do
Internetu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać dokładnie polecenie,
2) wpisać brakujące litery do słów – ilość kresek odpowiada liczbie brakujących liter,
3) sprawdzić poprawność pisowni uzupełnionych słów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

słownik języka obcego,

słownik komputerowy,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 4

Napisz własne CV w języku angielskim w programie MS Word, wykorzystując

informacyjno-poradnikowe źródła internetowe.

Wskazówki do realizacji
Warunkiem koniecznym realizacji ćwiczenia jest zapewnienie dostępu uczniom do

komputerów z oprogramowaniem MS Word i łączem internetowym.

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać przeglądu stron internetowych poświęconych tematyce tworzenia CV,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

2) dokonać przeglądu własnych dokonań i innych danych potrzebnych do stworzenia CV,
3) napisać własne CV w języku angielskim.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– pogadanka,
– ćwiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

słownik języka obcego,

komputer z zainstalowanym edytorem MS Word i dostępem do Internetu,

podręcznik do gramatyki j. angielskiego,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 5

Napisz List motywacyjny do przykładowego pracodawcy w języku angielskim

w programie MS Word, wykorzystując informacyjno-poradnikowe źródła internetowe.

Wskazówki do realizacji
Warunkiem koniecznym realizacji ćwiczenia jest zapewnienie dostępu uczniom do

komputerów z oprogramowaniem MS Word i łączem internetowym.

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać przeglądu stron internetowych poświęconych tematyce pisania Listów

motywacyjnych,

2) wybrać przykładowego pracodawcę i stanowisko pracy o które będziesz się ubiegał,
3) dokonać analizy treści, które chciałbyś wykorzystać w Liście motywacyjnym,
4) napisać List motywacyjny w języku angielskim.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– pogadanka,
– ćwiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

słownik języka obcego,

komputer z zainstalowanym edytorem MS Word i dostępem do Internetu,

podręcznik do gramatyki j. angielskiego,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.3. Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem obcym

w poligrafii

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Korzystając z internetowych zasobów zawodowych w języku angielskim wyszukaj

informacje dotyczące określonej maszyny poligraficznej.

Wskazówki do realizacji
Warunkiem koniecznym realizacji ćwiczenia jest zapewnienie dostępu uczniom do

komputerów z oprogramowaniem MS Word i łączem internetowym.

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać przeglądu stron internetowych poświęconych tematyce maszyn poligraficznych,
2) wybrać stronę internetową konkretnego producenta maszyny poligraficznej,
3) dokonać analizy treści, które chciałbyś wykorzystać w charakterystyce maszyny,
4) przetłumaczyć dane techniczne maszyny na język polski.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pogadanka,
– ćwiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

poligraficzny słownik terminologiczny języka obcego,

komputer z zainstalowanym edytorem MS Word i dostępem do Internetu,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się językiem
obcym w realizacji zadań zawodowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 6, 7, 12, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie 10 zadań, z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. c, 5. c, 6. c, 7. a, 8. d, 9. a, 10. a, 11. b,
12. b, 13. b, 14. c, 15. a, 16. c, 17. b, 18. c, 19. c, 20. d.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać właściwy przyimek

B

P

b

2

Rozróżnić znaczenie przymiotnika
między pozytywnym-na wpół
negatywnym a negatywnym

C

P

c

3

Dobrać zwrot do wykonania ćwiczenia
ze słuchu

C

P

d

4

Wskazać właściwą kolejność
podawania numeru telefonicznego

B

P

c

5

Dobrać odpowiedź na podziękowanie

C

P

c

6

Dobrać poprawną konstrukcję
gramatyczną do wyrażenia propozycji

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

7

Rozróżnić właściwe pytanie sytuacyjne

C

PP

a

8

Dobrać komunikat do stopnia
formalności sytuacji

C

P

d

9

Wskazać powód przyjęcia reklamacji

B

P

a

10

Dobrać wyrażenie do wyjaśnienia
podczas negocjacji

C

P

a

11

Zidentyfikować zwrot stałego
zamówienia

A

P

b

12

Dobrać poprawność gramatyczną do
stopnia formalności językowej

C

PP

b

13

Rozróżnić element zawartości
treściowej książki

C

P

b

14

Dobrać konstrukcję gramatyczną do
przytaczania opinii

C

P

c

15 Zidentyfikować element negocjacji

B

P

a

16

Wskazać właściwy dokument do
wypełnienia na prośbę klienta

B

P

c

17

Rozróżnić sposób wyrażenia
propozycji terminu spotkania

C

PP

b

18

Rozróżnić poprawny zwrot oferty
drukarskiej

C

P

c

19

Zidentyfikować osobę mającą
bezpośredni kontakt z klientem
w drukarni

A

P

c

20

Dobrać odpowiedź do sytuacji
w negocjacjach

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,

kartę odpowiedzi).

5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze od

niego pracę.

8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.


Powodzenia!




Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Uzupełnij zdanie:”I’m keen…”

a)

of.

b)

on.

c)

about.

d)

in.


2. Na wpół negatywne znaczenie ma przymiotnik

a)

remarkable.

b)

hilarious.

c)

controversial.

d)

involving.


3. Nauczyciel wykonując ćwiczenie na rozumienie ze słuchu użyje zwrotu

a)

Let’s finish it off next lesson.

b)

I’d rather you rewrote exercise 2.

c)

Prepare this exercise at home.

d)

Don’t talk.


4. Prawidłowa kolejność podawania numeru telefonicznego kontrahentowi zagranicznemu to

a)

country code – number of receiver – extension.

b)

area code – number of a caller – extension.

c)

country code – area code – number of receiver.

d)

country code – number of a caller.


5. Odpowiedź na podziękowanie klienta to

a)

Thank you.

b)

The same to you.

c)

You’re welcome.

d)

You’re right.

6. Podczas negocjacji składamy propozycję

a)

On condition that you will reduce the prices, we could consider your offer.

b)

We won’t be able to reduce the prices.

c)

We may consider your offer if you agree to our terms of payment.

d)

Providing that you will reduce the prices, we won’t be able to consider your offer.

7. Sprzedawca i klient może zarówno zadać pytanie

a)

What publishing series is it?

b)

What occasion is the book for?

c)

What sort of book are you looking for?

d)

Am I to wrap it for you?

8. Odbierając telefon w pracy użyjemy zwrotu

a)

Hello! Good morning!

b)

Good morning! How can I help you?

c)

Amplico Life. Hello!

d)

Amplico Life. Good morning!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9. Powodem do przyjęcia reklamacji jest

a)

damaged pages.

b)

the book is too boring.

c)

the client doesn’t like the cover.

d)

the book is too expensive.


10. Podczas negocjacji poprosisz o wyjaśnienie

a)

Could you be more specific?

b)

What did you say?

c)

Could I explain one more point?

d)

Could I ask you a favour?

11. „Stałe zamówienie” jest odpowiednikiem zwrotu

a)

Regular order.

b)

Firm order.

c)

Fixed order.

d)

Constant order.


12. Umawiając się telefonicznie na spotkanie w sprawach zawodowych powiesz

a)

Can we meet on Tuesday?

b)

Would it be possible to met on Tuesday?

c)

Would it be possible for me to meet you on Tuesday?

d)

Would we possibly meet on Tuesday?


13. Opisując zawartość treściową książki użyjemy sformułowania

a)

paper back.

b)

chapter.

c)

volume.

d)

booklet.


14. Przytaczając opinię dziennikarzy na temat nowego albumu użyjemy konstrukcji

gramatycznej
a)

strony biernej.

b)

mowy zależnej.

c)

zdań warunkowych.

d)

konstrukcji imiesłowowej.


15. Podczas negocjacji użyjesz zwrotu

a)

Make concessions.

b)

Express your likes.

c)

Express your fear.

d)

Write a review.


16. Dokument wypełniony na prośbę klienta to

a)

payment delay form.

b)

delivery note.

c)

sales invoice.

d)

pre-face form.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

17. Musisz przełożyć termin spotkania biznesowego. Zaproponuj inny termin.

a)

What do you think about Wednesday?

b)

Shall we meet on Wednesday?

c)

Where could we meet?

d)

What time do we meet?


18. Opracowując ofertę drukarską użyjesz zwrotu

a)

Cash on delivery.

b)

Fast delivery van.

c)

Short delivery dates.

d)

Delivery note.


19. Osoba która ma bezpośredni kontakt z klientem w drukarni to

a)

bookkeeper.

b)

trade representative.

c)

salesperson.

d)

technologist.


20. Na pytanie: ”Shall we go to the conference room and make a start”? udzielisz odpowiedzi

a)

Yes, please.

b)

Why not?

c)

O.K. Let us get started.

d)

Yeah, of course.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………........………………………………

Posługiwanie się językiem obcym w realizacji zadań zawodowych

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się językiem
obcym w realizacji zadań zawodowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,

zadanie 8 jest z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 1 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. a, 5. c, 6. b, 7. d, 8. c, 9. b, 10.

a, 11. c,

12. a, 13. b, 14. a, 15. c, 16. a, 17. a, 18. a, 19. b, 20. c.

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać zwrot wyrażenia preferencji
czytelniczych

B

P

c

2

Wskazać logicznie poprawne
uzupełnienie pytania

B

P

b

3

Zidentyfikować zwrot „wiodący
drukarz”

A

P

b

4

Dobrać pytanie o termin dostawy

C

P

a

5

Wskazać pytanie o paragon

B

P

c

6

Zidentyfikować informację zawartą
w katalogu wydawniczym

B

P

b

7

Zidentyfikować książkę z fabułą

A

P

d

8

Zastosować rodzaj prośby do sytuacji

C

PP

c

9

Wskazać zwrot z odpowiednim
wzmocnieniem, we właściwym
miejscu w zdaniu

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

10

Dobrać zwrot sprzedaży detalicznej
w drukarni

C

P

a

11 Rozróżnić stopień formalności

B

P

c

12 Dobrać odpowiedź do sytuacji

C

P

a

13

Dobrać poprawne gramatycznie
zakończenie zdania

C

P

b

14

Dobrać informację ułatwiającą
sprzedawcy wybranie książki dla
klienta

C

P

a

15 Dobrać zwrot sytuacji formalnej

C

P

c

16

Dobrać zwrot poprawny gramatycznie
i leksykalnie

C

P

a

17

Rozróżnić zwrot gramatycznie
poprawny

B

P

a

18

Dobrać zwrot broniący pozycji
w negocjacjach

C

P

a

19 Dobrać zwrot do sytuacji w drukarni

C

P

b

20

Dobrać zwrot w rozmowie
telefonicznej

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,

kartę odpowiedzi).

5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze od

niego pracę.

8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.


Powodzenia!




Materiały dla ucznia

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Zdanie wyrażajace preferencje czytelnicze klienta to

a)

My mother loves psychological films.

b)

I hate buying poetry.

c)

He enjoys criminal stories.

d)

She doesn’t like Julia Roberts.

2. Dokończ pytanie. Where is…

a)

a check-in?

b)

a checkout?

c)

a bank account?

d)

payment?


3. Zwrot oznaczający „wiodącą drukarnię” to

a)

Running printer.

b)

Leading printer.

c)

The best printer.

d)

The most important printer r.


4. Drukarza zapytasz o termin dostawy

a)

When is the delivery?

b)

When do you bring the books?

c)

What are the conditions of the delivery?

d)

Is it an immediate delivery?


5. Pytając czy klient ma paragon użyjesz zwrotu

a)

Have you got a recipe?

b)

Have you got a bill?

c)

Have you got a receipt?

d)

Have you got a prescription?


6. Przeglądając anglojęzyczny katalog wydawniczy znajdziesz informację

a)

plot progress.

b)

book dimensions.

c)

pre-face.

d)

chapters.


7. Fabułę posiada książka

a)

phrasebook.

b)

directory.

c)

reference Book.

d)

adventure Book.


8. Nie zastałeś / łaś osoby, do której dzwonisz. Poproś o przekazanie informacji.

a)

Could I take a message?

b)

Could you leave a message with me?

c)

Could you ask Mr Smith to ring Mrs Taylor back?

d)

You could ask Mr Smith to ring me back, couldn’t you?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. Wzmocniając znaczenie wypowiedzi użyjesz zwrotu

a)

I appreciate your offer deeply.

b)

We are extremely satisfied with your quotations.

c)

We disagree completely.

d)

It’s strongly unlikely that he comes on Tuesday.

10. Do sprzedaży detalicznej odnosi się zwrot

a)

I’ll make out the bill.

b)

We can offer a huge quantity discount.

c)

Your offer met our approval.

d)

Where can I pay tax?

11. Odrzuć propozycję podczas negocjacji.

a)

Oh, no! That’s not possible.

b)

No, you must be joking!

c)

I’m afraid it’s not possible.

d)

We are sure you can’t do that.


12. Na prośbę połączenia telefonicznego z kierownikiem odpowiesz

a)

I’m afraid, he’s on the other line.

b)

I’m afraid, he’s on the other telephone.

c)

I’m afraid the number is occupied.

d)

I’m afraid he’s working.


13. Dokończ zdanie: If your prices are competitive,…

a)

we won’t consider your offer.

b)

we will be interested in signing a contract.

c)

we won’t place a big order.

d)

we will purchase elsewhere.

14. Informacja ułatwiająca sprzedawcy znalezienie książki, dla kupującego

a)

Publishing series.

b)

Publishing date.

c)

Edition number.

d)

Page number.

15. Nie mogąc spotkać się z kontrahentem w umówionym dniu użyjesz zwrotu

a)

Look Mary, I can’t meet you on Monday. Sorry.

b)

I’m sorry. I can’t meet with you on Monday. I have some other engagements.

c)

I’m sorry but I’m afraid I can’t make it on Monday.

d)

Sorry. I’d love to meet you on Monday but something more important has come up.


16. Składając zamówienie w drukarni zagranicznej, zastosujesz zwrot

a)

I enclose an official delivery form.

b)

I enclose a request for our price list.

c)

I enclose your offer inquiry.

d)

I enclose an official cash report.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

17. Zostaw informację, pod jakim numerem można się z tobą skontaktować.

a)

I am available on 00 49 657 352.

b)

I am available at 00 49 657 352.

c)

You can contact me under 00 49 657 352.

d)

Could you put me through at 00 49 657 352.


18. Chcąc bronić własnej pozycji w negocjacjach, użyjesz zwrotu:

a)

I’m afraid we always insist on that.

b)

Proving that you give us 5% discount, we could consider changing the amounts
ordered.

c)

You have to lower price.

d)

Do you mean that you disagree about our suggestion?

19. Obsługując klienta zagranicznego w drukarni powiesz

a)

Shall we meet in a lobby?

b)

We don’t have it in stock, I’m afraid.

c)

Would you like to sign in the register, please?

d)

Let’s get started, shall we?


20. Źle się dodzwoniłeś / łaś, użyjesz zwrotu

a)

Sorry, the line is busy.

b)

I’ll hold.

c)

Sorry, I’ve got the wrong number.

d)

I’ll call back later.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………........………………………………

Posługiwanie się językiem obcym w realizacji zadań zawodowych

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA


1. Barker Ch.: Boost Your Vocabulary 1,2,3,4. Pearson Education Limited, Essex 2002
2. Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba

Druku, Warszawa 1999

3. Grant D., McLarty R.: Business Basics. Oxford University Press, Oxford 2002
4. Hollett V.: Business Objectives. Oxford University Press, Oxford 2002
5. Knight G., O’Neil M., Hayden B.: Business Goals 1. Cambridge University Press,

Cambridge 2004

6. Linde-Usiekniewicz J.(red.): Wielki słownik angielsko-polski. Wydawnictwo Naukowe

PWN, Warszawa 2004

7. Murphy R.: English Grammar In Use. Cambridge University Press, Cambridge 1991
8. O’Driscoll N., Scott-Barrett F.: Business Challenges. Pearson Education Limited, Essex 1999
9. Puńko E., Rostek E.: English - Słownik tematyczny. Wagros, Poznań 2006
10. Thompson A. J., Martinet A.V.:A Practical English Grammar. Oxford University Press,

Oxford 1990


Literatura metodyczna
1. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „śak”,

Warszawa 1998

2. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii

Eksploatacji, Radom 1998

