Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Jak ułożyć scenariusz lekcji?
Krótki poradnik dla nauczyciela
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Plan prezentacji
Planowanie pracy nauczyciela i jego znaczenie
Czym jest scenariusz?
Elementy scenariusza zaj
ęć
edukacyjnych
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Planowanie pracy
Opracowanie schematu czynno
ś
ci, który pozwoli
wywoła
ć
przewidywany przebieg i rezultaty procesów
edukacyjnych
Jest wieloetapowe
program nauczania
ramowy plan nauczania (rozkład materiału)
scenariusz zaj
ęć
konspekt zaj
ęć
plan lekcji
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Czym jest scenariusz?
Scenariusz to szczegółowo opracowany program
(przebieg) zaj
ęć
lekcyjnych
Podaje wszystko co wi
ąż
e si
ę
z form
ą
, metod
ą
i technik
ą
pracy nauczyciela i ucznia
Zazwyczaj obejmuje cykl kilku koreluj
ą
cych lekcji
Dokument z zapisem przebiegu zaj
ęć
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Proponowana struktura scenariusza zajęć
Przedmiot nauczania
Tytuł realizowanego działu tematycznego (programowego)
Prowadz
ą
cy
Ucz
ą
cy si
ę
lub odbiorca informacji
Tematy lekcji
Czas trwania zaj
ęć
Poj
ę
cia kluczowe
Wymagania wst
ę
pne
Cele zaj
ęć
Metody osi
ą
gni
ę
cia celów
Ś
rodki dydaktyczne
Zadania do wykonania dla ucz
ą
cych si
ę
Formy oceny
Przebieg zaj
ęć
Bibliografia
nie
za
le
ż
nie
od
pr
zy
j
ę
tej
st
ruk
tur
y
sc
en
ari
us
za
, p
ow
ini
en
on
za
wi
era
ć
ws
zy
stk
ie
prz
ed
sta
wi
on
e e
lem
en
ty
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Struktura scenariusza
Sformalizowana konwencja tworz
ą
ca format scenariusza
Dobrze dobrany format zwi
ę
ksza przejrzysto
ść
i zrozumiało
ść
scenariusza
Prawidłowe formatowanie
zgodno
ść
czcionki i odst
ę
pów mi
ę
dzy wierszami
powtarzalny układ graficzny (akapity, format
nagłówków, tabeli)
jednolita gramatyka w całym dokumencie
Dalej
Przykład formatowania
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Przykład formatowania
Do
ku
me
nt
sfo
rm
ato
wa
ny
Bra
k fo
rm
ato
wan
ia
● ●
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Przedmiot nauczania
●
Podajemy pełn
ą
, poprawn
ą
nazw
ę
przedmiotu
zgodn
ą
z nomenklatur
ą
w programie nauczania
Nie stosujemy skrótów
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Tytuł realizowanego działu tematycznego
(programowego)
Powinien by
ć
zgodny z programem i planem nauczania
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Prowadzący
Podajemy imi
ę
i nazwisko nauczyciela prowadz
ą
cego
zaj
ę
cia
W niektórych szkołach przyj
ę
ło si
ę
,
ż
e podaje si
ę
równie
ż
tytuł naukowy nauczyciela
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Uczący się lub odbiorca informacji
Okre
ś
la si
ę
bli
ż
ej grup
ę
ucz
ą
cych si
ę
osób
rodzaj szkoły lub placówki
klasa
grupa
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Tematy lekcji i czas trwania zajęć
Podaje si
ę
tematy jednostek lekcyjnych realizowanych
w ramach bloku zaj
ęć
oraz czas ich trwania
Scenariusz
bloku zaj
ęć
Temat 1
+
czas zaj
ęć
Temat 2
+
czas zaj
ęć
Temat 3
+
czas zaj
ęć
●
Je
dn
os
tka
le
kc
yjn
a n
ie
mu
si
wy
no
si
ć
45
m
inu
t
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Podstawowe poj
ę
cia, terminy, okre
ś
lenia itp.
bezpo
ś
rednio zwi
ą
zane z tematem i maj
ą
ce dla niego
szczególne znaczenie
Przykład z chemii
Temat:
Ź
ródła w
ę
glowodorów w przyrodzie.
Poj
ę
cia kluczowe: Poj
ę
cia chemiczne: gaz ziemny,
ropa naftowa, w
ę
gle kopalne, w
ę
giel kamienny,
destylacja ropy naftowej, koksowanie (pirogenizacja)
w
ę
gla kamiennego, kraking, reforming…
Pojęcia kluczowe
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Okre
ś
laj
ą
wiadomo
ś
ci, umiej
ę
tno
ś
ci i postawy, które
powinny by
ć
przyswojone przez ucznia przed
przyst
ą
pieniem do lekcji
Formułowane s
ą
w postaci czasowników operacyjnych
Przykład
Przed przyst
ą
pieniem do zaj
ęć
ucze
ń
powinien:
zna
ć
zasady bhp obowi
ą
zuj
ą
ce podczas zaj
ęć
laboratoryjnych
umie
ć
korzysta
ć
z notatek i innych
ź
ródeł informacji
Wymagania wstępne
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Cele kształcenia
Ś
wiadomie zało
ż
one wyniki procesu nauczania –
uczenia si
ę
, wyra
ż
one przyrostem wiadomo
ś
ci,
umiej
ę
tno
ś
ci oraz zmianami osobowo
ś
ci podmiotu
ucz
ą
cego si
ę
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Podział celów
Cele ogólne
podaj
ą
co nauczyciel poprzez dan
ą
lekcj
ę
chce
osi
ą
gn
ąć
ukierunkowuj
ą
na to co uczniowie b
ę
d
ą
zdobywa
ć
,
ć
wiczy
ć
, doskonali
ć
, tworzy
ć
i prze
ż
ywa
ć
Cele szczegółowe
cele uczniowskie, to znaczy szczegółowe stany
rzeczy w zakresie wiedzy, umiej
ę
tno
ś
ci, prze
ż
y
ć
i zachowa
ń
uczniów
s
ą
dowodem uzyskania (poszerzenia, doskonalenia)
kompetencji okre
ś
lonych w celach ogólnych
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Cele ogólne zajęć
Zdobycie (poszerzenie, ugruntowanie) nowej wiedzy
o faktach, procesach, mechanizmach przyrodniczych
i społecznych
Nabywanie, rozwijanie i
ć
wiczenie umiej
ę
tno
ś
ci
intelektualnych praktycznych, manualnych, technicznych,
sprawno
ś
ci fizycznych takich jak: rozwi
ą
zywanie problemów
typowych i nietypowych, teoretycznych i praktycznych,
interpretacja i ocena faktów, analiza i synteza oraz
doskonalenie stopnia ich opanowania
Promowanie twórczo
ś
ci, wytworów artystycznych
i technicznych.
Kształtowanie umiej
ę
tno
ś
ci organizatorskich i społecznych.
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Co brać pod uwagę przy formułowaniu
celów ogólnych?
długofalowe (strategiczne) cele kształcenia
i wychowania
wymagania i standardy programowe (zakres wiedzy
i umiej
ę
tno
ś
ci wyznaczonych do opanowania na danym
etapie rozwoju ucznia)
własny plan wynikowy (uporz
ą
dkowany wykaz
oczekiwanych wyników uczenia si
ę
ucznia )
własn
ą
ocen
ę
post
ę
pów uczniów
badanie wyników nauczania w danym oddziale
prowadzonym przez nadzór pedagogiczny
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Cele szczegółowe
Okre
ś
laj
ą
wynik (w formie zoperacjonalizowanej) jaki
powinien by
ć
osi
ą
gni
ę
ty po danej lekcji
Cel wyra
ż
ony operacyjnie
dokładnie okre
ś
la i nazywa czynno
ś
ci, któr
ą
ucze
ń
b
ę
dzie musiał wykona
ć
opisuje warunki, które powinny towarzyszy
ć
tej
czynno
ś
ci (z czego mo
ż
e lub musi korzysta
ć
, na jakiej
aparaturze b
ę
dzie dan
ą
czynno
ść
wykonywał)
mówi o sprawno
ś
ciach, które ucze
ń
powinien
osi
ą
gn
ąć
w odniesieniu sprawdzanej czynno
ś
ci
Cele operacyjne mo
ż
na sformułowa
ć
dla ka
ż
dej
jednostki lekcyjnej i dla ka
ż
dego z jej elementów
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Metody osiągnięcia celów
Metoda nauczania to systematycznie stosowany
sposób pracy nauczyciela z uczniami, umo
ż
liwiaj
ą
cy
osi
ą
gni
ę
cie celów kształcenia
Metody s
ą
ró
ż
norodne i stale ich przybywa
Metoda z gr. methodos oznacza sposób post
ę
powania
Zaleca si
ę
stosowanie metod wyzwalaj
ą
cych
aktywno
ść
uczniów
Ka
ż
da metoda mo
ż
e aktywizowa
ć
wszystko zale
ż
y od inwencji nauczyciela
metoda aktywizuj
ą
ca np. aktywny wykład, stosowanie
multimediów, dyskusji, pokazu, burzy mózgów,
analizy przypadków, symulacji itp.
mo
ż
e, wbrew nazwie, wywoła
ć
bierno
ść
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Tradycyjny podział metod nauczania
Podaj
ą
ce - oparte na słowie
wykład, pogadanka, opowiadanie, opis, prelekcja,
anegdota, odczyt, obja
ś
nienie
Problemowe (poszukuj
ą
ce) - oparta na obserwacji
i pomiarze
wykład problemowy, klasyczna metoda problemowa,
metoda przypadków, gry dydaktyczne, dyskusja
dydaktyczna, sytuacyjna, inscenizacja
Praktyczne - oparta na działalno
ś
ci praktycznej
pokaz z instrukta
ż
em i obja
ś
nieniem,
ć
wiczenia
laboratoryjne,
ć
wiczenia produkcyjne, metoda
projektów, metoda przewodniego tekstu
w
ed
łu
g
C
Z.
K
up
is
ie
w
ic
za
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Inne metody warte zauważenia
Waloryzacyjne (emocjonalne) – nie tylko na poznawanie
rzeczywisto
ś
ci, ale równie
ż
emocjonalnym prze
ż
ywanie
jej i ocenianie
impresyjne – odbiór dzieł i uczestnictwo w ekspozycji
ekspresyjne – samodzielne tworzenie okre
ś
lonej
warto
ś
ci (ucze
ń
aktorem, rze
ź
biarzem itp.)
Multimedialne – zastosowanie w nauczaniu osi
ą
gni
ęć
techniki i technologii informacyjno-komunikacyjnej
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Strategie nauczania i uczenia się
Strategie dydaktyczne
Rodzaj nauczania – uczenia si
ę
Informacyjna
przez przyswajanie
Problemowa
przez rozwi
ą
zywanie problemów
Emocjonalna
przez prze
ż
ywanie
Operacyjna
przez działanie praktyczne
Badawcza
przez badanie
Multimedialna
przez wybór informacji
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Forma nauczania
Forma nauczania organizuje kształcenie i przyjmuje taki
kształt, który zapewnia odpowiedni
ą
jako
ść
nauczania
Okre
ś
la miejsce zaj
ęć
i ich rodzaj, warunki, czas
pracy, a z samego systemu kształcenia wyró
ż
nia
elementy tworz
ą
ce spójn
ą
cało
ść
lekcja, fakultet
szkolenie
wycieczka
zaj
ę
cia praktyczne
praca domowa
praca w grupie lub indywidualna itp.
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Technika nauczania
Technika nauczania, to sposób realizacji zaj
ęć
dydaktycznych
Jej wybór zale
ż
y od przyj
ę
tej metody
Ka
ż
da z technik wymaga odpowiedniego zestawu
ś
rodków dydaktycznych
Najsilniej oddziałuj
ą
na ucznia
ś
rodki audiowizualne
i komputer z dost
ę
pem do Internetu oraz pomoce
pozwalaj
ą
ce przeprowadza
ć
do
ś
wiadczenia i
ć
wiczenia
praktyczne.
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Środki dydaktyczne
Przedmioty materialne pozwalaj
ą
ce usprawni
ć
proces
nauczania – uczenia si
ę
Ś
rodki pozwalaj
ą
osi
ą
gn
ąć
pogl
ą
dowo
ść
procesu kształcenia
ułatwienie procesów my
ś
lowych
pomoc w wykonywaniu przez uczniów
ć
wicze
ń
i sprawno
ś
ci praktycznego działania
eksponowanie materiałów wywołuj
ą
cych prze
ż
ycia
uczniów
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Środki dydaktyczne dawniej
Pakiet pomocy naukowych zwane nast
ę
pnie
ś
rodkami
dydaktycznymi
podr
ę
czniki
modele
materiały ilustracyjne
okazy naturalne
kredki, farby
przezrocza
filmy, ta
ś
my magnetofonowe
kreda i tablica
la
ta
si
ed
em
d
zie
sią
te
•
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
medium (l.mn. media)
z łac. o
ś
rodek przewodz
ą
cy,
przeka
ź
nik
Multimedialny
medialny
multum
z łac. du
ż
o, gruntownie
Multi
Środki dydaktyczne dziś - multimedia
•••
Multimedia to media wykorzystuj
ą
ce informacj
ę
i przekazuj
ą
ce j
ą
w ró
ż
nej
formie (tekst, d
ź
wi
ę
k, grafika, animacja, wideo) w celu dostarczania
odbiorcom informacji lub rozrywki.
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Multimedia
to wi
ę
cej ni
ż
jednoczesna obecno
ść
wielu ró
ż
nych mediów
jest to technologia integruj
ą
c
ą
w jedno medium – słu
żą
ce
do wymiany informacji – nast
ę
puj
ą
ce trzy dziedziny
techniki publicystyczno – wydawnicze
elektronik
ę
komercyjn
ą
zastosowania komputerowe
multimedialne
ź
ródła danych to: wideo, d
ź
wi
ę
k, grafika,
tekst, animacje, zdj
ę
cia, obrazy oraz dane alfanumeryczne
d
ziś
•••
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Dźwięk
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Obraz i grafika
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Wideo
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Formy sprawdzania i oceniania postępów
w nauce
Odpowied
ź
ustna
Referat – indywidualne lub zespołowe opracowania i prezentacje
materiału obj
ę
tego planem nauczania.
Kartkówka – praca pisemna nie zapowiadana przez nauczyciela
Sprawdzian - praca pisemna z wi
ę
kszej partii materiału
Test wyboru
Ć
wiczenia praktyczne – do
ś
wiadczenia, praca z komputerem
z wykorzystaniem odpowiednich programów
ć
wiczenia monta
ż
owe.
ć
wiczenia kształc
ą
ce umiej
ę
tno
ś
ci korzystania z internetu.
Prace długoterminowe – praca domowa, zazwyczaj w formie
pisemnej obejmuj
ą
ca wi
ę
kszy zakres materiału zwi
ą
zanego z
przedmiotem; cz
ę
sto wykracza poza materiał programowy.
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Przebieg lekcji
Wszelkie czynno
ś
ci przewidywane przez nauczyciela,
a które maja wyst
ą
pi
ć
na lekcji
Opisuje
czynno
ś
ci przygotowawcze
czynno
ś
ci podstawowe
czynno
ś
ci ko
ń
cowe
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Zadania dla uczących się
Sprawdzaj
ą
systematyczno
ść
i zaanga
ż
owanie ucznia
w proces kształcenia
Pozwalaj
ą
utrwali
ć
materiał zrealizowany na lekcji
Pozwalaj
ą
poszerzy
ć
wiadomo
ś
ci ucznia i wzbudzi
ć
ch
ęć
do samokształcenia
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Stró
ż
owska 15, 38-500 Sanok
Opracowanie - Bogdan Buczek
Dziękuję za uwagę