Technik bezpieczenstwa i higieny pracy 315[01] O2 05 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marek Zalewski
Wykonywanie rysunków z wykorzystaniem komputerowego
wspomagania projektowania
315[01].O2.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr in\. Wanda Bukała
mgr in\. Ryszard Krzeszowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr in\. Marek Zalewski
Konsultacja:
dr in\. Anna Kordowicz-Sot
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 315[01].O2.05
 Wykonywanie rysunków z wykorzystaniem komputerowego wspomagania projektowania ,
zawartego w programie nauczania dla zawodu technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 13
5.1. Komputerowe wspomaganie projektowania 13
5.1.1. Ćwiczenia 13
5.2. Uruchomienie programu, ekran AutoCAD-a 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Wykorzystanie menu 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Komunikowanie siÄ™ z programem 17
5.4.1. Ćwiczenia 17
5.5. Rozpoczynanie i zapisywanie rysunku 18
5.5.1. Ćwiczenia 18
5.6. Ustawienia rysunku i standardy 19
5.6.1. Ćwiczenia 19
5.7. Sterowanie warstwami 20
5.7.1. Ćwiczenia 20
5.8. Sterowanie wyświetlonym widokiem 22
5.8.1. Ćwiczenia 22
5.9. Rysowanie obiektów liniowych 23
5.9.1.Ćwiczenia 23
5.10. Rysowanie okręgów i łuków 25
5.10.1.Ćwiczenia 25
5.11. Sterowanie kolorem obiektu i rodzajem linii 28
5.11.1.Ćwiczenia 28
5.12. Lokalizacja punktów geometrycznych 29
5.12.1.Ćwiczenia 29
5.13. Zastosowanie poleceń modyfikacyjnych 30
5.13.1.Ćwiczenia 30
5.14. Kreskowanie 34
5.14.1.Ćwiczenia 34
5.15. Wymiarowanie 35
5.15.1.Ćwiczenia 35
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 39
7. Literatura 50
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny
pracy.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ju\ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
- literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla
ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do
nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają
podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:
- materiał nauczania  w miarę mo\liwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje siÄ™ niedocenianie przez nauczycieli niezwykle wa\nej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać  czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
- pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zale\ności od tematu mo\na zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, w formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, poniewa\
nauczyciel sterując dyskusją mo\e uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
- dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając ró\ne
mo\liwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym
szkoły. Prowadzący mo\e równie\ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,
- sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie
odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Je\eli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
W tym miejscu jest szczególnie wa\na rola nauczyciela, gdy\ od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zale\y między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności zało\onych w jednostce modułowej. Nale\y rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną  ciekawość wiedzy . Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału mo\e stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy
mo\e lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,
- testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i nale\y je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Ka\demu zadaniu testu przypisano określoną liczbę
mo\liwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzale\niona jest od
ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel mo\e zastosować test według własnego projektu
oraz zaproponować własną skalę ocen. Nale\y pamiętać, \eby tak przeprowadzić proces
oceniania ucznia, aby umo\liwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
- pokaz,
- ćwiczenie (laboratoryjne lub inne),
- projektów,
- przewodniego tekstu.
315[01].O2
Podstawy konstrukcji
mechanicznych
315[01].O2.01 315[01].O2.03 315[01].O2.02
Wyznaczanie obcią\eń Dobieranie materiałów Badanie materiałów
w układach statycznych, konstrukcyjnych konstrukcyjnych
kinematycznych
i dynamicznych
315[01].O2.05
Wykonywanie rysunków
315[01].O2.04 z wykorzystaniem
Odwzorowywanie komputerowego
elementów maszyn wspomagania
projektowania
315[01].O2.06
Stosowanie maszyn
i urządzeń energetycznych
oraz transportu
wewnętrznego
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- wykonywać szkic części maszyn odwzorowujący kształty zewnętrzne i wewnętrzne
z zachowaniem proporcji i z oznaczeniem: materiałów, wymiarów, tolerancji, pasowania,
odchyłek kształtu i poło\enia, chropowatości powierzchni, zbie\ności i pochylenia,
zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi normami rysunku technicznego,
- wykonywać szkic przedmiotu w rzucie aksonometrycznym dimetrii ukośnej,
- odczytywać Dokumentację Techniczno-Ruchową, dokumentację konstrukcyjną,
technologiczną i warsztatową oraz zinterpretować zamieszczone w nich oznaczenia,
- wykonywać rysunki techniczne prostych elementów maszyn,
- rozró\nić rysunki techniczne: wykonawcze, zło\eniowe, zestawieniowe, monta\owe,
zabiegowe, operacyjne,
- korzystać z ró\nych zródeł informacji,
- obsługiwać komputer.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 określić zasady i fazy projektowania,
 określić funkcje i zadania programu typu CAD,
 scharakteryzować zastosowanie programu typu CAD,
 skonfigurować obszar rysunku,
 rozró\nić rodzaje współrzędnych,
 oznaczyć punkty za pomocą współrzędnych bezwzględnych i względnych,
 narysować płaską figurę geometryczną za pomocą współrzędnych bezwzględnych
i względnych,
 skorzystać z pomocy i narzędzi rysunkowych,
 wykonać rysunek na podstawie szkicu,
 narysować rysunek płaski z zastosowaniem linii, okręgu, łuku, elipsy, wieloboku,
 zastosować linie konstrukcyjne, filtry, tryby lokalizacji punktów względem obiektu,
 skopiować obiekty ze zmianą ich cech oraz poło\enia (przesunięcie, obrót), kształtu
(zaokrÄ…glanie, fazowanie),
 zakreskować przekroje,
 rozró\nić wymiarowanie liniowe, kątowe, współrzędnościowe, średnic,
 skonfigurować urządzenie kreślące,
 sporządzić i wydrukować rysunek wykonawczy elementu maszyny według szkicu,
 sporządzić rysunek aksonometryczny elementu maszyny według szkicu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Technik bezpieczeństwa i higieny pracy 315[01]
Moduł: Podstawowy konstrukcji maszyn 315[01].O2
Jednostka modułowa: Wykonywanie rysunków z wykorzystaniem komputerowego
wspomagania projektowania 315[01].O2.05
Temat: Tworzenie rysunku prototypowego. Narysowanie elementu konstrukcyjnego.
Cel ogólny: Nabycie umiejętności wykonania rysunku prototypowego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- utworzyć szablon rysunkowy,
- skonfigurować obszar rysunku,
- narysować płaską figurę geometryczną za pomocą współrzędnych bezwzględnych
i względnych,
- narysować płaską figurę geometryczną z zastosowaniem linii, okręgu, łuku,
- zakreskować przekrój,
- stosować wymiarowanie liniowe, kątowe, współrzędnościowe, średnic,
- korzystać z pomocy i narzędzi rysunkowych.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna.
Czas trwania zajęć:
- 90 minut.
Åšrodki dydaktyczne:
- ćwiczenie opracowane przez nauczyciela dla ka\dego ucznia,
- instrukcja pracy metodÄ… przewodniego tekstu,
- stanowisko komputerowe z oprogramowaniem AutoCAD,
Uczestnicy:
- uczniowie kształcący się w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zadanie dla ucznia
Utwórz rysunek prototypowy formatu A4, zapisz go jako szablon rysunkowy.
Na utworzonym szablonie narysuj i zwymiaruj element konstrukcyjny przedstawiony na
rys. 1.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Rys. 1 do scenariusza zajęć nr 1 [7]
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą przewodniego tekstu.
Faza właściwa
Praca metodÄ… przewodniego tekstu.
Faza I Informacje
Pytania prowadzÄ…ce:
1. W jaki sposób mo\na uruchomić program AutoCAD?
2. Jakie polecenie pozwala na powiększanie obszaru rysunku?
3. Jak wpływa na rysowanie ustawienie odstępów między węzłami siatki?
4. W jaki sposób mo\na wyświetlić siatkę?
5. Jak utworzyć nowe warstwy?
6. W jaki sposób mo\na  przypisać do poszczególnych warstw rodzaje linii i ich kolor?
7. Jaka jest zasada zapisywania w AutoCAD-ie szablonu?
8. Jakie polecenia nale\y u\yć do narysowania elementu konstrukcyjnego przedstawionego
na rys. 1?
9. Jaki pasek narzędziowy będzie pomocny do zwymiarowania elementu konstrukcyjnego?
Faza II Planowanie
Uczniowie określają:
1. Jak nale\y utworzyć rysunek prototypowy?
2. Jak narysować element konstrukcyjny?
3. Jak zapisać utworzony rysunek?
Faza III Ustalenia
Uczniowie pracujÄ…c indywidualnie ustalajÄ…:
1. sposób tworzenia szablonu rysunku,
2. sposób rysowania elementu konstrukcyjnego na stworzonym szablonie,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Faza IV Wykonanie
Uczniowie powinni:
1. Uruchomić program AutoCAD-a.
2. Otworzyć rysunek1.dwg  polecenie  otwórz .
3. Określić granice rysunku na 210x297 mm (format A4) - polecenie  granica .
4. Powiększyć obszar rysunku  polecenie  zoom z opcją Wszystko.
5. Ustalić skok kursora na 5 jednostek (mm)  polecenie :skok .
6. Ustalić odstępy między węzłami siatki na 5 jednostek (mm)  polecenie  siatka .
7. Wyświetlić siatkę  np. klawisz funkcyjny F7.
8. Utworzyć nowe warstwy o nazwach, rodzajach linii i kolorach podanych w tabeli 1.
Tabela 1
Nazwa warstwy Rodzaj linii Kolor
KRESKOWANIE CONTINOUS Błękitny
LINIE_CIGAE CONTINOUS Zielony
LINIE_KRESKOWE ACAD_ISO02W100 Fioletowy
OSIE ACAD_ISO10W100 Czerwony
RYSUNEK CONTINOUS Niebieski
WYMIARY CONTINOUS Czerwony
9. Ustalić aktualną warstwę RYSUNEK.
10. Narysować ramkę (rys.2)  polecenie  linia , kolejne współrzędne bezwzględne to (5,5),
(215,5), (215,292), (5,292), (5,5).
Rys. 2 do scenariusza 1 [7]
11. Zapisać utworzony przez siebie rysunek jako rysunek prototypowy A4.dwt  rozszerzenie
dwt wskazuje, \e jest to szablon rysunkowy AutoCAD-a.
12. Gdy pojawi się okno dialogowe z opisem szablonu (rys. 3)  mo\na stworzyć własny opis.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Rys. 2 do scenariusza 1 [7]
13. Zamknąć rysunek.
14. Otworzyć rysunek prototypowy A4.dwt.
15. Narysować i zwymiarować utworzony przez siebie rysunek zgodnie z rys.1.
16. Zapisać rysunek jako wspornik.dwg.
Faza V Sprawdzenie
Uczniowie sprawdzają zgodność wykonania zadania z uwzględnieniem czynności
określonych w Fazie IV.
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wskazują, który z etapów sprawiły im największą trudność.
Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie wystąpiły nieprawidłowości
i jak ich unikać.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Technik bezpieczeństwa i higieny pracy 315[01]
Moduł: Podstawowy konstrukcji maszyn 315[01].O2
Jednostka modułowa: Wykonywanie rysunków z wykorzystaniem komputerowego
wspomagania projektowania 315[01].O2.05
Temat: Rysowanie elementu konstrukcyjnego.
Cel ogólny: Nabycie umiejętności rysowania elementu konstrukcyjnego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- narysować linię za pomocą współrzędnych względnych,
- narysować płaskie figury geometryczne z zastosowaniem, okręgu,
- korzystać z pomocy i narzędzi rysunkowych.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna.
Czas trwania zajęć:
- 45 minut.
Åšrodki dydaktyczne:
- ćwiczenie opracowane przez nauczyciela dla ka\dego ucznia,
- instrukcja pracy metodÄ… przewodniego tekstu,
- stanowisko komputerowe z oprogramowaniem AutoCAD,
Uczestnicy:
- uczniowie kształcący się w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zadanie dla ucznia
Narysuj obiekty przedstawione na rys. 1.
Rys. 1 do scenariusza 2 [7]
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć,
2. Wyjaśnienie uczniom szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad przez metodą przewodniego tekstu.
Faza właściwa
Praca metodÄ… przewodniego tekstu.
Faza I Informacje
Pytania prowadzÄ…ce:
1. Co oznacza, \e współrzędne wprowadza się metodą współrzędnych względnych?
2. Z jakiego menu rozwijalnego mo\na uruchomić polecenie  okrąg ?
3. Gdzie mo\na znalezć opcje polecenia  okrąg ?
Faza II Planowanie
Uczniowie określają sposób narysowania trzech okręgów przedstawionych na rys. 1.
Faza III Ustalenia
Uczniowie pracujÄ…c indywidualnie ustalajÄ…:
1. sposób narysowania odcinka mając daną długość i kąt,
2. opcjÄ™ trybu lokalizacji,
3. sposób narysowania okręgu nie mając zdefiniowanego promienia ani średnicy.
Faza IV Wykonanie
Uczniowie powinni:
1. Uruchomić program AutoCAD-a,
2. otworzyć rysunek prototypowy A4.dwt,
3. narysować odcinek BA (polecenie  linia ) z punktu B o współrzędnych względnych 
wprowadzić z klawiatury @70<140,
4. narysować okrąg o średnicy 60 mm o środku w punkcie B (polecenie  okrąg )  nale\y
wykorzystać tryb lokalizacji,
5. narysować okrąg o średnicy 80 mm o środku w punkcie AB (polecenie  okrąg )  nale\y
wykorzystać tryb lokalizacji,
6. narysować okrąg o średnicy 70 mm (polecenie  okrąg ) wykorzystując opcję 2 punkty,
7. zapisać rysunek jako 3okręgi.dwg.
Faza V Sprawdzenie
Uczniowie sprawdzają zgodność wykonania zadania z uwzględnieniem czynności
określonych w Fazie IV.
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wskazują, który z etapów sprawiły im największą trudność.
Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie wystąpiły nieprawidłowości
i jak ich unikać.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Komputerowe wspomaganie projektowania
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj etapy projektu zwiÄ…zanego z wykonaniem chwytaka przedstawionego na rys. 1.
Rys. 2 zawiera wykaz elementów chwytaka i części znormalizowanych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Komputerowe wspomaganie projektowania  kolejność czynności przy
wykonywaniu projektu. Nale\y zwrócić uwagę na etapy projektowania.
Rys. 1 do ćwiczenia 1 [7] Rys. 2 do ćwiczenia 1 [7]
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje o czynnościach przy wykonywaniu
projektu,
2) dokonać analizy rysunków chwytaka,
3) określić technologiczność konstrukcji.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie,
- tekstu przewodniego.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika, dotyczÄ…ca projektowania,
- arkusz ćwiczeniowy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Uruchomienie programu, ekran AutoCAD-a
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na przedstawionym rysunku zaznacz linię statusową, pasek narzędziowy warstwy, menu
Standard oraz marker kartezjańskiego układu współrzędnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Uruchomienie programu, ekran AutoCAD-a.
Rys. do ćwiczenia 1 [7]
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych ewentualnie w Pomocy informacji na temat
ekranu AutoCAD-a,
2) zaznaczyć na rysunku i wpisać: linia statusowa, pasek narzędziowy warstwy, menu
Standard, marker kartezjańskiego układu współrzędnych.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie,
- tekstu przewodniego.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika, dotyczÄ…ca oprogramowania AutoCada.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Wykorzystanie menu
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustaw paski narzędziowe na obszarze rysunku AutoCAD-a i rozwiń menu zgodnie
z rysunkiem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Wykorzystanie menu. Nale\y zwrócić uwagę na menu Standard.
Rys. do ćwiczenia 1 [7]
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozwinąć menu Widok i uaktywnić polecenie Paski narzędzi...,
2) w oknie dialogowym Adaptacja zaznaczyć Paski narzędzi: Rysuj, Zmiana, Wymiar,
Lokalizacja,
3) umieścić paski narzędzi w obszarze rysunku zgodnie z rysunkiem,
4) rozwinąć menu Rysuj.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika, dotyczÄ…ca oprogramowania AutoCAD.
Ćwiczenie 2
KorzystajÄ…c z pomocy AutoCAD-a wyszukaj informacji na temat polecenia  nfragm .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
U\ycie menu POMOC.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Rys. do ćwiczenia 2 [7]
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) z menu Standard rozwinąć menu Pomoc,
2) w oknie dialogowym Pomoc programu AutoCAD 2005: Pomoc u\ytkownika wpisać
wyraz  nfragm i nacisnąć przycisk  Wyświetl (rysunek przedstawia okno dialogowe
pomocy z wyświetloną informacją).
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.4. Komunikowanie siÄ™ z programem
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wprowadz do programu polecenie  linia kolejno trzema sposobami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Komunikowanie się z programem. Nale\y zwrócić uwagę na wprowadzanie poleceń.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wpisać z klawiatury wyraz  linia , zatwierdzić klawiszem Enter i następnie anulować
wciskajÄ…c klawisz Esc,
2) kliknąć na ikonę Linia na pasku narzędziowym Rysuj i następnie anulować wciskając
klawisz Esc,
3) rozwinąć menu Rysuj, kliknąć na Linia i następnie anulować wciskając klawisz Esc.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.5. Rozpoczynanie i zapisywanie rysunku
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Otwórz rysunek 8th floor.dwg i następnie zapisz go pod nazwą 8th floor_aktual.dwg
w folderze Moje dokumenty.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
rozpoczynanie i uruchamianie rysunku. Nale\y zwrócić uwagę na zapisywanie rysunku.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) znalezć ście\kę dostępu: C:/Program Files/AutoCAD/Sample,
2) otworzyć rysunek 8th floor.dwg,
3) zapisać jako 8th floor_aktual.dwg w folderze Moje dokumenty.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.6. Ustawienia rysunku i standardy
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustaw obszar rysunku 210x297 mm i odstępy węzłów siatki w osi x 10 mm, w osi
y 5 mm oraz dokładność jednostek rysunku do dwóch miejsc po przecinku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Ustawienia rysunku i standardy. Nale\y zwrócić uwagę na ustawienie jednostek i granic
rysunku.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uaktywnić polecenie  granice i wprowadzić dane obszaru rysunku 210, 297, następnie
zatwierdzić,
2) uaktywnić polecenie  siatka i wprowadzić odstępy węzłów siatki x=10, y=5, następnie
zatwierdzić,
3) rozwinąć menu Format, uaktywnić polecenie Jednostki... i w oknie dialogowym
Jednostki rysunku ustawić dokładność do dwóch miejsc po przecinku  zatwierdzić.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.7. Sterowanie warstwami
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj figurÄ™ przedstawionÄ… na rys. 1: na warstwie 0 linie konturowe, na warstwie
Wymiar wymiary, na warstwie Osie oÅ› symetrii.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Sterowanie warstwami. Nale\y zwrócić uwagę na warstwę aktualną.
Rys. 1 do ćwiczenia 1 [opracowanie własne]
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) otworzyć okno dialogowe Menad\er cech warstw,
2) utworzyć warstwy: osie, wymiar,
3) narysować figurę przedstawioną na rysunku na warstwie 0,
4) narysować oś symetrii na warstwie osie,
5) zwymiarować figurę na warstwie wymiar,
6) zablokować warstwę 0, na obszarze rysunku wyświetlone zostaną tylko wymiary i oś
(rys. 2).
Rys. 2 do ćwiczenia 1 [opracowanie własne]
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.8. Sterowanie wyświetlonym widokiem
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Otwórz rysunek 8th floor.dwg (rys. 1) i następnie powiększ wskazany obszar tak, aby
ekran wyglądał jak na rys. 2.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Sterowanie wyświetlonym widokiem. Nale\y zwrócić uwagę na opcje polecenia  zoom .
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) znalezć ście\kę dostępu: C:/Program Files/AutoCAD/Sample,
2) otworzyć rysunek 8th floor.dwg,
3) uaktywnić polecenie  zoom z opcją Zoom okno (rys. 1),
4) zaznaczyć obszar powiększenia i zatwierdzić polecenie.
Rys. 1 do ćwiczenia 1 Rys. 2 do ćwiczenia 1
[opracowanie własne] [opracowanie własne]
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5.9. Rysowanie obiektów liniowych
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj przedmiot przedstawiony na rysunku wykorzystujÄ…c polecenie  linia . Zastosuj
sposób wprowadzania współrzędnych bezwzględnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
rysowanie obiektów liniowych. Nale\y zwrócić uwagę na wprowadzanie współrzędnych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać z menu rozwijalnego Rysuj polecenie  linia lub kliknąć ikonę na pasku
narzędziowym,
2) wpisać z klawiatury współrzędne początku linii (105,115) i zatwierdzić klawiszem Enter,
3) kolejno wpisywać współrzędne następnych punktów zgodnie z rysunkiem zatwierdzając
je ka\dorazowo,
4) zapisać rysunek jako  współrzędne bezwzględne .
Rysunek przedstawiający efekt końcowy ćwiczenia 1
[opracowanie własne]
Rysunek pomocniczy do ćwiczenia 1
[opracowanie własne]
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Ćwiczenie 2
Narysuj przedmiot przedstawiony na rysunku wykorzystujÄ…c polecenie  linia . Do
lokalizacji punktów zastosuj sposób wprowadzania współrzędnych względnych.
Rysunek przedstawiający efekt końcowy ćwiczenia 2
[opracowanie własne]
Rysunek pomocniczy do ćwiczenia 2
[opracowanie własne]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
rysowanie obiektów liniowych. Nale\y zwrócić uwagę na wprowadzenie współrzędnych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać z menu rozwijalnego Rysuj polecenie  linia lub kliknąć ikonę na pasku
narzędziowym,
2) wpisać z klawiatury współrzędne początku linii (125,160) i zatwierdzić klawiszem Enter,
3) kolejno wpisywać współrzędne następnych punktów zgodnie z rysunkiem zatwierdzając
je ka\dorazowo  obierając kierunek rysowania np. w lewo, w linii poleceń nale\y
wpisać przyrosty odległości "x, "y, czyli @-50,0 itd.; obierając kierunek w prawo
@0,10,
4) zapisać rysunek jako  współrzędne względne .
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
5.10. Rysowanie okręgów i łuków
5.10.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj okrÄ…g wykorzystujÄ…c polecenie  okrÄ…g .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Rysowanie okręgów i łuków. Nale\y zwrócić uwagę na opcje polecenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uaktywnić polecenie  okrąg z menu rozwijalnego Rysuj i wybrać opcję 3 punkty,
2) zastosować się do poleceń:
Określ środek okręgu lub [3p/2p/Ssr sty promień] : _3p Określ pierwszy punkt na okręgu : 50,50
Określ drugi punkt na okręgu : 100,100
Określ trzeci punkt na okręgu : 100,100
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
Ćwiczenie 2
Narysuj obiekty przedstawione na rysunku wykorzystujÄ…c polecenie  linia i  okrÄ…g .
Rysunek do ćwiczenia 2 [7]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Rysowanie okręgów i łuków. Nale\y zwrócić uwagę na opcje polecenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) w dowolnym miejscu w obszarze rysunku narysować dwie proste prostopadłe tak, aby
przechodziły przez punkt A o współrzędnych (160,160),
2) narysować okrąg o promieniu R=70 i środku okręgu o współrzędnych (160,160),
3) w menu rozwijalnym Rysuj uaktywnić polecenie  okrąg z opcją Styczny, Styczny,
Styczny,
4) postępować zgodnie z tekstem zgłoszenia w linii poleceń,
5) zapisać rysunek jako  okrąg .
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
Ćwiczenie 3
Narysuj Å‚uk wykorzystujÄ…c polecenie  Å‚uk .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Rysowanie okręgów i łuków. Nale\y zwrócić uwagę na opcje polecenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uaktywnić polecenie  łuk z menu rozwijalnego Rysuj i wybrać opcję Początek, koniec,
kÄ…t,
2) zastosować się do poleceń:
Określ punkt początkowy łuku lub [środek] : 50,50
Określ drugi punkt lub [środek/koniec] : _e Określ punkt końcowy łuku : 100,100
Określ środek łuku lub [Kąt/Zwrot/Promień] : _a Określ kąt rozwarcia łuku : 100.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
Ćwiczenie 4
Narysuj Å‚uk wykorzystujÄ…c polecenie  Å‚uk .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Rysowanie okręgów i łuków. Nale\y zwrócić uwagę na opcje polecenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uaktywnić polecenie  łuk z menu rozwijalnego Rysuj i wybrać opcję Środek, początek,
cięciwa,
2) zastosować się do poleceń:
Określ punkt początkowy łuku lub [środek] : _c Określ środek łuku : 70,70
Określ punkt początkowy łuku : 50,50
Określ punkt końcowy łuku lub [Kąt/cięciwa] : _l Określ długość cięciwy : 50.
Uwaga! Cięciwa nie mo\e być krótsza ni\ odległość pomiędzy dwoma podanymi
punktami.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
5.11. Sterowanie kolorem obiektu i rodzajem linii
5.11.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wczytaj do aktualnej warstwy linie: ACAD_ISO02100, ACAD_ISO03100,
ACAD_ISO04100, ACAD_ISO05100, ACAD_ISO06100, ACAD_ISO07100,
ACAD_ISO08100, ACAD_ISO09100, ACAD_ISO10100.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Sterowanie kolorem obiektu i rodzajem linii. Nale\y zwrócić uwagę na rodzaje linii i ich
stosowanie zgodne z normami.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) otworzyć okno dialogowe Menad\er rodzajów linii,
2) kliknąć na przycisk Wczytaj,
3) zaznaczyć symbole linii podane w treści ćwiczenia i zatwierdzić,
4) otworzyć listę linii w pasku narzędziowym Warstwy w celu sprawdzenia, czy wybrane
linie zostały przypisane do aktualnej warstwy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
5.12. Lokalizacja punktów geometrycznych
5.12.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj obiekty przedstawione na rysunku. Odcinek C0 jest prostopadły do odcinka AB.
Środek okręgu znajduje się na końcu odcinka C0 (wymiary dowolne).
B
0
C
A
Rys. do ćwiczenia 1 [7]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Lokalizacja punktów geometrycznych. Nale\y zwrócić uwagę na opcje trybu lokalizacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) narysować odcinek AB zgodnie z rysunkiem,
2) narysować odcinek C0 prostopadły do odcinka AB  pasek narzędzi Lokalizacja z opcją
Znajdz prostopadły,
3) narysować okrąg i jako środek wskazać opcję Znajdz koniec paska narzędzi
Lokalizacja.
Uwaga! Opcje trybu lokalizacji działają w trakcie realizacji poleceń edycyjnych.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
5.13. Zastosowanie poleceń modyfikacyjnych
5.13.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Figurę przedstawioną na rysunku powiel wielokrotnie określając punkt A (85,180) jako
punkt bazowy. Przesunięcie wynosi odpowiednio: punkt B (245,245), punkt C (210,150),
punkt D (95,90).
Rys. do ćwiczenia 1 [7]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Zastosowanie poleceń modyfikacyjnych. Nale\y zwrócić uwagę na opcje polecenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) narysować prostokąt przedstawiony na rysunku,
2) uaktywnić polecenie  kopiuj , wskazać jako punkt bazowy punkt A korzystając z trybu
lokalizacji,
3) wpisywać z klawiatury współrzędne bezwzględne kolejnych przesunięć.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
Ćwiczenie 2
Figurę przedstawioną na rysunku w ćwiczeniu 1 przesuń do punktu B o współrzędnych
290,235 (rys. 1). Punktem bazowym jest punkt A (85,180).
Rys. do ćwiczenia 1 [7]
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Zastosowanie poleceń modyfikacyjnych. Nale\y zwrócić uwagę na opcje polecenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) skopiować prostokąt przedstawiony na rysunku w ćwiczeniu 1,
2) wstawić prostokąt w punkt A (85,180),
3) uaktywnić polecenie  przesuń , wskazać jako punkt bazowy punkt A korzystając z trybu
lokalizacji,
4) wpisywać z klawiatury współrzędne bezwzględne przesunięcia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
Ćwiczenie 3
W figurze przedstawionej na rysunku w ćwiczeniu 1 zaokrągl naro\a zgodnie z rys. 1.
Rys. do ćwiczenia 1 [7]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Zastosowanie poleceń modyfikacyjnych. Nale\y zwrócić uwagę na opcje polecenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) skopiować prostokąt przedstawiony na rysunku w ćwiczeniu 1,
2) wstawić prostokąt w punkt A (85,180),
3) uaktywnić polecenie  zaokrągl  promień zaokrąglenia R = 15.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
Ćwiczenie 4
W figurze przedstawionej na rysunku w ćwiczeniu 1 sfazuj naro\a zgodnie z rys. 1.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Zastosowanie poleceń modyfikacyjnych. Nale\y zwrócić uwagę na opcje polecenia.
Rys. do ćwiczenia 1 [7]
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) skopiować prostokąt przedstawiony na rysunku w ćwiczeniu 1,
2) wstawić prostokąt w punkt A (85,180),
3) uaktywnić polecenie  fazuj  faza dla osi x i osi y wynosi 10.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
Ćwiczenie 5
Dokonaj lustrzanego odbicia figury przedstawionej na rysunku w ćwiczeniu 1.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Zastosowanie poleceń modyfikacyjnych. Nale\y zwrócić uwagę na opcje polecenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) skopiować prostokąt przedstawiony na rysunku w ćwiczeniu 1,
2) wstawić prostokąt w punkt A (85,180),
3) uaktywnić polecenie  lustro ,
4) wskazać jako oś obrotu prawą krawędz prostokąta.
Rys. do ćwiczenia 1  prostokąt po wykonaniu lustrzanego odbicia [7]
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
Ćwiczenie 6
FigurÄ™ przedstawionÄ… na rysunku w ćwiczeniu 1obróć o kÄ…t 315° (rys. 1). Punktem obrotu
jest punkt A o współrzędnych (85,180).
Rys. do ćwiczenia 1 [7]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Zastosowanie poleceń modyfikacyjnych. Nale\y zwrócić uwagę na opcje polecenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) skopiować prostokąt przedstawiony na rysunku w ćwiczeniu 1,
2) wstawić prostokąt w punkt A (85,180),
3) uaktywnić polecenie  obrót ,
4) wskazać jako oś obrotu punkt A (85,180),
5) wpisać z klawiatury wartość kątową obrotu 315 lub -45.
Uwaga! Nie nale\y wpisywać przy wartoÅ›ci kÄ…ta symbolu stopni  ° .
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
5.14. Kreskowanie
5.14.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj kreskowanie obszarów okręgu zgodnie z rysunkiem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Kreskowanie. Nale\y zwrócić uwagę na rodzaj linii kreskowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykorzystując polecenie  okrąg narysować okrąg o środku w punkcie o współrzędnych
105, 105 i promieniu R = 70,
2) wykorzystując polecenie  linia podzielić okrąg na cztery dowolne części,
3) uaktywnić polecenie  gkreskuj ,
4) wykonać kreskowanie obszarów okręgu zgodnie z rysunkiem stosując wzory: ANSI34,
ISO14W100, PLASTI, BRICK ustawiajÄ…c kÄ…t kreskowania: ANSI34 - 45°, ISO14W100 
105°, PLASTI  15°, BRICK  0° oraz skala = 1.
Rys. do ćwiczenia 1 [7]
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
5.15. Wymiarowanie
5.15.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj element przedstawiony na rys. 1 i zwymiaruj go zgodnie z rys. 2.
Rys. 1 do ćwiczenia 1 Rys. 2 do ćwiczenia 1
[opracowanie własne] [opracowanie własne]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Wymiarowanie. Nale\y zwrócić uwagę na zgodność wymiarowania z normami.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uaktywnić polecenie  linia i narysować element zgodnie z rys. 1,
2) wykorzystując polecenie  wymliniowy utworzyć wymiary przedstawione na rys. 2.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
Ćwiczenie 2
Narysuj element przedstawiony na rys. 1 i zwymiaruj go zgodnie z rys. 2.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Wymiarowanie. Nale\y zwrócić uwagę na zgodność wymiarowania z normami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
Rys. 1 do ćwiczenia 2 Rys. 2 do ćwiczenia 2
[opracowanie własne] [opracowanie własne]
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uaktywnić polecenie  linia i narysować element zgodnie z rys. 1,
2) wykorzystując polecenia  wymliniowy oraz  wymszereg utworzyć wymiary
przedstawione na rys. 2.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
Ćwiczenie 3
Narysuj element przedstawiony na rys. 1 i zwymiaruj go zgodnie z rys. 2.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Wymiarowanie. Nale\y zwrócić uwagę na zgodność wymiarowania z normami.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uaktywnić polecenia  linia i  okrąg i narysować element zgodnie z rys. 1,
2) wykorzystując polecenie  wymśrednica utworzyć wymiar przedstawiony na rys. 2.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
Rys. 1 do ćwiczenia 3 Rys. 2 do ćwiczenia 3
[opracowanie własne] [opracowanie własne]
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
Ćwiczenie 4
Narysuj i zwymiaruj element przedstawiony na rysunku.
Rys. do ćwiczenia 4 [opracowanie własne]
Sposób wykonania ćwiczenia
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
Wymiarowanie. Nale\y zwrócić uwagę na zgodność wymiarowania z normami.
Uczeń powinien:
1) uaktywnić polecenia  linia ,  łuk i  zaokrągl i narysować element zgodnie z rysunkiem,
2) wykorzystując polecenia  wymliniowy ,  wympromień i  wymkątowy utworzyć
wymiary przedstawione na rysunku.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem AutoCAD.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie rysunków
z wykorzystaniem komputerowego wspomagania projektowania
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 19, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
-
-
-
- zadania 10, 11, 15, 16, 17, 18 sÄ… z poziom ponadpodstawowego.
-
-
-
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
-
-
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
-
-
-
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
-
-
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
-
-
-
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. d, 4. b, 5. a, 6. d, 7. c, 8. a, 9. c, 10. b, 11. a,
12. d, 13. c, 14. a, 15. d, 16. a, 17. d, 18. a, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Rozró\nić elementy procesu
A P b
projektowania
2 Określić przydatność komputera
B P a
w procesie projektowym
3 Określić system wspomagający pracę
B P d
projektanta
4 Określić prace dotyczące zapisu modelu
geometrycznego projektowanych
B P b
zespołów
w postaci elektronicznej
5 Rozró\nić programy umo\liwiające
wykonanie dokumentacji w postaci A P a
rysunku płaskiego (na płaszczyznie)
6 Określić formę zapisu informacji
B P d
geometrycznej w programach CAD
7 Określić zorientowany układ osi
przyporzÄ…dkowany do wybranego B P c
punktu przestrzeni
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
8 Określić współrzędne opisujące B P a
poło\enie punktu w przestrzeni
9 Określić podstawowy układ
współrzędnych określający wirtualną B P c
przestrzeń programu CAD
10 Ustalić początek Względnego Układu
C PP b
Współrzędnych LUW
11 Scharakteryzować przestrzeń
wirtualnego obszaru dostępnego do
D PP a
zapisu współrzędnych punktów
konstrukcyjnych obiektów rysunkowych
12 Określić binarny format plików
B P d
tworzonych przez program CAD
13 Określić rozszerzenie plików szablonów
B P c
rysunkowych
14 Rozró\nić jednostki rysowanego obiektu
w standardowym ustawieniach programu A P a
AutoCAD
15 Scharakteryzować elementy rysunkowe
powstajÄ…ce podczas pracy z programem C PP d
CAD
16 Zastosować warstwy rysunkowe
w przypadku tworzenia w programie
C PP a
CAD skomplikowanej, zło\onej
dokumentacji
17 Zastosować formę modyfikacji
rysunków powstających w programie C PP d
CAD
18 Ustalić miejsce wyświetlania poleceń,
zmiennych systemowych, opcji, C PP a
komunikatów i zgłoszeń programu CAD
19 Określić narzędzie w programie CAD
B P d
stosowane do wykonywania powiększeń
20 Określić współrzędne prostokątne
B P a
punktów A i B względem GUW
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
-
-
-
- zestaw zadań testowych,
-
-
-
- karta odpowiedzi.
-
-
-
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
41
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Podstawowym elementem procesu projektowania jest opracowanie dokumentacji
a) zło\eniowej.
b) technicznej.
c) wykonawczej.
d) komputerowej.
2. Dą\enie do zminimalizowania między innymi procesu projektowego znalazło
sprzymierzeńca w postaci
a) komputera.
b) plotera.
c) drukarki.
d) interfejsu.
3. Oprogramowania wspomagające pracę projektanta tworzą spójne systemy określane
skrótem
a) FAx.
b) CAz.
c) KAx.
d) CAx.
4. Wszelkie prace dotyczące zapisu modelu geometrycznego projektowanych zespołów
w postaci elektronicznej i wykonania wydruków papierowych, noszą nazwę
a) dokumentacji technicznej i technologicznej.
b) komputerowego wspomagania projektowania.
c) rysunku technicznego elektrycznego.
d) dokumentacji logistycznej.
5. Wykonanie dokumentacji w postaci rysunku płaskiego (na płaszczyznie) umo\liwiają
programy
a) 2D.
b) 3D.
c) 4D.
d) 5D.
6. PodstawÄ… zapisu informacji geometrycznej w programach CAD jest
a) trasa zapisu wiÄ…zek.
b) sterowanie numeryczne.
c) algebra Boole a.
d) zapis wektorowy.
7. Zorientowany układ osi przyporządkowany do wybranego punktu przestrzeni to
a) bezpośrednie wskazanie.
b) granice rzutni.
c) układ współrzędnych.
d) okno przestrzeni roboczej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
42
8. W kartezjańskim układzie współrzędnych poło\enie punktu w przestrzeni opisują
współrzędne
a) x, y, z.
b) a, b, c.
c) k, l, m.
d) u, s, t.
9. Podstawowy układ współrzędnych określający wirtualną przestrzeń programu CAD to
a) Pomocniczy Układ współrzędnych  PUW.
b) Względny Układ współrzędnych  LUW.
c) Bezwzględny Układ współrzędnych  GUW.
d) Zasadniczy Układ współrzędnych  ZUW.
10. Początkiem Względnego Układu Współrzędnych LUW mo\e być
a) okno przestrzeni roboczej.
b) dowolny punkt przestrzeni układu.
c) rozwinięcie powierzchni.
d) wektor przesunięcia.
11. Wirtualny obszar dostępny do zapisu współrzędnych punktów konstrukcyjnych obiektów
rysunkowych to
a) przestrzeń wektorowa programu CAD.
b) ramka rysunkowa.
c) relacje geometryczne.
d) więzy geometryczne.
12. Zastrze\onym binarnym formatem plików tworzonych przez program CAD jest plik
o rozszerzeniu
a) .txt.
b) .xls.
c) .pptx.
d) .dwg.
13. Jednym ze sposobów utworzenia rysunku jest rozpoczęcie pracy z wcześniej
zdefiniowanym plikiem szablonu. Pliki szablonów rysunkowych mają rozszerzenie
a) .wmf.
b) .dls.
c) .dwt.
d) .dwg.
14. Ka\dy rysowany obiekt jest mierzony w określonych jednostkach. Program AutoCAD
standardowo oferuje jednostki wyskalowane w
a) milimetrach.
b) centymetrach.
c) calach.
d) stopach.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
43
15. Jednym z podstawowych elementów obiektów rysunkowych powstających podczas pracy
z programami CAD jest
a) tekst.
b) polilinia.
c) okrÄ…g.
d) odcinek liniowy.
16. W przypadku tworzenia w programie CAD skomplikowanej, zło\onej dokumentacji,
niezbędnym wymogiem staje się zastosowanie
a) warstw rysunkowych.
b) próbkowania adaptacyjnego.
c) przełącznika linii poleceń.
d) przypisania pisaków.
17. Podczas projektowania za pomocą programów CAD powstaje wirtualny rysunek, który
mo\na modyfikować. Najprostszą formą jest modyfikacja
a) bryłowa.
b) krawędziowa.
c) narzędziowa.
d) uchwytowa.
18. Polecenia, zmienne systemowe, opcje, komunikaty i zgłoszenia programu CAD
wyświetlane są w
a) oknie poleceń.
b) linii statusowej.
c) pasku narzędziowym.
d) menu rozwijalnym.
19. Du\a przestrzeń robocza w programie CAD wymusza stosowanie narzędzia do
wykonywania powiększeń. Tym narzędziem jest
a) Orbita 3D.
b) LUW.
c) STYL.
d) ZOOM.
20. Współrzędne prostokątne punktów A i B względem GUW przedstawione na rysunku, to
a) A (0, 100); B (100, 0).
b) A (0, 100); B (0, 100).
c) A (100, 0); B (100, 0).
d) A (100, 100); B (100, 0).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
44
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko ...............................................................................
Wykonywanie rysunków z wykorzystaniem komputerowego wspomagania
projektowania
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
45
TEST II
Test praktyczny jest zadaniem zawodowym przeprowadzonym w formie próby pracy.
Wykonane czynności ucznia powinny być obserwowane i oceniane przez nauczyciela zgodnie
z ustalonym schematem oceniania.
Narzędziem pomiaru dydaktycznego jest plik  kowadła.dwg oraz ARKUSZ OBSERWACJI.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  je\eli uczeń uzyskał co najmniej 6 punktów,
-
-
-
- dostateczny  je\eli uczeń uzyskał co najmniej 8 punktów,
-
-
-
- dobry  je\eli uczeń uzyskał co najmniej 10 punktów,
-
-
-
- bardzo dobry  je\eli uczeń uzyskał co najmniej 12 punktów.
-
-
-
Plan testu
Cel operacyjny Kategoria Poziom
(mierzalne osiągnięcia ucznia) celu wymagań
Uruchomić oprogramowanie do komputerowego
B P
wspomagania projektowania
Otworzyć rysunek prototypowy B P
Ustalić wybrane warstwy jako warstwę aktualną C PP
Rysować figurę geometryczną wybranymi rodzajami linii C PP
Rysować łuk bez zdefiniowanego promienia D PP
Wprowadzać współrzędne względne C PP
Stosować tryby lokalizacji D PP
Wykonać rzutowanie w dimetrii ukośnej B P
Zapisać rysunek w formacie dwg B P
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
46
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań, uczniowie mogą korzystać
ze swoich notatek, materiałów dydaktycznych i literatury.
3. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
4. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
5. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Zapoznaj się z zadaniem praktycznym, na rozwiązanie którego masz 45 minut.
2. Do swojej dyspozycji masz stanowisko komputerowe z oprogramowaniem do
komputerowego wspomagania projektowania.
3. W czasie wykonywania zadania mo\esz korzystać ze swoich notatek, materiałów
dydaktycznych i literatury.
4. Oceniany będzie proces uruchamiania oprogramowania, otwierania i zapisywania rysunku
prototypowego, rysowania figury geometrycznej.
Powodzenia!
ZADANIE
Narysuj kowadła do kucia w rzucie dimetrii ukośnej zgodnie z rys. 1. Współrzędne
kolejnych punktów wprowadzaj jako współrzędne względne. Krawędzie pochyłe narysuj
wykorzystując opcję polecenia  linia , długość i kąt.
Na rys. 2 przedstawiono wymiary kowadła.
Kowadła do kucia narysuj na szablonie rysunkowym  rysunek prototypowy A4.dwt .
Czas na wykonanie zadania wynosi 45 minut.
Rys. 1 Kowadła do kucia w rzucie dimetrii ukośnej Rys. 2 Wymiary kowadła
[opracowanie własne] [opracowanie własne]
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
47
ARKUSZ OBSERWACJI
Obszar Czynności oceniane i kryteria oceny Punkty
Czynność 1  Otworzenie rysunku
Kryterium wykonania:
1 punkt - je\eli zdający otworzył szablon rysunkowy  rysunek
prototypowy A4.dwt .
Czynność 2  Ustalenie warstwy aktualnej
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdający ustalił jako warstwę aktualną wartwę  rysunek .
Czynność 3  Narysowanie konturów figury
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdający narysował kontury figury za pomocą polecenia
 linia zgodnie z rysunkami.
Czynność 4  Narysowanie pochyłych krawędzi
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdający narysował pochyłe krawędzie za pomocą
polecenia  linia  z opcją długość i kąt zgodnie z rysunkami.
Czynność 5  Wprowadzanie współrzędnych względnych
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdający wprowadzał współrzędne punktów metodą
współrzędnych względnych.
Czynność 6  Narysowanie łuku
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdający narysował łuk za pomocą polecenia  łuk
z opcją promień, punkt początkowy, punkt końcowy zgodnie
z rysunkami.
Czynność 7  Otworzenie warstwy  osie
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdający otworzył warstwę osie, do której przypisana jest
linia ACAD_10W100 o kolorze czerwonym.
Czynność 8  Narysowanie osi symetrii
Kryterium wykonania:
1 punkt - je\eli zdajÄ…cy na warstwie  osie za pomocÄ… polecenia  linia
narysował osie figury zgodnie z rysunkami.
Czynność 9  Otworzenie warstwy LINIE_KRESKOWE
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdający otworzył warstwę LINIE_KRESKOWE, do
której przypisana jest linia ACAD_02W100 o kolorze fioletowym.
Czynność 10  Narysowanie krawędzi niewidocznych
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdajÄ…cy na warstwie LINIE_KRESKOWE za pomocÄ…
polecenia  linia narysował krawędzie niewidoczne figury zgodnie
z rysunkami.
Czynność 11  Zapisanie rysunku
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdający zapisał utworzony rysunek jako
 kowadła.dwg w folderze Moje dokumenty.
Czynność 12  Stosowanie trybu lokalizacji
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
48
WYKONANIE
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdający w trakcie rysowania stosował tryb lokalizacji
z opcjami Znajdz koniec, Znajdz przecięcie z paska narzędziowego
Lokalizacja.
Uwaga! Dopuszcza siÄ™ stosowanie innych opcji trybu lokalizacji
Czynność 13  Wykonanie zadania zgodnie z normami rysunkowymi
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdający narysował kowadła w rzucie dimetrii ukośnej
zgodnie z normami rysunkowymi.
Czynność 14  Ocenienie efektów pracy
Kryterium wykonania:
1 punkt  je\eli zdający ocenił jakość wykonanego rysunku
uwzględniając, \e wymiary równoległe do osi X ulegają skróceniu
o połowę oraz zgodność kolorów linii z warstwami.
RAZEM
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
49
7. LITERATURA
1. Artykuł  CAD/CAM dla mechaników w miesięczniku Mechanik 2005
2. Jaskulski A.: AutoCAd 2005/LT 2005+. Podstawy projektowania. Wydawnictwo Mikom,
Warszawa 2004
3. Koludo A., Kotnicki St., Wróbel J.: Komputerowe wspomaganie projektowania.
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1996
4. Okraszewski K.: Ćwiczenia Konstrukcyjne. WSiP, Warszawa 1997
5. Pikoń A.: AutoCAD 2005. Pierwsze kroki. Wydawnictwo Helion, Warszawa 2004
6. Pikoń A.: AutoCAD 13PL dla Windows. Wydawnictwo Helion, Warszawa 1996
7. Podręcznik u\ytkownika AutoCAD 2005. Autodesk
8. opracowanie autora
9. www.cad.pl/kursy/acad1/
Literatura metodyczna
1. Koludo A., Moos J.: Metody aktywizujące z uwzględnieniem technologii informacyjnej
w kształceniu dorosłych. ACDNiKP Aódz 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
50

