Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 6 klasa 2
Blok tematyczny: Pożegnalne dary lata
Temat: Kosze pełne owoców
I. Cele
• Utrwalenie nazw warzyw i owoców.
• Doskonalenie analizy wzrokowej.
• Ćwiczenia w pisaniu.
• Poszerzanie wiadomości o rzeczowniku.
• Doskonalenie czytania ze zrozumieniem.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.3.f „Uczeń pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.1
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Talerze”
gra/plansza interaktywna „Mapa Polski”
naturalne okazy warzyw i owoców
III. Przebieg zajęć
1. Klasyfikacja warzyw i owoców
Dzieci gromadzą się przy stole, na którym nauczyciel przygotował warzywa i owoce. Rozmowa z dziećmi na temat ich wyglądu, zapachu, smaku. Zwrócenie uwagi na wartości odżywcze surowych warzyw i owoców. Wypowiedzi dotyczące konieczności ich mycia przed spożyciem.
Podział zbioru na warzywa i owoce. Informacja nauczyciela, że nazwy warzyw i owoców to rzeczowniki.
1
Elżbieta Bowdur
2. Gra / plansza interaktywna „Talerze”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina smakoszy (4)
→ Talerze (3)
Opis interaktywności
Gra - łamigłówka „Talerze” polegająca na odczytaniu nazw warzyw. Ćwiczenie analizy i syntezy.
Omówienie gry
Łamigłówka polega na odczytaniu nazw warzyw ukrytych na talerzykach tego samego koloru. Należy kliknąć te litery, które utworzą wyraz.
Nauczyciel prosi wybranych uczniów do rozwiązania łamigłówki i zaznaczenia właściwych liter. Rozwiązaniem łamigłówki jest hasło: JEDZ WARZYWA CAŁY
ROK.
Zapisanie hasła na tablicy. Staranne przepisanie do zeszytów. Zwrócenie uwagi na poprawność ortograficzną.
3. Gra / plansza interaktywna „Mapa Polski”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina smakoszy (4)
→ Mapa Polski (2)
Opis interaktywności
Gra „Mapa Polski” polegająca na klasyfikacji owoców polskich i tropikalnych.
Omówienie gry
Na mapę Polski należy przeciągnąć tylko te owoce, które rosną w Polsce.
Nauczyciel prosi wybranych uczniów do tablicy, aby wybrali owoc i przesunęli go na mapę Polski.
4. Segregowanie i pisanie nazw owoców i warzyw w tabeli – podręcznik cz.1, ćw.4, str.61
5. Czytanie ze zrozumieniem. Ćwiczenia w starannym przepisywaniu zdań
– podręcznik cz.1, ćw.3, str.60
2