monter konstrukcji budowlanych 712[04] z1 2 12 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Barbara Olech

Rozliczanie robót montażowych
712[04].Z1/2.12

Poradnik dla nauczyciela


Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jarosław Proć
mgr inż. Zbigniew Chwieduk


Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Barbara Olech


Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda



Korekta:






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z1.12

„Rozliczanie robót montażowych” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
monter konstrukcji budowlanych.

















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Zasady rozliczeń i wynagrodzeń za roboty montażowe

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Zasady przystępowania do przetargów

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Zawieranie umów o wykonanie robót montażowych

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Wykonanie obliczeń robót montażowych na podstawie dokumentacji

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

20

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela „Rozliczanie robót montażowych”, który

będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter
konstrukcji budowlanych 712[04].

W poradniku zamieszczono:
– wymagania wstępne,
– wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
– przykładowe scenariusze zajęć,
– propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

– wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem:

– pokazu z objaśnieniem,
– tekstu przewodniego,
– metody projektów,
– ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:
– plan testu w formie tabelarycznej,
– punktację zadań,
– propozycje norm wymagań,
– instrukcję dla ucznia,
– kartę odpowiedzi,
– zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[04].Z1/2.03

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych

712[04].Z2

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych

712[04].Z1/2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót

montażowych

712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach

budowlanych

712[04].Z2.14

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy

robotach montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,

betoniarskich

712[04].Z2.05

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji

712[04].Z2.06

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej

712[04].Z2.07

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej

712[04].Z2.08

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych

712[04].Z2.09

Montaż ścian oporowych

712[04].Z2.04

Montaż budynków halowych

712[04].Z2.11

Prowadzenie prac montażowych zimą

712[04].Z1/2.12

Rozliczanie robót montażowych

712[04].Z2.10

Montaż słupów elektroenergetycznych

712[04].Z2.13

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji

żelbetowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „ Rozliczenie robót montażowych”

712[04].Z1/2.12. uczeń powinien umieć:
– posługiwać się dokumentacją budowlaną,
– odczytywać dokumentację budowlaną,
– korzystać z różnych źródeł informacji,
– interpretować zagadnienia z zakresu ekonomiki i organizacji przedsiębiorstw,
– określać czynniki procesu technologicznego,
– odczytywać harmonogramy robót,
– wykonywać inwentaryzację częściową,
– dokonywać przedmiaru i obmiaru robót,
– posługiwać się Kodeksem Cywilnym, Prawem Pracy i Prawem budowlanym.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej „Rozliczanie robót montażowych”

712[04].Z1/2.12 uczeń powinien umieć:
– scharakteryzować zasady rozliczeń,
– scharakteryzować zasady wynagrodzenia za pracę przy robotach montażowych,
– wyznaczyć ilość wykonanej pracy,
– zawrzeć umowę w wyniku negocjacji na wykonanie robót montażowych,
– zawrzeć umowę w wyniku przetargu na wykonanie robót montażowych,
– sporządzić fakturę częściową i przejściową za wykonane roboty,
– posłużyć się dokumentacją, w zakresie rozliczeń za roboty montażowe,
– skorzystać z katalogów i norm, w zakresie rozliczeń materiałowych i roboczych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ………………………………… ….………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł:

Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.

Jednostka modułowa:

Rozliczanie robót montażowych 712[04].Z1.12


Temat:

Opracowywanie ofert na montaż stropu gęstożebrowego nad parterowym budynkiem
mieszkalnym jednorodzinnym.


Cel ogólny:
Kształtowanie znajomości procedury przetargowej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać materiały potrzebne przy opracowaniu oferty przetargowej,

zorganizować stanowisko pracy,

opracować ofertę przetargową na prace montażowe,

ocenić wykonaną przez siebie pracę.

Metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenie praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– zespołowa.

Czas:
90 min.

Środki dydaktyczne:
– materiał nauczania z poradnika dla ucznia,
– przykładowe oferty przetargowe,
– dokumentacja techniczna, aktualne cenniki robót montażowych,
– katalogi KNR,
– literatura z rozdziału 7.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

– uczniowie w dwuosobowych grupach przeglądają przykładowe oferty,
– uczniowie uzgadniają dane do oferty np.: nazwa oferenta, termin, cenę itp.
– opracowanie oferty,
– nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.

5. Po wykonaniu oferty uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Zakończenie zajęć
1. Każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy.
2. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo.
3. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
4. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.

Praca domowa

Znaleźć w gazecie (Rzeczypospolita lub Gazeta Wyborcza) ogłoszenie o przetargu

na roboty montażowe i opracować ofertę przetargową.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ...............................................................................
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04].
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa:

Rozliczanie robót montażowych 712[04].Z1.12.


Temat: Sporządzanie umów na wykonanie robót montażowych po wygraniu przetargu.

Cel ogólny: Poznanie zasad sporządzania umów na roboty montażowe.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

sporządzić umowę na roboty montażowe zgodnie z przepisami,

unikać niekorzystnych zapisów w umowie,

zgromadzić materiały potrzebne do zawarcia umowy.


Metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Środki dydaktyczne:

instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,

oferta przetargowa z pkt 4.1.3. ( z poradnika dla ucznia),

zadanie,

pytania prowadzące,

kartka papieru w kratkę formatu A4,

przybory do pisania.


Czas:
90 min.

Przebieg zajęć
Zadanie dla ucznia:

Przedmiotem zadania jest nauczenie samodzielnego pisania umowy na wykonanie robót

montażowych.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zapoznanie uczniów

z pracą, metoda przewodniego tekstu.


FAZA WŁAŚCIWA

ZDOBYWANIE INFORMACJI:
1. Omówienie oferty przetargowej z zadania pkt 4.1.3.
2. Omówienie, jak nawiązać do danych w ofercie przy opracowywaniu umowy,
3. Jakie zagadnienia należy poruszyć w umowie?
4. Jakie postawić wymagania zamawiającemu?
5. Jakie punkty mogą utrudnić pracę wykonawcy?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

PLANOWANIE:
1. Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie,
2. Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące zawierania umów o roboty montażowe.

USTALANIE:
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności,
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria oceny pracy.

WYKONANIE:
1. Na ofercie podkreśl dane które wykorzystasz w umowie.
2. Wypisz na kartce jakie punkty należy umieścić w umowie.
3. Porównaj podkreślone dane w ofercie z wymogami w umowie.
4. Zredaguj umowę.
5. Zwróć uwagę na estetykę swojej pracy.
6. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
7. Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.

FAZA KOŃCOWA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.

Praca domowa

Odszukaj w swoim otoczeniu miejsce z informacją o przetargach i zanotuj przedmiot

i warunki realizacji .

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Zasady rozliczeń i wynagrodzeń za roboty montażowe


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wypełnij poniższy protokół odbioru końcowego robót montażowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) znać ofertę (ćwiczenie 1 pkt 4.2.3.),
3) posiadać kosztorys ofertowy,
4) wypełnić załączony formularz,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

ćwiczenie 1 z pkt 4.2.3,

kosztorys ofertowy,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wypełnij załączoną fakturę VAT (Tabela 1.) za roboty montażowe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wypełnić dołączony druk,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

druk faktury,

przybory do pisania,

literatura rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Zasady przystępowania do przetargów

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opracuj ofertę na montaż stropu gęstożebrowego, np. typu Teriva, nad parterowym

budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym na podstawie rysunku konstrukcyjnego dokumentacji
projektowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) posiadać dokumentacje techniczną,
3) posiadać przedmiar robót lub kosztorys ofertowy ,
4) wypisać na arkuszu ogłoszenie o przetargu,
5) porównać otrzymane wyniki i zapisać wnioski,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz innych ofert,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny,

dokumentacja techniczna,

przedmiar robót,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Co powinno zawierać ogłoszenie o przetargu? Uzasadnij swoją propozycję.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać kolejno w punktach co powinno znaleźć się w ogłoszeniu,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności estetyki wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Zawieranie umów o wykonanie robót montażowych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sporządź umowę po wygraniu przetargu na wykonanie robót montażowych, które masz

wykonać uwzględniając ofertę przetargową opracowaną w pkt. 4.3.3. ćwiczenia 2. Uzasadnij
swoją propozycję.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zapoznać się z ćwiczeniem 2 pkt.4.3.3,
3) posiadać dokumentację techniczną,
4) posiadać kosztorys inwestorski,
5) opracować umowę na roboty montażowe,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniami,

teks przewodni.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

przybory do pisania,

ćwiczenie 2 z pkt.4.3.3,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Porównaj wspólne obszary odstąpienia od umowy dla zamawiającego i wykonawcy.

Uzasadnij swoją propozycję

.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien :

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

3) wypisać na arkuszu różnice przyczyn odstępstwa od umowy zamawiającego

i wykonawcy,

4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniami,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne :

blok techniczny A4,

przybory kreślarskie,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Wykonanie obliczeń robót montażowych na podstawie

dokumentacji

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Mając tablicę 0351 z KNR-u 2-02 (Tabela 1.) wylicz koszty bezpośrednie montażu 2 słupów

o masie 3 t, pamiętając że:
– koszt 1 roboczogodziny wynosi 7.20 zł,
– koszt 1 prefabrykatu wynosi – 2300.00 zł,
– 1 m

3

betonu kosztuje – 320.00 zł,

– koszt 1 maszynogodziny żurawia wynosi – 73,00 zł.

Tabela 2. Tablica 0351 z KNR 2-02.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonywania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zapoznać się z KNR 2-02 rozdział 4.- Konstrukcje z betonowych i żelbetonowych elementów

prefabrykowanych,

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wykonać obliczenia i zapisać na arkuszu ,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania –uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

przybory do pisania,

kalkulator do obliczeń,

KNR 2-02,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Oblicz całkowity koszt budowy mając dane:

koszty bezpośrednie: R = 8000,00 zł; M =18000,00 zł; S = 4500,00zł,

koszty pośrednie Kp = 75% od R i S,

zysk Z = 25% od R,S i Kp,

podatek VAT = 22%.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien :

1) zapoznać się z materiałami nauczania,
2) zapoznać się z KNR 2-02,rozdział 03 – Konstrukcje z betonowych i żelbetonowych

elementów prefabrykowanych,

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wykonać obliczenia i zapisać na arkuszu,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A 4,

przybory do pisania,

kalkulator do obliczeń,

KNR 2-02,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Rozliczanie robót montażowych”.

Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności:

zadania 1 – 12 z poziomu podstawowego,

zadania 13 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.


Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria
celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić podstawowy tryb
udzielania zamówień publicznych

B

P

b

2. Objaśnić skrót SIWZ

B

P

Specyfikacja istotnych

warunków zamówienia.

3.

Określić warunki przystąpienia do
przetargu nieograniczonego

B

P

a

4. Objaśnić skrót KNR.

A

P

Katalog Nakładów

Rzeczowych.

5

Określić, czy zawsze pisze się
protokół z przetargu w trybie
zamówień publicznych

A

P

a

6

Określić, w jaki sposób zawiera się
umowę o wykonanie robót
montażowych

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

7. Wymienić rodzaje kosztorysów

A

P

Inwestorski, ofertowy,

zamienny,

powykonawczy.

8.

Określić jaką odpowiedzialność
ponosi wykonawca za wykonaną
pracę

B

P

d

9.

Określić, jakie ustawy regulują
w Polsce obowiązki stron przy
zawieraniu umów na wykonanie
robót montażowych

B

P

- Kodeks cywilny,

- Prawo budowlane,

- Prawo zamówień

publicznych,

- o normalizacji

i przepisach tech.-bud.

10.

Określić, czy składniki kosztów
bezpośrednich RMS, to: R-
rozliczanie, M-magazynowanie,
S-składowanie

A

P

b

11.

Napisać, co to jest kosztorys
inwestorski

A

P

Kosztorys inwestorski

sporządza zamawiający,

służy do ustalenia kosztu,

który jest on skłonny

ponieść za wykonanie

określonych robót.

12.

Wymienić rodzaje faktur
w rozliczeniu robót montażowych

A

P

- częściowa,

- przejściowa,

- końcowa.

13.

Określić, które z wymienionych
zagadnień nie powinny być
wymienione w SIWZ:

C

PP

b

14.

Napisać, co powinna zawierać
oferta przetargowa

C

PP

- nazwę i siedzibę

oferenta oraz datę

sporządzenia oferty,

- wszystkie dokumenty

potwierdzające

spełnienie wymaganych

warunków,

- ścisłe określenie

przedmiotu oferty,

- określenie, w cyfrach

i słownie,

wynagrodzenia

za roboty,

- dowód wpłacenia

wadium,

- wskazanie terminu

i sposobu

zabezpieczenia

należytego wykonania

robót.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

15.

Określić, z jakiego powodu może
nastąpić przedłużenie terminu
wykonania robót

D

PP

a

16.

Wymienić 5 najważniejszych
zagadnień w zawieranej umowie na
roboty montażowe

C

PP

- postanowienia ogólne,

- obowiązki

zamawiającego,

- termin realizacji,

- wysokość

wynagrodzenia,

- zasady odbioru robót,

- kary umowne,
- kary umowne,

- sposób rozstrzygania

sporów.

17.

Określić, czy do kosztów
bezpośrednich zalicza się zysk?

D

PP

b

18.

Wymienić, jakie wyróżniamy
koszty pośrednie

C

PP

- koszty ogólne budowy,

- koszty zarządu.

19.

Określić, kiedy może być
wypłacone końcowe
wynagrodzenie za roboty
montażowe

D

PP

c

20.

Określić, czy tablice KNR-ów
uwzględniają potrzeby
elektronicznej techniki
sporządzania kosztorysów

C

PP

a


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Tekst zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część –poziom podstawowy,

II część – poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie

i powróć do niego w późniejszym czasie.

9. Na rozwiązanie tekstu masz 135 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


Część I

1. Podstawowym trybem udzielania zamówień publicznych jest:

a) przetarg ograniczony,
b) przetarg nieograniczony,
c) przetarg dwustopniowy,
d) zapytanie o cenę.

2. Objaśnij skrót SIWZ.

3. Aby przystąpić do przetargu nieograniczonego należy:

a) wysłać terminowo ofertę przetargową,
b) zgłosić się osobiście,
c) czekać na minimum 3 oferentów,
d) czekać aż zamawiający przyśle ofertę.

4. Skrót KNR oznacza ………………………………

5. Czy zawsze pisze się protokół z przetargu w trybie zamówień publicznych?

a) tak
b) nie

6. Umowę o wykonanie robót montażowych zawiera się:

a) ustnie,
b) ustnie w obecności świadków,
c) na piśmie z podpisami stron,
d) u notariusza.

7. Wymień rodzaje kosztorysów.

8. Wykonawca wykonujący prace montażowe

a) ponosi odpowiedzialność za bieżącą prace i robotników,
b) ponosi odpowiedzialność do czasu odbioru prac,
c) nie ponosi żadnej odpowiedzialności,
d) ponosi całkowitą odpowiedzialność, łącznie z gwarancją i rękojmią.

9. Jakie ustawy regulują w naszym kraju obowiązki stron przy zawieraniu umów na wykonie

robót montażowych?.

10. Składniki

kosztów

bezpośrednich

RMS,

to:

R-rozliczanie,

M-magazynowanie,

S-składowanie.
a) tak,
b) nie.

11. Napisz co to jest kosztorys inwestorski.

12. Wymień rodzaje faktur w rozliczeniu robót montażowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Część II
13. Które z wymienionych zagadnień nie powinno być wymienione w SIWZ:

a) wymagany termin,
b) wynik przetargu,
c) zobowiązania związane z zawarciem umowy,
d) termin otwarcia ofert.

14. Napisz co powinna zawierać oferta przetargowa.

15. Przedłużenie terminu wykonania robót może nastąpić z powodu:

a) powodzi na placu budowy,
b) choroby pracownika budowy,
c) wyjazdu wykonawcy na urlop,
d) bez podania przyczyn.

16. Wymień 5 najważniejszych zagadnień w zawieranej umowie na roboty montażowe.

17. Do kosztów bezpośrednich zalicza się zysk:

a) tak
b) nie

18. Wymień, jakie wyróżniamy koszty pośrednie.

19. Czy końcowe wynagrodzenie za roboty montażowe może być wypłacone:

a) na każde żądanie,
b) po wystawieniu faktury,
c) po odbiorze końcowym i wystawieniu faktury,
d) przed rozpoczęciem robót.

20. Czy tablice KNR-ów uwzględniają potrzeby elektronicznej techniki sporządzania

kosztorysów?
a) tak
b) nie

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Rozliczanie robót montażowych

Zakreśl poprawną odpowiedź lub napisz odpowiedzi.

Numer

pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

c

d

2

3

a

b

c

d

4

5

a

b

6

a

b

c

d

7

8

a

b

c

d

9

10

a

b

11

12

13

a

b

c

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

14

15

a

b

c

d

16

17

a

b

18

19

a

b

c

d

20

a

b

Razem














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Rozliczanie robót montażowych”


Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności:

zadania 1 – 12 z poziomu podstawowego,

zadania 13 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategaoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna odpowiedź

1.

Określić, co to jest przetarg
nieograniczony na roboty
montażowe

A

P

c

2.

Napisać, jaki jest termin składania
ofert przetargowych

A

P

7- 52 dni od daty ukazania

się ogłoszenia

3.

Określić, co oznacza wygranie
przetargu

B

P

a

4.

Podać, kiedy następuje otwarcie
nadesłanych ofert

A

P

- otwarcie ofert następuje

w miejscu i czasie

wskazanym

w ogłoszeniu

o przetargu.

5.

Określić, czy zawsze pisze się
protokół z przetargu

A

P

a

6.

Określić, kogo reprezentuje
inwestor nadzoru inwestorskiego

B

P

d

7.

Wymienić z jakich czynników
składają się koszty bezpośrednie.

A

P

- robocizna (R),
- materiały (M),

- praca sprzętu (S).

8.

Określić, kto wykonuje kosztorys
ofertowy

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

9.

Określić, kiedy może być
wypłacona zaliczka za roboty
montażowe

B

P

Warunki i terminy wypłaty

oraz spłaty zaliczki

określa się w umowie.

10.

Określić, czy wykonawca może
otrzymać wynagrodzenie
ryczałtowe

A

P

a

11.

Napisać, jaki kosztorys
nazywamy kosztorysem
ofertowym.

B

P

Sporządza się go na

podstawie przedmiaru

robót i określa on

przewidywane koszty

wykonawcy

w określonych warunkach

realizacji inwestycji

i ustala cenę, za którą

wykonawca jest skłonny

wykonać roboty.



12.

Obliczyć, ile sztuk słupów będzie
montowane, jeżeli obwód wiaty w
osiach słupów wynosi 18m,
a słupy są rozmieszczone co 3m

B

P

18:3=6szt.

13.

Określić, kiedy wykonawca może
wejść na plac budowy

C

PP

d

14.

Podać przynajmniej trzy powody
kiedy wykonawca może zerwać
umowę

C

PP

- wykonawca nie reguluje

należności za wykonane

w ciągu 30 dni

od terminu płatności,

- utrudnia i odmawia bez

uzasadnienia

zatwierdzenia protokółu

odbioru robót,

- ogłasza upadłość,

- zawiadamia

wykonawcę,
że w wyniku

nieprzewidzianych

okoliczności

nie wywiąże się

z zobowiązań.

15.

Określić, jaki kosztorys powinien
posiadać wykonawca
przystępując do przetargu

C

PP

c

16.

Obliczyć, ile będzie wynosił koszt
robocizny ( R ) za montaż 21
słupów jeżeli:
- jedna r-g pracy robotnika

wynosi 7.20zł,

- czas montażu jednego

elementu wynosi: 3.81 r-g.

D

PP

21szt.x 3.81r-g x 7.20zł/r-

g = 576.07zł.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

17.

Określić, czy do kosztów
pośrednich zalicza się pracę
sprzętu

C

PP

b

18.

Obliczyć całkowity koszt budowy
mając dane:
- koszty pośrednie: R=5000zł,

M=1500-zł, S=4000zł,

- koszty pośrednie Kp= 80%od

R i S,

- zysk Z= 20% od R,S i Kp,
- podatek VAT = 7%

D

PP

Kp = 5000 x 80% + 4000

x 80% = 7200zł,

Z = (5000+4000+7200) x

20% = 3240zł,

VAT

=(5000+1500+4000+
7200 + 3240) x 7% =

1465.80zł,

Koszt budowy Kb =

R+M+S+Kp+Z+VAT=

5000+1500+4000+7200+

3240+1465,80 =

21055.80zł.

Fakturę wystawia się

na sumę: 21056.00zł

19.

Określić w jakich jednostkach
podawane są normy na
wykonanie montażu elementów
stalowych pionowych
i poziomych w katalogach (KNR)

C

PP

b

20.

Określić, czy wykonawca
odpowiada za przekazane przez
zamawiającego materiały
budowlane

C

PP

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Tekst zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część –poziom podstawowy, II

część – poziom ponad podstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie na

później.

9. Na rozwiązanie tekstu masz 90 minut.

Powodzenia !

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I
1. Przetarg nieograniczony na roboty montażowe jest to:

a) targowanie się na jarmarku,
b) zakup w sklepie,
c) tryb uzyskania zamówienia publicznego,
d) konsultacje pomiędzy wykonawcą a zamawiającym.

2. Napisz, jaki jest ostateczny termin składania ofert przetargowych od daty ogłoszenia

przetargu.


3. Wygranie przetargu oznacza:

a) obowiązek zawarcia umowy na wykonanie montażu,
b) obowiązek otrzymania zaliczki,
c) obowiązek otrzymania zapłaty za całość robót,
d) przystąpienie do opracowania projektu technicznego.

4. Podaj, kiedy następuje otwarcie nadesłanych ofert.

5. Zawsze pisze się protokół po wygranym przetargu:

a) tak
b) nie

6. Inspektor nadzoru inwestorskiego reprezentuje:

a) Powiatowy Urząd Nadzoru Budowlanego,
b) wykonawcę,
c) projektanta,
d) zamawiającego.

7. Wymień, z jakich czynników składają się koszty bezpośrednie.

8. Kosztorys ofertowy wykonuje:

a) projektant,
b) inwestor,
c) wykonawca,
d) inspektor nadzoru.

9. Napisz, kiedy może być wypłacona zaliczka za roboty montażowe.

10. Czy wykonawca może otrzymać wynagrodzenie ryczałtowe?

a) tak
b) nie

11. Napisz, co nazywamy kosztorysem ofertowym?

12. Oblicz, ile sztuk słupów będzie montowane, jeżeli obwód wiaty w osiach słupów wiaty

wynosi 18 m, a słupy będą montowane co 3 m.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Część II
13. Kiedy wykonawca może wejść na plac budowy?

a) po złożeniu oferty,
b) po wygraniu przetargu,
c) po podpisaniu umowy,
d) po oficjalnym przekazaniu przez zamawiającego placu budowy.


14. Podaj przynajmniej trzy powody kiedy wykonawca może odstąpić od umowy.

15. Wykonawca przystępując do przetargu powinien posiadać kosztorys:

a) zamienny,
b) inwestorski,
c) ofertowy,
d) powykonawczy.

16. Oblicz, ile będzie wynosił koszt robocizny bezpośredniej (R) za montaż 21 słupów jeśli:

1 roboczogodzina pracy robotnika wynosi 7,20 zł,

czas montażu 1 elementu wynosi – 3.81 roboczogodziny.

17. Do kosztów pośrednich zalicza się pracę sprzętu (S):

a) tak
b) nie

18. Oblicz całkowity koszt budowy mając dane:

koszty bezpośrednie: R=5000 zł, M=15000 zł, S=4000 zł,

koszty pośrednie Kp=80% odR i S,

zysk Z= 20% od R,S i Kp,

podatek VAT = 7%

19. Normy na wykonanie montażu elementów stalowych pionowych i poziomych są podane

w katalogach (KNR) w jednostkach na:
a) 1 tonę elementu,
b) 1 element,
c) 1 m

2

elementu poziomego,

d) 1 mb elementu pionowego

20. Czy wykonawca odpowiada za przekazane przez zamawiającego materiały budowlane:

a) tak
b) nie






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Rozliczanie robót montażowych

Zakreśl poprawną odpowiedź lub napisz odpowiedzi.

Numer

pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

c

d

2

3

a

b

c

d

4

5

a

b

6

a

b

c

d

7

8

a

b

c

d

9

10

a

b

11

12

13

a

b

c

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

14

15

a

b

c

d

16

17

a

b

18

19

a

b

c

d

20

a

b

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Dębski S.: Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw cz.1. WSiP, Warszawa 1997
2. Kowalczyk Z., Loska F., Czarkowski M.: Kosztorysowanie w budownictwie. WSiP,

Warszawa 1995

3. Martinek Wł., Pieniążek J.: Technologia budownictwa cz. 4. WSiP, Warszawa 1995
4. Welk R.: Kosztorysowanie w budownictwie. WSiP, Warszawa 2001
5. Ustawa “Prawo zamówień publicznych” 2006

