PROJEKT Z KONSTRUKCJI BETONOWYCH
„BELKA”
Projekt wykonał:
xxxx
xxxx
Strona 1 z 9
1) Schemat obciążeń stałych i zmiennych: q=30 kN/m2
Nq=50 kN
Ng =20 kN
1a – płyta żelbetowa 0,06m
7 – izolacja z papy
25 – płyta z wełny mineralnej twardej 0,04m 14 – gładź wyrównawcza 0,05m
27 – tynk cementowo-wapienny 0,015m
21 – płyty granitowe 0,02m
2) Zestawienie obciążeń charakterystycznych i obliczeniowych: Obciążenie
Współczynnik
Obciążenie
Obciążenie
Warstwa
charakterystyczne
obciążenia γf
obliczeniowe
obliczeniowe
[kN/m2]
(γf>1/γf<1)
(max) [kN/m2]
(min) [kN/m2]
płyta żelbetowa
0,06*25=1,5
1,1/0,9
1,5*1,1=1,65
1,5*0,9=1,35
izolacja z papy
0,02*11=0,22
1,3/0,8
0,22*1,3=0,286
0,22*0,8=0,176
płyta z wełny min.
0,04*2,0=0,08
1,3/0,8
0,08*1,3=0,104
0,08*0,8=0,064
gładź wyr.
0,05*21=1,05
1,3/0,8
1,05*1,3=1,365
1,05*0,8=0,84
tynk cem.-wap.
0,015*19=0,285
1,3/0,8
0,285*0,371
0,285*0,8=0,228
płyty granitowe
0,02*28=0,56
1,2/0,9
0,56*1,2=0,672
0,56*0,9=0,504
SUMA
qk=3,695
-
q01=4,448
q02=3,162
Obciążenie stałe:
N = 20 kN
g
max
max
min
γ
= 1, 2 N
= 20⋅1, 2 = 24 kN; N
= 20⋅0,8 =16 kN
f
g
g
min
γ
= 0,8
f
Obciążenie zmienne:
2
max
2
q = 3, 0 kN / m ⇒ q
= 3,0⋅1,3 = 3,9 kN / m
max
N = 50 kN ⇒ N
= 50⋅1,2 = 60 kN
q
q
Strona 2 z 9
Obciążenia przyjęte do obciążenia schematu belki: 2
q
= 3,9 + 4, 448 = 8,348 kN / m
max
2
q
= 3,9 + 3,162 = 7,062 kN / m
min
N
= 60 + 24 = 84 kN
max
N
= 60 +16 = 76 kN
min
3) Wyznaczenie rozpiętości obliczeniowej: l
= l + a
eff
n
n
a = 0,5 t
n
0,5 t = 0, 5 t = 0,125 m
1
2
a = 0,125 m
n
l
=1+ 0,125 =1,125 m
eff 1
l
= 7,5 + 0,125 =
7, 625 m
eff 2
4) Przyjęcie schematu statycznego i wyznaczenie ekstremalnych momentów i sił tnących:
4.1. Schemat statyczny:
4.2. Wyznaczenie ekstremalnego momentu w przęśle: 4.2.1. Schemat obciążenia
4.2.2. Wykres momentów w przęśle:
M
= 216,326⋅2 = 432,652 kNm
max
4.3. Wyznaczenie ekstremalnego momentu na podporach: 4.3.1. Schemat obciążenia
Strona 3 z 9
4.3.2. Wykres momentów na podporach:
M
=190,916⋅2 = 381,832 kNm
max
4.4. Wyznaczenie ekstremalnej siły tnącej:
4.4.1. Schemat obciążenia
4.4.2. Wykres sił tnących:
T
=101,443⋅2 = 202,886 kN
max
5) Przyjęcie przekroju belki:
Przyjęty beton i stal: B30, A-II. ρ
= 0,14%; ρ
= 2,96% - z racji, że w belce występują duże min
max
wartości momentów, w dalszych obliczeniach korzystano z ρ = ρ
= 2,96% . Z odpowiednich tablic
max
odczytano także następujące parametry: A = 0, 3988 , f
=16,7 MPa i otulenie c = 0,025 m cd
- wysokość belki:
l
l
eff
eff
7, 625
≤15 → d ≥
=
= 0,51 m
d
15
15
- szerokość belki:
d
Przyjęto:
= 2 ⇒ d = 2 b oraz α =1
w
bw
M
M
M
M
A =
⇒ A =
=
⇒ b =
2
α f b d
α f b (
w
b
α f b
α f A
cd
w
2
)
3
2
3
4
4
cd
w
cd
cd
w
w
3
432, 652 ⋅10−
3
b =
= 0,25 m
w
16, 7 ⋅ 4 ⋅ 0, 3988
Strona 4 z 9
=1,13⋅ b = 1,13⋅0,25 = 0,28 m . Wysokość półki h przyjęto równą 10 cm. Ostatecznie eff
w
f
wymiary po zaokrągleniu będą następujące:
b = 0, 25 m
w
b
= 0,50 m
eff
h = 0,1 m
f
h ≈ 51+10 + 2, 5 +1 = 65 cm
przyjęto: h = 10 + 55 = 65 cm
6) Wymiarowanie przekroju teowego na zginanie: Beton: B20; Stal: A-II o f
= 310 MPa ;α f =16,7 MPa ; maksymalny moment wywołany yd
cd
obciążeniem wynosi: M
= 432,652 kNm .
Sd
- sprawdzenie typu przekroju:
Przekrój będzie teowy, jeżeli M
< M
Rd
Sd
M
= α f ⋅ b ⋅ h d −
h
=
⋅
⋅
⋅
−
⋅
=
MNm =
kNm
Rd
cd
eff
f (
0, 5 f ) 16,7 0,5 0,1 (0,51 0,5 0,1) 0,384
384
M
= 384 kNm < M = 432,652 kNm Rd
Sd
Przekrój jest rzeczywiście teowy.
- wymiarowanie:
M = α f ⋅ b − b ⋅ h d − 0, 5 h
= 16,7⋅(0,50 − 0,25)⋅0,1⋅(0,51− 0,5⋅0,1) = 0,192 MNm =192 kNm 1
cd
( eff w) f (
f )
α f ⋅ b − b ⋅ h
⋅
⋅
cd
eff
w
f
16, 7 0, 25 0,1
'
(
)
3
−
2
A =
=
=1,35⋅10 m
1
s
f
310
yd
M = M
− M = 432,652 −192 = 240,652 kNm 2
Sd
1
Strona 5 z 9
= ξ
−
ξ
eff (1
0, 5 eff )
α f ⋅ b ⋅ d
cd
w
0, 240652
2
−ξ + 0,5ξ = 0
16, 7 ⋅ 0, 25⋅ 0, 51
eff
eff
2
0, 5ξ
−ξ + 0,113 = 0 ⇒ ∆ = 0,774 ⇒ ∆ = 0,88
eff
eff
ξ =1− 0,88 = 0,12 < ξ
= 0,55
eff
eff ,lim
przekrój może być pojedynczo zbrojony:
α f ⋅ b ⋅ d ⋅ξ
⋅
⋅
⋅
cd
w
eff
16, 7 0, 25 0, 51 0,12
"
4
−
2
A =
=
= 8, 24⋅10 m
1
s
f
310
yd
Sumaryczna powierzchnia jest równa:
'
"
3
−
−4
−3
2
2
A = A + A = 1, 35⋅10 + 8, 24 ⋅10 = 2,174 ⋅10 m = 21, 74 cm . Przyjęto zbrojenie w postaci 1
s
1
s
s 1
(7Ø20) o
2
A = 21,99 cm
1
s
7) Wymiarowanie przekroju teowego na ścinanie: Do podpory dochodzą 3 z 7Ø20.
- podpora A z lewej strony i B z prawej strony: V
= 17,336 kN - wartość odczytana z wykresu Sd
k = 1
A
9, 43
sL
ρ =
=
= 0,00739
1
b ⋅ d
25 ⋅ 51
w
V
= 0,35⋅ f ⋅ k(1,2 + 40ρ )⋅ b ⋅ d = 0,35⋅0,87⋅1,00(1,2 + 40⋅0,00739)⋅0,25⋅0,51 =
Rd 1
ctd
1
w
= 0,058 MN = 58 kN
V
> V - odcinek pierwszego rodzaju, więc nie ma potrzeby liczenia ścinania, ale należy zazbroić.
Rd 1
Sd
Ze względów konstrukcyjnych przyjmuję strzemiona ze stali A-0 Ø6 co 30cm.
- podpora A z prawej strony i B z lewej strony: V
= 202,886 kN
Sd
a) Wyznaczenie VRd1:
k = 1, 60 − d = 1, 09
A
9, 43
sL
ρ =
=
= 0,00739
2
b ⋅ d
25 ⋅51
w
V
= 0,35⋅ f ⋅ k(1,2 + 40ρ )⋅ b ⋅ d = 0,35⋅0,87⋅1,09(1,2 + 40⋅0,00739)⋅0,25⋅0,51 =
Rd 1
ctd
2
w
= 0,058 MN = 58 kN
V
< V - konieczne jest obliczeniowe zbrojenie na ścinanie.
Rd 1
Sd
Strona 6 z 9
b) Wyznaczenie VRd2:
f
16
ν
= 0,61
ck
−
= 0, 61−
= 0,56
250
250
3
V
= 0,5 ν
⋅ ⋅ f ⋅ b ⋅ z = 0,5⋅0,56⋅16,7⋅0,25⋅0,9⋅0,51⋅10 = 536,57 kN
Rd 2
cd
w
c) Wyznaczenie odcinków II rodzaju:
Przyjęto, że belka będzie zbrojona strzemionami prostopadłymi do zbrojenia głównego i nie będzie prętów odgiętych:
V − V
202,886 − 58
Sd
Rd 1
l =
=
=11,32 m
t
g + q
4, 448 + 8,348
l > 1,8 d = 1,8⋅51 = 91,8 cm = 0, 918 m t
ctgΘ = 2
Z racji, że l > 1,8 d odcinek l t
t należy podzielić na mniejsze odcinki. Przyjęto, że lt został podzielony na 3 odcinki l
=
t1, lt2 i lt3, a każdy z nich ma długość 1, 8 d 92 cm . Pozostałą część odcinka lt
( 282 − 3⋅ 92 = 6 cm ) zazbrojono tak samo, jak odcinek lt3.
Ostatecznie przyjęto
- strzemiona
8
∅
- Stal => A0
- fyk = 220 MPa
- fyd = 190 MPa
- ftk = 300 MPa
- Asw1 = 1,00 cm2
d) Rozstaw strzemion dla odcinków II rodzaju: A
f
s 1
w
ywd 1
V
= V
=
z ⋅ ctgΘ
Rd 3
Rd 31
s 1
6
A
f
⋅
⋅
⋅
⋅
⋅
s 1
w
ywd 1
1 190 10 0, 9 0, 51 2
s =
z ⋅ ctgΘ =
= 8,6 cm
1
3
V
202,886 ⋅10
Sd
1⋅190 ⋅ 0,9 ⋅ 0,51⋅ 2
V
=
= 202,81 kN > 0,5 V =101,443
Rd 3
8, 56
Sd
Dla odcinków pierwszego rodzaju przyjęto rozstaw strzemion ze stali A-0 Ø6, co 30cm. Na odcinkach II rodzaju przyjęto rozstaw strzemion ze stali A-0 Ø8, co 10cm.
Strona 7 z 9
8) Zabezpieczenie ścinania: M Sd
F =
+ 0,5⋅ V ⋅ ctgΘ
td
Sd
z
F
= A ⋅ f
td ,max
s 1
yd
F
≥ F
td ,max
td
2
A = 21,99 cm
1
s
f
= 310 MPa
yd
M
= 3
− 81,832 + 202,886⋅0,5⋅7,5 = 378,991 kNm Sd
z = 0, 9 d = 0, 459 m
V
= 202,886 kN
Sd
ctgΘ = 2
6
F
= A ⋅ f = 21,99⋅10− ⋅310000 = 681,69 kN
td ,max
s 1
yd
M Sd
F =
+ 0,5⋅ V ⋅
378, 991
ctgΘ =
+ 0,5⋅202,886⋅2 = 211,146
td
Sd
z
0, 459
9) Ścinanie pomiędzy półką i środnikiem: V
V
Sd
Sd
v
= β
= β
Sd
f
f
z
0, 9 d
dla _ 2 x
∆ = 3,813 m ⇒ M = M
= 381,832 kNm _ i _ V = 85,386 kN
Sd
max
Sd 2
dla _ x
∆ = 1,907 m ⇒ M = 211,32 kNm _ i _ V = V
= 202,886 kN
Sd
Sd 1
max
V
+ V
Sd 1
Sd 2
V
=
=144,136 kN
Sd
2
z = 0, 9 d = 0,9 ⋅ 0,51 = 0, 459 m F
beff 1
0,125
1
c
β =
=
=
= 0,25
f
F
b
0, 5
c
eff
V
144,136
kN
v
Sd
= β
= 0,25
= 78,51
Sd
f 0,9 d
0, 459
m
ctgΘ
V
=ν ⋅ f ⋅ h ⋅
Rd 2
cd
f
2
1+ ctg Θ
v
≤
Sd
Asf
V
=
⋅ f ⋅ ctgΘ
Rd 3
yd
s
f
f
16
ν
= 0,61
ck
−
= 0, 61−
= 0,56
250
250
f
=16,7 MPa
cd
h = 10 cm
f
ctgΘ = 2
Strona 8 z 9
= 310 MPa
yd
Asf
−4
2
= 5,03⋅10 m
s f
ctgΘ
kN
V
=ν ⋅ f ⋅ h ⋅
= 0,56⋅16700⋅0,1⋅0,4 = 374,08
Rd 2
cd
f
2
1+ ctg Θ
m
Asf
kN
V
=
⋅ f ⋅ ctgΘ = 5,03⋅31⋅2 = 311,86
Rd 3
yd
s
m
f
kN
V
= 374,08
Rd 2
m
v
≤
Sd
kN
V
= 311,86
Rd 3
m
Warunek został spełniony, więc nie będzie ścinania półki.
10)
Stan graniczny ugięcia:
2
2
M
= 0,125⋅ q ⋅ l = 0,125⋅8,348⋅7,625 = 60,67 kNm Sd , lt
lt
eff
B = 30 GPa
∞
2
2
−3
M
⋅ l
⋅
⋅
Sd , lt
eff
5 60, 67 7, 625 10
3
a = α
=
⋅
=12,24⋅10− m = 12,24 mm < a = 30,5 mm k
lim
B
48
30
∞
Belka spełnia warunek ugięcia.
11)
Zarysowanie:
2
2
M
= 0,125⋅ q ⋅ l = 0,125⋅8,348⋅7,625 = 60,67 kNm Sd , lt
lt
eff
ξ = 0,85 ⇒ 0,5% < ρ <1%
l
M Sd, lt
60, 67
kN
σ =
=
= 6,364
= 63,64 MPa
s
2
ξ dA
0,85 ⋅ 0, 51⋅ 21,99
cm
1
s
Belka spełnia warunek zarysowania.
Strona 9 z 9