Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 2 klasa 1
Blok tematyczny: Poznajemy naszą szkołę
Temat: Bądźmy uważni! Bądźmy ostrożni!
I. Cele
• Utrwalanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię.
• Doskonalenie spostrzegawczości i analizy wzrokowej.
• Utrwalanie kierunków oraz orientacji przestrzennej.
Podstawa programowa:
Pkt 7.1.e „Uczeń wyprowadza kierunki od siebie i innych osób; określa położenie obiektów względem obranego obiektu; orientuje się na kartce papieru, aby odnajdować informacje (np. w lewym górnym rogu) i rysować strzałki we właściwym kierunku.
II. Środki dydaktyczne
Podręcznik „Razem w szkole” cz.1
komputer z projektorem
plansza interaktywna/gra „Mapa”
płyta CD1 audio
kredki, kartki do rysowania
III. Przebieg zajęć
1. Śpiewanie piosenki pt. „Uwaga! Czerwone światło!” z wykorzystaniem nagrania (CD1)
Maszerujemy w rytmie piosenki.
Refren wyklaskujemy rytmicznie stojąc w miejscu: „Bądź-my u-waż-ni! Bądź-
my os-troż-ni!”
Podczas śpiewania III zwrotki stajemy i odwracamy głowę w lewo i w prawo zgodnie z tekstem piosenki.
2. Ćwiczenia w określaniu kierunku: lewa, prawa – podręcznik cz.1, ćw.1, str.12
3. Ćwiczenia utrwalające pojęcia: prawa, lewa
1
Elżbieta Bowdur
Proszę położyć piórnik po lewej stronie ławki.
Proszę położyć podręcznik po prawej stronie ławki.
Podskocz 3 razy na lewej nodze.
Podskocz 2 razy na prawej nodze.
Dotknij lewą ręką prawej stopy.
Dotknij prawą ręką lewego ucha.
Stańcie parami przodem do siebie i podnieście prawą rękę do góry.
4. Gra interaktywna „Mapa”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kram z różnościami (3)
→ Mapa (4)
Opis interaktywności
Gra „Mapa” polegająca na poruszaniu się o zadaną liczbę kroków we wskazanym kierunku.
Omówienie gry
Należy poruszać się po planszy według instrukcji, które głośno czyta nauczyciel. Można wybrać ucznia, który już potrafi czytać. Dzieci kolejno podchodzą do ekranu i pokazują, jaką drogę należy przebyć we wskazanym kierunku. Zabawę można powtórzyć – uczniowie rysują na kartce w kratkę ołówkiem trasę wg poleceń z planszy.
5. Kolorowanie strzałek – podręcznik cz.1, ćw.2, str.12
Samodzielna praca dzieci. Nauczyciel sprawdza, którzy uczniowie mają jeszcze trudności w określeniu kierunku. Obserwacje odnotowuje w swojej dokumentacji.
6. Rysowanie drogi do szkoły – podręcznik cz.1, ćw.3, str.13
Praca plastyczna „Moja droga do szkoły” – rysowanie kredkami.
2
Elżbieta Bowdur
Dbanie o porządek w miejscu pracy.
7. Ocena prac i przygotowanie wystawki
3