Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 2 klasa 2
Blok tematyczny: Bądźmy ostrożni! Bądźmy uważni!
Temat: Bezpieczna szkoła
I. Cele
• Kształcenie nawyku przestrzegania zasad bezpieczeństwa w szkole.
• Poszerzanie słownictwa.
• Ćwiczenia w wypowiadaniu się na dany temat.
• Ćwiczenia w rozpoznawaniu rodzajów zdań.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.3.d „Uczeń stosuje pauzy i właściwą intonację w zdaniu oznajmującym, pytającym i rozkazującym”.
Pkt 5.5 „Uczeń zna prawa ucznia i jego obowiązki (…)”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.1
komputer z projektorem
film ze stopklatką „Schody”
kartoniki ze znakami interpunkcyjnymi ! ? .
III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa na temat niebezpiecznych sytuacji w szkole
Dłuższe wypowiedzi uczniów na temat niewłaściwych zachowań w szkole, które mogą spowodować wypadek – na podstawie własnych doświadczeń.
2. Film ze stopklatką „Schody”
Uruchomienie filmu
Po uruchomieniu płyty Przygody Zetki i Zygzaka wybieramy w menu film
„Schody”.
Opis filmu
Film „Schody". Bezpieczne i rozważne zachowanie na korytarzu szkolnym.
Omówienie filmu
Nauczyciel uruchamia przygotowany wcześniej film. We wskazanym momencie wciska PAUZĘ.
1
Elżbieta Bowdur
Pytania do filmu
Co zrobiły dzieci po przyjściu do szkoły? ( Przebrały obuwie i poszły do klasy)
Co robili chłopcy na korytarzu? ( Grali w piłkę)
Co stało się z piłką? ( Potoczyła się po schodach)
STOP KLATKA – Jak myślicie, czy chłopcy wybrali odpowiednie miejsce do gry w piłkę? Dlaczego? Co może się wydarzyć?
Dzieci wyrażają swoje opinie.
Dalszy ciąg filmu.
Jak zachowujemy się na szkolnym korytarzu? ( Krótkie wypowiedzi dzieci)
Którą stroną wchodzimy po schodach, a którą schodzimy? ( Prawą) 3. Układanie i przepisywanie zdań. Dopisywanie znaków interpunkcyjnych Nauczyciel zapisuje ułożone zdania na tablicy. Wyjaśnia nazwy i znaczenie znaków interpunkcyjnych. Uczniowie podchodzą i przypinają odpowiedni kartonik ze znakiem przy właściwym rodzaju zdania .
Dlaczego dbamy o bezpieczeństwo?
Na korytarzu obowiązuje ruch prawostronny.
Nie biegamy!
4. Słuchanie opowiadania Grzegorza Kasdepke „Bić się z myślami” –
podręcznik cz.1, str.24
Pytania do tekstu
Kto jest bohaterem opowiadania?
Jakim chłopcem jest Bartuś?
Czym zaniepokoił się dyrektor?
Dlaczego dyrektor bił się z myślami?
Jakie kary groziły chłopcom?
Wyjaśnienie wyrażeń z opowiadania – „błaznować, osłupieć, bić się z myślami”.
5. Rozpoznawanie i nazywanie znaków interpunkcyjnych – podręcznik cz.1, ćw.2, str.25
Słuchanie informacji Poli i Oskara. Wpisywanie w okienka właściwych znaków.
Dobranie właściwych nalepek.
6. Układanie i pisanie zdań z rozsypanek wyrazowych – podręcznik cz.1, ćw.3, str.25
2