Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 8 klasa 1
Blok tematyczny: Przywołujemy wakacyjne wspomnienia
Temat: Wakacyjne wspomnienia
I. Cele
• Rozwijanie umiejętności słuchanie ze zrozumieniem.
• Ćwiczenia fonetyczne.
• Poszerzanie słownictwa, ćwiczenia w mówieniu.
• Utrwalanie kierunków oraz orientacji przestrzennej.
Podstawa programowa:
Pkt 7.1.e „Uczeń wyprowadza kierunki od siebie i innych osób; określa położenie obiektów względem obranego obiektu; orientuje się na kartce papieru, aby odnajdować informacje (np.
w lewym górnym rogu) i rysować strzałki we właściwym kierunku”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz. 1
komputer z projektorem
plansza interaktywna/gra „Mapa”
prezentacja w PowerPoincie ze zdjęciami z różnych krain Polski (morze, góry, las, jezioro, wieś)
obrazki z przedmiotami: materac, aparat fotograficzny, plecak, album III. Przebieg zajęć
1. Ćwiczenia fonetyczne – zagadki
Nauczyciel czyta zagadki w podanej kolejności.
Po każdym rozwiązaniu zagadki nauczyciel umieszcza obrazek na tablicy, a uczniowie wyodrębniają głoskę w nagłosie. Rozwiązaniem zagadki jest wyraz MAPA.
Gdy jest nadmuchany
po wodzie nim pływamy. ( Materac)
Szklanym okiem błyśnie,
Zdjęcie zrobi ślicznie. ( Aparat)
Gdy jest nadmuchany
po wodzie nim pływamy. ( Materac)
1
Elżbieta Bowdur
Szklanym okiem błyśnie,
Zdjęcie zrobi ślicznie. ( Aparat)
Włóż do niego wszystkie rzeczy:
sok, kanapkę i czapeczkę.
Potem załóż go na plecy
i na letnią idź wycieczkę. ( Plecak)
Jak się taka księga nazywa,
co wiele zdjęć w sobie ukrywa? ( Album)
2. Gra interaktywna „Mapa”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:
→ Kraina Włóczykija (6)
→ Menu Mapa
Opis interaktywności
Gra „Mapa”. Wyszukiwanie na mapie najkrótszej drogi.
Omówienie gry
Krótka informacja nauczyciela na temat mapy, jako ważnego źródła informacji podczas podróżowania. Nowoczesne, cyfrowe mapy, GPS-y, które pokazują drogę podróżującemu, są systemami nawigacji.
W interaktywnej grze należy znaleźć najkrótszą drogę do Tęczowego Lasu.
Wybrany uczeń podaje kierunek (nawiguje) – krok do przodu, krok do góry, krok w prawo, a nauczyciel lub inny uczeń klika myszką zgodnie z poleceniem.
Pozostali uczniowie sprawdzają wynik. Grę można powtórzyć kilka razy.
3. Uruchomienie prezentacji, na której są zdjęcia z różnych krain (jezioro, morze, góry, las, wieś) komentowane krótkim opowiadaniem nauczyciela
Wakacje to czas wspaniałych wypraw. Bardzo lubię podróżować i przebywać w różnych, ciekawych miejscach. Mogę wtedy wiele zobaczyć.
Najbardziej lubię upalne dni spędzone nad wodą. Można ochłodzić się w wodzie lub popływać kajakiem po jeziorze.
Nad Bałtykiem, polskim morzem, są wspaniałe plaże, na których można spędzać całe dnie, budując zamki z piasku, zbierając muszelki, kąpiąc się w morzu.
Lubię też góry. Górskie wycieczki są męczące, ale piękne widoki zapierają dech w piersiach.
Najlepiej wypoczywam w lesie. Tam jest cicho, pięknie pachnie i jest dużo interesujących rzeczy.
2
Elżbieta Bowdur
A na wsi jest wesoło i zawsze jest co robić. Zapach siana, brzęczenie pszczół na długo pozostają w pamięci.
4. Czytanie mapy z podręcznika. Ćwiczenia w mówieniu - podręcznik cz.1, ćw.1, str.51
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat swoich wakacji.
5. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Jedzie pociąg z daleka”
6. Praca plastyczna – rysowanie kredkami na małym formacie kartki „Moje wakacje”
Przygotowanie kartek i przyborów do rysowania.
Indywidualne rozmowy podczas rysowania.
7. Wystawka prac pt. „Wakacyjny pociąg”
Przyczepianie na gazetce rysunków, doczepienie lokomotywy i kół tak, aby z prac dzieci powstał pociąg.
3