Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków
na miesiąc grudzień nr 2
z działalności ruchowej
z elementami metody W, Sherborne.
Temat : Usprawnienie motoryki ciała dzieci .
Cele operacyjne : dzieci potrafią :
• Rozpoznać właściwy kolor.
• Zaspokoić naturalną potrzebę ruchu.
• Ustawić się w rzędzie.
• Przejść przez szarfę.
• Ćwiczyć w parach.
• Wykonać ćwiczenie w parach.
• Wykonać ćwiczenie przeciw płaskostopiu.
• Wyczuć własne ciało (łokcie i nogi).
• Prawidłowo podskakiwać obunóż.
Środki wspomagające: Szarfy w dwóch kolorach,
Przebieg zajęć :
I część - wstępna – zorganizowanie dzieci.
1. Marsz. Dzieci maszerują po obwodzie koła biorąc po jednej szarfie.
2. Zabawa orientacyjno – porządkowa: „ Znajdź swój kolor.”
Dzieci z założoną szarfą biegają w różnych kierunkach po sali. Na hasło :
„stój” dzieci zatrzymują się tyłem do nauczycielki. Na zapowiedź: „ stań przy kolorze,” dzieci ustawiają się rzędem przed kolorami, które trzyma nauczycielka. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
3. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych – „ Przesuń się przez szarfę.”
Dzieci tworzą z szarf na dywanie kółeczka i wchodzą do nich obiema
nogami. Na sygnał dzieci chwytają szarfę oburącz i przenoszą ją w górę, ponad głowę, spoglądając w jej środek jak w „ okienko.” Następnie robią skłon w przód, kładąc szarfę przed sobą. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
II część – główna – intensywność ruchu.
4. Ćwiczenie tułowia – skłony boczne.
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, trzymając w dłoniach szarfę. Ręce unoszą do góry i wykonują rytmiczne skłony tułowia w lewo i w prawo.
Po chwili dzieci odpoczywają, kładąc szarfę na kolana. Ćwiczenie
powtarzamy kilka razy.
5. Ćwiczenie mięśni grzbietu.
Dzieci leżą na brzuchu. Ręce wyciągają trzymając końce szarfy. Na
sygnał dzieci unoszą szarfy do góry i po chwili powracają do leżenia.
Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
6. Ćwiczenie metodą W. Sherborne – ćwiczenia „ razem” w parach.
Dzieci kołyszą się , siedząc przodem do siebie z lekko zgiętymi kolanami.
Dzieci trzymają się za ręce, na zmianę kładą się na plecy i są przeciągani przez partnera.
7. Zabawa bieżna - „ Dobierz sobie parę.”
Dzieci biegają po sali. Na dany sygnał dobierają się kolorami wg.
zapowiedzi nauczycielki np.: czerwony z czerwonym, czerwony
z zielonym itp
8. Ćwiczenie równowagi – „ Winda.”
Dzieci stoją w rozsypce. Pod jedną stopę podkładają szarfę, trzymając za jej końce. Na zapowiedź: „ winda w górę,” dzieci podnoszą nogę z szarfą w górę. Na zapowiedź: „ winda w dół,” dzieci opuszczają nogę z szarfą. .
Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
9. Ćwiczenie metodą W. Sherborne wyczucie łokci.
Dzieci siedzą , kolana mają zgięte. Dotykają prawym łokciem kolana
i odwrotnie. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
10. Ćwiczenia z elementem wspinania się: „ Na drzewo.”
Dzieci imitują ruchem wspinanie się po drzewie, aż do wspięcia na palce.
Następnie schodzą z drzewa do przysiadu.
11. Podskoki - „Wyszywanie.”
Dzieci kładą szarfy na podłodze, jak wstążeczki. Wykonują podskoki
obunóż po jednej i drugiej stronie szarfy, tak aby nie uszkodzić
ułożonych szarf.
III część - końcowa - uspokojenie organizmu dziecka
12. Ćwiczenie metodą W. Sherborne – wyczucie nóg w ruchu.
Dzieci chodzą lub biegają na „ sztywnych” nogach.
13. Ćwiczenia przeciw płaskiej stopie.
Dzieci siedzą w siadzie skulnym i próbują chwytać szarfę palcami jednej stopy, następnie drugiej stopy, unieść szarfę w górę lekko potrząsając.
14. Marsz po obwodzie koła w rytmie 4/4 z klaśnięciem na każdy raz.
Opracowała Violetta Jaworska