Małgorzata Połajdowicz, Pedagogika resocjalizacyjna.
Konspekt lekcji
Cele lekcji:
Uczeń:
rozumie fakt, że rodzina jest miejscem optymalnego i harmonijnego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i umysłowego,
rozumie, że wszyscy członkowie rodziny mają wpływ na atmosferę w rodzinie,
wie, jakie elementy sprzyjają dobrej atmosferze w domu, a które tę atmosferę psują,
potrafi wypowiedzieć się na określony temat,
potrafi współpracować w grupie.
Czas: 2 jednostki lekcyjne
Metody pracy: warsztatowe
Pomoce:
prezentacja i sprzęt komputerowy do jej wyświetlenia (w miarę możliwości),
fotografie z dzieciństwa,
zabawki, przytulanki, pamiątki rodzinne,
plansza, na której znajduje się ładny dom i napis „BEZPIECZNY I SPOKOJNY DOM RODZINNY”
plansza, na której znajduje się walący się dom i napis „CO PSUJE ATMOSFERĘ DOMU RODZINNEGO”
karteczki z napisami: „miłość członków rodziny”, „wzajemne zaufanie”, „troska”, „opiekuńczość”, „prawdomówność”, „postępy dzieci w nauce”, „porządek”, „ciepła atmosfera”, „wspólne spędzanie czasu”, „wspólne podejmowanie decyzji”, „brak miłości”, „kłótnie”, „nałogi”, „kłamstwa”, „bałagan”, „bezrobocie”, „narzekanie”, „przemoc”, „złość”
klej, kartki, przybory do pisania,
plansza ze zdaniami dotyczącymi atmosfery domowej.
Przebieg zajęć:
Przywitanie, wprowadzenie do tematu poprzez podkreślenie wartości rodziny w życiu człowieka, przypomnienie zasad pracy w grupie:
~ Witam Was serdecznie na dzisiejszych zajęciach. Zapewne każdy z nas wie, jak wielkim darem jest rodzina i jak ważna jest ona w naszym życiu. Dziś porozmawiamy właśnie o rodzinie. Proszę Was zatem, abyście przestrzegali zasad, co usprawni i umili nam wszystkim współpracę. Dojdziemy wtedy do właściwych wniosków, z których na pewno każdy z nas wyciągnie coś dla siebie.
przestrzeganie zasady: Mówi zawsze tylko jedna osoba, wtedy reszta słucha,
nie oceniamy innych,
to, co dzieje się na zajęciach, jest tajemnicą grupy
(Uwaga: uczniowie siedzą w kręgu).
Obejrzenie prezentacji „Fundamenty szczęśliwej rodziny” (jeżeli są warunki techniczne). ~ Uważam, że powinniście się szczególnie skupić na tej prezentacji. Pomoże wam ona ocenić „jak to jest z waszą rodziną” i być może znaleźć sposoby zmiany negatywnego stanu rzeczy, jeżeli oczywiście taki zauważycie.
Zabawa „Wędrówka w przeszłość”.
~ Ta zabawa pomoże wam uświadomić sobie wartość właściwych relacji w domu. Myślę, że każdy powinien się przyłożyć do tego zadania, ponieważ będzie Wam ono bardzo pomocne i uświadom, jak powinny wyglądać relacje w rodzinie, co może Wam się przydać w przyszłości, jak już założycie swoje rodziny
Uczniowie kolejno opowiadają przygotowane wspomnienia z dzieciństwa, ilustrując je fotografiami, pamiątkami rodzinnymi, zabawkami, maskotkami. Przytaczają powiedzonka z okresu dzieciństwa, mówią o różnych zachowaniach. Informacje te mogą pochodzić z różnych źródeł (odwołanie się do własnej pamięci, relacje różnych członków rodziny).
Dyskusja: „Co sprzyja dobrej atmosferze w rodzinie a co ją psuje?”
(odwołanie się do prezentacji lub własnych doświadczeń, nauczyciel naprowadza uczniów na to, że atmosfera domu zależy od wszystkich domowników).
~ Bardzo proszę, abyście sobie wzajemnie nie przeszkadzali, bo wprowadzi to chaos do zajęć, a wtedy nasza współpraca nie będzie już przyjemna.
Praca z całą grupą.
~ Proszę was, nie niszczcie materiałów, bo mają one posłużyć nie tylko do jednego zadania, więc jak ktoś je zniszczy nie będziemy mieli materiałów do pracy.
Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z napisami. Zadaniem uczniów jest głośne odczytanie hasła, właściwe przyporządkowanie określeń do złej i dobrej atmosfery domowej i przyklejenie karteczek na odpowiednie plansze: „BEZPIECZNY I SPOKOJNY DOM RODZINNY, CO PSUJE ATMOSFERĘ DOMU RODZINNEGO?”.
/Wychowawca, w celu zachęcenia uczniów do aktywności, sam głośno czyta jedną z karteczek, przyporządkowując ją odpowiednio/
Po skończeniu zadania dwoje uczniów prezentuje wyniki pracy klasy.
Rundka: „Co miłego wydarzyło się ostatnio w mojej rodzinie”.Uczniowie kolejno wypowiadają się na zadany temat.
~ Proszę was, żebyście nie używali wulgaryzmów, bo będę zmuszona wyprosić kogoś z sali.
Praca w grupach: „Jak my (Ja) możemy utrzymywać dobrą atmosferę w domu?”
Uczniowie dzielą się na 3 grupy, wyznaczają lidera i opracowują zagadnienie, mają około 7 minut. Po skończeniu prezentują wyniki pracy.
Praca indywidualna: „W jakim domu będę czuł się dobrze?”.
Zadaniem uczniów jest zastanowienie się nad panującą w domu atmosferą i napisanie w kilku zdaniach tego, jaka jest ich wymarzona atmosfera domowa. Nauczyciel prezentuje planszę ze zdaniami obrazującymi stosunki rodzinne:
domownicy zwracają się do siebie krzykiem, rozkazują sobie,
mieszkanie jest brudne, panuje w nim zamieszanie,
brata nie obchodzą kłopoty szkolne młodszej siostry,
domownicy nie pamiętają o urodzinach i uroczystościach,
domownicy są uśmiechnięci, szanują się wzajemnie,
rodzina wspólnie spędza czas wolny, uczestniczy w rozrywkach,
rodzeństwo pomaga sobie wzajemnie,
o dom dbają wszyscy członkowie rodziny.
Chętni uczniowie prezentują swoje prace.
Podsumowanie przez nauczyciela aktywności klasy, podziękowanie uczniom za udział w lekcji, uprzątnięcie sali zajęć, pożegnanie.
Bibliografia:
K. W. Vopel „Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży” cz. II, wyd. Jedność, 2005.
Legenda:
~wypowiedzi endogeniczne
~wypowiedzi prewencyjne
/zachowania, nie będące wypowiedziami/
Uniwersytet Śląski
Wydział Pedagogiki i Psychologii
Portfolio
Praca zaliczeniowa z dydaktyki ogólnej
Małgorzata Połajdowicz
Pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną
Katowice 2008