Stopa Świrzy


  1. WYMIAROWANIE STOPY FUNDAMENTOWEJ

  1. Stopa 1 ( poz. 10 )

      1. Określenie warunków gruntowo - wodnych ( podstawowe wskaźniki )

ρS = 2,67 t/m3

ρ = 2,05t/m3

wn = 21 %

γn = 20,5 kN/m3 γr = 20,5 * 0,9 = 18,45 kN/m3

γnD = 20,5 kN/m3 γrD = 20,5 * 0,9 = 18,45 kN/m3

γnB= 20,5 kN/m3 γrB = 20,5 * 0,9 = 18,45 kN/m3

ϕn = 200 ϕr = 0,9 * 200 = 180

Cun = 35 kPa Cur = 35* 0,9 = 31,5 kPa

ND = 5,26 NC = 13,10 NB = 1,04

      1. Określenie obciążeń działających na stopę fundamentową:

Ciężar ściany spoczywającej na podwalinie żelbetowej ( reakcja przekazana na stopę fundamentową )

0,25 m * 0,45 m * ( 6,0 - 0,3 ) m * 25 kN/m3 + [0,25 m * ( 3,5 - 0,3 ) m *

( 6,0 - 0,3 )m * 18 kN/m3 + 0,1 m * ( 3,5 - 0,3 ) m * ( 6,0 - 0,3 ) m * 0,45 kN/m3 +

0,015 m * ( 3,5 - 0,3 ) m * ( 6,0 - 0,3 ) m * 19 kN/m3 ] * 0,7 = 77,70 kN

Określenie wartości reakcji działających na stopę:

        1. Maksymalny moment zginający

Nsd1 = 747,20 + 77,70 = 824,90 kN

Tsd1 = 36,99 kN

Msd1 = 48,14 kNm

        1. Maksymalna siła normalna

Nsd2 = 891,74 + 77,70 = 969,44 kN

Tsd2 = 36,72 kN

Msd2 = 45,78 kNm

Wstępne określenie geometrii stopy

L = 1,9 m B = 1,4 m H = 0,8 m D = 1,0 m

Ciężar stopy

P = 1,9 m * 1,4 m * 0,8 m * 25 kN/m3 = 53,2 kN

Określenie wartości reakcji w poziomie posadowienia stopy

  1. Maksymalny moment zginający

Nr1 = 824,90 + 53,2 = 878,10 kN

Tr1 = 36,99 kN

M11 = 48,14 + 1,0 * 36,99 = 85,13 kNm

  1. Maksymalna siła normalna

Nr2 = 969,44 + 53,2 = 1022,64 kN

Tr2 = 36,72 kN

Mr2 = 45,78 + 36,72 * 1,0 = 82,50 kNm

      1. Określenie wartości mimośrodu obciążenia:

0x01 graphic

0x01 graphic

Do dalszych obliczeń przyjmuję wariant większego mimośrodu ( obliczenia dla maksymalnej wartości momentu zginającego )

      1. Określenie wartości dalszych wskaźników:

0x01 graphic

tgφ = 0,3249

0x01 graphic

iBL = 0,85 iBB = 1,0

iDL = 0,87 iDB = 1,0

iCl = 0,92 iCB = 1,0

0x01 graphic
m

L`= L - 2 * eL` = 1,90 - 2 * 0,097 = 1,706 m

B` = B = 1,4 m

      1. Kontrola nośności stopy fundamentowej:

(1) m * QfnL> Nr

0x01 graphic
0x01 graphic
QfnL = 1752,02 kN

Przyjęto współczynnik korekcyjny m = 0,81

1752,02 * 0,81 = 1419,13 kN > 878,10 kN

Warunek spełniony

(2) m * QfnB> Nr

0x01 graphic
0x01 graphic
QfnL = 1932,78 kN

Przyjęto współczynnik korekcyjny m = 0,81

1932,78 * 0,81 = 1565,55 kN > 878,10 kN

Warunek spełniony

      1. Określenie naprężeń pod stopą fundamentową:

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

      1. Obliczenia wartości momentów zginających:

asl = 50 cm asb = 30 cm

II L

0x01 graphic

0x01 graphic

II B

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

  1. Obliczenie zbrojenia stopy fundamentowej:

Beton B - 20

Stal A-I

Grubość otuliny:

- zbrojenie (założenie wstępne) φp = 20 mm

- grubość otuliny ( klasa środowiska - 1 )

0x01 graphic

przyjmuję wartość c2 = 25 mm

Grubość warstwy otuliny zwiększam o Δh = 5 mm

( warunek ze względu na odchyłki przy wykonawstwie )

c = 25 + 5 = 30 mm

a = c + φp/2 = 30 + 20/2 = 40 mm

d = 0,80 - 0,04 = 0,76 m

z = 0,9 * d = 0,9 * 0,76 = 0,684 m

Zbrojenie w kierunku równoległym do B

- odcinek 1 - 2

0x01 graphic

- odcinek 2 - 3

0x01 graphic

0x01 graphic

Asc = 0,0015 * b * d = 0,0015 * 0,50 * 0,760 = 0,00057 m2 = 5,7 cm2

Przyjmuje się zbrojenie minimalne Asc = 9,5 cm2

OSTATECZNIE PRZYJĘTO

9 φ 12 w rozstawie co 20 cm o As = 10,18 cm2

Zbrojenie w kierunku równoległym do L

0x01 graphic

0x01 graphic

Asc = 0,0015 * b * d = 0,0015 * 0,30 * 0,760 = 0,000342 m2 = 3,42 cm2

Przyjmuje się zbrojenie minimalne Asc = 5,7 cm2

OSTATECZNIE PRZYJĘTO

7 φ 12 w rozstawie co 20 cm o As = 7,91 cm2

  1. Sprawdzenie warunku na przebicie:

Nsd = qr0max * A < NRd = fctd * bm * d

qr0max = 403,06 kN/m2

0x01 graphic

A = 0,0 cm2

fctd = 1,0 MPa

bm = (b1 + b2)/2 = (30+190)/2 =110 cm

d = 0,76 m

Nsd = 0,0 < NRd = 1*103 * 1,1 * 0,76 = 836,0 kN

Warunek spełniony

Przebicie nie nastąpi

  1. Stopa 2 ( poz. 11 )

      1. Określenie warunków gruntowo - wodnych ( podstawowe wskaźniki )

ρS = 2,67 t/m3

ρ = 2,05t/m3

wn = 21 %

γn = 20,5 kN/m3 γr = 20,5 * 0,9 = 18,45 kN/m3

γnD = 20,5 kN/m3 γrD = 20,5 * 0,9 = 18,45 kN/m3

γnB= 20,5 kN/m3 γrB = 20,5 * 0,9 = 18,45 kN/m3

ϕn = 200 ϕr = 0,9 * 200 = 180

Cun = 35 kPa Cur = 35* 0,9 = 31,5 kPa

ND = 5,26 NC = 13,10 NB = 1,04

Określenie wartości reakcji działających na stopę:

        1. Maksymalny moment zginający

Nsd1 = 1209,91 kN

Tsd1 = 31,01 kN

Msd1 = 45,22 kNm

        1. Maksymalna siła normalna

Nsd2 = 1593,61 kN

Tsd2 = 0,0 kN

Msd2 = 0,0 kNm

Wstępne określenie geometrii stopy

L = 1,9 m B = 1,4 m H = 0,8 m D = 1,0 m

Ciężar stopy

P = 1,9 m * 1,4 m * 0,8 m * 25 kN/m3 = 53,2 kN

Określenie wartości reakcji w poziomie posadowienia stopy

  1. Maksymalny moment zginający

Nr1 = 1209,91 + 53,2 = 1263,11 kN

Tr1 = 31,01 kN

M11 = 45,22 + 1,0 * 31,01 = 76,23 kNm

  1. Maksymalna siła normalna

Nr2 = 1593,61 + 53,2 = 1646,81 kN

Tr2 = 0,0 kN

Mr2 = 0,0 kNm

      1. Określenie wartości mimośrodu obciążenia:

0x01 graphic

0x01 graphic

Do dalszych obliczeń przyjmuję wariant większego mimośrodu ( obliczenia dla maksymalnej wartości momentu zginającego )

      1. Określenie wartości dalszych wskaźników:

0x01 graphic

tgφ = 0,3249

0x01 graphic

iBL = 0,95 iBB = 1,0

iDL = 0,95 iDB = 1,0

iCl = 0,95 iCB = 1,0

0x01 graphic
m

L`= L - 2 * eL` = 1,90 - 2 * 0,060 = 1,78 m

B` = B = 1,4 m

      1. Kontrola nośności stopy fundamentowej:

(1) m * QfnL> Nr

0x01 graphic
0x01 graphic
QfnL = 1900,49 kN

Przyjęto współczynnik korekcyjny m = 0,81

1900,49 * 0,81 = 1539,40 kN > 1263,11kN

Warunek spełniony

(2) m * QfnB> Nr

0x01 graphic
0x01 graphic
QfnL = 1993,12 kN

Przyjęto współczynnik korekcyjny m = 0,81

1993,12 * 0,81 = 1614,43 kN > 1263,11 kN

Warunek spełniony

      1. Określenie naprężeń pod stopą fundamentową:

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

      1. Obliczenia wartości momentów zginających:

asl = 50 cm asb = 30 cm

II L

0x01 graphic

0x01 graphic

II B

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

  1. Obliczenie zbrojenia stopy fundamentowej:

Beton B - 20

Stal A-I

Grubość otuliny:

- zbrojenie (założenie wstępne) φp = 20 mm

- grubość otuliny ( klasa środowiska - 1 )

0x01 graphic

przyjmuję wartość c2 = 25 mm

Grubość warstwy otuliny zwiększam o Δh = 5 mm

( warunek ze względu na odchyłki przy wykonawstwie )

c = 25 + 5 = 30 mm

a = c + φp/2 = 30 + 20/2 = 40 mm

d = 0,80 - 0,04 = 0,76 m

z = 0,9 * d = 0,9 * 0,76 = 0,684 m

Zbrojenie w kierunku równoległym do B

- odcinek 1 - 2

0x01 graphic

- odcinek 2 - 3

0x01 graphic

0x01 graphic

Asc = 0,0015 * b * d = 0,0015 * 0,50 * 0,760 = 0,00057 m2 = 5,7 cm2

Przyjmuje się zbrojenie minimalne Asc = 9,5 cm2

OSTATECZNIE PRZYJĘTO

9 φ 12 w rozstawie co 20 cm o As = 10,18 cm2

Zbrojenie w kierunku równoległym do L

0x01 graphic

0x01 graphic

Asc = 0,0015 * b * d = 0,0015 * 0,30 * 0,760 = 0,000342 m2 = 3,42 cm2

OSTATECZNIE PRZYJĘTO

8 φ 12 w rozstawie co 18 cm o As = 9,05 cm2

  1. Sprawdzenie warunku na przebicie:

Nsd = qr0max * A < NRd = fctd * bm * d

qr0max = 540,83 kN/m2

0x01 graphic

A = 0,0 cm2

fctd = 1,0 MPa

bm = (b1 + b2)/2 = (30+190)/2 =110 cm

d = 0,76 m

Nsd = 0,0 < NRd = 1*103 * 1,1 * 0,76 = 836,0 kN

Warunek spełniony

Przebicie nie nastąpi



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Doceniona stopa
12. STOPA, Masaż praktyka, Klasyk
RĘKA i STOPA (Moja tabelka), Anatomia
stopa fund
Konstrukcje?tonowe przebicie, słupy i stopa
Podudzie i stopa by Kwiatek
projekty stopy stopa cukrzycowa projekt
Projekt wieruski Stopa
Stopa cukrzycowa rozpoznanie i leczenie mp pl
~$ojekt 1 ława i stopa
fundamenty stopa wg pn? (tabelka)
dok1 stopa fundamentowa
STOPA PODPOROWA SPAWANA, kopia pracy
Nauka przyjęcia piłki stopą, udem i klatką piersiową
stopa płaska
stopa 2
stopa procentowa FUI5SWBV623TN7NBMMZLATB3A4GTCGPB5HWKS6I
Stopa fundamentowa, 1.0 Opis techniczny, P
bezrobocie, bezrobocie 2, Natomiast spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyższa stopa bezroboci

więcej podobnych podstron