Konspekt z koszykówki
Prowadzący: Kamil Sołtykiewicz
Data: ....................
Klasa: II
Temat: Doskonalenie podań w ataku - przewaga 3/1.
Cele główne lekcji w zakresie:
Umiejętności: rzutu zbiegu i wyskoku, kozłowania, współdziałania
Sprawności: kształtowanie zwinności, szybkości,
Wiadomości: dotyczące przepisów gry w koszykówkę
Wychowawcze: kształtowanie współdziałania w zespole i grupie ćwiczebnej
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Liczba Ćwiczących: .......
Pomoce: piłki do koszykówki
Metody realizacji zadań: zabawowa, naśladowczo-ścisła, problemowa, zadaniowo-ścisła
Formy prowadzenia zajęć: frontalna, zajęć w zespołach
Metody nauczania ćwiczeń: syntetyczna
Metody przekazywania i zdobywania wiadomości: pokaz, opowiadanie
Lp. |
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Pomoce |
Czas |
Metody Formy |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1
|
Ćw. organizacyjno -porządkowe |
Zbiórka, podanie zadań lekcji, sprawdzenie gotowości do zajęć
|
|
2
|
Forma frontalna
|
|
2
|
Zabawa ożywiająca
|
„Berek z piłką” Berek trzyma piłkę i goni pozostałych. Osobie złapanej przekazuje piłkę, a ta goni następną
|
Piłka
|
5
|
Metoda zabawowa
|
|
3 |
Ćw. kształcące |
Bieg po kole:
W marszu:
W miejscu:
|
Piłki |
8 |
Metoda naśladowczo-ścisła |
|
4
|
Ćw. techniczne
|
Pogadanka na temat ataku w przewadze 3/1. Dobieramy się w „trójki”. Połowa „trójek” przechodzi pod drugi kosz. Podrzucamy piłkę o tablice zbieramy ją i podajemy do partnera na skrzydło, a ten z kolei kozłuje piłkę środkiem boiska. Dwaj pozostali zawodnicy biegną skrzydłami. Przeciwko nim wychodzi obrońca. Zadaniem atakujących jest jak najszybsze zdobycie kosza. a.) cw. z piłką podaje na skrzydło i w pełnym biegu skrzydłowy wykonuje rzut z biegu po podaniu partnera. b.) skrzydłowy po otrzymaniu piłki podaje ją z powrotem, rzut. c.) zadaniem „trójki” jest jak najszybsze zdobycie kosza z optymalnie najłatwiejszej pozycji, jak najmniejsza ilością kozła i podań. |
Piłka
|
3
4
4
4 |
m. zadaniowo- ścisła
m. problemowa |
Ćwiczenie wykonujemy wahadłowo. |
5
|
Gra szkolna
|
Podział na 2 zespoły. Gra w koszykówkę z uwzględnieniem przepisów gry
|
Piłka
|
12
|
Metoda zadaniowo-ścisła
|
|
6 |
Ćw. korektywne |
Każdy ćwiczący z piłką:
Ustawienie w kole:
|
Piłki, worek z piłką |
3 |
Metoda zadaniowo-ścisła |
|
7 |
Ćw. porządkowo-organizacyjne |
Zbiórka, sprzątnięcie sprzętu, omówienie lekcji, pochwały dla najlepiej ćwiczących |
|
2 |
Forma frontalna |
|