SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Klasa: I c
Liczba uczniów: 20
Temat: Rozwijanie umiejętności pokonywania krótkich odcinków szybkim biegiem-doskonalenie startu niskiego.
Cele:
1.Umiejętności:
-start niski-prawidłowy układ rąk i nóg
-bieg sztafetowy do 30-40m
2.Motoryczność:
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej
3.Wiadomości:
-sposoby kształtowanie szybkości
4.Postawy:
-aktywizacja do samodzielnego działania
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przyrządy i przybory: pałeczki sztafetowe, chorągiewki
Prowadzący:
Tok lekcyjny |
Nazwa i opis ćwiczenia |
Dozowanie |
Środki dydaktyczne |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
Cześć I- wstępna |
||||
1.Zorganizowanie grupy. |
Zbiórka, przywitanie, przyjęcie raportu, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. |
1'
|
|
ustawienie w szeregu, |
2. Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji. |
Zapoznanie z zadaniami i celami lekcji oraz sposobami ich realizacji. |
2'
|
|
|
3. Rozgrzewka
|
1.gra ożywiająca „falstart” - wyznaczamy linie startu i mety -20m. Uczestnicy gry stają na starcie trójkami, w niskiej pozycji startowej. Środkowe dziecko z każdej trójki stara się szybko i niespodziewanie wyjść ze startu tak,aby zaskoczyć kolegów.Jeśli wyskoczy z trójki i dobiegnie do mety „falstart się udał” to zdobywa dla siebie punkt. 2.pw-postawa-wymachy RR przodem w górę. 3.pw-przysiad podparty-LN w tył, na sygnał podskokiem zmiana nogi. 4. pw-postawa-krążenie głowy w prawą i lewą stronę 4.pw-postawa zasadnicza-skłon T
|
3x
10x
1'
1'
8x |
|
|
Cześć II- główna |
||||
4. organizacja zajęć
5.ćwiczenia zwinnościowe
6.ćwiczenia skocznościowe
|
Przygotowanie i rozmieszczenie pomocy do realizacji zadań lekcji I zespół: przewrót w przód ponad przeszkodą. 1.przewrót w przód na materacu z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego 2.przewrót w przód z półprzysiadu przez piłkę lekarską 3.przewrót w przód z półprzysiadu przez poprzeczkę zawieszoną na wysokości 40-50cm. II zespół: Skoki zawrotne przez trzy części skrzyni 1.wyskok kuczny na 4 części skrzyni- ochrona 2.z rozbiegu skośnego wyskok kuczny i zeskok z 4 części skrzyni 3.z rozbiegu skośnego przeskok zawrotny przez 3 części skrzyni. III zespół: wymyk do podporu i odmyk o nogach wyprostowanych 1..wyskok na drążek do podporu -zeskok do tyłu 2.wymyk do podporu i odmyk o nogach wyprostowanych 3.Wymyk o nogach skulonych i odmyk o nogach wyprostowanych (pomoc i ochrona) |
2'
2'
2'
2'
4'
2'
2'
4'
2'
2'
4' |
piłki lekarskie,materace, skrzy-nia, drążek przyś-cienny, poprzeczka, przyrząd na drążek gimnastyczny
|
|
Cześć III - końcowa |
||||
5. czynności organizacyjne
|
Uporządkowanie Sali po ćwiczeniach, sprawdzenie ćwiczących po wykonywanych zadaniach |
|
|
|
6. ćwiczenia korektywne |
1.Pw-leżenie tyłem,przetaczanie piłki pod uniesionymi biodrami 2.pw-postawa zasadnicza-podbicie piłki kolanem do góry-chwyt oburącz-pk-pw. 3.marsz dookoła Sali w rytmie muzyki |
1' |
piłki |
|
7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej, zakończenie lekcji |
Zbiórka, omówienie zagadnień lekcji, wyróżnienie najlepszych uczniów, zadanie do domu do opracowania „samodzielne rozwijanie szybkości i wytrzymałości” pożegnanie |
30” |
|
Zbiórka w szeregu |