Poznań, dnia 16.04.2013
Statystyka – powtórzenie wiadomości.
Konspekt lekcji matematyki w klasie III c
informacje wstępne
Nauczyciel: Daria Grodzka
Szkoła: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu
Klasa: III c
Typ lekcji: lekcja powtórzeniowa
Czas: 45 min
Cele lekcji:
Uczeń powinien umieć:
odczytywać diagramy, tabele i wykresy statystyczne,
przedstawiać dane statystyczne w rozmaity sposób.
Uczeń potrafi:
obliczyć średnią arytmetyczną,
wyznaczyć medianę i dominantę,
wykorzystać zdobyte umiejętności do rozwiązywania zadań.
Uczeń zna:
pojęcie średniej arytmetycznej,
pojęcia : mediana, dominanta.
Cele wychowawcze:
pobudzanie spostrzegawczości;
kształtowanie aktywności;
kształtowanie postawy precyzji i dokładności;
Metody pracy na lekcji:
objaśnienie materiału,
notowanie treści podstawowych,
rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,
instrukcja.
Formy pracy na lekcji:
praca z całą klasą,
dyskusja,
indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.
Środki dydaktyczne i pomoce:
tablica
kartkówka – załącznik nr 1
karta pracy – załącznik nr2
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji | Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, zadania do rozwiązania | Uwagi o realizacji |
---|---|---|
Czynności początkowe Wprowadzenie Część właściwa lekcji |
1. Czynności organizacyjne. a) sprawdzenie obecności, b) kontrola zadania domowego. Kartkówka – Bryły, ich pola i obwody. 15 min 2. Podanie tematu lekcji. Temat: Statystyka – powtórzenie wiadomości. Dane statystyczne możemy mieć przedstawione w postaci tabel, diagramów, wykresów, ale wcześniej są przedstawiane w postaci skończonego zbioru liczb. Rozwiązywanie zadań z karty pracy i szczegółowe omówienie pierwszych dwóch, w celu przypomnienia podstawowych pojęć. Zadanie 1. Badamy jaki wzrost mają uczennice, a jaki uczniowie klasy drugiej pewnego gimnazjum. Otrzymujemy następujące dane w centymetrach N: Obliczasz wartość średnią czyli krótko średnią danych statystycznych dodając podane liczby i dzieląc sumę przez liczbę tych danych. Obliczamy średnie dla każdego zestawu danych: Zadanie 2. Korzystając z danych w przykładzie 1. określ mediany i dominanty dla każdego zestawu. Krok 1. Porządkujemy dane od najmniejszej do największej. Krok 2. Ustalamy medianę (wartość środkową) dla każdego zestawu danych. Jeśli liczba danych jest parzysta wtedy mediana jest równa średniej arytmetycznej liczb stojących na środkowych pozycjach w zestawie danych, M = $\frac{x_{\frac{n}{2}} + x_{\frac{n}{2} + 1}}{2}$ Obliczymy mediany każdego z podanych zestawów. Chłopcy: Dominanta zestawu danych to taka wartość w tym zestawie, która występuje najczęściej. W przypadku, Dziewczęta: D = 160 |
Witam się z klasą. N: zapisuję temat na tablicy. Rozdaję karty pracy. N: Przypominam pojęcia podczas rozwiązywania początkowych zadań, które już pojawiły się w poprzednich latach w celu zastosowania ich podczas lekcji. UU odpowiadają na zadawane im pytania. N: Wyjaśniam treść zadania, proszę chętnych UU do rozwiązywania przykładów na tablicy, sprawdzam poprawność wykonanych poleceń. N: Odczytuję treść zadań tekstowych |
Czynności końcowe: Podsumowanie |
5. Podanie i objaśnienie pracy domowej: • zadania z karty zadań, których nie zdążę zrealizować na lekcji. Pożegnanie z klasą. |
Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji. U: zapisują zadanie domowe. |
KONIEC LEKCJI