Konspekt lekcji
Zadanie główne (temat lekcji): Nauczanie techniki pchnięcia kulą
Cele główne:
Umiejętności: uczeń zna podstawowe przepisy dotyczące pchnięcia kulą, doskonali technikę biegu
Motoryczność: uczeń rozwija siłę obręczy barkowej i wytrzymałość oraz poprawi kondycję
Wiadomości: uczeń poznaje technikę pchnięcia kulą oraz przepisy dotyczące pchnięcia, zna zasady bezpieczeństwa podczas ćwiczeń z ciężkim przyborem
Akcent wychowawczy: samokontrola, współpraca w dwójkach
Klasa: IV
Miejsce zajęć: boisko szkolne
Liczba ćwiczących: 16 osób
Czas trwania: 45 minut
Sprzęt: kule (1-3kg), taśma miernicza
Tok lekcji | Nazwa i opis ćwiczeń | Czas | Uwagi organizacyjno- metodyczne |
---|---|---|---|
CZĘŚĆ WSTĘPNA
CZĘŚC GŁÓWNA I NAUCZANIE TRZYMANIA I UŁOŻENIA KULI CZĘŚĆ GŁÓWNA II POZYCJA WYJŚCIOWA I PRZYGOTOWANIE DO DOSKOKU CZĘŚC GŁOWNA III NAUCZANIE DOSKOKU I POZYCJI WYRZUTOWEJ W PCHNIĘCIU KULĄ CZĘŚĆ GŁÓWNA IV NAUKA PCHNIĘCIA KULĄ Z DOSKOKIEM W PEŁNEJ FORMIE CZĘŚĆ KOŃCOWA Uspokojenie organizmu Czynności organizacyjno- porządkowe |
Zbiórka, raport, powitanie, podanie zadań i teoretyczne wprowadzenie( pchnięci kulą wyrabia szybkość i siłę), omówienie zasad bezpieczeństwa „Ranny berek”- osoba złapana przez berka trzyma się za miejsce dotknięte przez niego i łapie pozostałych - Trucht dookoła boiska - Ćw. RR- krążenia RR naprzemianstronne w przód i do tyłu - Ćw. NN- skip A, na sygnał prowadzącego miana na skip C -Ćw. T- obszerne krążenia T w prawą i lewą stronę - Ćw. RR i NN- „Pajacyki” - Podskoki- marsz po obwodzie koła, na sygnał wyskok ze wzniesieniem RR do góry - Marsz z wypadami Zapoznanie ćwiczących z techniką ułożenia RR do pchnięcia kulą Prawidłowe trzymanie kuli, ćw. Wykonywane prawą i lewą ręką Podrzuty kuli jednorącz na niewielka wysokość- chwyt tą samą ręką, ćw. Naprzemianstronne Stojąc, trzymanie kuli w ręce, puszczanie i chwyt poniżej Stojąc, rzut kuli oburącz sprzed klatki piersiowej Stojąc, rzut kuli oburącz znad głowy w ziemię Stojąc, rzut kuli oburącz z dołu w tył Stojąc, rzut kuli oburącz z góry w przód Zapoznanie ćwiczących z pozycją wyjściową do pchnięcia kulą oraz przygotowanie do doskoku Pchniecie z klęku prostego twarzą do kierunku rzutu Pchnięcie jednorącz z ustawienia przodem do kierunku rzutu z pozycji wykroku Pchnięcie kula z ustawienia bokiem do kierunku pchnięcia Pchnięcie kulą z ustawienia tyłem do kierunku pchnięcia Pchnięcie kulą po wykonaniu 2-3 doskoków Zapoznanie ćwiczących z technika doskoku oraz z pozycją wyrzutną Ćwiczenia imitacyjne bez kul: -krótkie podskoki w tył na jednej nodze, RR z tyłu T -z pozycji tyłem do kierunku pchnięcia, RR z tyłu, ciężar ciała na PN, wymach LN w tył, szybkie postawienie jej na podłożu z odstawieniem PN -ćw. jw. z pracą RR Nauka przyjęcia pozycji po wymachu jednej nogi w tył i przyciągnięciu jej do nogi postawnej Ćw. Jw. z podskokiem do tyłu i szybkim postawieniu stopy nogi wymachowej na podłoże, ciężar ciała pozostaje na nodze postawnej Ćw. Jw. z praca RR i zakończeniem właściwą pozycją wyrzutną i próbą swobodnego wypchnięcia kuli Pchnięcie kulą z doskoku w kole po narysowanych śladach stóp Dynamiczne pchnięcie kulą z zastosowaniem właściwych sposobów utrzymania równowagi po wypchnięciu Pchnięcie kulą z orientacyjną oceną odległości Uczniowie siadają na trawniku w siadzie skrzyżnym z zamkniętymi oczami i wykonują wdechy nosem i wydechy ustami Zbiórka, podsumowanie zajęć, zebranie sprzętu, zachęcenie do podejmowania aktywności fizycznej w czasie wolnym, pożegnanie |
12 min. 3 min. 2min. x2 x1 x4 x6 x6 x6 x6 28 min. 2 min. X6 X6 X6 X6 X6 X6 X6 28 min. 4min. x6 x6 x6 x6 x6 28min. 4min. X6 X6 X6 2min. X6 X6 28min. X6 X6 X6 5min. 1min. 4min. |
Ustawienie w dwu szeregu. Zapoznanie uczniów z efektami wykonywanych ćwiczeń Zabawa na całym boisku szkolnym Uczniowie na obwodzie koła, prowadzący w środku Ćwiczący ustawiają się w szachownicy. Prowadzący zwrócony jest twarzą do nich. Objaśnienie trzymania kuli. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Prowadzący bacznie obserwuje i koryguje błędy popełniane przez grupę ćwiczących. Ćwiczący ustawiają się w szachownicy. Prowadzący zwrócony jest twarzą do nich. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Prowadzący wykonuje pokaz prawidłowej pozycji wyjściowej. Stopy w rozkroku, ćwiczący wykonuje skłon T ze skrętem, uginając PN i przenosząc na nią ciężar ciała. Pchnięcie odbywa się poprzez wyprostowaną prace PN, ruch biodra i barków w lewo w przód aż do ustawienia się przodem do kierunku pchnięcia. Ruch zakończony wyprostem PR, dłoń skierowana na zew. Ćw. jw. z tym, że ćwiczący wykonuje skłon T ze skrętem tak, aby wyraźnie ustawić się tyłem do kierunku pchnięcia Objaśnienie tematu części głównej. Wykonanie przez prowadzącego prawidłowego pokazu. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Ustawienie w dwu szeregu na szerokość RR Ćwiczenia wykonujemy na lekko ugiętych nogach Wykonanie pokazu przez prowadzącego W rzędzie. Każdy czeka na swoja kolej aby wejść do koła W momencie wypchnięcia kuli zwrócenie uwagi na wspięcie na palce LN |
AGNIESZKA PĘDRAŚ
WF, II ROK, GR. 6A