SCENARIUSZ ZAJĘCIA
(zajęcie koleżeńskie)
DATA: 09.12.2010
PROWADZĄCY: Katarzyna Peła
GRUPA: 5 – 6 latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: Poznajemy urządzenia elektryczne
TEMAT DNIA: Co je odkurzacz?
CELE OGOLNE:
Kształtowanie umiejętności pracy w grupie
Doskonalenie umiejętności rozróżniania i nazywania figur geometrycznych
Doskonalenie percepcji wzrokowej
Doskonalenie umiejętności przestrzegania ustalonych reguł
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
Zna i stosuje zasady zgodnej współpracy
Rozróżnia i nazywa figury geometryczne: kwadrat, koło, trójkąt, prostokąt
Potrafi stworzyć grę i ustalić jej zasady
Nazywa kolory: czerwony, żółty, niebieski
METODY:
słowna: wiersz, rozmowa, instrukcje
zadań stawianych dziecku
FORMY:
praca z całą grupą
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Lp. | Sytuacje edukacyjne | Pomoce |
---|---|---|
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. |
Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc na dywanie. Przypomnienie tematyki tygodnia. Prezentacja sylwety odkurzacza z kartonu. Słuchanie wiersza M. Szyszko „Odkurzacz”. Rozmowa na temat treści utworu oraz tego co „zjada” odkurzacz. N. pyta czy odkurzacz może zjadać również figury geometryczne. Dzieci oglądają figury i nazywają je. Następnie nazywają kolory figur. N. proponuje stworzenie gry planszowej. Dzieci wraz z nauczycielem starają się stworzyć grę planszową z użyciem figur geometrycznych, tworząc przy tym również odpowiednie zasady i reguły gry. Nauczycielka przypomina o zasadach zgodnej współpracy:
Pionkami w grze są sylwety kłębków kurzu, które dzieci przygotowały wcześniej. Dzieci przypominają do czego służy odkurzacz, nazywają figury geometryczne i przypominają zasady gry planszowej. Na zakończenie zajęcia dzieci wspólnie z nauczycielem grają w grę.. Podziękowanie za wspólne zajęcie. |
Ilustracja odkurzacza Figury geometryczne wycięte z papieru Duży brystol, figury geometryczne, klej, mazak |