Podgórny Robert
U.S. rok III
Gr. IV ETI
KONSPEKT ZAJĘĆ
Blok zajęć: Logomocja
Temat zajęć: Wykonanie GIF za pomocą programu Lokomocja
Cele:
Cele poznawcze:
- uczeń wie czym jest program Logomocja
- uczeń wie jak uruchomić program Logomocja
- uczeń wie jakie są podstawowe funkcje programu Logomocja
- uczeń wie jak korzystać z przyborników programu Logomocja
- uczeń wie jak wykorzystać program Logomocja do tworzenia animacji GIF
Cele praktyczne:
- uczeń potrafi uruchomić program Logomocja
- uczeń potrafi umiejętnie wykorzystać przybornik programu do tworzenia obrazków
- uczeń potrafi ustawić podstawową animację dowolnego obiektu
- uczeń potrafi samodzielnie dobrać długość i tempo animacji
Cele wychowawcze:
- uczeń wie w jakim celu jest stosowany program Logomocja i potrafi samodzielnie podać kilka przykładów takich zastosowań
- uczeń umie opisać zasady działania programu i na przykładach przedstawić je
- uczeń samodzielnie potrafi wskazać różne możliwe sytuacje, w których potrafiłby wykorzystać program Logomocja
Metody nauczania:
- wykład
- prezentacja multimedialna
- pogadanka
- ćwiczenia praktyczne
PLAN LEKCJI
Część lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki oraz materiały dydaktyczne |
Czas |
Wstępna |
Wita się z uczniami, sprawdza obecność, a potem zadanie domowe - wraz z objaśnieniami ucznia, co do sposobu jego wykonania. |
Odpowiadają na przywitanie nauczyciela, zajmują miejsca, zgłaszają obecność, podczas gdy wybrany uczeń objaśnia wykonanie zadania - słuchają. |
Komputer do odtworzenia zadania domowego |
15 min |
Główna |
Przedstawia temat zajęć. Dowiaduje się czy uczniowie już spotkali się z tematyką tworzenia animacji, a jeśli tak - w jakich programach. Pyta jakie programy do tworzenia animacji są im znane. |
Słuchają objaśnień nauczyciela, chętni zabierają głos poprzez podniesienie ręki i odpowiadają na pytania nauczyciela bądź zadają dodatkowe pytania. |
|
10 min |
|
Pokazując prezentację multimedialną dotyczącą programu Logomocja, opisuje jak krok po kroku wykonać animację GIF w tym programie. Po zakończeniu pokazu oczekuje na dalsze pytania uczniów i odpowiada na nie. |
Śledzą tok prezentacji i starają się zapamiętać poszczególne etapy tworzenia animacji. Dla lepszego utrwalenia prowadzą notatki. Po zakończonej prezentacji mogą zadać pytania. |
Prezentacja multimedialna |
20 min |
|
Wydaje polecenie uruchomienia programu Logomocja. Następnie przypomina istotne treści zawarte w prezentacji i prosi uczniów by śledzili to na monitorach. Następnie zadanie zadanie stworzenia animacji GIF na dowolny temat w programie Logomocja. Do tego celu rozdaje uczniom pomoce dydaktyczne. W trakcie pracy kontroluje i ewentualnie pomaga uczniom.
|
Słuchają poleceń nauczyciela i uruchamiają program Logomocja, postępują zgodnie ze wskazówkami nauczyciela i zapoznają się z przybornikami programu. Zapoznają się z treścią zadania i pomocami rozdanymi przez nauczyciela. Rozpoczynają pracę nad stworzeniem własnej animacji. W trakcie mogą się zgłaszać po pomoc do nauczyciela.
|
Komputery z programem Logomocja, karty z opisem ćwiczenia i sposobem jego wykonania.
|
30 min |
Końcowa |
Sprawdza prace uczniów i na forum wygłasza opinię i dodatkowe porady co do przyszłej pracy w programie. Ocenia przedstawione animacje. Żegna się z uczniami.
|
Prezentują stworzone przez siebie animacje, słuchają porad nauczyciela. Żegnają się z nauczycielem. |
|
15 min
|